● ورزش فقط برای کم کردن وزن نیست!


هر هفته سؤالات بسـیار زیـادی در مورد ورزش های قلبی عــروقی دریافت می کنیم که خوانندگان عزیز دوست دارندبـدانـنـد کـه هـر چـند وقت یکبار بـاید این ورزش ها را انجام دهند، شدت تمریناتشان چه میزان باید باشد و اینکه اصلاًچـرا بـدن مـا به ایـن ورزشها نیاز دارد. با وجود عقاید و باورهای مختلف در زمینه ورزش های قلبی-عروقی، بعضی از مـا سـردرگم می شویم که چه باید بکنیم. اما خوب است شـما دوستان عزیز بـدانید که بهترین میزان برای انجام ایننوع ورزش ۳ تا ۵ روز در هفته بمدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است.


بیل فیلیپس نویسنده و متخصص ورزشی توصیه می کنند که ۲۰ دقیقه از هر یک از این جلسات را با شدت بالا ورزش کنید. جورج کروز نویسنده کتاب “۸ دقیقه در صبح” اعتقاد دارد که ما اصلاً به این نوع ورزش احتیاجی نداریم. اما اگر توصیه من را بخواهید میگویم که قوانین را فراموش کنید و به اصول برگردید: ورزش های قلبی-عروقی فقط برای وزن کم کردن نیست!
● بدن ما آفریده شده است که حرکت کند
اگر شغل دومی دارید، فکر کنید که بدن شما در انتهای روز چه احساسی دارد. آیا عضلاتتان سخت شده، کمرتان درد می کند، و بااینکه فعالیت جسمانی خاصی نداشته اید احساس خستگی میکنید؟ احتمالاً شانه هایتان از فشار بسیار زیاد گزگز می کند و به خاطر زل زدن مداوم به صفحه مانیتور کامپیوتر سرتان درد گرفته است. حالا فکر کنید که بعد از یک تمرین ورزشی بدنتان چه احساسی دارد. عضلاتتان گرم و قابل انعطاف می شوند، خون در سراسر بدنتان جریان می گیرد و اکسیژن و انرژی لازم را برای شما فراهم می کند. شما بسیار پرانرژی، با اعتماد به نفس و پر جرات می شوید. این دو احساس خیلی با هم فرق دارد، درست است؟ بدن ما طوری آفریده شده است که نیاز به جنبش و حرکت دارد، نه اینکه صبح تا شب در یک جا بنشیند—و این دقیقاً همان کاری است که تقریباً همه ما انجام می دهیم.
● یکبار در ذهنتان همه ی فواید ورزش های قلبی-عروقی را مرور کنید:
▪ کاهش وزن
▪ قوی تر شدن قلب و ریه ها
▪ افزایش تراکم استخوان
▪ کاهش استرس
▪ کاهش خطر بیماری های قلبی و انواعی از سرطان
▪ رفع موقتی افسردگی و اضطراب
▪ افزایش اعتماد به نفس
▪ خواب بهتر
▪ انرژی بیشتر
▪ تبدیل شدن به الگویی بسیار خوب برای فرزندانتان برای فعال ماندن با بالا رفتن سنشان
توجه داشته باشید که کاهش وزن که برای اکثر افراد هدف اصلی از انجام این ورزشها به حساب می آید، فقط یکی از فواید این ورزش است. اما دقت کنید، اگر هدفتان فقط و فقط کاهش وزن برای زیباتر و جذابتر به نظر آمدن باشد، (بااینکه به هیچ وجه اشکالی ندارد)، اما این هدف ورزشتان را دشوارتر می کند. چرا؟ چون کاهش وزن زمان می برد و ممکن است خیلی زود از ورزش کردن دلسرد شوید. اما اگر اهداف بهتری برای ورزشتان داشته باشید، هم ورزش برایتان آسانتر خواهد شد و هم به مرور زمان وزنتان کاهش خواهد یافت.
● ورزش های قلبی-عروقی برای بالا بردن کیفیت زندگی
ظاهر بسیار مهم است. به خاطر همین است که هر روز دوش می گیریم، در انتخاب لباسهایمان دقت می کنیم و دندانهایمان را تمیز نگاه می داریم. اما نگرانی من از این است که شما آنقدر غرق در چند و چون ظاهرتان شده باشید که احساس درونیتان را فراموش کنید. اگر به همه ی فواید این ورزش که در بالا به آنها اشاره شد دقت کنید، خواهید دید که همه این فواید برای بالا بردن احساس درونی شما چه در زمان حال و چه در زمان آینده کاربرد دارد.
آیا فراموش کرده ایم که فعال بودن می تواند در بهبود کیفیت زندگی ما تاثیرگذار باشد؟ جنب و جوش و تکاپو، جریان خون را در ماهیچه هایمان افزایش میدهد، قلب و ریه هایمان را قدرتمندتر می سازد و باعث می شود قلبمان بهتر کار کند. علاوه بر همه ی این فواید، ورزش کردن باعث می شود شما الگوی بسیار مناسبی برای فرزندانتان شوید تا آنها هم یاد بگیرند که با بالا رفتن سنشان دست از فعالیت و جنب و جوش نکشند.
اگر این دلایل قانع کننده و کافی است، چرا ما را به ورزش و فعالیت وا نمی دارد؟ چرا خیلی از ما ورزش کردن را سخت ترین کار روی زمین تصور می کنیم؟ قسمتی از آن ممکن است به تصور ما درمورد خودمان، جسممان و ورزش کردن برگردد. اگر دوست دارید فکرتان را تغییر دهید، مطالب زیر را بخوانید.
● تغییر نحوه تفکر شما در مورد ورزش
همه ما به افکار و اعتقادات بخصوصی وابسته هستیم. چند سال پیش، من به این فکر می خندیدم که بخواهم از ورزش کردنم لذت ببرم. فکر می کردم که باید هر تمرینم با شدت هر چه تمام تر و به طولانی ترین زمان ممکن باشد. اما با گذشت سالها، من به این نکته رسیدم که مهمترین چیز در ورزش کردن این است که به ما احساسی خوب بدهد. پس اگر در ورزش فقط به کم کردن وزنتان فکر می کنید، چطور می توانید فکرتان را عوض کنید؟
آسان بگیرید. اگر سردرگمید که چه بکنید، از مراحل ابتدایی شروع کنید. شما حداقل به ۲۰ دقیقه نیاز دارید تا بدنتان روی کار بیاید، پس از همانجا شروع کنید. روی تقویمتان ۲۰ دقیقه از سه روز از هفته تان را علامت بگذارید و کارهایی مثل پیاده روی، دو، رفتن به باشگاه، یا کارهایی از این قبیل را به آن اختصاص دهید.
ابتدا آن را به شکل عادت درآورید و بعد روی زمان و شدت آن کار کنید.
صبور باشید. بخشی از فرصت دادن به خودتان برای اینکه ورزش برایتان به صورت عادت درآید، مستلزم صبر است. از ابتدای کار نمی توانید به آنجا که هدفتان است برسید. باید برحسب توانایی هایتان کار را شروع کنید. کاهش وزنتان ممکن است کند و تدریجی باشد، از اینرو باید اهدافتان را طولانی مدت قرار دهید و بعد قدم به قدم پیش بروید تا به آنجا که می خواهید برسید.
روی بدنتان تمرکز کنید. اگر به طور مداوم ورزش می کنید، دفعه آخری که والکمنتان را خانه جا گذاشتید و به جای گوش دادن به موسیقی حین ورزش روی حرکات بدنتان متمرکز شدید کی بوده؟ بااینکه موسیقی محرکی بسیار عالی است، اما بهتر است یک جلسه در هفته را بدون آن ورزش کنید و اجازه ندهید چیز دیگری فکر شما را منحرف کند. همه چیز را فراموش کنید، کالری ها، شدت ورزش، و … و فقط و فقط روی بدنتان تمرکز کنید. فعالیت های مختلف را امتحان کنید. سرعتتان را بیشتر و کمتر کنید و ببینید بدنتان چطور واکنش می دهد. اگر وقتی را صرف بررسی بدنتان کنید، قادر خواهید بود تمرینتان را خودتان برحسب قوانین خودتان برنامه ریزی کنید.
بایستید و گلها را بو کنید. اگر تا به حال در هوای آزاد ورزش نکرده اید، پیشنهاد می کنم که حتماً اینکار را امتحان کنید. بیرون بروید و کمی پیاده روی کنید، بدوید یا دوچرخه سواری کنید. ساعت همراه خود نبرید و سعی کنید بدون هیچ دغدغه دیگر از محیط و هوای آزاد لذت ببرید. اگر جاده جالب توجه ای پیش رویتان می بینید، تردید نکنید به سمت آن بروید. عمیق نفس بکشید. همان موقع است که قدر بدن سالمتان را خواهید فهمید.
تمرینات را ترکیب کنید. جالب ترین چیز درمورد ورزش های قلبی-عروقی این است که می توانید هر فعالیتی را که ضربان قلب شما را بالا می برد را انتخاب کنید. لزومی ندارد که یک فعالیت را هر جلسه تکرار کنید. تغییر تمریناتتان کار بسیار ساده ای است. خیلی خوب است که هر از گاهی تمریاناتتان را تغییر دهید یا فعالیت های مختلف را با هم ترکیب کنید. با اینکار دیگر ورزش برایتان فعالیتی خسته کننده نخواهد بود.
قدر بدنتان را بدانید. متاسفانه، من تازمانی که مصدوم نشدم، قدر بدنم را نمیدانستم. وقتی مجبور شدم که ورزش را کنار بگذارم، همان موقع بود که واقعاً احساس خلاء کردم. شما اشتباه من را تکرار نکنید. از همین امروز سعی کنید قدرشناس بدن سالمتان باشید. هر از گاهی با خود فکر کنید که اگر نمیتوانستید کارهایی را که دوست دارید انجام دهید چه می شد. با اینکار قدر سلامت جسمیتان را بیشتر می فهمید.
تغییر افکار و اعتقادات زمان می برد. برای اینکه ورزش را جزء عادات زندگیتان درآورید، امکانات زیادی پیش روی شما قرار می گیرد. فقط یک لحظه با خود در مورد فواید ورزش روی احساس خود فکر کنید. می دانید انگیزه تان چقدر بیشتر می شود اگر ورزش را از روی علاقه انجام دهید نه از روی اجبار؟ مطمئن باشید که شما هم می توانید ورزش را یکی از لذت بخش ترین فعالیت های روزمره خود درآورید—پس از همین امروز شروع کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *