در این مقاله می‌خواهیم به یک راز بزرگ در بدن سازی بپردازیم.

چرا اینطور به نظر می‌رسد که همه سیستم‌های تمرینی موثر واقع می‌شوند در حالی‌ که ۹۰ درصد بدن سازان هنوز هم در چالش برای به دست آوردن حجمی مناسب هستند؟

 

 

در اینجا دو نظریه متناقض وجود دارد که همه ما می‌دانیم که هر کدام از این موارد میتواند صحیح باشد:

 

۱) همه سیستم‌های تمرینی موثر هستند:

در حالی‌ که کشمکش‌ها همچنان بر سر اینکه کدام سیستم تمرینی مناسب می‌باشد ادامه دارد ولی‌ حقیقت این است که همه این سیستم‌ها اینگونه به نظر می‌رسد که موثر هستند.همه افراد از سیستم هایی نظیر رست-پاز،تمرینات کم حجم،تمرینات پر حجم،سوپر ‌ست و…. استفاده لازم را میبرند.

۲) افراد کمی‌ هستند که به نتایج قابل قبولی می‌رسند:

شما این موضوع را در هر فرومی در اینترنت میتوانید ببینید.فقط ۱۰ درصد از افراد هستند که به نتایج قابل قبولی می‌رسند در حالی‌ که ۹۰ درصد افراد دیگر همچنان پیشرفتشان به آهستگی صورت می‌گیرد.پرس کردن وزنه ۲۵۰ پوندی در حرکت پرس سینه یا داشتن بازویی به قطر ۱۶ اینچ به نظر کاری غیر ممکن برای این افراد می‌باشد.

 

آیا هر نوع سیستم تمرینی موثر واقع میشود؟

بله.تقریبا هر برنامه تمرینی که وجود دارد موثر می‌باشد.حتی یک برنامه تمرینی غیر سازمان یافته و نامنظم نیز میتواند باعث عضله‌ سازی شود آن هم فقط به خاطر این حقیقت:

” اگر ثابت قدم باشید و هیچ یک از جلسات تمرینی خود را از دست ندهید و به اندازه کافی‌ کالری و پروتئین دریافت کنید و  از چیزی که هم‌اکنون هستید قویتر شوید شما هم عضله‌ میسازید و هم قدرت خود را افزایش خواهید داد.”

همه چیز همین است.جادوی بدن سازی همین موارد هستند.به همین دلیل است که اکثر برنامه‌های بدن سازی اینگونه به نظر می‌آیند که موثر هستند.

تا کنون چند مرتبه در اینترنت دیده‌اید که فردی برنامه تمرینی خود را قرار داده باشد در حالی‌ که به نظر می‌رسد این برنامه بسیار نامنظم است؟حدس میزنم چند باری با این موضوع مواجه شده باشید.اکثر این افراد اینگونه فکر میکنند که به یک راز بزرگ در بدن سازی دست یافته‌اند.مثلا اینکه سیستم ‌ست‌های کم کردنی بهتر از هر روش دیگری باعث عضله‌ سازی میشود.اما واقعیت این است که این افراد فقط به دلیل تغذیه مناسب، افزایش مستمر قدرت و ثبات قدم به موفقیت رسیده‌اند.

 

آیا برنامه‌های بدن سازی مهم هستند؟

اگرچه شما با هر نوع سیستم تمرینی میتوانید پیشرفت خوبی‌ داشته باشید ولی‌ این امر به این معنی‌ نیست که این روش بهترین و مطلوبترین روش است.اکثر بدن سازان در یادگیری کامل فرم صحیح حرکات غفلت می‌ورزند، برنامه تمرینی آنها بسیار پر حجم و در تمرین دادن دست‌ها و شکم و سینه خود افراط میکنند همچنین از انجام حرکات تاثیر گذاری نظیر اسکات و ددلیفت طفره میروند و به جای اینکه تمرکز خود را فقط روی افزایش مستمر میزان وزنه‌ها بگذارند آن را با انجام سیستم‌های تمرینی نظیر رست-پاز،‌ست‌های کم کردنی و… تعویض میکنند.

برنامه‌ها مهم هستند.بهترین  راه این است که شما از برنامه ای پیروی کنید که قبلا تست شده باشد و جواب خود را پس داده باشد.چه برنامه برای شما مناسب است؟ گفتنش سخت است.

اکثر برنامه‌های با کیفیت در یک سری حرکات پایه ای و با کیفیت با هم مشابه هستند، محدوده تکرار‌ها معمولاً بین ۵-۱۲ قرار دارد و شامل ۳-۴ روز تمرین در هفته میباشند.پس برنامه ای را انتخاب کنید که بیشترین انگیزه را در شما برای رفتن به باشگاه ایجاد کند.برنامه دلخواه خود را انتخاب کنید و به آن پایبند بمانید.تغییر برنامه مکرر بدترین کار ممکن است که شما میتوانید انجام دهید.به یاد داشته باشید که برنامه‌ها جادو نمیکنند ولی‌ پیشرفت در میزان وزنه‌ها چرا.پس تمرکز خود را روی قویتر شدن بگذارید.

 

آیا افزایش قدرت واقعاً کلید همه مسایل می‌باشد؟

بله، راه دیگری وجود ندارد.هیچ بدن ساز ضعیفی وجود ندارد همانطور که هیچ بدن ساز حرفه ای‌ لاغر و نحیفی وجود ندارد.قدرت لازمه ساخت ماهیچه می‌باشد و ماهیچه نیز باعث افزایش قدرت میشود.چه هدف شما عضله‌ سازی باشد و چه خواهان افزایش قدرت باشید مسیر اولیه هر دو هدف یکی‌ می‌باشد.شما باید زمانی‌ را صرف قوی شدن در رنج استاندارد (۵-۱۲) طی‌ کنید.در طی‌ این مسیر علاوه بر اینکه شما قدرت خود را افزایش می‌دهید مقدار زیادی نیز عضله‌ سازی خواهید کرد.منبع سایت ادکوان اما شاید بگویید که فلان بدن ساز گفته است که او برای افزایش قدرت تمرین نمیکند.این مساله درست است.ممکن است چنین فردی به طور خاص برای افزایش قدرت تمرین نکند ولی‌ چیزی که مشخص است این است که برای رشد مستمر عضلات این بدن ساز همچنان به پیشرفت در میزان وزنه‌های خود نیاز خواهد داشت.

نکته مهم در مورد بدن سازانی که بیان میکنند که به طور خاص روی افزایش قدرت خود تمرین نمیکنند این است که با وجود اینکه اینگونه افراد این‌چنین صحبت میکنند ولی‌ آنها در حقیقت به اندازه پاورلیفتر‌های حرفه‌ای قدرتمند هستند.برای حجیم شدن باید قدرتمند شوید.برای این هدف نیازی نیست که شما همانند پاورلیفتر‌ها تمرین کنید بلکه منظور این است که شما باید قویتر از چیزی که هم‌اکنون هستید شوید.برای قویتر شدن نیز شما باید حجیم‌تر شوید.

 

 

چه میزان ثابت قدم هستید؟

اکنون به اهمیت قدرت در بدن سازی پی‌ بردید در این قسمت می‌خواهیم در مورد یک مساله چالش برانگیز دیگر صحبت کنیم….نبود ثبات قدم.در هر ماه چند جلسه تمرینی خود را از دست می‌دهید؟اگر شما چندین جلسه را در طول سال از دست می‌دهید و میزان وزنه‌های شما نیز دائماً تغییر می‌کند پس شما به اندازه کافی‌ دارای ثبات قدم نمیباشید.کسانی‌ که قصد پیشرفت دارند بهانه نمی‌آورند و به طور منظم به باشگاه میروند و هر کاری که باید انجام دهند را انجام میدهند.

به علاوه این افراد رفتن به باشگاه را دوست دارند و همیشه تغذیه مناسب و استراحت کافی‌ دارند و رویای پیشرفت در بدن سازی را می‌بینند.آنها برای تغذیه خود برنامه ریزی دارند و هر کاری که لازم باشد برای پیشرفت انجام میدهند.

بدن سازان موفق این مساله را می‌دانند که برای رسیدن به پیشرفت نیاز دارند که صبور باشند.آنها می‌دانند که روز‌های بد نیز جزپی‌ از بدن سازی می‌باشد.به همین دلیل به سرعت در برنامه خود تغییرات ایجاد نمیکنند.برای ثابت قدم بودن ممکن است که شما نیازمند این باشید که در سبک زندگی‌ خود تغییراتی ایجاد کنید.این مساله مربوط به قسمت هایی از زندگی‌ شما میشود که تعادل و توازن خود را از دست داده است.برای موفق بودن شما باید در زندگی‌ خود توازن ایجاد کنید.

مشکل دیگری که در این میان وجود دارد تمرین بیش از حد افرادی است که به باشگاه میروند.آنها سعی‌ میکنند که همانند ابر قهرمان‌ها ۵-۷ روز در هفته را تمرین کنند.این کار کاملا غیر منطقی‌ است.به علاوه چه فایده دارد که شما در هفته ۶ روز برنامه تمرینی برای خود طراحی کنید ولی‌ به دلایل مختلف چند جلسه آن را از دست بدهید؟پس در این مورد نیز منطقی‌ عمل کنید.

 

استفاده از مطالب  تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *