با وجود اینکه در یکی دو سال اخیر نحوه ورود مکمل‌های غذایی به کشور و همچنین توزیع آن، شکل بهتری پیدا کرده اما متاسفانه همچنان مشکل «مکمل‌های تقلبی» به قوت خود باقی مانده است. این روزها متقلب‌ها با اجاره‌کردن کارگاه‌هایی در حاشیه شهرها، در محیطی غیربهداشتی و بدون هیچ گونه نظارتی به تولید محصولات مختلفی مشغول هستند و به رغم وجود نهادهای نظارتی متعدد، همچنان به کار غیرقانونی و غیرانسانی خود ادامه می‌دهند.

 

 

درباره این متقلبان گفته می‌شود، هر محصولی که تولید می‌کنند را به قیمت ۵ تا ۶ هزار تومان می‌فروشند و برایشان تفاوتی نمی‌کند مکمل ۳۰۰ گرم باشد یا ۳ کیلوگرم!

آیا مکمل‌های تقلبی خطرناک هستند؟

قطعاً باید به این پرسش پاسخ مثبت داد. به طور کلی تقلب در مکمل‌ها را باید به ۲ دسته تقسیم کرد: ۱- مکمل‌هایی که تاریخ مصرف‌شان مدت‌هاست سرآمده و برخی‌ها، این مکمل‌های تاریخ مصرف گذشته را به صورت قاچاق وارد کشور کرده و با دستکاری در تاریخ مصرف، آنها را به بازار عرضه می‌کنند ۲- مکمل‌هایی که از روی نمونه‌های اورژینال ساخته شده و تنها به لحاظ مشکل قوطی و نوع بسته‌بندی با نمونه اصلی مشابه است. نیازی به توضیح نیست که عمده محتویات اینگونه مکمل‌ها از موادی مانند پودر ذرت، شیرخشک، آرد، بیسکویت خرد شده! تشکیل می‌شود و گاه برای آنکه اثربخشی بیشتری داشته باشد، استروئیدهای ارزان‌قیمت خوراکی نیز آسیاب شده و به محتویات داخل قوطی اضافه می‌شود.
مکمل‌های بی‌اصل و نسب!

 

bodybuilding_supplements_new_friends_colony

 

گاهی اوقات ناآگاهی مصرف‌کنندگان باعث می‌شود سودجویان از این ناآگاهی سوء استفاده کرده و اقدام به تولید مکمل‌هایی کنند که نمونه اورژینال آن در هیچ کجای جهان تولید نشده است! معروف‌ترین نمونه‌ای که می‌توان در این مورد مثال زد، مکملی با نام «مگامس ۵۰۰۰» بود که در قوطی‌هایی شبیه قوطی شیر خشک بسته‌بندی می‌شد. جالب است بدانید شرکت ویدر، تولیدکننده مکمل‌های «مگامس» که این محصول را در انواع مختلفی مثل «مگامس ۲۰۰۰» و «مگامس ۴۰۰۰» طی سالیان اخیر به بازار عرضه کرده هیچگاه محصولی با عنوان «مگامس ۵۰۰۰» در بسته‌بندی شبیه قوطی شیرخشک نداشته و در واقع «مگامس ۵۰۰۰» حاصل اختراع تلاش‌های بی‌وقفه برخی سودجویان داخل کشور است!!

بازگشت به یک حقه قدیمی
تا همین چند سال پیش اگر در بازارهای لوازم خانگی گشتی می‌زدید به محصولاتی برمی‌خوردید که تولیدکنندگان  از «خطای دید» مشتریان سوءاستفاده کرده و اجناس درجه دو را به جای مارک‌های مشهور به مشتریان سهل‌انگار قالب می‌کردند. این متقلبان با استفاده از تغییر در حروف برندهای معتبری مثل«Panasonic» و « SANYO» محصولاتی مانند «Panaosonic» و یا «Sonyo» عرضه می‌کردند و گاه با قیمت‌های گزافی به فروش می‌رساندند. مدتی است این حقه قدیمی در بازار مکمل‌ها باب شده و به طور مثال به تازگی محصولی به نام «Mutrex» وارد بازار شده که یادآور محصولات شرکت «Nutrex» است!

خرید مطمئن
اگر تا یکی دو سال پیش با نگاهی دقیق به وضعیت ظاهری مکمل‌ها می‌شد نسبت به اصل‌بودن آن اطمینان حاصل کرد، امروز دیگر حتی به چشم‌ها هم نمی‌شود اعتماد کرد! متاسفانه متقلبان مکمل‌های غذایی روز به روز پیشرفت می‌کنند و گاه چنان ظرافت‌ها را رعایت می‌کنند که حتی واردکنندگان رسمی آن محصولات را به شک می‌اندازند. در چنین شرایطی تنها ۲ راه پیش رو دارید؛ اول: خرید از داروخانه‌ها که تحت نظارت و بازرسی دقیق هستند که هیچ محصولی را بدون مجوز قانونی عرضه نمی‌کنند دوم؛ ارتباط با نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های واردکننده مکمل‌های غذایی.

384x324-images-stories-supplements

ارتباط با نمایندگی‌های اصلی
مجموع شرکت‌های واردکننده یا تولیدکننده مکمل‌های مجاز غذایی- ورزشی از مجموع انگشتان دو دست بیشتر نیست و تمام آنها دارای شماره تلفن پاسخگویی به مصرف‌کنندگان می‌باشند.
شما می‌توانید با یک تماس تلفنی، معتبرترین مراکز تهیه مکمل‌های غذایی نزدیک به محل سکونت خود را شناسایی کنید.
از طرفی با تحقیق روی این شرکت‌ها می‌توانید از مشخصات ظاهری محصولات مجوزدار مطلع شوید.
شهرستانی‌ها بیشتر مراقب باشند
متاسفانه در شهرستان‌ها اطلاع‌رسانی کمتر است و به خاطر پایین‌بودن قدرت خرید در برخی شهرستان‌ها، اغلب موارد تخلف بیشتر به چشم می‌خورد به همین خاطر عزیزان شهرستانی دقت بیشتری باید داشته باشند.

برای تهیه محصولات حتماً با نمایندگی‌های معتبر در تماس باشند.
همه می‌توانند کمک کنند حتی شما!
فروش مکمل‌های تقلبی مساوی است با بازی‌کردن با جان مصرف‌کنندگان ، به همین خاطر موضوع را جدی بگیرید و برای خودتان به عنوان یک مصرف‌کننده احترام قائل شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *