قدرت و سرعت تنها بخشی از نیازمندی‌هایی است که یک پاور لیفتر به آن نیاز دارد.در این ورزش فرم صحیح حرکات بسیار با اهمیت است و حتی همین فرم صحیح انجام حرکات است که یکی‌ را قهرمان و یکی‌ را ناکام می‌گذارد.

پنج مکمل برای بهبود عملکرد و ریکاوری پاورلیفتر ها

درست همانند سایر رشته‌های ورزشی پاور لیفتر‌ها نیز برای بهبود رکورد‌های شخصی‌ خود نیازمند یک برنامه غذایی و نحوه استفاده صحیح مکمل‌ها هستند.مکمل‌های پایه ای‌ در بهبود ریکاوری،رشد و جلوگیری از آسیب‌ها نقش دارند.در ادامه برای شما به معرفی‌ پنج مکمل خواهیم پرداخت که شما را در رسیدن به اهدافتان کمک خواهد کرد.

گلوکوزامین
هر پاور لیفتری می‌داند فشار تمرینات کم کم روی مفاصل اثر خود را می‌گذارد.وزنه‌های سنگین و تکرار‌های زیاد در بلند مدت تاثیر زیادی روی مفاصل خواهد گذاشت و میتواند باعث ایجاد آسیب دیدگی در مفاصل شود.گلوکوزامین (سولفات) میتواند از آسیب دیدگی مفاصل جلوگیری کرده و در بازسازی غضروف‌ها تاثیر مناسبی دارد.این عمل به واسطه جذب سولفور توسط غضروف‌ها جهت تقویت مفاصل ضعیف شده صورت می‌گیرد.

کراتین
روی کراتین مونوهیدرات تحقیقات بی‌ شماری صورت گرفته است و خاصیت افزایش قدرت، افزایش رشد عضلانی،افزایش استقامت و بهبود زمان ریکاوری آن ثابت گشته است و حتی این مکمل برای ورزشکاران هوازی نیز مفید می‌باشد.همه ما میدانیم که کراتین باعث افزایش حجم عضلانی خالص و افزایش انرژی میشود.برای قبل و بعد از تمرین میتوانید ۳-۵ گرم کراتین مصرف کنید.

امینو اسید‌های شاخه دار
امینو اسید‌های شاخه دار شامل لوسین، ایزو لوسین و والین می‌باشد که این سه آمینو اسید جز مهم‌ترین آمینو اسید‌های حیاتی هستند.این آمینو اسید‌ها ماهیچه‌ها را قادر میسازند تا سنتز پروتئین را افزایش دهند.در این حالت ماهیچه‌های تمرین دیده سریعتر ریکاوری خواهند شد.هنگامی که بحث رشد عضلات، ترمیم و بهبود عملکرد مطرح میشود امینو اسید‌های شاخه دار بسیار مهم و کارامد هستند.

روغن ماهی‌
در این سال‌های اخیر روی این مکمل غذای بحث‌های فراوانی‌ صورت گرفته است.مزایای بیشمار این اسید‌های چرب ضروری شامل بهبود سلامت قلب، بهبود وضعیت مفاصل، کنترل وزن، بهبود گردش خون، بهبود عملکرد مغز، افزایش انرژی، حمایت سیستم عصبی و… میشود.این چربی‌‌های سالم برای افرادی که برنامه تمرینی آنها سنگین می‌باشد بسیار حیاتی می‌باشد.مصرف ۲-۳ بار روزانه به مقدار ۲-۴ گرم برای اکثر افراد مناسب می‌باشد.

ویتامین دی
ویتامین دی بسیار مفید برای قلب و تیروئید می‌باشد.همچنین ویتامین دی برای جذب مناسب کلسیم حیاتی‌ می‌باشد.همچنین به خاطر اینکه خیلی‌ از ما در معرض نور خورشید به اندازه کافی‌ برای ساختن ویتامین دی قرار نمی‌گیریم استفاده از مکمل آن میتواند مفید باشد.سایت اد کوان . همچنین در تحقیقات اخیر مشخص شده است که ویتامین دی در تنظیم سازی هورمون تستوسترون کمک می‌کند مخصوصا در شرایط تمرینی پر فشار و استرس زا.

مولتی‌ ویتامین
استفاده از مولتی ویتامین‌ها و مواد معدنی به عنوان یک مکمل احتیاطی میتواند این تضمین را به شما در جهت تکمیل نیاز‌های روزانه بدهد.هنگام تمرینات پر فشار مولتی ویتامین‌ها و مواد معدنی میتوانند جایگزین ریز مغذی‌های مصرف شده شوند.مولتی ویتامین‌ها در بهبود عملکرد مناسب روزانه و جبران کمبود‌های ناشی‌ از حذف یک وعده غذایی یا دیگر شرایط غیر معمول کمک می‌کند.

پنج مکمل برای بهبود عملکرد و ریکاوری پاورلیفتر ها

زمان و مقدار مصرف مکمل‌ها برای پاورلیفتر ها
گلوکوزامین —> ۱ گرم در روز همراه به یکی‌ از وعده‌های غذای
کراتین —> ۳-۵ گرم قبل و بعد از تمرین و ۳-۵ گرم همراه اولین وعده غذای در روز‌های غیر تمرینی
آمینو اسید‌های شاخه دار —> ۵۰۰ میلی‌ گرم لوسین، ۲۵۰ میلی‌ گرم ایزو لوسین و ۲۵۰ میلی‌ گرم والین بعد از تمرین
روغن ماهی‌ —> ۲-۴ گرم ۲-۳ بار در روز ترجیحا همراه با وعده‌های غذای
ویتامین دی —> طبق دوز پیشنهادی شرکت تولید کننده
مولتی ویتامین/ مواد معدنی —> استفاده از یک مولتی‌ ویتامین با کیفیت که شامل بیشترین مقدار ریز مغذی‌های حیاتی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *