چربی سوزها
علاوه بر مکمل های پروتئینی که امروزه در فرم ها و در اسامی و در ترکیب های مختلف عرضه می شوند مکمل های دیگری نیز تولید و عرضه می شوند که چربی سورها را می توان به عنوان یک گروه مهم از این ترکیبات در نظر گرفت.

 

 

ادامه مطلب: چربی سوز چیست و عملکرد آن چگونه است ؟

 


این ترکیبات که برای تشدید چربی سوزی در بدن نیز تولید و عرضه می شوند از طریق مکانیسم های اثر متفاوتی که دارند به تشدید چربی سوزی در بدن کمک می کنند.
بر خلاف دیگر نمونه از مکمل ها همانند محافظت کننده مفاصل و کبد و افزاینده های ترشح هورمون رشد و افزاینده های قد و غیره که کارایی چندانی در عمل از خود نشان نداده و در همان حیطه تجاری بازی دور خود می چرخند این دسته از مکمل ها (یعنی چربی سوزها) تا حدود زیادی موفق عمل کرده اند و افرادی که از نمونه های اصل این مکمل ها استفاده کرده اند در اغلب موارد به اثرات آن معترف بوده اند.

چربی سوزهای ترموژن
ترموژن به چه معنی است؟ ترموژن را اصطلاحا و در زبان فارسی می توان به گرمازا ترجمه کرد!
چربی سوزهای ترموژن به چربی سوزهایی اطلاق می شود که متابولیسم پایه را در بدن بالا برده و موجب افزایش سوخت و ساز در بدن می شوند و نتیجه این تاثیر نیز به صورت افزایش محسوس دمای بدن دیده می شود و افزایش دمای بدن نیز به نوبه خود به تشدید فرایند چربی سو.زی کمک می کند.
در ساخت این چربی سوزها گاه از مواد طبیعی که در دل طبیعت یافت می شوند استفاده می شود و گاه از ترکیبات شیمیایی و نیمه سنتتیک و حتی سنتتیکی که استفاده از آنها در ترکیب مکمل های غذایی مجاز شمرده شده و دست کم تا به امروز غیر مجاز نیز شمرده نشده است استفاده می شود.
یادآوری این نکته ضروری است که این دسته از ترکیبات چربی سوز در سطح جهانی به چربی سوزهای محرک نیز شناخته می شود.

از مهم ترین ترکیبات کلاسیک و شناخته شده در سطح جهان که به دسته ترکیبات چربی سوز و ترموژن تعلق داشت می توان به ECA اشاره کرد.
در ترکیب این نمونه از سه ماده شناخته شده به نام های افدرین، کافئین و آسپرین استفاده می شد و به دلیل اینکه از چندی قبل، افدرین وارد لیست داروهای ممنوعه شد تولید این محصول نیز متوقف گردید.
روزگاری که افدرین هنوز در فهرست داروهای ممنوعه وارد نشده بود و مکمل به شمار می رفت این ترکیب و این مکمل که با استفاده از آسپرین و کافئین به همراه افدرین نیز تولید می شود یکی از عالی ترین و با ارزش ترین نمونه چربی سوزهای ترموژن بود که تولید و عرضه و استفاده می شود.
منظور از بازگو کردن این مطالب و معرفی این چربی سوز که از چندین سال قبل به تاریخ پیوسته است جاری کردن آب دهان خوانندگان نبود!
بلکه هدف این بوده است که بدانید و هشیار باشید که این نمونه چربی سوز که در سطح جهانی گرد و خاک خوبی نیز به پا کرده بود از زمان ممنوعیت استفاده از افدرین در ترکیب مکمل های غذایی از دور خارج شده است!
و بدانید محصولی که امروز به این نام عرضه می شود عاری از افدرین (ماده اصلی پیکره این چربی سوز) است و کارایی این محصول منسوخ شده را ندارد.
این محصول برای افرادی که در دوره های کات قرار داشته و یا قصد کم کردن از وزن و قصد چربی سوزی داشتند بسیار عالی جواب می داد و استفاده از آن قبل از تمرینات هوازی به راستی معجزه می کرد.
امروزه چربی سوزهای ترموژن با استفاده از کافئین، Synephrine HCL، Yohimbeو غیره تولید و عرضه می شود و وجود ماده ممنوعه افدرین در چربی سوزهای مجاز هرگز دیده نمی شود.
کارایی نمونه هایی که بدون وجود و بدون حضور افدرین تولید می شوند هرگز به پای ECA نمی رسد ولی با این وجود در برخی موارد اثرات چربی سوزی قدرتمندی را از این محصولات می توان گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *