پرسش و پاسخ هاي بدنسازي
شما اینجا هستید
پرسش و پاسخ » پرسش و پاسخ هاي بدنسازي

 
 * آیا روزانه 30 دقیقه فیگور گرفتن در تمام سال می‌تواند به شکل بدن و کات‌تر شدن کمک کند؟ آیا ضرر ندارد؟ 6 الی 7 ساعت بعد از تمرین، فیگور می‌گیرم.

ـ می‌تواند به زیبایی و شکل فیگور گرفتن و حرفه‌ای‌تر ایستادن و نمایش بدن شما کمک کند ضمناً به عمیق‌تر شدن شکل عضلات نیز کمک می‌کند، اما فیگور عضله را کات‌تر نمی‌کند.

ادامه مطلب: پرسش و پاسخ هاي بدنسازي

 

* جوانی 20 ساله هستم و چند ماهی است که بازوها و بخش داخلی بالاسینه‌ام رشد نمی‌کند و از جلو صاف به نظر می‌آیند، لطفاً یک برنامه تمرینی دهید، قد 186، وزن 84.

 

 

ـ بالاسینه هالتر 8×2-10×2-20

بالاسینه دمبل 8×3

پارالل ماکزیمم

اورکراس 12×3

جلوبازو هالتر ایستاده 8×4-20

پشت بازو هالتر خوابیده 10×4-20

پشت بازو پرسی 12×4-20

پشت بازو کششی از بالا 10×4

جلوبازو دمبل چکشی 12×4

 

* 17 ساله 55 کیلو وزن و 175 قد. لطفاً به من بگویید در روزهای هفته چه عضلاتی را با هم در یک روز قرار دهم؟ ترتیب آن‌ها را هم بگویید. آیا مکملی هم نیاز است؟ (می‌خواهم حدود ده کیلو وزن اضافه کنم).

 

ـ سینه + زیربغل ـ سرشانه + پشت بازو ـ پا + شکم زیر شکم پهلو ـ سینه + جلوبازو ـ زیربغل + پشت بازو ـ سرشانه + پشت بازو ـ 6 جلسه تمرین در هفته مکمل هم می‌توانید مصرف کنید برای افزایش وزن تا این حد علاوه بر مکمل و برنامة تغذیه مناسب بلکه به زمان هم نیاز دارید.

 

* آیا می‌شود بدون رژیم غذایی ولی با انجام ورزش‌های هوازی و رفتن حرکات شکم، عضلات شکم را ساخت؟

 

ـ می‌توان عضلات را ساخت اما به هیچ عنوان نمی‌توانید زیبایی آنها را مشاهده کنید زیرا انبوه چربی‌ها روی بافت‌های عضلانی شکم شما را می‌پوشانید.

 

* می‌خواستم کارایی نیتریکس شرکت BSN و تی‌بمب شرکت MHP را بگویید.

 

ـ نیتریکس برای افزایش پمپ خون و بالا بردن طول دم و افزایش احتمال رشد بافت‌ها مصرف می‌شود و تی‌بمب پروهورمونی می‌باشد که نه تنها باعث تولید، تحریک و جذب هورمون‌های بدن و تستوسترون طبیعی بدن می‌شود بلکه به ترشح هورمون‌های رشد نیز کمک شایانی می‌کند.

 

* هفته‌ای 3 جلسه صبح‌ها تمرین می‌کنم. با توجه به ساعت تمرین در صبح زود لطفاً طرز مصرف مکمل real mass و کراتین را توضیح دهید.

 

ـ ریک‌مس را روزانه 4 پیمانه، 2 پیمانه صبحانه و ناهار و 2 پیمانه بعد از تمرین و کراتین را در 5 روز 4 وعده‌ای g5 قبل از صبحانه، g5 قبل از تمرین ـ g5 بعد از تمرین ـ g5 شب موقع خواب ـ از روز ششم g5 قبل از تمرین و g5 بعد از تمرین مصرف شود.

 

* لطفاً طریقه مصرف صحیح گلوتامین را بگویید.

 

ـ گلوتامین را روزانه تا 20 گرم نیز می‌توانید استفاده کنید اما بهترین زمان مصرف آن بعد از تمرین و شب موقع خواب می‌باشد.

 

* آیا عضلات جلوبازو و پشت بازو باید در یک روز تمرین داده شوند؟

 

ـ بستگی به شرایط بازوهای شما و میزان استعداد رشد ژنتیکی عضلات شما دارد.

* آیا برای مصرف کراتین حتماً باید بارگیری انجام شود؟

 

ـ حتماً باید کراتین را بارگیری کنید در غیر این صورت میزان ذخیرة کراتین در کبد به حد نساب لازم برای احتباس املاح معدنی و آب و همینطور سنتز پروتئین بیشتر جهت عضله‌سازی شما نمی‌رسد.

 

* برای قسمت میانی پشت بازو، چه حرکاتی مفید هستند؟ و برای قله‌ای‌شدن بازوها چه حرکاتی؟

 

ـ انجام حرکات مچ برعکس مثل سیمکش مچ برعکس یا پشت بازو هالتر مچ برعکس تأکید روی بخش میانی پشت بازو را افزایش می‌دهد. پیک‌شدن جلوبازو یا به قول شما قله‌شدن آن تا حدود زیادی بستگی به ژنتیک دارد اما انجام حرکات جلوبازو دست جمع هالتر، جلوبازو دمبل میز بالاسینه و… با تأکید روی بخش خارجی جلوبازو می‌تواند به تولید پیک در بازوها کمک کند.

 

* وزنم 93 قدم 190 و 26 سالم است بدنم چندان چرب نیست می‌خواهم برای اولین بار از مکمل‌های وی مای‌فی یوژن، کراتین و ال گلوتامین استفاده کنم. نظرتان چیست؟ چند روز در هفته کار کنم؟

 

ـ بهتر است که مکمل‌ها را نوبتی به رژیم خود اضافه کنید یعنی مثلاً اول کراتین را شروع کنید و بعد از 1 الی 2 هفته پروتئین را اضافه کنید و بعد هم گلوتامین را تا هم بتوانید تأثیر آنها را متوجه شوید هم ناگهان چند مکمل همزمان به بدن وارد نشود. هفته‌ای 3 الی 4 جلسه وزنه بزنید و حداقل 3 جلسه 30 دقیقه‌ای هوازی کار کنید.

 

* در مورد قرص فارماتون اطلاعات می‌خواستم؟

 

ـ مکملی که به نام فارماتون می‌شناسید در واقع مولتی ویتامین است که برای افراد مسن توسط پزشک تجویز می‌شود اما برای جوان‌ها بهتر است از مولتی‌ویتامین‌هایی مثل سنتروم استفاده شود.

 

* آیا این حرف صحت دارد که می‌گویند انجام حرکت لانگز باعث واریکوسل می‌شود؟

 

ـ در این رابطه تا به حال چیزی نشنیده‌ام. در مورد لانچ گفته می‌شود که اگر سنگین و نادرست اجرا شود برای زانو خطرناک است و بهتر است که سبک‌تر اجرا شود.

 

* 3 سال بدنسازی کار می‌کنم 25 کیلو وزن کم کردم 24 سانتی‌متر هم کمر کم کردم الآن دور کمرم هنوز شل است. رژیم هم رعایت می‌کنم شیرینی سرخ‌کردنی نمی‌خورم بازو سینه پاها ساق رشد کرده ولی دور کمرم هنوز کم نشده است.

 

ـ زمانی که کاهش وزن غیراصولی باشد، مشکلات این چنینی پدید می‌آید. در حالی که خیلی‌ها کاهش سریع وزن را به منزله نتیجه‌گیری مطلوب قلمداد می‌کنند، این اقدام برای بدن مضرات زیادی دارد. کاهش وزن حداکثر باید هفته‌ای 1 کیلوگرم باشد و از لحاظ منابع علمی این میزان نیم کیلو است.

تمرین با وزنه را توصیه می‌کنم به اضافه رژیمی که به اندازه کافی پروتئین برای بدن تأمین کند (وزنه 2/2 گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن بدن). در کنارش تمرین هوازی منظم ترجیحاً صبح ناشتا به مدت 30 الی 45 دقیقه با شدت کمتر.

 

* آیا پروهورمون ضرر دارد؟ اچ‌ام بی 1000 گالاردو خوب است؟ مصرفش به چه صورتی است؟ قد 184، بازو 39، گردن 39، سینه 118، کمر 92، رژیم می‌گیرم چربی‌سوز خوب برای چربی قهوه‌ای چه شرکتی خوب است؟

 

ـ بسته به بدن هر فرد، نوع پروهورمون، مدت و مقدار مصرف می‌تواند عوارض کم و زیادی داشته باشد. اما اگر برچسب محصولات پروهورمون را به دقت مطالعه کنید متوجه می‌شوید که اکثراً برای کوتاه مدت تجویز می‌شوند و بهتر است که به صورت شوک از آنها استفاده کنید نه اینکه به شکل مکمل‌های همیشگی‌تان درآیند.

 

HMB

محصول ضد کاتابولیک است که می‌توانید بین وعده‌های غذایی از آنها استفاده کنید تا بدن را همواره در حالت آنابولیک (سازنده) حفظ کنید.

مصرف طبق برچسب محصول باشد. به تبلیغات افراطی برخی شرکت‌ها توجه نکنید، بالاخره اغراق همیشه بخشی از تبلیغات است با رژیم غذایی، تمرین شکم و چربی‌سوزی که حاوی سی‌نفرین، کافئین باشد می‌توانید چربی‌سوزی را در حد مطلوب تجربه کنید.

 

* لطفاً در مورد قرص یا مکمل IGF توضیح دهید؟

 

ـ IGF-1 یک هورمون است که با هورمون رشد همکاری نزدیکی دارد. این هورمون سازنده و آنابولیک است که از آن در ورزش‌هایی مثل بدنسازی سوءاستفاده می شود. مصرف آن عوارض زیادی روی بدن دارد و مکمل‌هایی که با نام این هورمون عرضه می‌شوند معمولاً به اندازه هورمون آن کارآمد نیستند و صرفاً می‌خواهند از اسم IGF-1 جهت جلب توجه استفاده کنند.

 

* من 20 سال دارم و 4 سال پرورش‌اندام کار می‌کنم، اما ضعف شدیدی در قسمت سینه دارم، حرکاتی برای ترمیم این بخش ارائه بفرمائیید؟

 

ـ عضلات سینه را هفته‌ای 2 نوبت تمرین دهید. یک جلسه با حرکات اصلی و ست‌های 8 تکراری و وزنه‌های سنگین و یک جلسه با حرکات تک‌مفصلی و ست‌های 12 الی 15 تکراری. از روش‌هایی مثل پیش‌خستگی یا ست‌های کم‌کردنی هم می‌توانید استفاده کنید.

 

* برای تقویت سطح تستوسترون بدن در تمرین میزان استراحت بین ست‌ها باید به چه اندازه رعایت شود. با تشکر

ـ استراحت ست‌ها را حدود 5/1 الی 3 دقیقه حفظ کنید تا به افزایش ترشح تستوسترون کمک کنید. اما برای تحریک هورمون رشد باید استراحت‌ها کوتاه‌شده تا ترشح اسید لاکتیک بالا برود.

 

* آیا آرژنین و تریبولوس هورمون هستند و ضرری برای بدن دارند یا خیر؟ و کلاً آیا شما مصرف آن را توصیه می‌کنید؟

 

ـ آرژنین آمینواسید است و تریبولوس پیش‌سازه تستوسترون که هر دو مکمل هستند. البته تریبولوس باید فقط 2 هفته مصرف شود آن هم به شرطی بیشتر از 18 سال سن داشته باشید و مصرفش هر چند که یکبار باشد. آرژنین را هم قبل از تمرین می‌توانید برای پمپاژ بهتر خون استفاده کنید.

 

* مصرف جودوسر و کره بادام زمینی چه سودی در بدنسازی دارد؟ چه زمانی مصرف شوند بهتر است؟

 

ـ جودوسر منبع دیرهضم کربوهیدرات است و کره بادام‌زمینی منبع خوبی از چربی‌های سالم و مقداری پروتئین گیاهی است که هر دو انرژی خوبی برای صبحانه و قبل از تمرین می‌توانند تأمین‌کنند که البته باید در کنارشان مقداری پروتئین مثل سفیده تخم‌مرغ با پنیر کم‌چرب میل کنید.

 

* آیا بدون استفاده از استروییدها هم می‌توان به یک بدن در سطح قهرمانی در استان رسید؟

 

ـ بستگی به ژنتیک بدن، سابقه تمرین و روش کار دارد. خیلی‌ها با مصرف سنگین دارو هرگز به قهرمانی استان هم نمی‌رسند و خیلی‌ها با کمترین مصرف دارو به خاطر ژنتیک خوب مقام می‌آورند، عامل وراثت بسیار مهم است اما متأسفانه نقش دارو در سال‌های اخیر روی تمام رشته‌های ورزشی سایه سنگینی انداخته است.

 1. حمید

  سلام خسته نباشید من تقریبا ۶ سال هست که بدنسازی کار میکنم قدم ۱۸۶ وزنم ۱۰۵ کیلو بدنم به هیچ عنوان چربی نداره ولی ضعف عجیبی در قسمت سینه دارم همه جور تمرینی رو هم که مخصوص حرکت سینه باشه انجام دادم ولی جواب نگرفتم خواهشمندم در این رابطه راهنمایی بفرماییدودیگر اینکه من چند وقتی هست هیچ دوره ای به من جواب نمیده لطفا یک دوره برای من پیشنهاد بفرمایید

  • مدیریت

   سلام برنامه های تمرینی دوره قبل و دروه های که رفتی ایمیل کن

  • سعید

   سلام اگر میشه چند تا حرکت معرفی کنید که مانع رشد نشود

 2. عارف

  سلام خسته نباشی
  من 26 سال دارم که حدود 8 سال است که بدنسازی کار میکردم ابته مداوم نمیرفتم مثلاً 6 ماه میرفتم 1یک سال نمیرفتم و هیچ چیز مصرف نمیکردم ولی این سال به طور کامل بدنسازی کار کردم و یک سال روزی یک عدد اکسی متالون ایرانی و هفته ای یک عدد تستسترون انانتات مصرف کردم و به قدر بدنی ایده ال رسیدم قدم 175 وزنم 90 کیلو شده است خیلی راضی هستم الان پرس 170 کیلو میزنم سرشانه 100 کیلو میزنم اسکات 170 میزنم ولی الان تمام بدنم (صورتم -سینه ام-جلو بازو و پشت بازو-ساق دستم گردنم) جوش قرمز و جوش سرسیاه به وجود آماده است کلاً هر جای بدنمو فشار بدم چرک میزنه بیرون آزمایش کبد هم به تازه گی رفتم آنزیم کبدم 17 تا بالاست خواهشمندم راهنمایی کنید که چی مصرف کنم که جوشها به صورت کامل از بدن دفع بشند با تشکر از زحمات شما

  • Msadegh

   سلام دوست عزیز عارف جان تاحالا دوره پاکسازی شنیدی به دلیل اینه که اکسی متالون خیلی خیلی ضرر داره .شمابایداز
   لیو۵۲یا لیو۱۱۴ دوتاش هم بهترین ایرانیشم لیورگل وامپول۵۰۰۰hcgبرای تنظیم هورمون تستسترون کمی هم حجم میده باقرص کلوماید برای تستسترونه اینم عرق کیاهی کاسنی .
   اگه هم دوست داشتی بدنت خشک شه قرص مسترلون …….
   بااروزی موفقیعت

 3. عارف

  سلام خسته نباشید
  من واقعاً براتون افتخار میکنم.سوالی ازتون داشتم من 26 ساله هستم متاهل 8 سال و لی مداوم نه بدنسازی کار کرده ام زیاد جواب هم نگرفتم ولی حدود یکسال است که مداوم بدنسازی کار میکنم و یک سال روزی یک عدد اکسی متالون ایرانی و هفته ای یک بار هم تستسترون انانتات ایرانی مصرف کردم و به وزن و قدرت بدنی ایده آل رسیدم یعنی خودم راضی هستم.حجم و شکل جلو بازوهام خوشکلند ولی موقع فیگور گرفتن اصلاً قلعه مانند نمیشند خواهشمندم راهنماییم کنید.خواهشمندم راهنماییم کنید که دارویی وجود دارد که موقع دوره رفتن باعث بشه بدن اصلاً جوش نزنه و کبد سالم بمونه؟

  • ابوالفضل

   سلام سریعا باید مصرف قرص هاتو قطع کنی و درویی که برای جوشهای بدن مصرف میشه پروپرشیا پروسکا البته اگه خارجیشو بگیری بهتره بعد از این دوره دیگه داروهای اندروژن بالا مصرف نکنی مانند (تستسترون اکسی دیانابول و…) و بشتر رو به داروهای انابولیک بالا مانند وسنسترول دکا وپرموبلان و… استفاده کنی و در اسرع وقت به یه پزشک مراجعه کنید

   • Msadegh

    سلام به نظر من هورمون یه چیز اشتباه است برای سلامتی هم ضرر دارد

 4. عارف

  سلام با سلام و خسته نباشید
  در اینترنت نوشته بود که باید نادرلون رو هفته ای کمتر از 200 میلی استفاده نکنی من هم میخواهم نادرلون 25 از داروخانه بخرم استفاده کنم خواهشمندم برام بگید که آیا با ید هفته ای 8 عدد نادلون 25 داروخانه ای ایرانی بخرم تا به نتیجه دلخواه برسم؟ خواهشمندم راهنمایی کنید. خیالی ممنون

 5. عارف

  با سلام و خسته نباشید
  قد 175 وزن 90 کیلو است
  برنامه تمرینی من این است
  بالا سینه هالتر 8*4
  با لاسینه دمبل 12*3
  پرس سینه هالتر 8*4
  پارالل 16*3
  شکم شیبدار 16*3

  زیر بغل و سرشانه:
  زیربغل سیمکش دست باز از جلو8*12*10*16 :4
  زیربغل دمبل پولاور: 12*5
  زیربغل بارفیکس 8*3

  جلوبازو:
  جلو بازو هالتر ایستاده دست جمع
  جلو بازو دمبل نشسته جفت 8*4
  جلو بازو دمبل شیبدار 12*4
  جلو بازو هالتر لاری 12*4
  مچ: 12*3

  پشت بازو و پا:
  پشت بازو سیمکش دست برعکس 8*5
  پشت بازو دمبل تک خم 12*3
  پشت بازو پرس سینه ای 8*4
  پشت بازو دیپ 16*3
  پشت بازو سیمکش با طناب 12*3
  اسکات: 8*4
  جلو پا: 12-12-10-8
  خواهشمندم برای من یه برنامه تمرینی بنویسید من حرفه ای هستم و 7 سال است بدنسازی کار میکنم.دوره من اکسی متالون با تستسترون انانتات است

 6. ایمان

  سلام خسته نباشید… من یه جوان ۱۷ ساله با وزن تقریبا۸۰ و قد 185 می خوام چربی های شکم وپهلومو آب کنم ولی بعضی جاها هم خوندم هم شنیدم که با انجام ورزش های هوازی همه جای بدن آب میشه نه فقط اون قسمت دلخواه..آخه من چاق هم نیستم واز طرفی صورتم هم لاغره…میترسم با ورزش های هوازی واسه آب کردن شکم و پهلوم هیکلم بد تراز این شه..در ضمن باشگاه هم دارم میرم البته قبلن هم یه مدت میرفتم به قصد عضله سازی ولی جدی نه به خاطر همین تاثیرگذار نبود..الان دوس دارم اول چربی های شکم و پهلوم آب شه بعد عضله سازی….اگه میشه راهنماییم کنید… ممنونم

 7. ایمان

  مرسی آقا ابولفضل مطالب جالبی بود یه چیزایی دستگیرم شد… ولی یه سوال دیگه داشتم… من چربی شکم و پهلو دارما ولی نه زیاد ..خواستم بدونم اگه بدون آب کردن اینا شروع به استفاده از مکمل و عضله سازی کنم اشکالی نداره؟؟

  • ابوالفضل

   نه اشکالی نداره

 8. ایمان

  میشه همزمان هم چربی سوزی کرد هم عضله سازی؟؟یه جا خوندم که میشه ولی کامل توضیح نداده بود..ممنون میشم اگه توضیح بدید

 9. ابوالفضل

  سوزاندن چربی و عضله سازی با هم! http://edcoan.ir/archives/12208.htm

 10. اکبر

  با سلام.هدف من از بدنسازی سلامتی است. رشد عضلات برایم چندان مهم نیست. در واقع انگیزه من سوختن کل چربیهای بدنم و رو آمدن عضلاتم در حد وزنم می باشد.سوال من این است که آیا انجام یک ست سنگین از هر حرکت با توجه به نداشتن تغذیه قبل و بعد از تمرین(فقط مواد قندی نظیر شیره انگور یا خرما درحین تمرین مصرف می کنم) برای سلامتی من ضرر دارد یا نه؟ با تشکر فراوان

 11. arash

  سلام داداش ابوالفضل
  یه سوال داشتم…
  تیپ بدنیم اکتومورف,چند سالی هست بدنسازی کار میکنم,,قدم 192
  وزنم 80,میشه یه استروییدی معرفی کنید که حجم خشک بیاره,
  با تیپ بدنم بسازه,میخوام ضررش کم باشه کاراییش در حدش خوب باشه؟یه
  استرویید دیگه ام معرفی کنید که حجم آبکی ام بده؟
  پیشاپیش بابت جواب ازتون تشکر میکنم

  • مدیریت

   سلام بدنها تو حجم باید خوب درست بشن تا موقع رژیم زیاد دردسر نکشن استروئید در هر صورت تاثیر خودشو داره در هر سه تیپ بدنی ولی اکتومرف بیشتر بدرد فیتنس میخوره تا بادی مثلا وینسترول اواسه خشک بکی هم سوستانون

 12. arash

  سلام
  وینسترول با چه تستی مصرف بشه بهتر جواب میده؟

 13. ali at

  سلام‏ ‏استاد‏ ‏عزیز‏ ‏میخوام‏ ‏بدونم‏ ‏چطور‏ ‏میشه‏ ‏که‏ ‏نوک‏ ‏سینه‏ ‏ها‏ ‏رو‏ ‏به‏ ‏پایین‏ ‏بشه‏ ‏و‏ ‏چطور‏ ‏فسمت‏ ‏مابین‏ ‏بالا‏ ‏سینه‏ ‏و‏ ‏جلو‏ ‏سرشونه‏ ‏رو‏ ‏میشه‏ ‏پر‏ ‏کرد؟‏ ‏وچه‏ ‏برنامه‏ ‏ای‏ ‏رو‏ ‏برای‏ ‏ساختن‏ ‏کولهایی‏ ‏بزرگ‏ ‏و‏ ‏بلند‏ ‏پیشنهاد‏ ‏میدین؟‏ ‏استعداد‏ ‏کولم‏ ‏خوبه‏ ‏واسه‏ ‏همین‏ ‏میپرسم.‏ ‏قد۱۸۳‏ ‏وزن‏ ‏۸۰‏ ‏‏ ‏دور‏ ‏سینه‏ ‏۱۱۰‏ ‏بازو۴۰‏ ‏ران‏ ‏۶۱‏ ‏شکم‏ ‏۸۳‏ ‏و‏ ‏یک‏ ‏سال‏ ‏نیم ‏بدنسازی‏ ‏کار‏ ‏میکنم‏ ‏و‏ ‏یه‏ ‏دوره‏ ‏پروتئین‏ ‏وی‏ ‏و‏ ‏ارژنین‏ ‏برداشتم‏ ‏که‏ ‏میخوام‏ ‏مصرف‏ ‏کنم.‏ ‏ممنون‏ ‏میشم‏ ‏جواب‏ ‏بدین.‏ ‏هفته‏ ‏ای‏ ‏دوبار‏ ‏سینه‏ ‏کار‏ ‏میکنم

 14. hossein

  با سلام و خسته نباشيد خدمت مديريت
  ميخواستم بدونم كدام يك از اين عضلات را ميشه با هم كار كرد ؟براي 5جلسه در هفته
  عضله پا-عضله پشت- سينه – سرشانه-كول و كردن-پشت بازو – جلو بازو – شكم – ساعد

 15. hamid

  سلام خسته نباشید با این سایت خوبتون
  من یه سه ماهی هست که بدن سازی کار میکنم 19 سن دارم وزنمم 75 کیلو 177 هم قدمه.میخواستم ازتون بپرسم که چه مکملی مصرف کنم که عضله آور باشه؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • غلام رضا

   سلام شما میتونید از یه مکمل پروتئینی شروع کنی

 16. hamid

  میشه مثال بزنید
  میخام افزایش وزنم داشته باشم

 17. امین

  سلام
  کمکم کنید
  من پسری 18 ساله هستم.فوتبال رو هم به صورت حرفه ای ادامه میدم و دروازبان هستم.واریکوسل نوع3 هم دارم
  دکتر گفته فوتبال میتونم بازی کنم ولی نباید وسایل سنگین وردارم وکلا فشار به خودم رو خیلی کم کنم تا عودنکنه.گفت بدنسازی هم نباید برم.حالا من چیکارکنم؟مگه میشه فوتبال وبدون بدنسازی؟کمکم کنید

  • مهران

   سلام پس از بهبودی کامل بعد از 2 هفته همه نوع فعالیتی می توانید داشته باشید و میتونی بری باشگاه خوب ببین دکتر گفته نرو

 18. امین

  دکتر میگه قبل یا بعدعمل باید به خودت فشار نیاری وگرنه عود میکنه

  • مجتبی

   خوب وقتی دکتر میگه تمرین نکن چه اصراری داری تمرین کنی

 19. امین

  من باید تمرین کنم.بدنم عضله ای فقط یه کم لاغرم.باید بسازمش.میشه سبک تعداد زیاد بزنم.حجم میگیره

  • حسن

   میتونی ولی بهتره حرکات مادر تکراراای پایین تر بزنی بقیه حرکات تکرارا بالاتر بزن

  • رشید

   سلام مشکل خاصی نیست امین جان به یه برنامه غذایی خوب و تمرین مناسب میتونی به حجم ایده ال برسی بهترین کار اینه واست بری پیش یه متخصص تغذیه و به یه مربی مجرب مراجعه کنی

 20. امین

  مرسی از همه
  تا حالا کسی از شما به مشکل من دچار شده؟

 21. aria0662

  سلام.مرسي از سايت خوبتون.من ورزشکارم.19 هستم رشته زيبايي اندامه.وزنم 77کيلو وقدم 180 هست.چکار کنم که بابدون مصرف مکمل ها ي ورزشي يا … بتونم وزن خودمو نگه دارم. چون ممکنه بامصرف اين گونه مکمل ها به اعضاي بدن آسيب جذي وارد شود.لطفا کمکم کنيد.

  • میثم

   سلام بهترین کار واسه شما اینه که به متخصص تغذیه مراجعه کنید و یه مربی مجرب هم در کنارش خوب جواب میده

 22. آذری

  با سلام خدمت شما
  من مدتیه که نمیتونم به باشگاه برم برای همین میخوام تو خونه تمرین کنم
  الان برای انتخاب دستگاه مفید و کم حجم! مشکل دارم به نظرتون بین دستگاههای تاور 200 و میز پرس چند کاره(5 یا 6) به همراه دمبل و هالتر کدومشو انتخاب کنم بهتره؟

 23. aria0662

  سلام دوباره. در مورد جلو گیری از افت بدن شما گفتید که به یه مربی خوب مراجه کنم ولی اونا همشون میگن باید نگه دارنده(مثل کراتین یا گلوتامین یا مکمل های دیگه) مصرف کنم . ولی آخه تا کی؟

  • قادرخان

   سلام تا هر وقت ورزش میکنی اینا جز لاینفک ورزشن دیگه باید مصرف داشته باشی که بتونی اون حجم داشته باشی فدات شم

 24. آذری

  به نظر شما شما به عنوان کارشناس بهتر نبود به سوال من هم پاسخی داده باشین؟

  • احسان

   سلام بهتره میز پرس چند کاره بخری با میله هالتر دمبل

   • کیان

    سل

 25. arman0091

  با سلام.نظر شما راجع یه مصرف مومبا.که عطاریا دارن چیه؟با خوردن آب زیاد بعد از مصرف آن. لطفا زودتر پاسخ بدین.مرسی.

 26. Amirhossein talebi

  سلام من يك جوان ١٦ سأله هستم با قد ١٨٣ و وزن ٩٠كيلوگرم و دنبال يك برنامه خوب هستم كه بدون مصرف قرص و دارو در مدت كوتاهي به يك هيكل خوب برسم لطفا يك برنامه خوب ارائه داده شود

 27. arash

  با سلام خدمت دوستان لطفا پاسخ من رو بدید من چهار ماه هست که از دوره مکمل پروتیین گلوتامین و آمینو استفاده میکنم الان به حجم و سایز مورد نظرم رسیدم و قصد دارم مکمل ها رو کنار بذارم قدم۱۸۶ و وزنم۸۴ کیلو هستش آیا امکانش هست با رژیم غذایی مناسب و مصرف نگهدارنده گلوتامین این حجم عضله ها رو حفظ کنم؟
  با تشکر از سایت خوبتون

 28. reza

  سلام.میخاستم بپرسم ایا برنامه تمرینی با وزنه برای کاهش وزن وجود دارد؟اگر وجود دارد چه تعداد ست و چه تعداد تکرار باید برای هر عضله انجام داد؟تشکر.

 29. وحید

  سلام.ممنون از زحماتتون . ۱۷۸ قدم ۶۴ کیلو وزن حدود ۸ ماهه به طور مداوم تمرین بدنسازی میکنم اصلی ترین مشکلی که دارم اینه که کمبود انرژی دارم تو تمرین ها زود خسته میشم انرژیم زود تخلیه میشه و سنگین نمیتونم بزنم از وقتی تمرینام رو شروع کردم وزنم تغییری نکرده استعداد بدنم خوبه هر ناحیه رو که تمرین میکنم خیلی زیاد دم میکنه اما چون لاغر هستم رضایت ندارم تا حالا هم از هیچ مکملی استفاده نکردم اگه میشه برای حفظ انرژیم و افزایش وزنم راهنماییم کنید اگه قرار مکمل مصرف کنم لطفا اصلش رو معرفی کنید(نام و…) و اینکه عوارض دار یا نه؟ چه مکمل هایی خوبه ؟ممنون

  • کریم

   سلام به طور کلی دو نوع خستگی وجود دارد ۱ خستگی هوازی ۲ خستگی غیر هوازی .
   خستگی هوازی: نوعی از خستگی است که در اثر فعالیت های هوازی به وجود می آید و علل آن به شرح زیر است :
   -کم شدن سطح گلوکز خون در اثر فعالیت که در نتیجه کمبود گلیکوژن جگر و عضله است .
   -کم شدن آب بدن به علت بالا رفتن سطح متابولیسم و عمل تعریق
   -کم شدن نمک بدن
   -افزایش حرارت بدن
   -عدم توازن بین یونهای سدیم و پتاسیم
   و بالاخره کاهش بازده قلب به علت افزایش نیاز اندام ها , که در هر ضربه قادر نیست خون کافی به -اندامهای بدن برساند , نمونه خستگی هوازی را می توان در دوهای ماراتن و ۰۰۰/۱۰ متر مشاهده نمود.
   خستگی غیر هوازی : نوعی دیگر از خستگی است که در اثر فعالیت های غیر هوازی به وجود می آید . علل آن عبارتند از :
   -کمبود اکسیژن
   -زیاد شدن حالت اسیدی خون که در اثر بالا رفتن مقدار اسید لاکتیک می باشد . این اسیدی شدن خون سبب بوجود آوردن اختلالاتی در امر انقباض عضلانی میگردد , بدین ترتیب ماده ای را که در انتهای سیناپس های عصبی ترشح می شود ( اسیتل کولین ) , تحت تاثیر قرار می دهد و چون این ماده در عمل انقباض نقش مهمی دارد کارش مختل گشته , انقباض خوبی انجام نمیگیرد .
   -کمبود مواد قندی و کاهش آن در اثر فعالیت و ندادن استراحت های حساب شده در جهت ترمیم ATP PC از دست رفته در فعالیت های شدید و کوتاه مدت . نمونه خستگی غیر هوازی را میتوان در کشتی به خوبی مشاهده کرد .

 30. عرب

  سلام من شش ماه است که دارم بدنسازی کار می کنم قوس کمر هم دارم هر کاری کنم قوس کمرم خوب نمیشه لطفا راهنمایی کنید چه حرکاتی بروم.

  • مدیریت

   با سلام
   بهترین توصیه برای شما مراجعه به نزد یکی از همکاران متخصص پزشکی ورزشی متبحر در زمینه ستون فقرات می باشد تا ایشان پس از اخذ شرح حال دقیق و معاینه کامل، سطح فعالیت بدنی مناسب و در صورت نیاز تمرینات لازم برای تقویت پایداری مرکزی را برای شما تجویز نماید موفق باشید

 31. سعید

  با سلام و خسته نباشید.۱۸ سال.۷۷وزن.۱۸۰ قد
  مربیم بهم گفته پروهورمون برام خطر داره و از ۲۲ سالگی به بعد باید مصرف شه
  آیا صحت دارد؟

  کراتین ماسل فارم+کربوپروتئین یونیورسال +پروهورمون انیمال ام استک برای افزایش وزن خوبه؟
  مرسی از کمکتون

  • اصغر عسلی

   سلام خوب که هست ولی تو سن شما توصیه نمیشه داش شما میتونی فعلا از گینر استفاده کنی پروتئین فعلا میتونی استفاده کنی فعلا طرف کراتین پروهورمون اینا نره موفق باشی

 32. علی

  سلام من قدم ۱۷۶ هست و وزنم ۸۸ هیکلم نسبتا خشک مقدار خیلی کمی چربی در ناحیه شکم بقیه بدنم تقریبا تفکیکه سابقه تمرینی حدود ۵ سال فقط یک مشکلی که دارم پاهام یک مقدار پرانتزی هست به طوری که پاهام رو جفت میکنم حدود ۸ سانت فاصله داره ولی هیچ گونه درد مفصل یا خالی کردن پا ندارم هفته ای هم معولا دو بار ۲۰ دقیقه میدوم اسکات هم البته با رعایت ایمنی ۱۴۰ میزننم حالا به نظر شما اگه وزنم رو حدود ۹۷ – ۹۸ کنم مشکل پیش میاد

  • دکتر رضایی

   با سلام
   دوست عزیز، با توجه به اینکه مشکل زانوی پرانتزی دارید لازم است در اجرای حرکات پایین تنه مثلاً اسکوات، پرس پا و … دقت لازم را داشته باشید( بهتر است این حرکات اجرا نشود) و بیشتر حرکات تقویتی عضلات بالاتنه و تقویت عضلات داخلی پا را داشته باشید و حرکات اصلاحی برای زانوی پرانتزی را اجرا نمائید بعد از برطرف شدن این مشکل می توانید به تمرینات پایین تنه نیز بپردازید.با ارزوی سلامتی برای شما

   • علی

    با سلام مخصوص خدمت اقای دکتر رضایی و تشکر و قدردانی بابت راهنمایی مفیدتون
    اقای دکتر من الان یعنی اسکات و پرس پا نزنم یا انجام بدم ولی سبک و تعداد بالا بزنم و اینکه به نظر شما وزنم رو بالا بیارم
    چون بالاخره نظر من این هست که انسان باید ورزش کنه تا سالم باشه نه اینکه به خاطر ورزش سلامتیش به خطر بیفته
    بعد اون حرکات اصلاحی راجع بهش بیشتر توضیح میدید
    بازم ممنون

 33. علی

  سلام اساتید با توجه به موارد گفته شده بالا وزنم رو اضافه کنم مشکلی پیش میاد لطفا سریعتر راهنمایی کنید چون تا یکی دو روز اینده میخوام دوره ام رو بخرم
  راستی اون حرکات اصلاحی رو از اینترنت دراوردم فقط مسئله ای که هست با توجه به اینکه صفحات رشد من بسته است روی من جواب میده
  بازم ممنون

  • ورزشکار حرفه ای

   با سلام معاینه و رادیولوژی ساده زانو در وضعیت ایستاده اولین توصیه من به شماست در صورتی که زانوی پرانتزی از نوع عملکردی باشد. باید به علت به وجود آمدن آن و همچنین سن فرد برای انجام حرکات توجه گردد. در رابطه با نوع عملکردی توصیه می شود که قبل از انجام تمرینات از ساختاری نبودن عارضه مطمئن شوید و همچنین تمرینات را زیر نظر متخصصین حرکات اصلاحی انجام دهید. باید به خاطر داشته باشید که اصلاح این ناهنجاری طولانی مدت و نیاز صبر فراوان و استمرار تمرینات می باشد. ر بعضی موارد شاید نیاز به آنجام تمرینات تا چند سال باشد.موفق باشید

 34. علی

  حالا وزنم رو اضافه کنم ؟؟؟؟؟

  • محسن

   ببین متخصصت چی میگه صلاح میدونه اضاف کنی یا نه

 35. محسن

  سلام و خسته نباشید من یک دوره استروییدی ۸ هفته برداشته بودم (سوستانون و وینسترول) که تو اخر هفته چهارم شدید مریض شدم و ریه هام عفونی شد به طوری که کلا نزدیک ۱ ماه باشگاه نتونستم برم حالا الان حدود ۱ هفته است که باشگاه میرم و کامل خوب شدم حالا بعد یک ماه به نطرتون دورم رو تموم کنم و ۴ هفته باقی مانده رو برم در ضمن پس از قطع دوره لیورگل و افرودیت وعرقیجات مصرف کردم و اینکه با توجه به اینکه ورزش نکردم کاهش وزنی نداشتم و تقریبا ۶ کیلویی که تو این ۴ هفته اوردم مونده

 36. محسن

  پس جواب ما چی شد

  • رضا

   سلام نه دیگه دوره ادامه نده به فکر پاکسازیش باش

 37. محسن

  پاکسازی که تموم شد ۳ بسته لیور گل۷۰ حدود ۱۰ لیتر عرق کاسنی با شاهتره و ۲ عدد hcg حالا سوالم اینکه بقیه اش رو کی برم اخه احساس میکنم دورم ناقصه مربیم گفته حدود دو ماه پس از اخرین تزریق hcg میتونی دورتو تکمیل کنی نظر شما چیه ؟

  • احمد

   سلام حالا به بدنت استراحت بده بزار سطح همرومنی بدنت متعادل شه به شرایط اسده ال برسه حالا دو ماه کمه به نظر من چه عجله ای داری فعلا رو برنامه غذاییت مانور بده بعدش باز دورتو شروع کن موفق باشی

 38. محسن

  سلام مجدد و تشکر بابت پاسخ سریعتون
  حالا به نظر شما زمان لازم برای دوره بعدیم کی هست

  • امیرارسلان

   محسن جان به نظر من سالی دو بار دوره برو بسه یعنی هر شش ماه به فکر یه دوره مکمل باش حیف این بدن نیست که هی استروئید بزنی

 39. peymab

  سلام خسته نباشید.مرسی از زحماتتون.
  من ۱۸ سالمه،۶ ماهه بدنسازی کار میکنم.قدم ۱۶۹٫وزنم ۶۰ کیلو.
  میخوام قدم بلند تر شه؟ایا حرکاتی مثل پرس پا و اسکوات مانع رشد قد میشوند؟ برای افزایش قد چیکار کنم؟کدام حرکات را انجام ندم و در عوض کدام حرکات را انجام بدم؟

 40. علیرضا

  با سلام
  میخواستم بد.نم اگر بخوام از سوما برای دوره حجم استفاده کنم
  باید کنارش چیز دیگری نیز استفاده کنم؟
  بالاتر از ۱۸ سال سن دارم
  و از هرمون قبلا استفاده کرده ام

  • کریم

   وینسترول انسولین و …بستگی داره مربیت بهت چی تجویز کنه

 41. علی

  سلام مجدد اساتید یکی از دوستام قصد دوره استروییدی ۸ هفته داره (وینسترول با مسترون) فقط مسئله ای که هست بدنش دیگه از هفته چهارم به بعد رشد جالبی نداره و تقریبا قفل میشه من خودم شاهدش بودم پارسال وین با سوستانون رفت ۴ هفته اول حدود ۹ کیلو اورد ولی ۴ هفته بعدیش رو تقریبا زیر ۳ کیلو حجم گرفت تازه وعده هاش رو به ۱۰ وعده مقوی در روز رسونده بودحالا به نظرتون راه حل خاصی هست خودش نظرش این هست که ۴ هفته اش رو بره بعد یکی دو ماه استراحت کنه بعد دوباره ۴ هفته دیگه اش رو بره حالا به نظر شما اساتید این کار درستی هست
  بازم ممنون

  • علی

   دوستان لطفا راهنمایی کنید

   • قادرخان

    خوب ببین علی جان خوب مطمئنا تو هفته های اول وزن بیشتری اضاف میکنی نسبت به هفته های اخر خوب تو۴هفته اول ۹کیلوقرار باشه ۴هفته بعدشم ۹کیلو اضاف کنه خوب این وزن الکی چه بدرد میخوره

    • علی

     ممنون از جوابتون قادر جان حالا به طور کلی سوالم اینه امکانش هست وسط دوره استروییدی یک استراحت چند هفته ای انجام بشه یا برای بدن خطرناکه

 42. محمد

  سلام ایا هورمون تستوسترون یا سوماتروپین یا هورمون های دیگر که بدنسازان استفاده میکنند در رشد الت تناسلی تاثیر دارد.من نیمه حرفه ای پرورش اندام کار میکنم به نظر شما از هورمون استفاده کنم یا نه و کدام هورمون تاثیر منفی کمتری داره من ۲۲ سالمه و ۲ سال پرورش اندام کار کردم هورمونی نیست که در رشد الت تناسلی تاثیر داشته باشه

  • مدیریت

   با سلام.خیر .هیچ دارویی(چه خوراکی و چه موضعی) برای این کار وجود ندارد تستسترون(چه تزریقی و چه خوراکی)برای افزایش سایز آلت هیچ تاثیری در این سن ندارند.برای افزودن طول آلت فقط جراحی نتایج پایدار و قطعی دارد ولی جراحی فقط برای موارد بسیار بسیار اندکی(مثلا برخی سندرمهای مادرزادی که با میکروپنیس همراهند)واقعا لازم است و در افراد طبیعی نباید انجام شود.داروهای موضعی و خوراکی یا وسایلی که برای این کار تبلیغ می شوند از لحاظ علمی پایه ای ندارند و نتیجه ای هم ندارند . اگر در مورد اندازۀ آلت خود نگران هستید برای معاینه به متخصص ارولوژی (جراح کلیه و مجاری ادراری وتناسلی) مراجعه فرمایید

 43. محسن

  سلام دوستان یک سوال
  یکی از دوستام دوره رفته گینر و کراتین و گلوتامین (وزن ۶۰ کیلو قد ۱۸۳ سن ۲۵)حالا مربی براش قرص سل ماسل هم نوشته ایا این قرص خوبه و چه تاثیراتی داره راستش چند سال پیش خودم یک بسته قرص خوردم دقیق نمیدونم سل ماسل بود یا نه ولی فقط اب اورد زیر پوستم به طوری که کلم کلا گرد شده بودخوراکم هم وحشتناک بود ولی بعد اتمامش به کلی اشتهام رو از دست دادم و کاهش وزن شدید داشتم گفتم این دوستمون این طوری نشه و از شما عزیزان کمک بگیرم

 44. علی

  ممنون از جوابتون قادر جان حالا به طور کلی سوالم اینه امکانش هست وسط دوره استروییدی یک استراحت چند هفته ای انجام بشه یا برای بدن خطرناکه
  help me please

  • سهیل

   سعی کن سالی ۲دوره بری وسطشم یه ۵ماه به بدن فرصت بدی خوبه البته بستگی به دورت هم داره ولی الکی پشت سر هم دوره رفتن فقط ضرر زیانش واست میمونه

   • محمدصابری

    سلام اثرات ترک تمرین در بدنسازی میشه بگید؟

    • محسن

     سلام اگر بدنساز دچار وضعیت بی تمرینی و متعاقب اون ترک تمرین به صورت دراز مدت شود دچار افت وزن و حجم و قدرت و آمادگی بدن می شود که بستگی به نوع و مدت تمرینات در زمان تمرین دارد .
     وقتی که مدت بی تمرینی از دو هفته بیشتر شود نواحی مقطع عرضی تارهای عضلانی شروع به کاهش می کند. این تغییرات در اثر افزایش تخریب پروتئین و افزایش سطوح بعضی مواد شیمیایی ( NA و CL ) به وجود می آید .
     کاهش قدرت با سرعت ۳ تا ۴ درصد در روز برای هفته اول رخ می دهد که برای برخی ورزشکاران بیانگر کاهش چشمگیری می باشد .
     سطح هورمون تستوسترون در اثر بی تمرینی در بدن از حد نرمال کاهش پیدا می کند . حضور این هورمون برای افزایش قدرت و حجم عضله الزامی است و زمانی که این هورمون کاهش یابد سنتز پروتئین یا ساخت عضله تخریب می گردد .
     از عوارض دیگر بی تمرینی می توان سردرد ، بی خوابی ، احساس خستگس ، از دست دادن اشتها ، افزایش تنش های عصبی ، اختلالات روحی و اسردگی را می توان نام برد موفق باشید

   • علی

    سعی کن سالی ۲دوره بری وسطشم یه ۵ماه به بدن فرصت بدی خوبه البته بستگی به دورت هم داره ولی الکی پشت سر هم دوره رفتن فقط ضرر زیانش واست میمونه

    خیلی ممنون از جوابت سهیل جان ولی کلا سوال من این نیست که تو یک سال چند دوره بریم من میگم اگه تو سال یک دوره بری که مرز مجاز فکر کنم ۸ هفته باشه بعد وسطش برا چند هفته قطع کنی حالا به هر دلیل بعد مثلا یک ماه شروع کنیم مشکل پیش میاد راستش از این جهت میگم که مربیم به اون دوستمون گفته که تو ۳۲ تا بزنی مشکلی نداره حالا چه تو دوماه چه تو ۶ ماه و این حرف یک مقدار غیر منطقی به نظرم رسید و گفتم که با شما بزرگان مشورت کنم ولی تو پاسخی که به اون دوست عزیز محسن دادی گفتی باید سطح هرمونی بدنت به حالت نرمال برگرده حالا سوال من اینکه اگه تو دوره اتفاقی برا ورزشکار بیفته و مثلا تا ۸ -۹ روز نتونه ورزش کنه باید کلا دوره رو تعطیل کنه تا ۶ ماه اینده راستش من خودم فکر میکردم مشکل نداره حالا ممنون میشم اساتید یک توضیح کامل تر بدن برا اگاهی و پیشگیری
    بعضی مواقع سرماخوردگی شدید پیش میاد تو اون حالت چیکار باید کرد

    • رضا

     ۳۲ تا چه خبره نه دورتو ادامه بده مثلا دورت به فرض مثال ۳ماهه هست اولا که باید تو دوره خیلی مراقب باشی تا سرما نخوری حیفه این همه هورمون بزنی بعدش اخرشم بخای با یه سرما خوردگی همش پوچ شه دوما حالا که سرما خوردی طول درمانشو کم کن برو دکتر زودی خوب شو ادامه دورتو بری بهتره جون استروئید تو بدنت میمونه دیگه خیلی دورت طولانی میشه اونوقت سعی کن نهایتا۲ماه یا ۳ماهه تمومش کنی

     • مهران

      آیا وقتی سرماخورده اید میتوانید تمرین کنید؟
      برای همیشه پیش میآید که وسط یک دوره تمرینی که خیلی خوب هم رو به پیشرفت است،ناگهان سرما بخورند. چند بار تا به حال این سوال را از پرسیده اید که ”دوست دارم بدانم که آیا در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا هر بیماری مشابه دیگر میتوان به تمرینات(کاردیو،بدنسازی یا هر دو اینها) ادامه داد یا نه؟“
      عقل سلیم میگوید که بدن باید قبل از اینکه وارد یک فعالیت شدید شود، به خوبی ریکاوری شده باشد.
      اما آیا یک تمرین کاردیو یا بدنسازی سبک اشکال دارد؟ از یک طرف دوست ندارید پیشرفتتان را متوقف کنید و از طرف دیگر دوست ندارید بیماریتان طولانی تر شود چون بدن مجبور است مواد مغذی زیادی را به عضله سازی اختصاص دهد و برای واکنش دفاعی چیزی نمیماند. مریض هستید میخواهید تمرین کنید؟
      این سوال خیلی زمان بر است.الان که فصل زمستان است و دور و برتان را که نگاه کنید خیلیها را میبینید که یا عطسه میکنند یا سرفه و سرما خورده اند.شما میتوانید وقتی سرما خورده اید تمرین کنید اما فقط تحت شرایط خاص. اجازه بدهید کمیبیشتر توضیح بدهیم:
      در شرایط زیر نباید تمرین کنید:
      *تب دارید،حالت تهوع دارید،بیماریتان بسیار مسری و واگیردار است و در باشگاههای عمومیتمرین میکنید.
      در شرایط زیر میتوانید تمرین کنید:
      *یک سرماخوردگی خفیف دارید،چند روز از سرماخوردگیتان گذشته است و مراحل بد بیماری را پشت سر گذاشته اید. خیلی از آدمها را میبینیم که علیرغم بیماری،تمرینات بسیار شدیدی را انجام میدهند،آنهم نه با یک سرماخوردگی معمولی،با آنفولانزا.اینکار نه تنها باعث میشود بدنتان ریکاور نشود و بیمارشان هم یکی
      دو هفته بیشتر طول بکشد.همانطور که میبینید،تمرین کردن در مواقعی که به یک سرماخوردگی خفیف مبتلا هستید،کار چندان سختی نیست.حتی باعث میشود راه عبوری بینیتان باز شده و بتوانید راحت تر نفس بکشید.ریکاوریتان هم دچار مشکل نخواهد شدچون بیماریتان یک سرماخوردگی خفیف است و تمرینتان هم یک تمرین خیلی سبک.لازم به ذکر است که باید از انجام تمرینات شدتی و پرفشار خودداری کنید.تمرین بدنسازی هم به هیچ عنوان توصیه نمیشود مگر اینکه شدت آن همین قدر پایین باشد.در این روزها هدفتان نباید عضله سازی،افزایش حجم یا قدرت باشد.فقط برای اینکه حالتان بهتر شود و فعالیت بدنتان متوقف نشود باید تمرین کنید.
      چراکاردیو؟
      به نظر میرسد تمرینات بدنسازی فواید قلبی – عروقی برای شما نخواهد داشت(مگر اینکه از تکنیک تمرینات چرخشی استفاده کنید).تمرینات کاردیو سبک به مدت ۲۰ دقیقه یا در همین حدود برای شما بسیار خوب است.تحقیقات نشان میدهد که انجام تمرینات کاردیو در مواقع سرماخوردگی بیشترین فواید را برای شما دارد.کار کردن با وزنه این تاثیر را برای شما نخواهد داشت.مریض شدن هیچ لذتی در ندارد اما اگر بخواهید بیش از حد تمرین کنید،فقط بیماریتان را طولانی تر کرده اید،پس به خاطر داشته
      باشید که تمریناتتان باید حتما سبک باشد
      اگر خدایی ناکرده این زمستان سرما خوردید،کمیتمرینات کاردیو سبک انجام بدهید. حتی کمیپیاده
      روی در اطراف منزلتان هم برایتان مفید خواهد بود.تا زمانی که تمرینات سبک باشد،ریکاوریتان متوقف
      نخواهد شد.این سوال موضوع دیگری را هم همراه خود میآورد و آن هم ایجاد وقفه در تمرینات است.آیا
      میتوانید در تمریناتتان وقفه ایجاد کنید یا نمیتوانید؟
      واقعیت این است که وقفه در تمرینات نه تنها باعث میشود زمان بیشتری در باشگاه بمانید،بلکه سریعتر ریکاور میشوید و بدون اینکه تمرینات وزنه یا کاردیو انجام داده باشید،قدرت بدنیتان بالا میرود.همانطور که میبینید،بعد از انجام تمریناتتان پشت سر هم،بدنتان در یک حالت ثابت میماند.در بعضی مواقع حتی سیستم ایمنی بدنتان هم به خطر افتاده و بیمار میشوید.تجربه نشان داده است که پشت سر هم تمرین کردن،آنقدر به بدن فشار میآید که دیگر قادر به ریکاوری مطلوب نیست.فقط کافی است که ۷ روز استراحت کنید و به مفاصلتان اجازه دهید طی این مدت استراحت کرده و التیام پیدا کنند.پس نه تنها وقفه انداختن بین تمرینات برای سیستم ایمنی بدن خوب است،برای ریکاوری مفاصل نیز مفید است.
      اگر هر ۸­۱۲ هفته یکبار،در تمریناتتان وقفه ایجاد کنید،مطمئن باشید که بعد از ۷ روز که باشگاه بر میگردید نه تنها خیلی خوب ریکاور شده اید،بلکه قدرت بدنیتان هم بالاتر رفته است و میتوانید بسیار شدیدتر از سابق تمرین کنید و بر خلاف نظر عموم مردم،طی این ۷ روز عضلاتتان هم از دست نخواهد رفت و هیچ چیز را دست نمیدهید. طی این وقفه مصرف مکملتان باید به همان شیوه سابق باشد.فقط باید تمرین نکنید،اما باید فعالیت بدنی داشته باشید.اینکار باعث میشود کمتر هم بیمار شوید.

     • قادر

      آیا ورزش کردن حین سرماخوردگی درست است؟
      افراد بالغ به طور معمول ممکن است دو تا سه بار در سال دچار سرماخوردگی و یا عفونت مجاری فوقانی تنفسی شوند. بسیاری از ورزشکاران در مورد ورزش کردن موقع بیماری نگران هستند.
      تحقیقات زیادی در این مورد انجام نشده است اما متخصصان می‌گویند که اگر تب ندارید و علائمی‌که دارید مربوط به بینی، گلو و در کل بالای گردن باشد احتمالا ورزش بی خطر خواهد بود. اما ورزش شدید بهتر است به چند روز بعد که علائم برطرف شده اند موکول شود.

      به هر حال اگر علائم آنفولانزا مانند تب، خستگی شدید، درد عضلانی تورم و غدد لنفاوی را حداقل به مدت دو هفته دارید بهتر است قبل از ادامه دادن ورزش شدید مدتی به خود فرصت بدهید.

     • بهزاد

      من یه سرچی کردم تو سایتا خارجی میگم بین دو تا دوره استروئیدی حداقل ۱۲تا۱۶هفته باید استراحت کرد

 45. علی

  رضا پاسخ در تاریخ دی ۱۷ام, ۱۳۹۳ ۲۱:۰۵:

  ۳۲ تا چه خبره نه دورتو ادامه بده مثلا دورت به فرض مثال ۳ماهه هست اولا که باید تو دوره خیلی مراقب باشی تا سرما نخوری حیفه این همه هورمون بزنی بعدش اخرشم بخای با یه سرما خوردگی همش پوچ شه دوما حالا که سرما خوردی طول درمانشو کم کن برو دکتر زودی خوب شو ادامه دورتو بری بهتره جون استروئید تو بدنت میمونه دیگه خیلی دورت طولانی میشه اونوقت سعی کن نهایتا۲ماه یا ۳ماهه تمومش کنی

  ممنون از جوابتون دوستان خیلی از راهنماییهاتون استفاده کردم و هچنین منون از شما رضا جان والا هر چقدر هم که رعایت کنی دیگه ویروس دست خودم ادم نیست یک دفعه میاد و همه چیز رو خراب میکنه راستی دوره ۸ هفته ای تو هر هفته هم مثلا ۲تا تست بزنی با ۲تا وینسترل میشه ۴ تا تو ۸ هفته میشه ۳۲ چیزه خیلی غیر عادی نیست عجیب ترین چیزی که دیدم یک از هم باشگاهی هام بود که داشت همزمان از ۷ تا استرویید تو ۱۰ هفته استفاده میکرد البته حرفه ای بود و چند مقام داشت و برا مسابقه داشت اماده میشد ولی خب دورش جالب بود ۱۷ میلیون خرج کرد

  راستی یک سوال دیگه دوستان من پارسال دوره که رفتم ۵ هفته ای بود سوتانون با مسترون ۲ ماه بعد که ازمایش دادم برا چکاپ چربیم نسبتا بالا بود البته تو یک ماه با رژیم مناسب به حد نرمال رسوندمش بعد امسال یک دوره ۵ هفته رفتم وینسترل با مسترون رژیم هم تقریبا مثل پارسال بود بعد الان بعد دو ماه که ازمایش دادم همه چیز نرمال هست دلیل چربیم تسترون هست که مصرف کردم یا چیز دیگه ای هست واینکه مسترون و وین ربطی به بالا بردن چربی ندارن بیشتر برا شناخت بهتر از استرویید ها
  بازم ممنون

  • مهران

   عوارض سوستانون
   از آنجا که سوستانون یک آندروژن قوی بشمار می رود میتواند عوارض جانبی مختلفی را برای ما ایجاد کند که عبارتند از : چرب شدن پوست، آکنه ، رشد موی بدن و صورت و ریزش موی سر . برای اینکه چنین عوارضی را به حداقل ممکن برسانید حتما از داروی پروسکار ( فیناستراید) در کنار دوره خود استفاده کنید زیرا این دارو فرایند تبدیل تستوستورون به DHT (دی هیدرو تستوستورون) را محدود می کند و همانطور که می دانید مسبب اصلی بروز عوارض جانبی آندروژنی که به گوشه ای از این عوارض اشاره شد هورمون DHT می باشد.

   از آنجا که سوستانون میزان ترشح تستوسترون در بدن را شدیدا کاهش می دهد در پایان دوره مصرف دارو استفاده و مصرف HCG(کوریونیک گونادوتروپین انسانی ) یا کلومید ( کلومیفن سیترات ) و نولوادکس (تاموکسیفن سیترات) امری ضروری می باشد زیرا در این صورت شخص با مشکلات هورمونی مواجه نمی شود و نیز به این نکته حتما باید توجه داشته باشید که سوستانون در حدود یک ماه پس از تزریق بصورت فعال و مؤثر در بدن باقی می ماند و به همین جهت دوره ریکاوری را باید در حدود دو الی سه هفته پس از آخرین تزریق شروع کنید.

   اگر چه سوستانون می تواند فعالیت خود را به مدت تقریبی سه هفته در بدن حفظ کند اما عمل تزریق حداقل هر ۱۰ روز یک مرتبه صورت می گیرد ، دوز مؤثر بین آستانه ۲۵۰میلی گرم (یک آمپول)که هر ۱۰ روز یک مرتبه تجدید میشود و دوز هفتگی ۱۰۰۰ میلی گرم (چهار آمپول) متغیر است . توجه داشته باشید زمانی که دوز مصرف این دارو از ۷۵۰ الی ۱۰۰۰ میلی گرم در هفته بالاتر می رود عوارض جانبی هم به شدت افزایش میابد ضمن اینکه افزایش چندانی در اثرات مثبت این دارو نیز حاصل نمی شود . خود من به شخصه با دوزهای بیشتر از ۵۰۰ میلی گرم در هفته مخالف می باشم و خیلی به ندرت و تحت شرایط خاص دوزهای بالاتر از ۵۰۰ می لیگرم در هفته را به کسی توصیه می کنم.

   • مهران

    اثرات استفاده از وینسترول و استانوزول ،
    به طور کلی افراد می گویند احساس خشکی در مفاصل شان در هنگام استفاده از این دارو دارند و همچنین رروی هم رفته این خشکی یک حالت مقدماتی به نظر می رسد این خشکی می تواند به علت اثر فشار اسمزی معکوس باشد ، البته این گمان است اماافراد احساس خشکی بیشتری در ناحیه ای که تزریق انجام می شود دارند .
    گزارش های مختلف و زیادی در باره ای استحکام تاندون و استانوزول حتی در مجلات پزشکی وجو دارد برخی می گویند که تاندون ها را ضعیف می کند ، دیگران می گویند تاندون ها را قوی می کند ( و برخی هم از طریق اینترنت به وسیله معلم های زیادی شایعه می کنند که تاندون ها را به طور ناصاف متغیر قوی می کند ، به طوری که احتمال صدمه دیدن به آنها زیاد است ) . به همین علت ممکن است همین ضعف تاندون ها بهترین چیزی باشد که ورزشکاران دیگر از آن استفاده نکنند این دارو به طور معین نشان داده است که می تواند در بعضی بیماری های مزمن استخوانی با القای گلوکوکورتیکوئید مفید باشد همچنین دارای ویژگی ها تولید کلاژن تیزی می باشد .
    اما با همه این مشکلات ، ورزشکاران مشکلات زیادی را با مفاصل شان تحمل کرده اند زیرا از استانوزول استفاده می کرداند .

 46. علی

  ممنون از توضیحاتتون ولی راستش جواب سوالم رو نگرفتم ایا بالا رفتن چربیم مربوط به سوستانون بود ؟
  واینکه مسترون و وینسترول تاثیری روی چربی خون دارن ؟
  ممنون

  • کریم

   اره هورمون ها باعث افزایش چربی خون میشه دوستمم هورمون زده بود چربی خونش رفت بالا

 47. محسن

  سلام اقایون لطفا جواب مارو هم بدید !!!!!!!!!!!
  کپسول سل ماسل خوبه یا ضرر داره
  راستی یک سوال دیگه من تقریبا دو ماه پیش دوره استروییدی رفتم که وسطش مریض شدم دقیقا اون بالایی که بالا راجع بهش گفته شد سرم اومد من وسطاش بودم که یک ماهی از دوره استفاده نکردم که دوستان گفتن ادامه نده و پاکسازی کن ما هم گفتیم چشم
  حالا الان سوالم اینکه بعد دو ماه اگه مکمل خالی بخورم مشکلی داره پروتئین و کراتین وگلوتامین همین سه قلم و سوال اصلیم اینکه با توجه به اینکه هرمون زد اصلا روم تاثیری داره ؟ پاکسازی رو کامل انجام دادم وزن ۸۷
  لطفا راجبه کپسول سل ماسل هم توضیح بدید
  با تشکر

 48. محسن

  دوستان هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم

 49. morteza

  سلام،۱۷۵ سانتی متر قد و ۶۳ کیلو وزنمه..دنبال یه مکملی هستم که ضرر نداشته باشه-قیمتش مناسب باشه و بعد از کنار گذاشتنش یه چیزی رو وزنم اضافه کنه….دوستام کراتین رو معرفی کردن،میگن اگه یه ۲ماهی مصرف کنم و خوب بارگیری کنم به خواستم میرسم….نظر شما چیه؟ممنون میشم کمکم کنید..

  • اشکان

   سلام مرتضی اولین مکمل واسه هربدنسازی پروتئین هستش کراتین هم خوبه بخای مصرف کنی به شرط اینکه اصلشو پیدا کنی ضرر نداره یه ۴ روز بارگیری کن به بعدشم قبل و بعد تمرین مصرف کن به مدت ۶تا ۸ هفته

 50. morteza

  اشکان جون دمت گرم…فقط اینکه،من اگه طبق دستورت پیش برم بعد از ۸ هفته کراتینو بذارم کنار و دیگه مصرف نکنم؟..مثل اول اول میشم یا یه چیزی تهش میمونه

  • اشکان

   داش اگه قرار باشه باز مثل قبل بشی چه فایده داره نه یه تکونی بهت میده مکمل دیگه معجزه که نمیکنه داش اول تغذیه بعد مکمل که یعنی کامل کننده غذایته حالا مصرف کن ببین چطوره دیگه باز خبرشو بده مصرف ابتم زیاد کن

 51. morteza

  اشکان جون مخلصتم…

 52. پیمان

  سلام.چرا جواب منو کسی نمیده.خواهش میکنم یکی جواب بده.خیلی سردرگمم.
  واسه قدم چیکار کنم.۱۷۰ قدم.سنم ۱۸٫ایا درسته که بعضی حرکات قد رو میسوزونه؟خب اگه درسته، کدام حرکات؟ چه حرکاتی رو انجام بدم؟ چی رو انجام ندم؟
  تورو خدا جواب بدید.ممنونتون میشم.مرسی.

 53. سعادت

  سلام
  ۲۲ سالمه با ۱۷۵ قد و ۸ سال هست گه تمرین می کنم.
  دوره هم قبلا رفتم ولی الان یه دوره گرفتم که استروید (پارابولان) هم دارم. هر وقط شروع می کنم به مصرف روز دوم تب شدیدی می گنم. چه کار باید بکنم؟
  ممنون از راهنماییتون

  • مهران

   سلام خوب مصرف نکن دیگه یکی از عوارضشه کسی که می خواهد سالم ورزش کند و به هدفش برسد، باید بداند که در این راه لازم است سخت تلاش و تمرین کند، استراحت کافی و تغذیه مناسب داشته باشد. هیچ ورزشکار حرفه ای و سالمی یک شبه با مصرف هورمون به نتیجه نرسیده است و نخواهد رسید.

  • محسن

   سلام زمانی که فردی خودسرانه شروع به مصرف استروئیدهای آنابولیک می کند، تعادل کلسترول خونش بهم می ریزد. از طرف دیگر می تواند خشکی و شکنندگی عروق خونی را هم به دنبال داشته باشد همچنین استروئید ها می توانند پارگی مویرگ ها و افزایش فشار خون را هم به دنبال داشته باشند. گاهی این افزایش فشار خون تا ابد با فرد خواهد ماند. مصرف مداوم انواع استروئیدها افزایش چربی بد و تری گلیسرید خون و کاهش چربی خوب خون را در پی خواهد داشت. با این حساب تمام این عوامل دست به دست هم می دهند و زمینه ابتلای فرد به بیماری مزمن و ناگهانی قلب و عروق را فراهم می کنند.

   • محسن

    انواعی از داروها که از هورمون جنسی مردانه مشتق شده و برای تقویت عضلات استفاده غیرقانونی دارد. وجود این مواد در خون و ادرار ورزشکاران به عنوان دوپینگ محسوب می‌شود. استفاده از این داروها بخصوص در خانم‌ها باعث ریزش موی سر، عضلانی شدن بیش از حد و به صورت مردانه، پرمویی، اختلال سیستم باروری، بم شدن صدا و کوچک شدن پستان‌ها می‌شود و گاه این عوارض حتی بعد از قطع مصرف داروها نیز باقی خواهد ماند و ورزشکار ممکن است کاملا” نازا شود. استفاده از این داروها در مردان هم با وجود این که این مواد مشتقات تستوسترون هستند، به خاطر سرکوب سیستم ترشح هورمون مردانه درونی، باعث کوچک شدن بیضه‌ها، عقیمی و بیماری پروستات می‌شود. علاوه بر این عوارض کبدی مثل سرطان‌های کبد و عوارض روانی شدید این داروها تا سال‌ها بعد بیمار را آزار خواهد داد

 54. علی

  سلام اساتید قرص سل ماسل ضرر داره میخوام باگینر استفاده کنم
  روش دقیقا نوشته
  cell muscle البته گوشش نوشته new cell mass
  اینم عکسش
  http://8pic.ir/images/m33oz2p2h1itu6fgl7gq.jpg

 55. رضا

  سلام ۴ ماهه بدنسازی کار میکنم سنم ۱۷ قد ۱۷۸ وزن ۶۰ کیلو میخوام حجم ببارم میخواستم بدون چه مکمل هایی استفاده کنم ضرر و عواقب مثل جوش . .. نداشتن باشه
  ممنون
  لطفا ایمیل بدید

  • قادر

   سلام شما میتونیند از یه مکمل پروتئینی استفاده کنید

 56. محسن

  ۱۷ ساله ام .۱۰ کیلو وزن کردم.بازوهام کوچیکه. بدنسازی نمیرم چون والیبالیستم .برای رشد چیکارت کنم؟

 57. محسن

  جواب بدین

 58. روزبه

  با سلام کارشناس محترم
  من ۲۷ سالمه ۱۷۴ قد و وزن ۶۳ کیلو
  شکم‌هم ندارم تقریبا
  دوس دارم بالاتنه فیتنس داشته باشم و زیاد عضلانی نباشم
  تازه شروع کردم تودخونه روزانه نیم ساعت بی وقفه طناب میزنم و ۴۵ دقیقه دمبل و غذامم عادیه تقریبا

  لطفا دقیقا راهنمایی کنید جهت سریعتر رسیدن به هدف
  ممنون میشم

 59. Barsemnani

  سلام دوستان…قدم ۱۷۵ و وزنم ۷۳،الان حدود یه ماه دارم خشک کار میکنم..برا افزایش وزن مربیم کراتین و کربو پروتین رو معرفی کرده..این مکمل ها رو فراهم کردم ولی میترسم ضرر داشته باشه..نظر شما چیه؟واقعا هیچ ضرری نداره؟

  • Barsemnani

   ببخشید اشتباه تایپ کردم..قد ۱۷۵ و وزنم ۶۳ کیلو

 60. الهام

  با سلام و خسته نباشد خدمت مدیر محترم
  من تقریبا ۸ ماهه که بدنسازی کار میکنم مربی من در هر برنامه ماهیانه من حدود ۱۸ حرکت رو تنظیم کردن که من انجام بدم که این باعث میشد من تقریبا ۳ ساعت تو باشگاه باشم که هم انرژی زیادی از من گرفته میشد و هم وقت زیادی حالا ولی تو برنامه جدیدی که گرفتم ازشون خواستم که تعداد (منظورم از تعداد تنوع حرکات است نه تعداد ست ها!)حرکات رو کمتر کنن مثلا ۱۲ تا .میخواستم ببینم این کم تر شدن به ضرر من هست و اونجور که باید و شاید نمیتونم نتیجه بگیرم یا خیر. و اصلا به طور اصولی چند حرکت در روز و چند ساعت در روز مناسب هست برای انجام تمرینات بدن سازی. و اینم بگم که خیلی هم استراحت نمیکنم بین ست ها که بگم طولانی شدن زمان به خاطر استراحت بیش از حدمه.

  • مهدی

   سلام چه خبره ۱۸ حرکت ببین شما برای هر عضله میتونی از دو حرکت چند مفصلی و دو حرکت تک مفصلی استفاده کنی و تعداد روزهای باشگاتم به ۴روز تقسیم کن مثلا برای پا میتونی از اسکوات و پرس پا هر کدوم ۴ست ۱۰تکراری و عضلات پشت پا و جلو پا هم ۳ست ۱۵تکراری استفاده کنی که کل حرکاتت میشه ۴حرکت

 61. alireza

  سلام. من دو تا برنامه دارم یعنی دوروز تو هفته یک برنامه دوروز دیگه یه برنامه دیگه ۸ ماه هم هست بدنسازی کار میکنم سرشانه پشت بازو و زیر بغل تو یه برنامه وپا سینه و جلو بازو تو یه برنامه دیگه به نظر شما خوبه یا باید برای هر قسمت یه برنامه جدا داشته باشم؟ممنون میشم اگه زود جواب بدید با تشکر

 62. محمد

  سلام محمد هستم ۲۱ سالمه یک دوره مکمل رفتم ۶۹ کیلو بودم الان ۷۹ کیلو م کربو پروتیین گلوتامین>BCAA<قرص متان خوردم…توی دوره استراحت هم آمینو و گلوتامین خوردم وزن و حجمم بیشتر هم شده…الان ازتون میخوام که راهنماییم کنید واسه دوره ی بعدی میتونم سوستانون بزنم؟؟

 63. mehhrdad

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اگر کسی که بدن سازی کار میکنه بخواد بدنی کات و عضله ای داشته باشد نه درحد مسابقه معمولی بدنی عضله ای خوشگل میتونه با آمینو به اون حد برسه یا باید اول وزن بگیری با کربو پروتئین کراتین اینا بعدش آمینو بخوری یه مقدار از وزنی که گرفتی کم کنه ولی عضله بمونه خوب؟؟؟ یا اینکه با آمینو ویتامین به اون حد میرسه ینفر تو باشگاه به من گفت ۵ ماه پشت سرهم آمینو بخوری بدنت عالی میشه عضلات رشد میکنه ازبین هم نمیره به قول معروفی پفت نمیخوابه ممنون با تشکر.

 64. حامد

  سلام،برای آب شدن چربی شکم شنیده ام بهترین کار دویدن است،ولی من به دلیل عمل جراحی پا زیاد نمیتونم بدوم،راه حل دیگری وجود دارد؟دوچرخه یا شنا کردن خوبه؟؟؟ممنون

  • ورزشکار حرفه ای

   بهترینش به نظر من تغذیه اصولی در راستای هدفی که داری هستش کالری روزانتو سعی کن بیاری پایین برای حفظ سلامت و جلوگیری از افزایش بافت‌های چربی در بدن لازم است تا حداکثر ممکن از غذاهای سرخ‌کردنی دوری کنید و تلاش کنید مواد غذایی را به شکل گریل، کبابی یا آب‌پز میل کنی همون دوچرخه ثابتم جواب میده به هر حال اگر در طول سال رژیم معقولی را دنبال کنید و اجازه ندهید درصد چربی بدن خیلی بالا برود و تمرینات وزنه و هوازی منظمی اجرا کنید با سرعتی آهسته‌تر می‌توانید عضله مرغوب اضافه کنید بدون آن که درصد چربی بدن ناخواسته بالا برود.

   • مهرزاد

    بهترین ورزش برای داشتن شکمی‌متناسب
    درازنشست دوچرخه‌ای
    صندلی کاپیتان

 65. سعید

  سلام استاد…….چند تا سوال داشتم و خواهش دارم تورو خدا هر چه سریع تر جواب بدید .تک تک و به صورت جداگونه…………۱:می خواستم بپرسم آیا ورزشی در بدنسازی وجود دارد که قد را کوتاه کند؟؟؟؟(اسکات و …)۲:آیا برای من که در سن ۱۵ سالگی ام این ورزش مضر است؟؟؟؟؟قد من ۱۷۸و وزنم ۷۰ کیلو است.۳:من می خوام این ورزش را تا ۴ ماه ادامه دهم با این تفاوت که ۴ ماه به ورزش کونگ فو نیز بروم .آیا ترکیب این دو ورزش برای من مضر است؟؟؟؟ایا پس از رفتن به این دو ورزش به مدت ۴ ماه و ول کردن آن چاق می شوم؟ با این تفاوت که تحرک لازم را دارم.من به تیپم بسیار اهمیت می دهم ایا مشکلی برای این مسعله نیز وجود دارد توضیح دهید………….تو رو خدا جواب دهید نیاز ۱۰۰% دارم…با تشکر

  • بهزاد

   ۱و۲=اصولا حرکاتی مثل اسکات پرس سرشانه ها اینا نزن
   ۳- میتونی هر دو ورزش هم با هم بری ولی سعی کن سبک تر بزنی حرکات بدنسازیتو
   ۴- احتمال لاغر شدنت هست بعدش بعضیا هم چاق میشن این بستگی به بدنت داره

 66. محمد امین

  سلام , با اجازتون دو تا سوال داشتم یک اینکه چگونگی تکرار و ست برای فیتنس با توجه به اینکه اصلا نمیخوام حجمم بیشتر از این شه واینکه اگه میشه ی امینو اسیده ارزون قیمت و کاربردی رو معرفی کنین.
  تشکر

  • بهزادی

   سلام امین جان اولین فاکتور در رشته فیتنس همونطور که از نامش پیداست تناسب اندام در تمام عضلات بدن هستش , یعنی یک فیتنس کار باید تمام تمرکزش رو بر روی بدست آوردن هارمونی عضلانی و صد البته تکیک چشمگیر عضلات بزاره و این میسر نمیشه مگر با اصول تمرینی بر پایه کات و نگهداری عضلات , تمرینات هوازی منظم,و از همه مهمتر تغذیه و رژیم مخصوص برای این رشته اینکه چه تعداد از تکرارها را باید انجام داد می تواند گمراه کننده باشد به این دلیل که وقتی به تعداد تکرارهای مشخص شده برسید وسوسه توقف است که مانع ادامه حرکت می شود . هرگز توقف نکنید …
   یک تکرار مخرب نسبت به دیگر تکنیکهای بدنسازی نیاز به دیدگاه ذهنی متفاوتی دارد: در واقع این مثل یک چاشنی انفجاری برای قدرت شما به شمار می آید . مهم نیست وزنه چقدر است ، یک یا صد کیلو گرم هدف من این است که رکورد شخصی ام را ارتقاء دهم . هر بار که به باشگاه می روم رکوردم را حداقل در یک حرکت بهبود می دهم. برای رخ دادن چنین چیزی هدفم باید تمرکز روی وزنه ای باشد که جا به جا می کنم نه تعداد تکرارها . اگر یک یار تمرین داشته باشیم به خودش بستگی دارد که بخواهد روی تعداد تکرارهایش تمرکز کند یا نه.امینو ۲۲۲۲ خوبه موفق باشید

 67. محمد امین

  با تشکر از جواب کاملتون, لطفا در مورد تعداد ست ها هم در فیتنس توضیح بدین.
  بازم منون

 68. مجید

  سلام. ۲۴ سال سنمه قد ۱۹۰ وزن ۷۰٫میخواستم بدونم اگه هقته ای پنج جلسه تمرین کنم ایا ب بدنم ضرر میرسونه؟ امکانش هست وزنم زودتر بره بالا یا اینکه نه ممکنه وزنم پایین تر بیاد.مرسی

  • قادرخان

   سلام اینی که شما میگین بستگی به سابقه ترینی و خیلی چیزا دیگه داره ببین تغذیت چطوریه مکمل داری استراحتت چطوریه کار شما میزاره ۵ جلسه تمرین کنی خیلی فاکتور ها هست
   ببین اگه میتونی روزی ۵وعده غذا بخوری مکمل داشته باشی استراحتتم خوبه کار شغلتم بدنی نیست میتونی چرا که نشه

 69. Dara

  با سلام
  یک برنامه تمرینی میخواستم که کدام نقاط از بدن را در یک روز تمرین بدهم خوب است
  با تشکر

 70. ali

  من ۱۷ سال دارم با ۶۳٫۶ وزن و ۱۸۲ قد. تازه شروع به تمرین کردم میخواستم . بدونم میشه بدون افزایش وزن زیاد عضلاتی تفکیک شده و با حجم قابل قبول درست کرد و اینکه تمرین های هوازی بعد از وزنه زدن یا در روز های استراحت میتواند در کنترل وزن کمک کند؟ باتشکر

 71. مجتبی

  سلام من ۲۰ سال سن دارم وحدود یه هفته نیم می شه که میرم باشگاه اما سینه سمت چپ نسبت به راست برامده تر شده واین هم بگم که من ۱۷۹ قد و ۶۹ وزنم است به نظر شما چه کار کنم؟ ممنون.

 72. iAli MSV

  سلام خسته نباشید. من ٣ ماه و نیم باشگاه میرم.برنامه ک برام نوشتن خیلی عالیه باعث شد بدنم خیلی خووب فرم بگیره و تقریبا شیش تیکه ها در امدن اما یه مسئله ک هست درمورد سینه ها، تو باشگاه مربیمون کاملا فیتنسه و بدنش عالیه اما از فرم سینه هاش خوشم نمیاد. سینه هاش خیلی جلو امده و باد کرده. منم حس میکنم داره بیشتر حجم میگیره به سمت جلو اما من میخوام که بیشتر به سمت اطراف بیرون کشیده بشه. نمیدونم متوجه منظورم میشید یا نه. اگه عکس خارجیا رو ببینید سینه هاشون علاوه بر حجمی که گرفته به سمت بیرون هم کشیده شده اما اکثر کسایی ک میبینم اینجا همه بیشتر حجم گرفته به سمت جلو. چکار کنم؟؟ ١٨ ساله ١٧٨ قد. مرسی

 73. Farid

  وزنم ۶۱ قدم ۱۷۵ سنم ۱۷ میخواستم بدونم چطور میتوان بدن فیتنس و زیبایی داشت یک برنامه خوب و میتونه منو ب هدفم برسونه لطف کنید یک برنامه تمرین مناسب برای من در نظر بگیرید و تغذیه چطور باشه ممنون از شما.

 74. محسن

  با سلام
  یه سوال داشتم
  وزن ۷۳ قد ۱۸۰

  میخواستم بدونم مصرف یک دوره مکمل های زیر واسه افزایش حجم چطوره ؟ ۶ ماهه که بدنسازی کار میکم (هفته ای ۳ روز)

  پروتیین کازیین و گلوتامین و آرژنین و hmb

  hmb چیه؟خطرناک نیست ؟ (اینا رو مربیم گفته بخورم)
  ممنون

  • مهدی

   هر چی که مربی میگه که نمیشه بی خوبه سریع مصرف کنی همش راجب مکمل ها خودت تحقیق کن سرخود مصرف نکن
   اره دورت خوبه ولی من به جات باشم پروتئین وی و کراتین گلوتامین و آرژنین و اچ ام بی مصرف میکردم خطرناک نه ولی تقلبی باشه خطرداره
   مزایای مکمل اچ ام بی hmb برای ورزشکاران
   http://edcoan.ir/archives/8245.htm

   • محسن

    مرسی

 75. nima

  سلام خسته نباشید
  من گلوتامین وامینو وپروتین مصرف می کنم هفته پنج جلسه هم به بدن سازی میرم ۲ ساعت تمرین می کنم بعضی روزها بعد باشگاه ۲۰ الی ۴۰ به دو میدانی میرم من وزنم ۷۷ کیلو هستش من می خواستم وزنم رو به ۷۰ بیارم می خواستم بدونم اینطوری عضلاتم تحلیل نمیره /

  • بهروز

   رژیم غذایی هم رعایت کنی میای پاین سعی کن مصرف کربوهیدرات کم کنی در کنارش پروتئین بیشتر مصرف کنی سانس تمرینتم کمتر کن ۲ ساعت خیلیه یک تا یک و نیم ساعت خوبه

 76. طلوع811

  سلام یک سالی هست که کارمیکنم وقتی شروع کردم وزنم۵۰بودالان بعدازیک سال فقط۶کیلواضافه کردم ۲۲ساله هستم ناامیدشدم دیگه ازباشگاه بدنم حتی فرم هم نگرفته بعدازیک سال بیشتررفیقام تویک سال چندبرابر شدن لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 77. sjsd

  سلام.من وقتی بدنسازی شروع کردم وزنم ۶۸ بود الان شدم ۸۳ وقدم ۱۷۲ عضلاتم زیاد شده ولی تفکیک نمیشه آب وچربی زیر پوست دارم ورگهایی بدنم دیده نمیشه باید چیکار کنم

  • بهزاد

   سلام مشکل از رژیم غذایی شما هست دوست عزیز

 78. سبحان

  سلام عرض میکنم خدمت شما
  من بدنساز مبتدی هستم
  یک ماه و نیم است که ورزش میکنم
  ولی تغییری در بدنم ندیدم آیا هنوز زوده
  و این که چند وقت طول میکشه که تغییر در بدنم ایجاد بشه
  با برنامه ورزش میکنم ولی پودر و مکمل نمیخورم
  قدم ١٨۶ وزنم ٧٧
  سنم ١٨

 79. دانیال

  سلام خسته نباشید.من امروز تازه برنامه گرفتم،چند ماه باید این برنامه رو کار کنم؟؟

  • افشین

   ۸هفته خوبه ببین اگه بازم خوب داری پیشرفت میکنی ادامه بده اگه فکر میکنی به برنامه عادت کردی برنامه عوض کن

 80. علیرضا

  باسلام وخسته نباشید می خواستم بپرسم آیامیشود در تمرین بدنسازی اول گردن،کول ،سرشان، سینه،پشت بازو،جلوبازووساعد وزیربغل وشکم انجام دادیعنی درقسمت بالاتنه ازبالابه پایین بیایم
  ممنون می شم اگه جواب بدین باتشکراز استاد عزیزی وگرامی.

 81. dani

  سلام.من ۱۵ سالمه.حدود یک ماه و نیم میشه که تمرین میکنم.آیا لازمه کراتینی یا چیز دیگه ای بخورم.اگه لازمه چی باید بخورم؟.قدم ۱۷۰٫وزنم۵۶٫

  • behrooz

   سلام به نظر من چون من ۳ ماه زیر نظر مربی خصوصی کار کردم مصرف مکمل هایی مثل کراتین خوب نیست تو این سن بهتره از ۱۸ سالگی شروع کنی

 82. behrooz

  باسلام . من الان ۱۴ سال سن دارم و ۱۷۲ سانت قد و ۵۸ کیلو وزن دارم میخواستم بدونم اگه همینطور به رشد ادامه بدم تا سن ۱۸ سالگی بعد برم بدنسازی و مکمل امینو اسید شاخه دار هم مصرف کنم چقدر زمان میبره تا مثل جی کاتلر هیکل بسازم چون من یکی از طرفتاران جی کاتلر هستم و خیلی علاقه دارم مانند او بدن بسازم .

  • محسن حسنیه

   سلام میتونی از همین الان شروع کنی ولی سعی کن سنگین کار نکنی تکگرار هات بالای ده تکرار باشه

 83. معین

  باسلام . میخاستم بپرسم پروتئین ۱۰۰% ایزو وی و پروتئین کربو سوپرسایز اپکس که تو داروخونه بفروش میرسه و تاییدوزارت بهداشت هست کیفیتش خوبه و تاثیر گذار هست روی عضله یا نه ؟

  • احمد

   سلام خوبه بدک نیست محصولاتش قیمتاش چندهست کدوم شهری

 84. علیرضا

  سلام ۲۷ سالمه، سابقه فعالیت داشتم در حد نیمه آماتور
  ۳ سالی میشه به صورت جدی ورزش نکردم
  تو این ۳ سال چند بار باشگاه رفتم ، ولی بعد ۱ ماه نرفتم اونم به خاطر اینه که بعد دو هفته تمرین توانم کم میشه او ن وزنه ای رو که هفته اول میزنم رو دیگه خوب نمیتونم بزنم چه برسه به افزایش وزنه، به قول معروف زورم کم میشه،
  پرسیدم، اکثرن توصیه میکنن یه سری مکمل استفاده کنم مثل کراتین و اینا ، ولی میخوام بدونم دلیلش چیه و چجوری میتونم زورم کم نشه .

  تشکر

  • کریمی

   سلام شما یه نگاه به تغذیت بنداز یا زمان استراحتت اصلا استراحت داری خواب شبانه چند ساعت شما یه یک ساعت در روز چرت روزانه بزن تغذیتم به ۵ وعده برسون ببین انرژیت خوب میشه یا نه

 85. پارسا

  سلام پسری هستم پانزده ساله قد صد و هشتاد و نه وزن شصتو پنج اگه میشه یه برنامه خوب در طول هفته به من بگید اگه میشه بدون سیم کش بگید چون سیم کش باشگاه خرابه ممنون

 86. Mostafa

  با سلام و باتشکر از سایت خوبتون
  جوانی هستم ۲۸ ساله قد۱۸۵ وزن۷۸ از ۱۰ سال پیش به صورت پراکنده پرورش اندام کار کردم، که دو سه ساله جدی کار نمی کنم از دو ماه پیش شروع به تمرین کردم چندتا سوال از محضرتون داشتم:
  ۱- آیا تمرین سنگین ولی تغذیه نا مناسب باعث ضعف عضلات میشه؟

  ۲-آیا خواب شبانه ناکافی مثلا ۵،۴ ساعت اما استراحت زیاد (حدود ۹ساعت در روز به دلیل شغل کارمندی که فعالت فیزیکی ندارم ساکن ی جا میشینم) میتونه مناسب برای دوره حجم گیری باشه؟

  ۳- نحوه فشار تمرینی روی عضلات دیر رشد مثل ساعد- کول- ساق پا چطور باشه؟

  ۴- رعایت میزان پروتئین دریافتی و کربوهیدرات با تغذیه طبیعی واسه حجم بیشتر عضلات در حد مسابقات کافیه یا باید استروئید وهورمون مصرف کرد؟

  ۵- من روزانه ۱۵ساعت درگیر کارو رفتو آمد کار هستم آیا ۳ جلسه تمرین در هفته کافی است ؟

  با تشکر و سپاس فراوان

  • مهرزاد

   سلام
   ۱- بله باید بدن ریکاوری بشه وگرنه از رشد خبری نیست
   ۲-سعی کن شب ساعت ۱۱ بخوابی بهتره هم ظهر هم یه چرت نیم تا یک ساعته داشته باشی اره کارمندی عنده حجمه واسه خودش خخخ
   ۳-میتونی اینا رو در اولویت بزاری اول هفته اینا تمرین کنی از روزهای مختلف استافده کن ببین کدوم بهت واب میده سیستم پر فشار یا تکرارهای زیاد
   ۴-واسه مسابقات که الان همه استروئید مصرف میکنن نمیتونی با غذای معمولی چنین بدن خشکی درست کنی اگه واقع ژنتیک خوبی داشته باشی البته شاید در حد استان بشه با ژنتیک خوب اول شد ولی کشور امکان نداره
   ۵- ۱۵ ساعت ماشالله عجب کارمندی هستین شما اره همون ۳ روز برو و سعی کن به بدنت خوب فشار وارد کنی عالیه موفق باشی

 87. مهمان

  سلام
  من حدود پنجاه عدد کپسول امینو وی یکی از شرکت های داخلی رو مصرف کردم و صورتم جوش زد و مشاور اون شرکت گفت شما به پروتیین وی حساسیت. دارین, میخواستم بپرسم این پروتیین های وی ایزوله امکانش هست به اونا حساسیت نداشته باشم؟ به جای پروتیین وی چه پروتیین دگ ای میتونم استفاده کنم بعد از تمرین؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 88. فاضل

  سلام ممنون از سایت خوبتون من ۱۵ سال سن دارم و ۱۶۸ سانت قد حدود یک ماه نیم بدنسازی شروع کردم برای رشد قد ضرر نداره و چطور برنامه ای برای من مناسبه و مکملی هست که من بتونم استفاده کنم

 89. omid.taher...

  با سلام و تشکر
  من یه ماه هست که باشگاه رو شروع کردم و شانزده سالمه و وزنم هم ۹۵ کیلو هستش و قدم ۱۸۹ هستش به خاطر قدم زیاد چاقیم معلوم نیس
  الان یه ماه هس که باشگاه میرم و به توصیه مربی یه پروتعین نیترو تچ جدید وی گرفتم دو کیلویی
  خواستم نظرتون رو بدونم که ایا این نوع پروتعین به درد من میخوره یا نه؟
  مد نظرم خودم اینه که وزنم تا ۷۵ کیلو بیاد و یه هیکل خشک عضله ای داشته باشم ایا این پروتعین به من واسه چیزی که مد نظرمه میتونه کمک کنه؟لطفا بگید تا چه حد؟
  و روش مصرفشو هم بگید
  با تشکر از شما

 90. حسین رضا

  سلام ببخشید وقتی روزی که حرکت سینه با جلو بازو دارم. وقتی سینه سنگین کار میکنم نمیدونم چرا فرداش زیر بغلمم همزمان با سینم درد میگیره
  میخواستم دلیلشو بدونم
  ممنون میشم جواب بدید

  • قادر

   لابد بد میزنی اصولی نمیزنی فدات شم حرکات پرس سینه شما چه حرکاتی هست وگرنه اگه اصولی تمرین کنی هیچوقت عضله دیگه درگیر نمیشه به این صورت که بخواد فرداش درد بگیره

 91. کاکا

  سلام من ۸ماه که بدنسازی کار میکنم قبلنم کار کردم ولی به دلایلی نتونستم برم ولی الان من تازه عمل واریکوسل انجام دادم میخواستم بدونم بعداز چند روز بهبودی میتونم دوباره کار کنم یا نه ؟واسم ضرر داره یا نه

  • رضا

   بهتره با دکترت مشورت کنی سرخود تمرینات شروع نکن اگه میکنی سنگین تمرین نکن حرکات اسیتاده انجام نده و…

 92. حسین رضا

  اره بخدا خودمم هرچی فک میکنم زیر بغلم در گیر نباید بشه
  پرس بالا سینه هالتر
  دمبل بالا سینه
  پرس سینه هالتر
  قفسه دمبل
  من یک ساله کار میکنم بعد یه یک ماه اخر این طوری شده
  خیییییلی ممنونم که زود جوابمو میدید

  • رضا

   اینا خوب ربطی نداره اصلا دیگه با سینه چه عضله ای میزنی و چه حرکاتی جالبه قفسه خوب اجرا میکنی عضلات سینه ای سفت میکنی موقع بالااوردن

 93. حسین رضا

  با سینه جلو بازو هم میزنم
  هالتر ایستاده
  هالتر لاری
  دمبل تنابلی
  چکشی
  ببخشی سفت کردن یعنی چی استاد؟یعنی تمرکز یا مکث کردن؟
  استاد اگه میشه ای دی بدید من سوال خیلی زیاد دارم
  کانالتونو همیشه دنبال میکنم ولی خب نمیشه از اونجا اس ام اس داد

  • رضا

   یعنی انقباض عضله در بخش بالای حرکت میشه سفت کردن

 94. حسین رضا

  اره دیگه استاد وقتی جسم سنگین روی عضله بیاد خودش منقبض میشه
  ای دی هم ندادید

 95. رضا

  سلام یه سوال داشتم میحواستم بدونم اگه من هر روز بدن سازی برم مشکلی دارم پدرم میگه باید بدنت استراحت کنه باید یه روز درمیون بی میخواستم ببینم نظر شما چیه خیلی ممنون

 96. Dani.n

  سلام.خسته نباشید.یه برنامه افزایش حجم میخوام.۵ ماهه دارم بدنسازی کار میکنم.قدم ۱۷۰ وزنم۵۹

 97. امیر

  با عرض سلام و خسته نباشید
  سنم ۳۳ وزنم ۵۵ کیلو و قدم ۱۷۶ می باشد میخواستم ببینم شما برای افزایش وزن چی پیشنهاد می کنید یک روز در میان ورزش می کنم ولی نه با دمبل و هالتر با کش بدنسازی ایا بدون دمبل میتونم به شرایط ایده الی برسم ضمنا برای رشد عضلات چه پیشنهادی دارید
  ممنون

 98. ali

  با سلام ایا خوردن اب عسل موقع تمرین اثر برا رشد عصلات دارد؟؟

 99. رضا

  سلام
  سنم ۱۸ قدم ۱۹۰ وزنم ۱۱۰
  یه برنامه حجمی دو ماهه میخواستم
  میخام تو این دو ماهه نتیجه بگیرم.
  دوسال تمرین میکردم ولی مشکلی واسم به وجود
  اومد نتونستم یه سال تمرین کنم الان دوباره دوماهه تمرینمو شروع کردم.
  ممنون میشم ازتون سریعتر یه برنامه بدید.

  • behzad

   نهایت حجم با تمرینات پر حجم آلمانی‌ (GVT)
   اگر شما هم کمی‌ در عرصه بدن سازی فعالیت داشته باشید احتمالا روش‌ها و تکنیک‌های بی‌ شماری را در جهت عضله‌ سازی و افزایش قدرت مشاهده کرده‌اید.از تکنیک هرمی‌ گرفته تا سوپرست، جاینت ‌ست، دراپ ست، پیش خستگی‌، تکرار‌های ناقص…
   اگر شما هم از این همه تنوع در تمرینات دچار سردرگمی شده‌اید اکنون به شما می‌خواهیم یک برنامه بسیار کارامد و بسیار ساده را معرفی‌ نمائیم.این برنامه یکی‌ از ساده‌ترین و کارامد‌ترین برنامه‌ها به نام سیستم تمرینی پر حجم آلمانی‌ می‌باشد.در این سیستم برای یک حرکت خاص ۱۰ ‌ست با ۱۰ تکرار را باید انجام دهید که در مجموع ۱۰۰ تکرار تنها برای یک حرکت میشود.جدایی از ساده بودن این برنامه باید بگوئیم که برنامه پر حجم آلمانی‌ برای دهه‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار کارامد و تست شده می‌باشد.
   گرچه این سیستم ساده طراحی شده است اما هرگز گمان نکنید که انجام آن آسان می‌باشد.در واقع یکی‌ از اولین مدافعان این سیستم یعنی‌ مربی‌ بدن ساز چارلز پولی کوین این سیستم را بسیار سنگین توصیف می‌کند و می‌گوید که این سیستم فراتر از همه سیستم‌های موجود در دنیای بدن سازی می‌باشد.
   حتی بدن سازان حرفه‌ای نیز کاملا به این موضوع اقرار دارند.پاورلیفتر صاحب نام جرمی ساچر در این مورد می‌گوید که من برای مدتی‌ از سیستم پر حجم آلمانی‌ استفاده کردم و باید بگویم که این برنامه بسیار سنگین و طاقت فرسا می‌باشد.من با این برنامه توانستم به موفقیت‌های قابل قبولی دست یابم.این برنامه یکی‌ از سخت‌ترین برنامه‌هایی است که من تا کنون آن را انجام داده بودم.انجام آن نیاز به یک اراده قوی دارد.
   مدل حرفه‌ای فیتنس جاستین وولترینگ در باره این تمرین می‌گوید که من با سیستم پر حجم آلمانی‌ توانستم از رکود خارج و پیشرفت کنم.انجام این برنامه باعث شد بدن به کل وارد یک مرحله جدید از حجم و قدرت شود.به طور خلاصه باید بگویم این سیستم واقعا کارامد می‌باشد.
   اگر شما نیز از دستکاری کردن‌های مکرر در تعداد تکرار‌های هر ‌ست خسته شده‌اید یا می‌خواهید برای پیشرفت بیشتر از یک برنامه جدید استفاده کنید زمان آن رسیده است که از سیستم پر حجم آلمانی‌ استفاده کنید.

   فشار باور نکردنی در ۱۰ ‌ست
   این سیستم تمرینی در اواسط دهه ۷۰ میلادی به شهرت بسیاری رسید و در آن زمان به نام سیستم ۱۰ ستی معروف بود.این برنامه به دلیل حجم بسیار بالای تمرینی تنها در یک حرکت خاص بسیار تاثیر گذار و کارامد می‌باشد.در حالی که‌ برنامه اکثر بدن سازان در بازه ۳-۴ ‌ست تعیین میشود شما در این برنامه ۱۰ ‌ست با ۱۰ تکرار در جهت نهایت افزایش حجم تنها برای یک حرکت انجام خواهید داد.

   اما آیا سیستم تمرینی پر حجم آلمانی‌ برای شما مناسب می‌باشد؟
   جیکوب ویلسون در اینباره می‌گوید تمرینات پر حجم آلمانی‌ جز تکنیک‌های پیشرفته بدن سازی به حساب می‌آیند که برای افرادی که سابقه انجام تمرینات با حجم بالا را دارند مناسب می‌باشد.او در ادامه می‌گوید که همه ما معمولا مخصوصا در تمرینات بدن سازی دوست داریم کارهای پیچیده انجام دهیم.اما به یاد داشته باشید که کلید رسیدن به رشد عضلانی ایجاد تغییرات می‌باشد.سیستم تمرینی پر حجم آلمانی‌ گرچه آسان طراحی شده است اما برای اینکه کاملا بر این سیستم مسلط شوید نیاز به تلاش بسیار زیادی دارید و همین موضوع باعث رشد حداکثری عضلات شما خواهد شد.

   نحوه استفاده از تمرینات پر حجم آلمانی‌
   هدف شما در این برنامه انجام ۱۰ ‌ست برای ۱۰ تکرار با یک وزنه ثابت می‌باشد.بین هر ‌ست نیز شما تنها ۹۰ ثانیه استراحت خواهید داشت.در ظاهر ساده به نظر می‌رسد‌ اما با یک نگاه دقیق تر به کل برنامه خواهید فهمید که شما در حال انجام یک برنامه تمرینی کاملا اصولی و کارامد می‌باشید.

   ۱) تعیین نوع تقسیم بندی عضلات در هفته
   اگر با این نوع تمرینات پر حجم آشنا نیستید سه روز در هفته با توجه به حجم زیاد تمرینات مناسب می‌باشد و بقیه روز‌ها نیز میتوانید استراحت و ریکاوری کنید.در زیر ما برای شما روز‌های تمرینات و حرکات اصلی‌ که شامل پرس سینه، اسکات و ددلیفت می‌باشد را مشخص کردیم.

   روز ۱) روز پرس سینه
   روز ۲) استراحت
   روز ۳) روز اسکات
   روز ۴) استراحت
   روز ۵) روز ددلیفت
   روز ۶) استراحت
   روز ۷) استراحت یا شروع مجدد چرخه تمرینی

   بدن سازان با تجربه تر میتوانند در هر جلسه تمرینی تنها روی یک گروه عضلانی برای تمرین دادن کامل تر آن تمرکز کنند اما برای مجدد تمرین دادن آن عضله‌ حداقل ۴-۵ روز زمان نیاز می‌باشد.جدایی از نوع تقسیم بندی برنامه تمرینی شما باید اطمینان حاصل کنید که برای هر گروه عضلانی زمان استراحت کافی‌ وجود داشته باشد.

   ۲) انتخاب حرکات تمرینی
   شما برای هر گروه عضلانی تنها یک حرکت اصلی‌ با ۱۰ ‌ست و ۱۰ تکرار را انجام خواهید داد که این حرکت باید یک حرکت بسیار مرغوب باشد تا بیشترین عضلات را به کار گیرد.علاوه بر انتخاب حرکات تمرینی شما باید از بهترین آنها استفاده کنید.از آنجایی که استفاده از دمبل‌ها سخت تر از هالتر می‌باشد مخصوصا زمانی‌ که به ناتوانی عضلانی می‌رسید بهترین انتخاب شما میتواند حرکات مبتنی‌ بر هالتر باشد.

   بهترین حرکات برای اجرای (۱۰ *۱۰)
   ددلیفت
   اسکات
   پرس سینه هالتر
   زیربغل هالتر خم
   پشت بازو پرس دست جمع

   ۳) انتخاب میزان وزنه تمرینی
   انتخاب درست وزنه تمرینی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد زیرا که انجام تمرینات با وزنه‌های بیش از حد سبک یا سنگین میتواند پیشرفت شما را با مشکل مواجه کند.بهترین راه برای این امر استفاده از ۶۰% یک تکرار حداکثر می‌باشد یعنی‌ وزنه ای‌‌ که شما قادر هستید با آن ۲۰ تکرار را انجام دهید.بنابراین مثلا اگر یک تکرار حداکثر شما در حرکت پرس سینه ۳۱۵ پوند می‌باشد ۶۰% درصد آن میشود ۱۹۰ پوند.
   در ‌ست‌های ابتدایی ممکن است که فکر کنید وزنه برای شما سبک می‌باشد اما همچنان که ‌ست‌ها افزایش پیدا می‌کند خواهید دید که در ‌ست‌های پایانی حتی قادر نخواهید بود ۱۰ تکرار خود را کامل انجام دهید.در این حالت به هیچ وجه نیاز نمی‌باشد برای رسیدن به ۱۰ تکرار از تکنیک‌هایی نظیر تکرار‌های اجباری یا دراپ ‌ست استفاده کنید.هنگامی که دیگر نتوانستید تکرار‌های خود را انجام دهید هالتر را در جایگاه خود قرار داده و تمرین را متوقف کنید.

   ۴) تعیین میزان زمان استراحت بین ‌ست ها
   برخی‌ نظرات مختلف و متفاوت در مورد زمان استراحت بین ‌ست‌ها در سیستم پر حجم آلمانی‌ وجود دارد.اما یک موضوع کاملا محرز می‌باشد و آن این است که شما باید برای زمان استراحت میان ‌ست‌ها یک محدودیتی را قرار دهید.بهترین زمان احتمالا ۹۰ ثانیه می‌باشد.اگر زمان استراحت میان ‌ست‌ها بیش از حد زیاد شود در نتیجه بخشی برنامه اختلال ایجاد خواهد شد.
   با محدود کردن زمان استراحت بین ‌ست‌ها به ۹۰ ثانیه خستگی‌ کم کم در عضلات شما انباشته خواهد شد و ‌ست‌های رو به پایان واقعا دشوار و سخت خواهند بود.برای شما شاید لازم باشد کمی‌ بیشتر استراحت کنید اما به یاد داشته باشید که برای نتیجه گیری حداکثری باید یک محدودیت در زمان استراحت میان ‌ست‌ها ایجاد کنید.

   ۵) اضافه کردن حرکات کمکی‌
   گرچه در اول هر جلسه شما یک حرکت اصلی‌ با ۱۰ ‌ست را انجام خواهید داد اما تمام تمرین شما این نمی‌باشد.حرکات کمکی‌ دیگر که میتوانند از زوایای دیگری به عضلات فشار آورند میتوانند در ۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار اضافه شوند.بر اساس نوع تجربه میتوانید ۱-۲ حرکت کمکی‌ برای هر عضله‌ اضافه کنید.
   یک مثال برای حرکت اسکات
   اگر فرض کنیم یک تکرار حداکثر شما ۳۱۵ پوند در حرکت اسکات می‌باشد ۶۰ درصد آن تقریبا ۱۹۰ پوند خواهد بود.اکنون شما ‌ست‌های اولیه خود را شروع می‌کنید و کم کم احساس خستگی‌ و ضعف را در عضلات خود حس خواهید کرد.توجه داشته باشید که هدف اصلی‌ شما انجام ۱۰ ‌ست با ۱۰ تکرار کامل می‌باشد اما همانطور که گفتیم در ‌ست‌های پایانی ممکن است شما قادر به تکمیل کردن ۱۰ تکرار خود نباشید.پس در ‌ست‌های ابتدایی اگرچه قادر هستید بیشتر از ۱۰ تکرار انجام دهید اما شما باید دقیقا در تکرار دهم توقف کنید تا انرژی خود را بیهوده هدر ندهید.

   ‌ست ۱ : ۱۸۵ پوند با ۱۰ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه
   ‌ست ۲ : ۱۸۵ پوند با ۱۰ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه
   ‌ست ۳ : ۱۸۵ پوند با ۱۰ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه
   ‌ست ۴ : ۱۸۵ پوند با ۱۰ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه
   ‌ست ۵ : ۱۸۵ پوند با ۹ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه
   ‌ست ۶ : ۱۸۵ پوند با ۸ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه
   ‌ست ۷ : ۱۸۵ پوند با ۷ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه
   ‌ست ۸ : ۱۸۵ پوند با ۷ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه
   ‌ست ۹ : ۱۸۵ پوند با ۶ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه
   ‌ست ۱۰ : ۱۸۵ پوند با ۶ تکرار، زمان استراحت ۹۰ ثانیه

   این نمونه ممکن است نشان دهنده کارایی شما در تمرینات در هفته‌های ابتدایی باشد.همانطور که می‌بینید بر اساس این نمونه ۱۰۰ تکرار به طور کامل انجام نشده است و با مرور زمان از تعداد تکرار‌ها کاسته شده است.پس هدف شما طی‌ شش هفته آینده باید این باشد که بتوانید به طور کامل ۱۰۰ تکرار در مجموع را به طور صحیح و کامل انجام دهید.این حجم از تمرین به خوبی‌ روی افزایش حجم شما کار خواهد کرد.هنگامی که توانستید ۱۰ ‌ست را با ۱۰ تکرار به طور کامل انجام دهید نکات زیر را در نظر داشته باشید :
   ۱) برای چند هفته از این سیستم تمرینی فاصله بگیرید
   ۲) بعد از این مدت میزان سنگینی‌ وزنه را ۵% افزایش دهید و دوباره برنامه را شروع کنید
   ۳) از انواع متفاوت حرکات چند مفصلی استفاده کنید تا مشابه تمرینات قبل نباشد
   ۴) میتوانید از تکنیک (۵*۵) که تمرکز بیشتری روی افزایش قدرت دارد استفاده کنید.برای این منظور وزنه تمرینی شما ۸۵% یک تکرار حداکثر خواهد بود.
   اگر آماده افزایش حجم با سیستم تمرینی پر حجم آلمانی هستید برنامه زیر یک شروع پر قدرت می‌باشد:

   روز ۱ : روز پرس سینه (سینه، سرشانه، پشت بازو، زیر شکم)
   پرس سینه هالتر (۱۰ ‌ست با ۱۰ تکرار)
   پرس زیر سینه دمبل (۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار)
   پرس سرشانه دمبل (۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار)
   پشت بازو دیپ دستگاه (۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار)
   زیر شکم خلبانی‌ (۳ ‌ست با ۱۲-۱۵ تکرار)

   روز ۳ : روز اسکات (چهار سر ران، باسن، ساق پا)
   اسکات هالتر (۱۰ ‌ست با ۱۰ تکرار)
   پرس پا دستگاه (۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار)
   لانگز هالتر متناوب (۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار)
   ساق پا ایستاده دستگاه (۳ ‌ست با ۱۲-۱۵ تکرار)
   وودچاپ سیمکش (۳ ‌ست با ۱۲-۱۵ تکرار)

   روز ۵ : روز ددلیفت (پشت، کول، همسترینگ، جلو بازو، شکم)
   ددلیفت (۱۰ ‌ست با ۱۰ تکرار)
   پشت پا خوابیده دستگاه (۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار)
   ددلیفت رومانیایی (۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار)
   لت سیمکش دست باز (۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار)
   جلو بازو هالتر (۳ ‌ست با ۸-۱۰ تکرار)
   کرانچ دستگاه (۳ ‌ست با ۱۲-۱۵ تکرار)

   • رضا

    ممنون لطف کردین.

 100. Alireza

  با سلام من نیم ساعت قبل از تمرین قهوه میخورم و بعد هم بین ست ها اب عسل میخورم نظر شما در این مورد چیه خوب یا بد؟

  • رضایی

   قهوه موافقم ولی من خودم نمیتونم آب عسل بخورم البته کمش خوبه چند قاشق میریزی تو آب زیاد نباشه بهتره امتحان کن اگه مصرف نکنی فرقی میکنه یا نه

   • M

    خیلی عالیه

 101. arsham

  سلام ۱۷ سالمه وزن ۵۸قد ۱۷۸نزدیک ۳-۴ماه دارم تمرین میکنم ی برنامه میخواستم ومیخواستم ببینم زدن سینه و پا در ی روز اشکال داره؟؟

  • رضایی

   خوب سینه و پا جفتشون عضله بزرگه تو یه روز نمیتونی کامل فشار بیاری سعی کن سینه با جلو بازو پا با پشت بازو بزنی بهتره یه عضله بزرگ یه عضله کوچگ

 102. محسن امجدیان

  با سلام
  من ۲۴سالمه قد ۱۹۲ وزن ۱۰۷
  آیا روزهایی که حرکت سینه داریم زدنئ حرکات شکم اختلال ایجاد می کند!
  بهترین روز برای زدن شکم چه روزی است

 103. حسین

  سلام…من بدنم کلا خیلی شل و وله اصا انگار که یه مرده متحرکم….
  قدم ۱۶۸٫٫٫وزنم ۵۱ …
  به نظر شما اگه برم بدنسازی از این شکل شل و ول در میاد بدنم؟

  • مهدی

   بله برو از تنبلی هم در میای خوبه برو یه تحرکی کنی بد نیست تنبل خان برو باشگاه بدنسازی

 104. احمد

  یه سوال ایا حرکت اسکات واسه پای پرانتزی ضرر داره

 105. امیرحسین

  سلام خسته نباشید من۱۵ سال سن دارم قدم۱۶۲و وزنم تثریبا ۴۵ تا ۵۰ هست میخواستم بدونم بدنسازی برام مشکلی ایجاد نمیکنه در ضمن من میخوام فوتبال را ادامه بدهم ولی دوست دارم عضله بزنم نمیدونم چیکار کنم بدنسازی فوتبالی بردارم عضله نمیزنم بدنسازی عضله کار کنم سنگین میشم نمیتونم فوتبال بازی کنم ایا میتونم هر دو تا رو انجام بدم که از هر دو راضی باشم لطفا پاسخ بدید دو روز دیگه میخوام بدنسازی رو شروع کنم.

 106. M

  سلام
  میشه طریقه مصرف بتاالانین با ارژنین باپمپ رو بگین ممنون میشم.

 107. milad

  با سلام من ۲۲ سالمه و وزنم ۱۷۳ وقدم ۱۷۳ من تازه باشگاه بدنسازی راشروع کردم و با اینکه تمریناتم بر طبق اصول مربی است ولی بازم بدنم حجم نمیگیره مربی به من گفته از گینر برای چاقی عضله استفاده کن من اولین بارمه که میخوام از این مکمل بهمراه کراتین و کربوهیدرات استفاده کنن ایا مناسب است برای من در ضمن کراتین خطرناک است راهنماییم کنید با تشکر

 108. Sajad

  سلام
  من ۳ماه باشگاه میرم ۱۸۰قد ۱۰۵وزنم بود بعد از یه ما تمرین.چربی سوز EVL مصرف کردم همراه با رژیم زیر نظر مربی، بعد از یه ماه ۶کیلو کم کردم و بعد از اتمام چربی سوز آمینو مصرف کردم ولی هنوز وزن نکردم ۱ماه از آمینو گذشته هنوز مقداری چربی دور شکم دارم،میخواستم ببینم بعد از آمینو چی مصرف کنم؟

  • مهدی

   پروتئین خالص وردار با bcaa با الکارنتین خوب جواب میده

   • Sajad

    ضرر نداره دو دوره چربی سوز مصرف کنم؟؟کی باید عضله سازی و حجم کنم؟؟؟چ مکملی واسه عضله سازی خوبه؟
    مرسی از راهنماییتون

 109. Alireza

  با سلام حدود ۳ کیلو اضافه وزن دارم و چند ماه هست دارم بدنسازی کار میکنم و میخام چربی سوزی کنم و عضلاتم باقی بماند بهم توصیه کردند پیاده‌روی تند و طناب بزن میخاستم بدونم قبل از تمرین بدنسازی این کار ها را انجام بدم یا بعد؟ ؟ با تشکر

  • رضایی

   سلام میتونی بعد از تمرین انجام بدی به مدت ۲۰ دقیقه قبل از تمرین سعی کن کافئین بخوری یا قهوه ساعت ده صبح هم چای سبز بخور شب هم مصرف کربوهیدرات کمتر کن در روز مصرف پروتئین بیشتر کن چربی های مقفید هم باید بخوری

 110. ali

  با سلام و خسته نباشید من میخاستم مکمل های بدنسازی را شروع کنم استفاده کنم ولی شایعاتی فهمیدم که مکمل ها باعث ناباروری میشود مثل کراتین و.. ایا حقیقت داره؟اگه دروغ است لطفا بگید کدام مارک عالی. با تشکر

 111. علی

  من یک ساله والیبال کار می کنم می خواستم ببینم میتونم بدنسازی هم کنم؟

 112. رضا

  سلام خسته نباشید!!
  من ۱۶ سال سن دارم…اضافه وزن داشتم و ۷ ماه است که به ورزش بدن سازی روی آورده ام
  مربی به من پیشنهاد مصرف ال-کارنیتین داد با توجه به اینکه در سن رشد هستم میخواستم بدونم که عوارض مصرف داره؟
  با تشکر از شما

 113. علی

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه دوره پروتیین ورداشتم میخاستم بدونم اشکالی نداره تو برنامم پشت بازو و جلو بازو با هم در یک شب نوشته شده؟

  • رضایی

   نه مشکلی نداره

  • مهدی

   سلام
   این برنامه رو خودم تنظیم کردم با تجربه شخصی که داشتم شاید باورتون نشه در عرض یکماه خودم تونستم ۲ سانت به دور بازوم اضافه کنم

   حرکات سوپر ست باید ابتدا حرکت اول رو تعداد ست تعیین شده رو انجام داد سپس بلافاصله بدون استراحت سراغ حرکت دوم رفت
   برای جلو بازو :
   ۱- جلو بازو هالتر ایستاده + جلو بازو هالتر ایستاده مچ برعکس ۸×۳

   ۲- جلو بازو دمبل چکشی روی میز بالاسینه ( شیبدار ) + جلو بازو دمبل چکشی شیب منفی ( به شکم روی میز بالاسینه بخوابید ) ۸×۳

   ۳- جلو بازو سیم کش لاری تک دست ۱۲×۳

   ۴- جلو بازو هالتر نشسته ( آرنجها داخل رانها آویزان باشد ) ۱۲×۳

   برای پشت بازو
   ۱-پشت بازو هالتر خوابیده روی میز بالاسینه ( شیبدار ) + پشت بازو هالتر خوابیده میز زیر سینه ( شیب منفی ) ۸×۳

   ۲-پشت بازو سیم کش جفت دست به طوری که دستگیره سیم کش روی سینه و شکم شما بالا و پایین شود و آرنجها از بدن فاصله داشته باشه + سیم کش به طوری که آرنجها به بدن چسبیده و به سوی جلو هدایت شود ۸×۳

   ۳-پشت بازو هالتر پرسی ۱۲×۳

   ۴-پشت بازو سیم کش تک دست مچ رو به بیرون ۱۲×۳

   شما می توانید جلو بازو رو با سینه و پشت بازو رو با سرشانه در برنامه داشته باشید
   البته با هر عضله دیگیری هم می شود تمرین داد
   این برنامه برای افراد مبتدی توصیه نمی شود ولی افراد با سابقه تمرینی بیش از ۶ ماه می توانند تجربه کنند
   امیدوارم مفید واقع شده باشد
   موفق باشید

 114. علی

  و یک سوال دیگه
  اگر کربو پروتیین درجه دو باشه تاثیر هم داره
  یا نه؟
  چی جوریاس چون تو درجه یک بودنش شک دارم…
  هزینه هم کردم الان موندم چ کنم

  • مهدی

   اگه میتونی پسش بده بیخیالش شی بهتره درجه دو یعنی توش هورمون کورتون اینا هست ارزش نداره خوردنش ببین اگه نصف قیمت هم هست ردش کن بره من خودم یه بار درجه دو واسم اوردن نصف قیمت رد کردم رفت سلامتی در اولویته نسبت به چند کیلو عضله اضافی

 115. sab

  سلام خسته نباشی
  من قبلنا باشگاه میرفتم ، حدود ۴سالی میشه باشگاه رو ترک کردم،الان جدیداً. باز شروع کردم ولی بعد از اتمام جلسه باشگاه مخصوص ک حرکات سرشان و بازوها رو داشته باشم ،ی دردی حالت گرفتگی ا پشت گردن میون کتف بم دست میده، چاره اش چیست، لطفا رهنمایی کنید چ کنم ممنون

 116. king

  با سلام میشه برام توضیح بدید تمرینات هوازی شامل چه تمرین است و همین طور تمرینات کاردیو شامل چه چیز هایی است؟؟ باتشکر

 117. alireza

  با سلام کدام مارک مکمل ها بهتر از بقیه است؟

 118. Sajad

  سلام آیا پروتءین وی خالص بدون چربی عوارض داره؟؟؟اگه نه،کارش چیه؟

  • علی

   عوارض نداره به شرطی که اصل باشه
   مزایای پروتئین وی
   پروتئین یک ماده مغذی مهم است که همه بطور روزانه به آن نیاز دارند. پروتئین در ترمیم سلولهای بدن، ترمیم و بازسازی عضلات و استخوانها و کنترل بسیاری از فرآیندهای مهم بدن مربوط به سوخت و ساز نقش بسیار کلیدی ایفا می کند.پروتئین منبع بسیار مهمی برای تامین انرژی بدن می باشد. شیر از ترکیب دو نوع پروتئین به نامهای پروتئین وی به میزان (۲۰%) و پروتئین کازئین به میزان (۸۰%) تشکیل شده است. پروتئین وی پروتئینی خالص، طبیعی و با کیفیت بسیار بالامی باشد که از شیر گاو هنگام استحصال پنیر تولید می شود. پروتئین وی منبع غنی از آمینو اسیدهای ضروری است. بدن خود قادر به ساختن این آمینو اسیدها نمی باشد و بطور روزانه از طریق تغذیه غذاهای حاوی پروتئین نیاز خود را برآورده می کند. اسیدهای آمینه ضروری بلوک های سازنده عضلات ، پوست، ناخن و بافت های دیگر بدن می باشند. خالص ترین نوع پروتئین وی، پروتئین ایزوله است که حاوی کمترین میزان چربی، لاکتوز و کلسترول و بالاترین میزان آمینو اسیدهای ضروری می باشد. تحقیقات نشان میدهد که پروتئین وی عالی ترین نوع پروتئین و انتخاب بسیار خوب برای افراد در همه سنین می باشد. پروتئین وی مزایای فراوانی دارد از جمله می توان به نقش آن در تغذیه ورزشی، مدیریت وزن، پشتیبانی ایمنی بدن، سلامت استخوان، و سلامتی عمومی اشاره کرد.

   عملکرد فیزیکی

   سالیان زیاد تمام ورزشکاران جدی که به سختی تلاش می کردند که اندامی عضلانی و ورزیده و خوش فرم داشته باشند پروتئین وی را به عنوان یک استاندارد طلایی و نمونه عالی برای مقایسه مد نظر داشتند. تحقیقات و مطالعات علمی نیز چنین باوری را تائید می کند. ورزشکاران نیاز به پروتئین بیشتری در رژیم غذایی خود دارند تقریبا دو برابر میزان مجاز توصیه شده روزانه نیازمند پروتئین هستند. انتخاب نوع پرتئین تاثیر متفاوتی در عملکرد ورزشکاران دارد به همین دلیل پروتئین وی انتخاب مناسب برای تمامی ورزشکاران می باشد.

   پروتئین وی به تنهایی یک پروتئین کامل محسوب می شود چون که ترکیب ایده الی ازتمام اسید آمینه های ضروری را در خود دارد. پروتئین وی بهترین منبع تامین BCAAsمی باشد و از بیشترین میزان اسید آمینه های زنجیره ای BCAAs بین تمام منابع غذایی طبیعی برخوردار است. آمینو اسیدهای زنجیره ای برخلاف سایر آمینو اسیدهای ضروری مستقیما در عضلات متابولیز می شوند و اولین آمینو اسیدهایی میباشند که در طول ورزش و تمرینات مقاومتی مورد استفاده قرار می گیرند. کاهش سطح BCAAs منجر به خستگی و در نتیجه درد عضلات می شود. پروتئین وی، BCAAs تحلیل رفته بدن را به سرعت تامین می کند و باعث ترمیم و بازسازی بافت عضلات می شود. آمینو اسید لویسین نقش کلیدی در ارتقا سنتز پروتئینی عضلات و رشد عضلات بازی می کند. تحقیقات نشان داده است که افراد ورزشکاری که رژیم غذایی حاوی مقادیر فراوان لویسین مصرف کرده اند بدنی عضلانی و کم چربی نسبت به افرادی که در رژیم غذایی خود لویسین کم دریافت کرده اند دارند. پروتئین وی ایزوله تقریبا ۵۰% لویسین بیشتر نسبت به انواع دیگر پروتئین ها دارد و می تواند در از بین رفتن چربی های بدن به ورزشکاران کمک کند. پروتئین وی به خوبی در آب حل شده و بسیار سریع جذب بدن میشود. پروتئین وی با افزایش سطح گلوتاتیون که یک آنتی اکسیدان قوی می باشد کمک قابل توجهی در افزایش سطح ایمنی بدن می کند. ورزش و تمرینات مقاومتی باعث کاهش سطح گلوتاتیون در بدن می شود. پروتئین وی به ورزشکاران کمک می کند تا با بدنی سالم و قوی به اجرای فعالیت های ورزشی بپردازند.

   کنترل وزن
   مطالعات نشان می دهد که که داشتن و حفظ وزن سالم می توانید به طول عمر شما اضافه کند و از عوارض مربوط به وزن اضافه از جمله دیابت ، سرطان و بیماریهای قلبی عروقی جلوگیری کند. رژیم غذایی نقش کلیدی در هر برنامه مدیریت وزن بازی می کند اضافه کردن پروتئین وی به رژیم غذایی می تواند تفاوت مثبتی را ایجاد نماید.

   بدن نیاز به انرژی بیشتری برای هضم پروتئین نسبت به سایر غذاها دارد (تاثیرات گرمازایی) درنتیجه بدن شما کالری بیشتری بعد از وعده غذایی پروتئین می سوزاند.

   پروتئین وی ایزوله یک پروتئین خا لص با کمترین میزان کربوهیدرات و چربی می باشد. این پروتئین مکمل ایده ال برای رژیمهای غذایی کم کربو هیدرات و شاخص گلایسیمیک پائین می باشد.

   مطالعات اخیر در دانشگاه ایلینویز نشان داد که اسید آمینه ضروری لویسین در بهبود ترکیب بدن نقش بسزایی بازی می کند. پروتئین وی با کیفیت بالا سرشار از لویسین می باشد این اسید آمینه کمک بسیاری در از دست دادن چربی و حفظ بافت های عضلانی می کند. پروتئین وی حاوی بیشترین میزان لویسین در بین سایر پروتئین ها می باشد.

   پروتئین وی با آهسته تر کردن جذب گلوکز به جریان خون باعث تثبت سطح گلوکزدر خون می شود. این فرایند به نوبه خود با کاهش سطح انسولین خون منجر به احساس سیری بیشتر و کاهش گرسنگی می گردد و به بدن کمک می کند که چربی ها را سریع تر و آسان تر بسوزاند.

   پروتئین وی با داشتن اجزای زیست فعال کمک به تحریک آزاد شدن دو هورمون سرکوب کننده اشتها به نامهای کوله سیستوکینین (CCK) و(GLP-1) می کند. با اضافه کردن پروتئین وی به یک میان وعده و یا نوشیدنی مورد علاقه می توان انرژی سالم برای ادامه روز خود فراهم کرد و ممکن است این کار در کنترل مصرف غذا تا وعده بعدی به شما کمک کند.

   سلامت قلبی عروقی و کبد

   بیماریهای قلبی عروقی عامل اصلی مرگ ومیر در جوامع غربی می باشد. بروز این بیماریها بطور روز افزونی در سراسر جهان رو به افزایش است. مطالعه اخیر منتشر شده در مجله تغذیه بالینی نشان داد که مصرف مکمل وی بخاطر داشتن پپتیدهای زیست فعال و آنتی اکسیدان می تواند راه حل قدرتمند طبیعی برای کاهش خطر بیماری کبد چرب و بیماری های قلبی عروقی از جمله کاهش کلسترل بد و فشار خون بالا باشد. نتایج بررسی ها نشان داد که مصرف مکمل پروتئین وی بطور قابل توجهی باعث کاهش مقدار چربی در داخل سلول های کبدی زنان چاق می شود. آنچه باعث اهمیت این یافته بسیار مهم می شود این است که پروتئین وی می تواند یک راه طبیعی برای مبارزه با بیماری های کبدی مطرح شود.

   مبارزه با سرطان

   بیماران مبتلا به سرطان یا تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی اغلب مشکلات فراوانی در رفع احتیاجات غذایی روزانه خود به علت تهوع و فقدان اشتها دارند. این امر ممکن است منجر به کاهش وزن، از دست دادن ماهیچه ها و سوء تغذیه شود. پروتئین وی بهترین نوع پروتئین و انتخاب بسیار عالی برای بیماران مبتلا به سرطان است زیرا بسیار آسان هضم می شود. پروتئین وی را می توان به طیف گسترده ای از غذاها و نوشیدنی ها اضافه کرد و به محتوای پروتئینی آنها افزود. بیماران سرطانی همانند ورزشکاران جدی غالبا با کاهش سطح گلوتاتیون و افت سطح ایمنی مواجه می شوند. مطالعات بی شمار نشان داده است که پروتئین وی که سرشار از آمینو اسید سیستئن می باشد سطح گلوتاتیون را که نوعی آنتی اکسیدان قوی می باشد افزایش داده و ایمنی بدن را تقویت می کند درنتیجه خطر ابتلا به عفونت را کاهش داده و تاثیر پذیری سیستم ایمنی را بهبود می بخشد.

   دیابت نوع دوم

   دیابت نوع دوم مشکل رو به رشد در بین افراد چاق می باشد. این بیماری مختص بزرگسالان نیست و هر روزه کودکان و نوجوانان را نیز درگیر خود می کند. خوشبختانه تغذیه سالم تاثیر بازدارنده در کنترل و جلوگیری از شروع این بیماری دارد. پروتئین وی که یک پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا می باشد علاوه بر کنترل وزن باعث کنترل سطح گلوکز خون می شود.دو موردی که دغدغه همیشگی افراد دیابتی نوع ۲ می باشد.

   تغذیه اطفال و زنان باردار

   پروتئین وی حاوی بسیاری از همان اجزای است که در شیر مادر یافت می شود. به همین دلیل یکی از اجزاء تشکیل دهنده فرمولاسیونهای متعلق به کودکان بویژه کودکان نارس می باشد. پروتئین های فرموله شده برای اطفال در بسیاری از موارد کمک قابل توجهی در کاهش گریه ناشی از دردهای کولیکی کودکان از خود نشان داده اند. علاوه بر این، پروتئین وی انتخاب بسیار عالی برای مادران باردار که نیاز به مقادیر پروتئین در آنها افزایش یافته است می باشد. بارداری می تواند نیاز پروتئین بدن را تا ۳۳ ٪ افزایش دهد. زنان باردار قبل از هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود توصیه می شود برای تعیین نیازهای پروتئینی خود که با یک پزشک مشورت کنند.

   سالمندی سالم

   همانطور که ما پا به سن می گذاریم عضلات بدن نیز رو به تحلیل می روند و پیامدهای منفی آن بر روی سلامتی به یک نگرانی رو به رشد از لحاظ حجم و هزینه های پزشکی تبدل می شوند. تغذیه خوب و مقدار کافی پروتئین وی با کیفیت بالابه ویژه هنگامی که با ورزش وتمرینات مقاومتی همراه باشد ممکن است به حفظ عضلات قوی در دوران پیری کمک کند. مطالعه اخیر در اروپا نشان داد که مصرف پروتئین وی در مردان مسن باعث سنتز بیشتر پروتئین در عضلات وکمک به محدود کردن از دست رفتن حجم عضلانی در طول زمان می شود. از مزایای دیگر پروتئین وی برای سالمندان کمک به جلوگیری از پوکی استخوان است. یک رژیم غذایی مغذی حاوی پروتئین وی می تواند به حفظ استخوان ها و عضلات سالم و قوی در دوران سالمندی کمک کند.

   بهبود زخم

   بدن برای التیام زخمها ، سوختگیها و جراحات ناشی از جراحی نیاز به مقادیر فراوانی از پروتئین دارد. پروتئین وی و اسیدهای آمینه موجود در آن که بلوک های سازنده می باشند است در طول فرایند درمان به ساختن بافت های جدید پوست کمک می کنند. مقدار ناکافی پروتئین و یا رژیم غذایی فاقد پروتئین ممکن است فرایند درمان را به تاخیر بیاندازد. پروتئین وی اغلب توسط پزشکان بعد از جراحی یا درمان سوختگی توصیه می شود. پروتئین وی بخاطر داشتن لاکتوفرین خاصیت ضد میکروبی نیز دارد.

   پروتئین وی یک مکمل غذایی و رژیمی می باشد و نباید آن را به عنوان جایگزین برای غذا بکار برد.

   • اکبر

    پروتئین وی چیست؟
    پروتئین یک ماده مغذی مهم است که همه بطور روزانه به آن نیاز دارند. پروتئین در ترمیم سلولهای بدن، ترمیم و بازسازی عضلات و استخوانها و کنترل بسیاری از فرآیندهای مهم بدن مربوط به سوخت و ساز نقش بسیار کلیدی ایفا می کند.پروتئین منبع بسیار مهمی برای تامین انرژی بدن می باشد.
    پروتئین وی، خیلی پیش از آنچه فکر می کنید، در دسترس بوده است. این مکمل را اصولا از همان شیری که هر روز می خوریم، می سازند .شیر از ترکیب دو نوع پروتئین به نامهای پروتئین وی به میزان (۲۰%) و پروتئین کازئین به میزان (۸۰%) تشکیل شده است. پروتئین وی پروتئینی خالص، طبیعی و با کیفیت بسیار بالامی باشد که از شیر گاو هنگام استحصال پنیر تولید می شود. پروتئین وی منبع غنی از آمینو اسیدهای ضروری است. بدن خود قادر به ساختن این آمینو اسیدها نمی باشد و بطور روزانه از طریق تغذیه غذاهای حاوی پروتئین نیاز خود را برآورده می کند. اسیدهای آمینه ضروری بلوک های سازنده عضلات ، پوست، ناخن و بافت های دیگر بدن می باشند. خالص ترین نوع پروتئین وی، پروتئین ایزوله است که حاوی کمترین میزان چربی، لاکتوز و کلسترول و بالاترین میزان آمینو اسیدهای ضروری می باشد. تحقیقات نشان میدهد که پروتئین وی عالی ترین نوع پروتئین و انتخاب بسیار خوب برای افراد در همه سنین می باشد.
    فواید پروتئین وی:

    افزایش توده ی عضلانی بدن (به راحتی جذب بدن می شود)
    کاهش وزن بدن بخصوص چربی های بدن
    افزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون
    پیشگیری از سرطان
    کمک به فعالیت سلول های لنفوسیت t که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارند و در نتیجه کاهش تحلیل بافت های بدن در طی بیماری و افزایش سطح سلامتی و تسریع بهبودی بدن بعد از بیماری. مطالعات جدید نشان می دهد این پروتئین از سرطان سینه نیز جلوگیری می کند.
    مصرف پروتئین وی : بدنسازان بطور طبیعی می توانند ۱۵۰ گرم در روز از این پروتئین مصرف کنند که البته این مقدار بستگی به وزن فرد و شرایط بدنی او دارد. معمولاً ۱ گرم پروتئین یا کمتر به ازای هر ۵/۰ کیلوگرم از وزن بدن در بدنسازان توصیه می شود
    انواع پروتئین وی :

    پروتئین وی هیدرولیز شده: معمولاً در مصارف کلینیکی استفاده می‌شوند، زیرا تا حدی خرد شده‌اند و هضم آنها آسان‌تر است
    پروتئین وی مجزا: حاوی حداقل چربی، لاکتوز و کلسترول است، و ۹۰% بیشتر پروتئین دارد
    کنسانتره پروتئین وی: که شامل چربی، لاکتوز و ۲۹ تا ۸۹% پروتئین است که این مقدار به نوع محصول بستگی دارد.
    مضرات پروتئین وی:

    مصرف بیش از حد پروتئین وی بار کبدی را افزایش می‌دهد و باعث آسیب‌های جدی به کبد می‌شود و همانطور که می دانید بعد از قلب، کبد مهم ترین عضو بدن می‌باشد

 119. امیر محمد

  سلام و خسته نباشید پسری هستم با قد ۱۷۰ و وزن ۷۶ بدنی تقریبا بین مزومورف و اندومورف دارم .یک ماه است بدنسازی کار می کنم الان سوالم اینه من مکمل امینو سوپریور ۲۲۲۲ و پروتیین وی گلد استاندارد را خریدم و پروتیین ۵گرم امینو خودش دارد و امینو هم هر قرص ۲ گرم پروتیین دارد اینا رو من چجوری با هم مصرف کنم که با هم هماهنگی داشته باشن ممنون از راهنماییتون

  • بهزاد

   سلام گلدن وی میتونی سه ساعت قبل از تمرین نیم ساعت بعد از تمرین قبل از خواب هم باشیر صبح هم میتونی مصرف کنی این بسته به این داره که با مواد غذایی طبیعغی چقد میتونی به بدنت پروتئین برسونی
   آمنیو میتونی یک ساعت قبل از تمرین ساعت ده صبح و بعد تمرین بخوری هر وعده ۳ تا

  • ماهان

   ۲ قرص سوپریور قبل از وعده غذایی و ۲ قرص قبل و بعد از تمرین همراه با آب مصرف نمائید.این مدل هم میتونی مصرف کنی

 120. علی

  سلام خسته نباشید
  آیا صبح ساعت هفت تا هشت صبح بدنسازی کردن اشتباهه؟ باشگاه بدنسازی در محل کار هست که قبل شروع کار این ساعت به باشگاه میروم. یا شب ساعت هشت و نیم شب بهتره انجام حرکات بدنسازی ؟
  ساعت پنج صبح هم به خاطر کارم از خواب بلند میشم.

  • رضایی

   ببین علی جان میتونی تو اون سانس هم تمرین کنی ولی ساعت ۵ یه صبحونه تپل بزنی میتونی یه تمرین خوب انجام بدی به مرور زمان بدنت عادت میکنه به اون سانس از تمرین سعی کن صبح صبحونه از موز شیر پنیر کیک نان تخم مرغ استفاده کنی که واسه تمرین به قول معرفو جون داشته باشی

  • مهرداد

   اول صبح خیلی خوب هست اگر یک وعده صبحانه عالی خورده باشید البته قبل ورزش مواد انرژی زا مثل خرما خوبه هنگام ورزش شربت شیرین و پایان ورزش بلافاصله مواد کربو هیدرات و نشاسته مثل سیب زمینی و ماکارونی و ۲ ساعت بعد ورزش در هنگام استراحت مواد پروتئینی . البته اکثرا بدیلیل مشغله کاری بیشتر بعداظهر ها ورزش میکنیم بهر حال ساعت ان نباید کمتر از ۲ ساعت بعد از ناهار باشد .

   • مهدی

    صبح برای حرکات هوازی واقعا خوبه و از اونجاییکه عضله قلب رو هم باید مثل بقیه عضلات تقویت کرد صبح زود زمان بسیار مناسبی برای دو و حرکات ایروبیک میباشد

 121. Ali

  با سلام من همیشه ۱ساعت بعد از تمرین سنگین مقدار معین سینه مرغ مصرف میکنم آیا بعد از خوردن باید آب زیاد بنوشم؟

  • مهدی

   کلا وقتی مصرف پروتئین در روز زیاد هست مصرف آب هم باید بیشتر کنی
   بلافاصله بعد از اون نه در کل در طول روز ۸ لیوان در نظر بگیر حتی بیشتر

 122. ایمان جغتایی

  سلام میخواستم در باره سیستم تمرین ۴ جلسه سینه +کول زیربغل +پشت بازو سرشانه +جلو بازو
  پا یک جلسه
  بعضی مقالات هست که روزی را که تمرین سینه داشتید چون پشت بازو تحریک میشه فردا ان روز پشت بازو را تمرین ندهید چون خسته هست پیشرفت نمیکند نمیدونم این حرف تا چه اندازه صحیح هست را هنمایی فرمایید؟
  سوال ۲-سینه رو باپشت بازو زیربغل با جلوبازو چون عضلات جلو بازو وپشت بازو خیلی در گیر میشود ایا باید در این دو نوع تمرین تعداد ست های جلو بازو وپشت بازورا کمتر کرد یا نه؟

 123. مصطفی

  من اصلا شمارو قبول ندارم برای اینکه برای مزاکره با شما در تلگرام وارد بحث شدم و شما هیچ جوابی به بنده ندادین و این سکوت شما برای بی تجربگی شما بود
  برنامه هایی که اینجا شما می نویسید اصلا قابله قبول نیست

  • رضا

   تو چی میگی طرف روزی صد تا پیام میره واسش بعد قرار باشه یکی یکی جواب بده مگه میشه وارد بحث شدم اعتبار ادکوان زیر سوال نبر
   اگه میتونی یه برنامه یا یه مطلب جدید بنویس

 124. a

  با سلام بنده در اکثر کلیپ های بدنسازی که دیدم قهرمانان یا ورزشکاران در باشگاه کلاه یا با چیزی سر خود را پوشانده اند ایا علت خاصی دارد؟؟؟

  • رضایی

   نه فقط واسه اینکه یه طور انگیزه میگیرن مثل کای گرین ولی رونی کولمن هیچ وقت چیزی نمیزاشت

 125. .

  با سلام ایا بستن کمربند در تمام حرکات ضرر دارد؟؟ یا که بهتر ه؟

  • مهدی

   بهتره در حرکات ایستاده مثل اسکات سرشانه جلو بازو اینا استفاده شه همه حرکات نه مثلا پرس سینه نیاز به کمربند نداره

 126. Ali

  با سلام من با قد ۱۷۵ و وزن ۷۵ هستم میخاستم بدونم قبل از باشگاه سیب زمینی آب پز بخورم باعث چاقی میشه من دارم واس ۶ تکه کار میکنم زیاد و تمرینات سنگین هم دارم ایا سیب زمینی بخورم؟

  • مهدی

   بخور ولی زیاده روی نکن

 127. reza

  با سلام خوردن مکمل برای افراد زیر ۲۰ سال ضرر که ندارد(فقط پروتین وی و کراتین) بنده ۱۸ سال دارم

 128. آرمین

  با سلام
  من یه سال و خورده ای که بدنسازی کار میکنم روز اول باشگاه ک رفتم بالا ترازو ۴۶ بودم الان عرضم به حضور شما شدم ۵۵ کیلو با غذا و بدون هیچ مکملی بدنمم خوب شده
  حالا سوالم اینه که میخوام اولین دوره حجممو شروع کنم تو انتخاب مکملا موندم نمیدونم کدومو انتخاب کنم
  گینر+کراتین +گلوتامین
  یا گینر+کراتین+بی سی ای ای
  پیشنهادتون چیه لطفا کمک کنین ک کدوم ترکیب نتیجه فوق العاده ای میده البته غذا هم باید باشه و چقد وزن ممکنه بده
  سن۲۱ قد۱۶۹
  مرسی از لطفتتون منتظر جوابتونم

 129. king

  با سلام برای پیدا شدن رگ های ساعد و بزرگ شدن انها چه تمرینات با چند تکرار انجام بدم؟؟

  • رضا

   کینگ جان تکرار بیخیال به تغذیت فکر کن
   اینجا میخوام براتون تفاوت بدن خشک و بدن کات را توضیح بدم چون بسیاری از من سوال میکردند که تفاوت بدن کات با بدن خشک چیه .
   اگر تا به حال مسابقات پرورش اندام و یا بادی کلاسیک را از نزدیک تماشا کرده باشید بدن هایی با تفاوت های بسیار خواهید دید .
   مثلا کسی را میبینید که بازوی بزرگی داره . یا کسی که پاهای بزرگی داره و یا کسی که حجم کمی داره اما بدن بالانس و بی نقصی داره .
   حالا باز شاید برای خیلی ها سوال پیش بیاد که بالانس یعنی چه ؟
   بدن بالانس یعنی بدنی با تناسب کامل . یعنی بدنی که تمام قسمت های آن با هم همخونی داشته باشه .
   خوب بگذریم . داشتیم از بحث خارج می شدیم .
   بدن خشک به بدن هایی میگن که چربی در آن بدن به حداقل رسیده باشه .
   حالا خود بدن خشک به دو قسمت تبدیل میشه :
   ۱٫ بدن خشک اما آبدار
   ۲٫ بدنی که کاملا آب زدایی شده باشد .
   در شماره یک بدن با حداقل چربی است اما هنوز پوست به حد اقل نازکی نرسیده . یعنی زیر پوست هنوز آب هست که بهترین کار اینه که قبل از مسابقات بدن آبگیری بشه چون هر چه آب کمتری زیر پوست باشد بدن زیبا تر و به اصطلاح رگی تر می باشد و با آبگیری آب زیر جلدی رو تخلیه کردن.. که با اینکار پوست نازکتر میشه و این بدنها رگهای عمقیشون هم نمایان هست. فکر میکن دقیقا منظور از بدن آبدار و آبگیری شده را فهمیده باشید که از لحاظ ظاهر چه تفاوت هایی با هم دارند .
   میریم سراغ بدن کات
   شاید تا به حال بارها شده که قهرمانان را دیده باشید که مثلا با ۳ ماه رژیم بدن آنها خشک میشود ولی به جای ۳ ماه ۵ ماه یا حتی بیشتر رژیم میگیرند و با خود بپرسید که چرا ؟
   دلیل بسیار ساده است دلیل همین کات شدن بدن می باشد .
   بدن خیلی زودتر از آن که کات شود خشک میشود و در حقیقت فرق کات و خشک بودن بدن این است که در بدن کات خط و خطوط بسیار بیشتری خواهیم یافت .
   یعنی ممکن است که شما در مسابقات ۲ بدن ببینید که پوست هر دو بهاندازه هم نازک است ولی یکی پر خط و خطوط و دیگری فاقدخطوط زیاد می باشد .
   چگونه بدن کات می شود ؟
   با انجام حرکات سوپر ست و تری ست و حداقل استراحت بین انجام ست ها .
   در کل هر چی بیشتر توی رژیمتان زحمت بکشید بدن کات تری خواهید داشت .
   اگر از کسانی که شرکت در مسابقات جهانی را تجربه کرده اند بپرسید قهرمانان طراز اول جهان چند ماه توی رژیم هستند جوابی کمتر از ۶-۷ ماه نخواهید شنید و چون مدت بیشتری را توی رژیم سپری میکنند و سخت ترین تمرینات را انجام میدهند.

   • مهران

    احتباس آب و رگ ها
    درست مثل ذخایر چربی بدن که بین عضلات و سطح پوست هستند ، آب هم اینجا وجود دارد و هر چه آب بیشتری بدن نگهدارد، ظاهر رگی بدن کمتر است . این می تواند وقتی آزاردهنده شود که در حال کات کردن بدن باشید و مطلع نباشید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است . یک اشتباه رایج که خیلی ها مرتکب می شوند و منجر به احتباس آب می شود این است که سدیم زیادی می خورند . این کار باعث افزایش وزن شده و بر عکس آن یعنی کاهش مصرف سدیم باعث کاهش وزن می گردد.
    انستیتوی پزشکی توصیه می کند روزانه ۱۵۰۰میلی گرم سدیم برای اکثر بزرگسالان کافی است وحداکثر آن روزی ۲۳۰۰میلی گرم است . اکثر مردم خیلی بیشتر از این حد سدیم در روز دریافت می کنند.
    جالب است بدانید بر اساس یک آمارگیری مشخص شده هر آمریکایی ( ۲ سال به بالا ) تا روزی ۳۴۳۶ میلی گرم سدیم دریافت می کند . مصرف افراطی سدیم خیلی ساده اتفاق می افتد . یک قاشق چایخوری نمک رومیزی حاوی ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم است . بله درست خواندید فقط یک قاشق چایخوری اگر در روز نمک بخورید یعنی حداکثر سدیم مجاز یک روز را دریافت کرده اید و به همین دلیل است که بعضی ها پتاسیم کلراید را جایگزین نمک می کنند .
    توصیه این است که مراقب سدیم مصرفی خود باشید چرا که مصرف زیاد آن نه تنها برای ظاهر بدنتان بد است بلکه می تواند منجر به فشار خود بالا وبروز ناراحتی قلبی هم بشود .
    توجه به مصرف پتاسیم هم اهمیت دارد چرا که مایعات درون سلولی را بالانس می کند . ( سدیم آب را جذب می کند و پتاسیم آن را بیرون می نماید. بر اساس انستیتوی پزشکی ما باید سدیم و پتاسیم را با نسبت ۱ به ۲ مصرف کنید یعنی روزی ۴۷۰۰ میلی گرم پتاسیم برای بزرگسالان کافی است تا بالانس آن با سدیم برقرار شود .

    • king

     سلام ببخشید ولی من الان بین دو راهی ماندم مربی باشگاه میگه که اب زیاد بنوش برای سرعت بخشیدن به ریکاوری و همین طور بنده بعضی مکمل ها با اب و شیر میخورم یعنی به کلی قطع کنم؟

 130. ali

  با سلام بهترین وقت برای حرکت ساق پا چه موقع است ایا بعد از پرس سینه میتوان انجام داد؟؟ ست بالا تکرار کم یا ست کم تکرار زیاد؟؟ ایستاده یا نشسته؟؟

  • رضایی

   دوست عزیز میتونی تو یه روز جداکانه تمرینش بدی و هم میتونی از تکرارهای بالا و پایین و تمرینات متفاوت برای شوک استفاده کنی
   ۱) شناخت نقاط ضعف و قوت عضلات ساق از اهمیت بالائی برخوردار است.
   ۲) نکته مهم در موقع اجراء حرکات مربوط به ساق و رسیدن به انقباض کامل عضلانی در هر تکرار در چرخاندن سر پنجه پا به سمت داخل و وارد کردن عمده فشار بر روی پنجه شصت پا می‌باشد.
   ۳) حداکثر بین هر ست یک دقیقه استراحت کنید.
   ۴) به خاطر داشته باشید که تا زمانی‌که احساس سوزش در عضلات ساق نکنید شروع به رشد نخواهند کرد.
   ۵) به منظور تشدید سوزش عضلانی از سیستم‌های شوک‌دهنده مثل تکرارهای نیمه و یک‌چهارم و ست‌های کم‌کردنی استفاده کنید.
   ۶) به منظور دستیابی به حداکثر نتیجه برنامه تمرینی ساق را هر هفته عوض کنید.
   ۷) از کشش کامل عضلات ساق پا به‌منظور افزایش هایپرتروفی در این عضلات استفاده کنید.
   ۸) اگر خواستار رشد واقعی در عضلات ساق پا هستید از بابت توجه کافی به تمرین این عضلات اطمینان حاصل کنید.

 131. Arman

  سلام من ۷ ماهی میشه باشگاه میرم ۱۸ سال سن وزنمم ۵۴ کیلو هستش با اینکه تمریناتم رو با تمرکز انجام میدم اما یکی از عضلات سینم با زیربغلم از اون یکی کوچک تر لطفا راه حلی برا مشکلم بدین ممنون

 132. A:f

  با سلام من به تازگی پروتئین وی و گلوتامین تهیه کردم میخاستم بدونم چه وقت و چقدر بخورم. من وزنم ۷۴ و قد هم ۱۷۵

 133. عرفان

  سلام. من ۱۶ سال دارم و یه مدت خودمو تحت فشار قرار دادم و تغیه ام نامناسب بود. بنابر این بافت های عضلانیم سوخت کمی ضعیف شدم. بافت هایی که واسشون تمرینات زیادی کرده بودم. حالا چجوری جبران کنم بر میگرده؟

  • بهزاد

   چه مدت تمرین نامناسب و تغذیه بد داشتی عزیز
   سعی که یه ده روزی استراحت کنی ودوباره تمریانت شروع کنی با هفته ای ۳ بار تمرین و ۶ وعده غذایی مناسب

 134. محمد فرجزاده اورتادرق

  سلام .خساه نباشی.من پسری۱۴ساله هستم ۱/۷۸قد.۶۲وزن.میخاستم بدونم آیا بدنسازی برم چون کمی لاغرم بدنم رشد میکنه.و سوال دیگم اینکه.میخام چاق کنم چند کیلو چی بخورم .وآیا من بمونم ۱۸سالگی برم خوشتیم و خوش هیکل میشم یا از الان برم .و آخریشم اینکه آیا استخون بندی بدنم یهنی این هیکل که دارم بزرگ تر میشه تشور فراوان

  • مهرزاد

   ببین ممد همه چی بستگی به تغذیت داره اگه غذا خوب نخوری لاغر تر میشی میتونی از منایع پروتئینی مثل ماهی گوشت قرمز لبنیات مرغ تخم مرغ و … بکربوهیدارت مثل برنج کته سیب زمینی عدسی ذرت و… چربی ها هم مثل روغن زیتون افتاب گردان و….
   و اصولی تمرین کردن تو باشگاه هم یاد بگیر سعی کن زیاد زور الکی نزنی جو گیر نشی هی سنگین بزنی
   تعداد همه بالای ۱۰ تکرار باشه تمریناتت

 135. منصور فاطمی

  سلام با عرض خسته نباشید اگر از تاریخ انقضای امینو دوسال گذشته باشد ضرر دارد

  • مهدی

   بله دیگه دو سال چه خبره شما بگو دو ماه

 136. Alireza

  با سلام بستن مچ بند. زانو بند برای پرس پا و… باعث ضعیف ماندن ان عضله میشود یا بهتره؟با تشکر

  • رضایی

   قوی تر شدنش میشه ولی سعی کن همیشه نبندی مثلا ست آخر میتونی ببندی واسه اخرین ست و بیشترین تناز وزنه بهتره

 137. رضا

  سلام من می خوام برای فیزیک تمرین کنم صبح باید تمرین هوازی انجام بدم می خواستم ببیتم تمرین هوازی چیا هستن

 138. alireza

  با سلام میخاستم ادرس معتبرترین فروشگاه مکمل در تهران و اصفهان را بدونم کجاست

 139. حمید

  سلام خسته نباشید من یک سال و نیمه که بدنسازی کار میکنم . استخوان جناغ من تو قسمت بالا سینه کمی بیرون زده و هر کاری میکنم رشد بالا سینه ام معلوم نمیشه و باعث شده سینه ام تا حدودی قطره ای به نظر بیاد چون رشد قسمت میانی و پایینی سینه ام واضحه. چیکار کنم؟ اگه میشه کمکم کنین. ممنون میشم

 140. حمید

  سلام خسته نباشید من یک سال و نیمه که بدنسازی کار میکنم. جناغ من تو قسمت بالا سینه کمی بیرون زده و هر کاری میکنم رشدش معلوم نمیشه و باعث شده سینه ام تا حدودی قطره ای بشه. چون قسمت میانی و پایینی سینه ام رشدش واضحه. چیکار کنم؟ اگه میشه کمکم کنین. ممنون میشم.

 141. حمید

  سلام من یک سال و نیمه که بدنسازی کار میکنم .استخوان جناغ من تو قسمت بالا سینه کمی بیرون زده و هرکاری میکنم رشدش معلوم نمیشه و باعث شده سینه ام تا حدودی قطره ای بشه.چون رشد قسمت میانی و پایینی سینه ام واضحه. باید چیکار کنم؟ کمکم کنین. ممنون میشم

 142. میثم

  سلام من بدنسازی کار میکنم ولی روز سه شنبه میرم فوتبال این ضرر داره برای بدنسازیم ؟

  • نادر

   حاال یه جلسه انقد مشکلی نداره فکر کن داری میری تمرین هوازی به هر حال نیازه دیگه

 143. fateme

  میخواستم بدونم برای مربی بدنسازی بانوان باید چه مراحلی انجام بدم چندسال بدنسازی کارکنم که بتونم مربی باشم لطفاشرایطشو بگید؟

  • سحر

   بهتره بری فدراسیون بدنسازی شهرتون کلاس مربی گری ببین چه تاریخی هست ثبت نام کن برو کلاسش بعد مدرکش بگیر به تمرین کردن نیست که به مدرکه

 144. روح اله

  سلام
  من ۶ماهه منظم تمرین میکنم
  قبلاحدود۱۴ساله بودم بدنسازی رفتم ولی بدن نساختم خودمو داغون کردم
  مشکل من اینه حجم عضلاتم یکی نیست
  دست راستم قوی تره ولی حجم دست چپ بیشتره
  سینه سمن راستم از چپم کوچیک تره
  زیربغل راستم از چپ بزرگتره
  پاهام که نقطه قوت منن طبیعی هستند چپ پاهستم قدرت و حجم پای چپ بیشتره البته اینجا تین طبیعی هست
  ولی از بالا تنه من کلا داغونم اینایی که خدمتتون گفتم با چشم و زیر لباس معلآم نیست
  ولی من خودم حساس شدم فقط با لمس کردن عضلات مبشه فهمید
  الان برای رفع این مشکل من باید چیکار کنم

  • مهران

   این که کلا سمت راست بدن قوی تر از سمت چپ هست دوست عزیز بهتره یک هفته استراحت کنی بعد با یه برنامه اصولی تمرینات شروع کنی

 145. رضا برادري

  سلام با عرض پوزش از شما من یه جوانه ١٨ سالم و قدم ١٨٧ میباشد با وزنه ١١٠ میخواستم ببینم من اگه یه دوره ١ ماه بردارم تا هم عضلاتم حجم بیاره و درست شه و هم یه ١٠ کیلو اینا وزن کم کنم فقط تمام ترسم از این مکملاس که همه میگن ضرر داره و اصلا بعضی وقتا باعث از کار افتادن کبد و کلیه میشه میخواستم ببینم داستانه این چجوریه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • رضایی

   تو یه ماه ده کیلو بخوای کم کنی خیلیه هدفت روز ۲ تا ۴ کیلو باشه واسه کاهش وزن این ده کیلو سعی کن تو ۳ الی ۴ ماه کم کنی رضا جان مگه چه مکملی میخای مصرف کنی بهتره رو تغذیت کنترل داشته باشی و تمرین هوازی فعلا واسه استارت نیاز به مکمل نداری دوست عزیز

 146. وحید

  سلام من وحید هستم ۳۲ ساله یه دوره برداشتم متان با وینسترول ۱۰ روز مصرف کردم ۳ کیلو وزنم کم شد میخوام قطعش کنم چون دنبال کاهش وزن نبودم آیا نیاز به مراحل پاکسازی دارم؟

  • مهرزاد

   تو ده روز سه کیلو کم کردی
   جالب اینجاست که ۲۹ درصد انرژی پایه انسان در کبد مصرف میشود . در ادامه فرزین جباری رژیم غذائی خاصی را مطرح میکند که خیلی زود موجب ترمیم بافت کبد میشود و اغلب پزشکان نتایج اعجاب انگیز این رژیم را در بیماران خود دیده اند :

   *ناشتا : یک تا دو لیوان آب ولرم به همراه کمی لیمو تازه

   *صبحانه: نان چاودار / عدسی یا لوبیا یا ماهی / سماغ ۵ گرم / سبزی خوردن ۵۰ گرم / قهوه سبز

   * بین وعده : سیب درختی / خیار / خیسانده زرشک

   *۳۰ دقیقه قبل ناهار : عرق کاسنی به همراه خیسانده خاکشیر : یک لیوان

   * ناهار : برنج بدون روغن / ماهی بخار پز / ماست طبیعی یک استکان / سبزی خوردن ۵۰ گرم / مقداری ابغوره و سرکه سیب/ پودر تخم کتان ۳ گرم

   *عصرانه : سیب درختی / خیار / انار / قهوه سبز

   *عصرانه دوم : چای قرمز با کمی عسل مرغوب / گردو تازه یک عدد/ پرتقال یا سیب درختی / خیار

   * ۳۰ دقیقه قبل شام : عرق بید مشک و عرق کاسنی به همراه خیسانده خاکشیر : جمعا یک لیوان

   *شام : نان سنگک / مرغ محلی یا ماهی/ سماغ ۳ گرم / سالاد بدون سس که یک حب سیر خام و کلم و لیمو ترش تازه هم به آن اضافه شده باشد .

   *وقت خواب شب : هندوانه با قسمت سفید پوست آن یا انار یا خیسانده آلبالو و گیلاس یا آناناس تازه یا سیب درختی/ شیر خشت (به اندازه یک لوبیا که در نصف استکان آب گرم حل شده باشد)

   مصرف مکملهائی نظیر سلنیوم، ویتامین ائی و کوانزیم کیوتن برای کبد مفید است . **** رژیم بالا ممکن است برای کلیه افراد مناسب نباشد زیرا این رژیم برای افراد کاملا سالمی است که فقط مشکل کبدی دارند .

  • قادر

   گزینه های پیش رو برای انجام دوره پاکسازی
   اکنون که میدانید یک دوره پاکسازی شامل چه چیز هایی می‌باشد و زمان و دلیل انجام آن را نیز میدانید اکنون باید بدانید که چگونه باید از آن استفاده کرد و گزینه های پیش روی شما چیست.اینکه دوره استفاده از استروئید های شما چگونه بوده است نقش مهمی‌ را ایفا می‌کند اما جدایی از این مساله برنامه پاکسازی شما همیشه باید شامل یک گیرنده تعدیل کننده استروژن انتخابی (SERM) باشد که در همین راستا تاموکسیفن سیترات Nolvadex و کلومیفن سیترات (Clomid) همیشه جز بهترین گزینه های شما خواهند بود.آن موضوع ای‌ که در بالا در مورد تحریک ترشح هورمون های (LH) و (FSH) کردیم را به یاد آورید (SERM) انتخابی شما در یک برنامه پاکسازی چنین عملی‌ را برای شما به انجام خواهد رسانید.واقعا مهم نیست که کدام (SERM) را انتخاب کنید هر دوی موارد ذکر شده به یک شکل کار را برای شما انجام خواهند داد.هر کدام را که مایلید انتخاب کنید.
   فراتر از بحث (SERM) ما گزینه های دیگری نیز در این رابطه داریم.اول از همه (hCG) می‌باشد (hCG) یک هورمون – پپتید بسیار قدرتمند می‌باشد که میتواند با تقلید رفتار هورمون (LH ) نقش یک (SERM) را بازی کند.اما زیاده روی در مصرف (hCG) میتواند بسیار خطرناک باشد و در صورت استفاده بیش از حد یا در مدت زمان طولانی‌ میتواند آسیب های جدی به محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – بیضه ها وارد کند.در صورت مصرف (hCG) بدن شما متکی‌ بر تقلید رفتار هورمون (LH ) خواهد بود.به غیر از (hCG) گزینه دیگر میتواند هومون رشد انسانی‌ (HGH) باشد که این هورمون میتواند به خوبی‌ از حجمی که در طول دوره مصرف استروئید ها به دست آمده است محافظت کند و همچنین میتواند از افزایش چربی‌ بدن که بعد از قطع دوره استروئید ها به سادگی‌ رخ میدهد جلوگیری کند.گرچه () میتواند مورد استفاده قرار بگیرد اما شما تنها زمانی‌ میتوانید از آن استفاده کنید که در طول دوره مصرف استروئید ها نیز از آن استفاده کرده باشید.
   اکنون که گزینه های پیش روی خود را میدانید باید بدانید که چطور باید از آنها استفاده کرد.برای (HGH) در صورتی‌ که قبلا در طول دوره مصرف استروئید ها از آن استفاده میکردید میتوانید به همان روش مصرف آن را بعد از دوره نیز ادامه دهید.چیزی تغییر نخواهد کرد.بعد از آن ما باید حتما از یک (SERM) استفاده کنیم و در صورت افزودن یک گزینه اضافی احتمالی‌ می‌توان از (hCG) استفاده کرد.اکنون اینجاست که نوع دوره مصرف استروئید های شما روی دوره پاکسازی تاثیر فراوانی‌ را خواهد گذاشت و این تاثیر نیز از نوع استروئید های مصرف شده ناشی‌ میشود مخصوصا اگر استروئید های استفاده شده دارای استرهای کوتاه یا بلند باشند (استروئید استرها به مولکول های استروئید متصل به زنجیره‌ های کربن گفته میشود).بیایید با استرهای طویل شروع کنیم.اگر دوره شما با یک استروئید استر طویل به پایان می‌رسد و تنها قصد دارید از یک (SERM) استفاده کنید میتوانید دوره پاکسازی خود را ۱۴-۱۸ روز بعد از آخرین تزریق شروع کنید.اگر قصد استفاده از (hCG) را دارید میتوانید بعد از ۱۰ روز از آخرین تزریق دوره خود را شروع کنید.۱۰ روز از (hCG) استفاده کنید و بعد از آن دوره پاکسازی خود با (SERM) را شروع کنید.اگر دوره مصرف استروئید های شما با یک استروئید استر کوتاه به پایان می‌رسد و تنها قصد دارید که از (SERM) استفاده کنید میتوانید بعد از سه روز دوره پاکسازی خود را شروع کنید.در صورت استفاده از (hCG) میتوانید سه روز بعد از آخرین تزریق دوره خود را شروع کنید.۱۰ روز از آن استفاده کرده و بعد دوره پاکسازی خود با () را شروع کنید.
   اکنون که میدانید چه کارهایی را باید انجام دهید و چگونه باید انجام دهید اما هنوز برای تکمیل اطلاعات باید میزان دوز مصرفی و مدت زمان مصرف نیز بیان شود تا بحث ما به پایان برسد.گرچه (Nolvadex) و (Clomid) به خوبی‌ میتوانند نیاز های شما را برطرف کنند اما تنها زمانی‌ تاثیر گذار خواهند بود که به اندازه مناسب مصرف شوند.در اینجاست که بسیاری دچار اشتباه میشوند و دوز مصرفی (Nolvadex) را همانند (Clomid) در نظر میگیرند اما باید بدانید که (Nolvadex) در هر میلی‌گرم بسیار قویتر از (Clomid) می‌باشد.برای مثال ۴۰ میلی‌گرم (Nolvadex) تاثیرش برابر است با ۱۵۰ میلی‌گرم از (Clomid).میزان مصرف (hCG) در ۱۰ روز پشت سر هم (۵۰۰iu-1000iu) می‌باشد که باید همانند توضیحات بالا دقیقا اجرا شود.هنگامی که مصرف (hCG) به پایان رسید شما باید مصرف (Nolvadex) به میزان ۴۰ میلی‌گرم در روز یا (Clomid) به میزان ۱۵۰ میلی‌گرم در روز را شروع کنید.هر کدام از این دو را که انتخاب کنید باید به مدت دو هفته آن را مصرف کنید.هنگامی که این دو هفته به پایان رسید شما باید دو هفته دیگر را ادامه دهید البته دوز مصرفی در این دو هفته دوم برای (Nolvadex) به میزان ۲۰ میلی‌گرم روزانه و برای (Clomid) میزان ۱۰۰ میلی‌گرم روزانه می‌باشد.هنوز کار شما تمام نشده و بعد از این زمان نیز باید یک هفته دیگر را ادامه دهید.دوز مصرفی در این یک هفته برای (Nolvadex) به میزان ۱۰ میلی‌گرم و برای (Clomid) به میزان ۵۰ میلی‌گرم خواهد بود.اگر نیاز بود میتوانید یک هفته دیگر با همین دوز مصرفی ادامه دهید.

  • غلام

   ده روز کلوماید مصرف کن روزی دو تا

 147. سینا

  سلام و مرسی از سایت خوبتون. من میخوام وزنمو افزایش بدم قدم ۱۸۱ وزنم ۶۰ کیلو هست. بنده کپسول از عطاری خریدم بنام speed V2 که برای افزایش وزن هست و گیاهی هم هست. میخواستم درموردش بدونم اگه پاسخ بدین ممنون میشم

  • مهدی

   اینا ضررش بیشتر از منفهتش هست دوست عزیز

 148. Ali

  با سلام من تیپ بدنی اندومورف هستم و قد ۱۷۵ و وزن ۷۲ هستم میخاستم افراد وزن خشک پیدا کنم ایا خوردن کراتین واسم من مفیده یا که فقط پروتئین و آمینو مصرف کنم با تشکر

 149. علی

  سلام خسته نباشین
  میخواسم بدونم تو دوره حجم نباید شکم بزنیم
  اخ اصلا تو برنامه شکم ندارم و مربیم گفت نزن

  • مهدی

   نه ربطی نداره باید عهضله شکم پرورش بدی پس کی میخای تمرینش بدی عجب مربی داری
   ازش بپرس چرا نزنم و کی باید بزنم جوابش بیا اینجا بنویس با تشکر

  • بهنام

   برخی مربیان این امر رو اشتباه گرفتن ،،، اگر تمرینات هوازی با شدت بالا و در طول مدت طولانی انجان بشه در صورت نرساندن منابع غذایی مطلوب میتونه باعث کاهش حجم عضلانی یا به اصطلاح حجم ادم میخوابه مثلا طرف در دوره حجم باشه و بیاد رو تردمیل بخواد یک ساعت و با شدت بالا بدود و این امر رو همه روزه انجام بده چون قبلش تمرینات قدرتی داشته انژی بسیار بالایی حین تمرین از دست داده بنابراین در صورت نرساندن منابع غذایی کافی حجم و عضلاتش تحلیل و یا به اصطلاح حجم میخوابه ،،، هر عضله که شما تمرین ندهید اصلا رشدی در اون حاصل نمیشهبنابراین حتما بایس روی همه عضلات بدن کار کرد البته در شرایط خاص شدت و میزان اون متفاوت خواهد بود و چون تمرینات شکم یه نوع سیستم نیمه هوازی است شما بایس به صورت تمرکزی تر و اهسته تر و به صورت فشار تمرکزی انجام بدینش ،،، بایس بر روی هر عضله کار کرد این که میگن شما حجم هستی و نباید شکم و سیستم هوازی بری اینا برای دوران قبل از لی هنی و ارنولد بوده تحقیقات جدید نشان داده که اگر در دوران حجم از یه سیستم هوازی کم فشار و معمول حتی استفاده گردد تا ۴۰% بیشتر از شیوه عادی و بدون هوازی بر حجم عضلات بدن تاثیر میگذارد البته باز میگم به شدت و میزان تمرینات هوازی بستگی دارد .

 150. آرتا

  باسلام من بدن سازی کار اما یکی هام بزرگتره باید چه کارکنم راهنمایی کنید

  • بهزاد

   چی بزرگتره

 151. امیر میرفخرایی

  با سلام مصرف دیانابول وتست مشکل داره یا نه

  • بهزاد

   مشکل که نه ولی خوب هر دو ه استروئید هستن ضرر زیاد خاص خودشون دارن دوست عزیز

 152. امیر میرفخرایی

  مچکرم از راهنمایی تون

 153. محمد

  با سلام.
  جوانی هستم ۱۷ ساله با قد ۱۷۳ و وزن ۵۱ که حدود دو ماه است ورزش بدنسازی انجام میدهم و دچار کمبود وزن هستم.
  با توجه به اینکه تقاضای من افزایش حجم عضله و افزایش وزن میباشد نیاز بالایی به پروتئین و کربوهیدرات دارم که با رژیم غذایی معمولی تامین نمیشود با تکیه بر علم شما آیا من میتوانم از مکمل های پروتئین و کربوهیدرات موجود استفاده کنم یا خیر؟اگر یکی از آنها هم جایز است ذکر کنید.
  به تشکر لطفا پاسخ سوالم را بدهید که ذهنم بسیار درگیر است

 154. مهدی

  سلام خسته نباشین
  بابت مطالب سایتتون واقعا تشکر می کنم یه سوال دارم من حدود شش ماه بدنسازی کار می کنم از تمام بدنم راضی هستم اما یه مشکل تو اعضلات سینم هست اونم اینه که یکیشون پایین تر واعا ممنون میشم راهنمایم کنید با تشکر

  • رمضان

   یعنی چی یکیشون پایینه مگه میشه اینطوری
   اولویت بزار تمرینات سینه اول هفته تمرین کن

 155. ابراهیم

  دوستان ببخشید تمرینات بدنسازی و پودر و مکمل ها

  بر روی آلت تناسلی هم تاثیر دارد و تغییر سایز می دهد با تشکر کدام تمرینات

  • رضایی

   سلام نه چه ربطی داره

 156. sjd

  سلام من دو ساله بطور منظم بدنسازی تمرین میکنم
  علاقه زیادی ب رشته فیزیک دارم
  انواع حرکت هارو هم امتحان کردم
  روی شکمم میتونم بخوبی تمرین کنم وفشار بیارم و فرم خوبی میگیره..
  اما پهلوهام حس میکنم بزرگه از جلو نمای معمولی داره قسمت بالای پهلوم خط هااش معلومه و خط های مورب شکمیم هم همینطور
  اما قسمت پایین پهلوم باریک نیست و از پشت حالت هفت و هشت گرفته
  واقعا دیگه نمیدونم چیکار کنم کمکم کنید 🙁

 157. مهدی

  یعنی یکیشون از پایین تر رشد کرده

 158. امیرحسین

  سلام من دیروز رفتم تست فوتبال دادم و قبول شدم میخواستم بدونم ایا در کنار فوتبال در باشگاه بدنسازی فوتبالی با وزنه کنم مشکلی برام پیش نمیاد مثلا مثل خستگی ضعف عضلات و… اگر مشکلی ندارد چند روز در هفته؟سه روز در هفته میرم فوتبال.قد۱۶۵وزن۵۰سن۱۵

 159. Sara

  سلام خسته نباشین . من تازه بدنسازی رو شروع کردم و هدفم اضافه کردن حداقل ۱۰ کیلو به وزنم هستش .۲۴ سالمه الان ۴۷ کیلو هستم با قد ۱۶۲ . راستش من پروتئین و کراتین هم مصرف میکنم برای نتیجه بهتر و اینکه تا ۵ ماه اینده تصمیم به بارداری هم دارم . میخواستم بدونم اگه بلافاصله بعد از قطع مکمل ها بخوام باردار بشم مشکلی نداره . و یا اگه در حین مصرف مکمل باردار بشم چی ؟؟

 160. امیر

  سلام
  یه سوال خیلی مهم دارم نمیدونم اصلا چیکار کنم…
  ۲۰سالمه یه ترومس دارم با ۶۰تا کپسول کراتین الیمپ میخوام عضلاتم رشد کنن خیلی وقته باشگاه میرم هنوز مکملامو نخوردم چون یه مقداری شکم دارم که میخوام آبش کنم.
  میتونم هفته ای۴روز بدنسازی برم ۳روز بدوم؟از مکملا چطور استفاده کنم؟
  هدفم اینه که هم عضلات بدنم حجم بگیرن هم شکمم آب کنم!

 161. علی

  باسلام ودرود میخواستم ببینم هرروز هفته اسکات زدن اشکال داره؟؟؟باسپس

 162. سهیل

  سلام.یه سوال داشتم.من یه مدتی هفته ای دو جلسه ولی سنگین رو عضلات شکمم کار کردم.ولی نتیجش خیلی بد شد.غضلات شکمم به صورت نا متقارن در اومدن.و پک سمت راست شکمم بالا،از سمت چپیم کوچک تر شده و. باعث شده تمام پک های دیگه به صورت نا متقارن در بیاد.میخواستم بدونم چیکار کنم؟لطفا کمکم کنید.درضمن ۱۷ سالمه.ممنون.

 163. Ali

  سلام آیا پوشیدن شرت مایو و تنگ موقع تمرینات سنگین برای کسانی که واریکوسل دارند خطرناک یا که کمک میکنه؟

 164. محمدرضاها

  با سلام و عرض خسته نباشید. من قدم ۱۷۷ سنم ۳۰ وزنم ۶۳ تازه بدنسازی رو بعد از چندین سال دوباره شروع کردم. من وقتی بدنیا اومدم بخاطر عوارض جنگ ایران و عراق قلبم مشکل داشت. خون دهلیز چپ با دهلیز راست یا بعبارتی بطن چپ و راست خونشون قاطی میشد. پدر خدابیامرزم خودش تکنسین اتاق عمل بود. در سه سالگی عمل قلب باز کردم و سوراخ بین دو بطن را با وصله بستند.من از همان دوران کودکی عاشق ورزش کردن بودم. الانم دوباره بدنسازی را شروع کردم بعد از چندین سال. سوالم : من میخوام برای افزایش حجم بدنم قرص آرژنین همراه قرص گلوتامین مصرف کنم. لطفا راهنمایی کنید منو. اینکارم از لحاظ پزشکی برای سلامتیم مشکلی ایجاد نکند؟ اینم بگم که من بعد از عمل قلبم هیچگونه مشکلی نداشتم و ندارم . خداروشکر . لطفا پاسخ سوالم رو ایمیل کنید برام . ممنون از راهنمایی و پاسخگویی شما

 165. امید کاکی

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من ۲۲سالمه و ۱۸۰قدمه و ۸۴کیلو بودم
  الان حدود دو ماهه که به صورت منظم و با برنامه بدنسازی میرم و میخوام بدنی خشک داشته باشم ولی در طی این دو ماه فقط حدود ۳ کیلو کم کردم bcaa هم مصرف میکنم و غذا های ناسالم هم نمیخورم ولی نمیدونم چرا چربی های شکم و پهلوم و سینم آب نمیشن دو تا برنامه هم عوض کردم ولی زیاد نتیجه نداده و چربی های پوستم نمیزاره ماهیچه هام بیرون بیفتن اگه میشه یه برنامه سوپر ست تفکیکی خوب برام بنویسید و راهنماییم کنید. ممنونم ازتون

 166. Mars

  سلامت، پسر ۱۸ ساله ای هستم، ۱۷۶ قد و ۶۷ کیلو وزن دارم، بنا به دلایلی شرایط باشگاه رفتن رو ندارم و سه ماهه که تو خونه تمرین میکنم با تغذیه درست و تمرین با برنامه ای که شامل حرکات برای تمام عضلات میشه تنها با یک جفت دمبل. میخواستم بدونم چون برناممو عوض نمیکنم ممکنه تاثیرش رو از دست بده؟

 167. Zana

  سلام ۱۵ سال سن دارم۱۸۶ قد و۱۱۰ کیلو وزن دارم.بخاطر بالا بودن قدم شکمم زیاد معلوم نسیت و لی خودم خیلی از شکمم بدم میاد آیا بدن سازی برای من خوب است

 168. Rezapppppppp

  سلام داداش خسته نباشی
  من۶ماه پرورش اندام میرم. اول خیلی چاق بودم الان لاغر شدم زیاد فقط یکم پهلو دارم بعد بدنم شله. میخواهم کاملا حجم بگیرم و بدنم سفت بسه مخصوصا شکم. زورم هم کم شده وزنه سبک میزنم
  وزنم۷۵قد۱۸۵سن۱۹
  ممنون میشم راهنماییم کنی

 169. Cnaaaaaaa

  سلام خسته نباشید،طریقه مصرف قرص تری بولوس و میخواستم بدونم،لطفا راهنماییم کنین

 170. هادی

  با سلام
  سه مکمل پروتئین وی و کراتین و گلوتامین رو گرفتن چطور اونا رو در طول روز مصرف کنم که بیشترین کارایی رو واسم داشته باشن؟با توجه به اینکه تو مقالات متعدد خوندم که نباید گلوتامین و کراتین رو با هم مصرف کرد.
  سپاس

 171. htc

  سلام من عمل واریکسل داشتم میتونم باشگاه بدنسازی برم؟؟
  ؟؟
  ؟
  .

 172. farhad

  با سلام من باشگاه بدنسازی میروم میخواستم بدونم ورزش مداوم هر روز برای بدن ضرر دارد؟؟

 173. امان

  باسلام
  تقریبا دوسال بدنسازی کار میکنم.همه بدنم رشد خوبی داشته…بجز بازو…میتونم در هفته دوبار بازو تمرین بدم؟…اگر میتونم به چه روش؟…

 174. رضا

  با سلام و خسته نباشید به شما مدیر محترم.
  میخواستن برون که ایا تمرین دادن جلو بازو و پشت بازو تو یه روز موردی داره یا نه؟

  خیلی ممنون.

 175. Ali

  با سلام و خسته نباشید میخاستم بدونم همانطور که کراتین و پروتئین و….بقیه مکمل ها همانطور که باعث افزایش حجم عضله میشود خب قلب هم یک عضله است خدایی نکرده قلب دچار مشکل نشه هنگام مصرف کردن؟ لطفا راهنمایی ام کنید

 176. احمد

  سلام خسته نباشید . من جوانی ۲۱ ساله وزن ۹۸ قد ۱۸۱ یک سال پیش وزنم۱۱۷ بود خواستم بپرسم مربی باشگاهمون بم پیشنهاد داد که همزمان از مکمل های claa و گلوتامین و پروتیئن وی استفاده کنم تاهم چربی سوزی کنم و بدنم شل نشه نظر شما چیه استفاده کنم ؟؟؟

  • بهزاد

   گزینه های خوبی بهتون معرفی کرده در صورتی که تغذیه اصولی داشته باشی

 177. امين

  سلام خسته نباشید
  من میخوام بدن سازی برم ولی وزنم ۴۴کیلو و قدم ۱۷۰ایا تغییر در من ایجاد خواهد شد؟؟؟؟؟
  متشکرم

 178. وحید

  با سلام ودرود
  بنده ۲۲ساله هستم
  حالت بدنم بین مزومورف و انومورف با تمایل بیستر به مزومورف میباشد . در حالت کلی هیکل مناسبی دارم
  یک لایه چربی جزنی در قسمت شکم دارم . به تازگی های به باشگاه میرم
  میخواستم برنامه ای کامل و جامع در مرحله اول جهت تفکیک سازی عضلانی و فیتینس میخواستم و صد البته همراه راهنمایی های للازمی که صلاح میدانید.
  (بنده نمیخوام بدنم بزرگ و یا مانند بدنسازان شود ) امیدوارم تونسته باشم منظورم را عرض کنم .
  بسیار بسیار ممنونم از شما و منتظر پاسخ گویی و کمک شما هستم .
  در پناه حق پهلوان

 179. وحید

  با سلام ودرود
  بنده ۲۲ ساله هستم
  شکل بدنم بین مزومورف /اندومورف میباشد
  چربی کمی در ناحیه شکم دارم (شکم نه فقط یکم چربی که عضلات شکم را زیر خود پوشش داده )
  مدت کوتاهی هست که به باشگاه میرم
  قصد بنده تفکیک عضلانی و فیتینس هست (به هیچ عنوان تمایل ندارم بدنم مانند بدنسازان بیاد بالا )امیدوارم منظورم را رسانده باشم
  برنامه ی کامل و جامعی میخواستم و همینطور اگر نکته ای هست امر بفرمایید و …
  خیلی خیلی ممنون /بی صبرانه منتظرم
  درود پهلوان

 180. سجاد

  تزه بدنسازی شروع کردم به صورت یکروز در میان….واسه رشد سریع عضله چه مکملهایی لستفاده کنم؟کارمم تقریبا فیزیکه….

 181. فریبا

  سلام
  من جثه ی ریزی دارم،بهم بدن سازی معرفی کردن،میخوام بدونم با بدن سازی و کار با دستگاه تغییری در جثه و هیکل من میشه..؟
  البته نمیخوام مثل آقایون عضله بیارم.فقط میخوام چاقتر بشم.

  • مهسا

   سلام شما قرار نیست با دو روز رفتن به باشگاه مثل آقایون شی خانم اونای که میبینی مثل اقایون شده استروئید مصرف میکنن
   شما ۳ روز در نظر بگیر برو باشگاه کنارشم فقط باید تغیذت خوب کنی حداقل ۵ وعده غذایی خوب مختصر مفید در نظر داشته باشی به وزن ایده آلت میرسی

 182. رضا

  سلام
  یه دوره برداشتم برا حجم خشک آمینو بیف آمینو bcaa کراتین گلوتامین آرژنین و آناوار(اکساندرولون) میخواستم بدونم اینارو همشو با هم مصرف کنم نتیجه میگیرم یا پروتئین وى رو هم اضافه کنم بهش و آیا باید هوازى هم کار کنم یا احتیاجى نیست ؟؟ وزن ۹۲ قد۱۸۷ ممنون میشم جواب بدین?

 183. reza

  سلام .ببخشید من میخاستم ورزش بوکس و بدن سازیو با هم برم ک بدن بهتری و خوش فرم تری داشته باشم ولی متاسفانه دانشجوم و تغذیه ی مناسبی تو خوابگا ندارم الان هشت ماه بوکس میرم و بدن سازیو هنوز شروع نکردم میخاستم ببینم مکملی هست ک من بخورم و کمبود تعغذیه مو جبران کنم من در هفته دو جلسه بوکس میرم بدنسازیو چند جلسه برم خوبه؟ قد ۱۷۸ وزن ۷۳
  ممنون میشم جوابمو بدین .م

 184. مهدی

  سلام من روز های زوج میرم تکواندو ودوست دارم بدن سابی هم برم چه برنامه ای و چند روز در هفته پیشنهاد میکند قد ۱۷۲ وزن ۷۸ متولد ۶۵

 185. Alireza

  سلام آیا مصرف مخلوط کردن پودر سفیده تخم‌مرغ با شیر بی فایده است؟ و اثر کامل میگذارد یا که نه؟

 186. پیام

  سلام من حدود ۴ ماه بدنسازی رفتم ولی هیچ تعغییری تو قسمت سینه هام ایجاد نشد ولی بزو هام و کول و بغیه قسمت های بدنم تغییر کرد ولی سینه هام خیلی خیلی کم تغییر کردن اصلا هیچ فرم خاصیی نگرفت. سینه های من خیلی خشک هستن یعنی چربی خیلی کم داره فقط ماهیچه هست که مقدار اون مایچه خیلی کمه ولی بقیه دوستانم که با من شروع کردن سینه هاشون تغییر کرد میشه راهنمایی کنین که مشکل چیه ؟ وزنم ۵۹-۶۰ قدم ۱۷۸

 187. رامین

  سلام.سن۲۱.وزن۷۰.قد۱۷۵.میخوام بدنی عضلانی و فرم دار داشته باشم.قبلا هم بونسازی کار کردم.ایا وی رو با کراتین مصرف کنم؟؟؟چه موقع و چطوری مصرف کنم؟؟؟ممنون

 188. ahmadeeza

  سلام من بعد از دوماه تمرین دوره مکمل ورداشتم پروتیین گینرسوپر سایزاپکس و کراتین و کربو و گلوتامین و قرص های ِآرژنین وویتامین وامگا۳ داشتم وزنم ۵۴ بود وبعد از استفاده از دوره ۵۸ شدم تغذیم روزی ۳ الی۴ وعدس تمرینمم عالیه ولی نمیدونم چرا انقد کم بهم وزن و حجم داد به نظرتون از تقلبی بودن جنسا بوده یا از خودمه کل دوره ایی که ورداشتم ۳۵۰هزارتومن بود آیا اشتباه کردم دوره ارزون ورداشتم؟؟؟؟؟خواهش میکنم جواب بدید

 189. احمدرضا

  سلام
  من سه ماهه بدنسازی رو شروع کردم بدنم خیلی از زمانی نمیرفتم بهتر شده بالای شکمم تقربیا تیکه هاش دیده میشه فقط یه مشکلی دارم کمی زیرشکمم و پهلو هام چربی دارن هوازیم کار نمیکنم اصلا
  میخواستم ببینم برای اب کردنشون چیکار کنم

 190. بهزاد

  سلام و خسته نباشید از سایت بسیار کاملتون که یه منبع عالی برای بدنسازی هست.
  ۵ روز تمرین دارم در هفته ؛اگه اخر هر جلسه حرکت مچ و ساعد رو در ۳ ست برم ؛باعث عضله سوزی نمیشه؟یعنی ۵ بار در هفته و هر بار سه ست برای ساعد هم از پشت هم از جلو
  در ضمن ربطی به لاغری داره؟یعنی اگه لاغر باشیم اینقد تکرار در هفته اشتباهه و تاثیر منفی داره؟

 191. REZA

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم تمرین سینه با پشت بازو بلاخره خوبه یا نه ؟
  بعضیا میگن خوبه بعضیا نه
  اما یه مقاله ای خوندم نوشته بود اصلا خوب نیست (کریس پنتگتون در مجله دانش و ورزش )
  بلاخره کدومه ؟
  جلوبازو پشت بازو با هم چطور ؟

  با تشکر اط لطفتون

  • رضایی

   ببین چیزی به نام خوب نیست نداریم به نظرم سعی کن خودت امتحان کنی ببینی بهت جواب میده یا نه
   ۴ هفته امتحانش ضرری نداره دوست عزیز
   سعی کن تنوع تو حرکات داشته باشی حالا یه روز سینه با پشت بازو یه بار سینه با جلو بازو یه بار حتی میتونی با سرشانه از جلویی تمرینش بدی
   بسته به خودت داره
   به یکی جواب میده به یکی نه بهترین کار اینه خودت انجام بدی همین

 192. نریمان احمدوند

  سلام ۱۵ سالمه دو ماه می رم باشگاه می خواستم بدونم که ایا هرروز تمرین شکم داشته باشیم مشکل دارد ؟

  • ماهان

   اره باید ریکاوری بشه سعی کن هفته ای نهایتا دو بار تمرین شکم در برنامه داشته باشی باید بهش فرصت ریکاوری ترمیم هم بدی دیگه دوست عزیز مثلا تو میتونی هر روز تمرین بازو داشته باشی به نظرت اینطوری پس رفت یا پیشرفت مطمئنا پسرفت میکنی عضله شکم هم همینطوره

 193. امان

  سلام من یه بدنسازم خیلی وقته دارم رو این موضوع کار میکنم که رابطه شنا رفتن با حرکت پرس سینه بدنسازی رو بفهمم . اگه به فرض ۵۰ تا شنا بری پرس چند کیلویی تو ۱۰ تکرار کامل میتونی انجام بدی یا مثلا ۱۰۰ تا شنا بری پرس چند کیلویی میتونی تو ۱۰ تکرار بری …آیا این دو حرکت که باعث قدرت بالا تنه میشن رابطه ای باهم دارن اگه کسی بتونه کمکم کنه ممنون میشم

    

  • فرهاد

   دوست عزیز فکرت درگیر چه چیزای میکنی شنا یه حرکتیه که با وزن بدنت انجام میدی ولی پرس سینه میتونی وزنه افزایش بدی به فرص من خودن پرس سینه ام ۱۷۰ کیلو هست نهایتا ۵۰ تکرار شنا برم شاید یکی ۱۰۰ کیلو پرس بزنه ولی ۱۰۰ تکرار هم شنا بره ربطی نداره هر چی روش مانور بدی قوی میشی

 194. حسین

  سلام من حسین هستم ۱۹ ساله ۴ ساله ک باشگاه میرم ولی جوری بوده ک یه ماه میرفتم باز تا چنوقت نمیرفتم.ولی درست ۳ ماه هستش ک جدی گرفتم.تا دو سه هفته پیش حجم گرفته بودم ولی یدفعه حجم خوابیدو بازوهام پوست زیادی اضاف کرده و اینم بگم ک هیچکاری نکردم چون چن نفری بهم گفتن حتمن خلافی انجام دادیکه اینجوری شده.بیشترین چیزیکه خوابیده سینه هامه.خواستم بدونم شما نظرتون چیه.ممنون میشم اگه کمکم کنید

  • مهدی

   سلام حسین خان شما مکمل یا استروئیدی مصرف کردی تو این مدت فدات شم
   الکی که حجم نمیخابه بادکنک که نیست باد شه بخوابه

 195. حسین

  سلام حسین هستم ۱۹ ساله.حدود ۴ ساله باشگاه میرم ولی جدی نبودو یه ماه میرفتمو تا چنوقت نمیرفتم.دو سه ماهی هس ک جدی گرفتم.تا دوهفته پیش حجمم خوب بود ولی الآن خوابیده و پوست اضافی داره مخصوصن بازوهام.بیشترین جاییکه خوابیده سینه هامو.از چن نفر پرسیدم و گفتن حتمن خلافی انجام دادی ولی من هیچکاری نکردمو نمیدونم چرا یدفعه اینجوری شد.ممنون میشم اگه کمکم کنید یاحق

 196. فاطمه

  سلام وقتتون بخیر من هفته ای سه روز بدنسازی کارمیکنم و به خاطر یک سری مشکلات نمیتونم یک روز درمیون کارکنم و مجبورم اون سه روز رو پشت سرهم انجام بدم مثلا سه روز اخرهفته.به نظر شما مشکلی داره؟

  • بهزاد

   مشکلی نداره ولی سعی کن تو اون سه روز تغذیت خوب کنی که در طول تمرین انرژی کم نیاری بتونی خوب تمرین کنی یه نمونه مثلا قبل از تمرین یک عدد موز با ۵ تا خرما انرژی خوبی بهت میده

 197. فاطمه

  سلام وقتتون بخیر من چندوقته هفته ای سه روز درمیان بدنسازی میرم و به خاطر یک سری مشکلات نمیتونم یکروز درمیان برم و مجبورم مثلا سه روز اخرهفته رو تمرین برم مشکلی پیش میاد به نظر شما؟

 198. مهرداد

  سلام
  مشکلی نداره سه جلسه در هفته جلو بازو تمرین بدم بخاطر شوک. زیر بغل و سینه حجیم در مقابل بازو و کتف ضعیف دارم‌
  ‌ب ترتیب این برنامه برم.
  ‌سینه+جلو بازو_کتف_جلو بازو+پشت بازو_استراحت_کتف+زیر بغل یا پا_جلو بازو+پشت بازو
  ‌سن ۱۸ قد وزن ۸۸ قد ۱۷۷ چربی اضافه ندارم
  اگ میشه کمک کنید مربی خوبی دم دست نیس

 199. علی

  سلام ۱۸ سالمه ۱۰۷ کیلو وزنمه ۱۷۱ قدم وزنه بردار هستم می خواستم بدونم چطوری وزنم رو باید پایین بیارم با تمرین و دویدن هرشب اخر تمرین ۵ دیقه بدون ایستادن نرم هم میدوم و بازو های خیلی ضعیفی دارم نسبت به بدنم باید چه کنم لطفا کمک کنید

 200. امین

  سلام
  من از ابتدایی ک بدنسازی رو شروع کردم پشت بازو رو با سرشانه تمرین دادم و الان احساس میکنم بدنم عادت کرده و رشدی حاصل نمیشه،اگر پشت بازو رو با جلو بازو تمرین بدم مشکلی نداره
  شرایط بازو هامم جوریه ک پشت بازوم استعداد خوبی دار ولی جلو بازو اصلا استعداد خوبی نداره
  دور بازوم هم ۳۵ لطفا راهنماییم کنین…

  • امین

   در ضمن یک سال سابقه تمرین ب طور طبیعی دارم

 201. hami

  باسلام خدمت دوستان عزیز
  میخواستم بدونم برای داشتن یه بدن فیتنسی چه مدت تمرین لازمه؟اگر برای شروع ۷۵کیلو وزن و ۱۸۰ قد داشته باشی.

 202. احسان

  سلام من ۲۲ سالمه ، ۱۸۱ قدمه و ۷۳ کیلوگرم هستم ، یک سال و نیمه باشگاه میرم ولی وضع ظاهری من هیچ تغییری نکرده ، یعنی حجمم افزایش پیدا نکرده ، توی این یکسال من از پروتیین هم استفاده کردم ، وزنم زیاد شد ولی هیکلم خوش فرم نشد ، از یه طرف هم من یکم شکم دارم یه مدت کمتر غذا خوردم از امینو هم استفاده کردم ، الانم روزی ۳۰۰ ۴۰۰ تا حرکات شکم انجام میدم ، یک روز در میان نیم ساعت دوی استقامت انجام میدم ، ولی هیچ تغیری نمیکنه از اندازه شکمم کم نمیشه ، و سوم این که عضله های سینه من یه جور یه ، با همه فرق میکنه ، استخون سینه من جلوتره و همین باعث شده سینه های من بد فرم باشه ، وسط سینه من خیلی گود هست و سینه هام زده بیرون ، خلاصه شکلش خیلی بده ، تمرینات کراس اور و بقیه تمرینات کشش عضله سینه رو هم چند ماهیه انحام میدم ولی بازم فرقی نمیکنه ، اگه بتونین کمک کنین ممنون میشم ، اگه تمرینی یا راهی به من نشون بدین باور کنین خیلی خوشحال میشم ، دست شما درد نکنه ، مرسی

 203. حامد

  میخواستم بدونم میشه در خانه باکش تمرین کرد و کراتین هم مصرف کرد؟

 204. عباس

  سلام ببخشید بالا بردن سرعت حرکات باعث زیاد شدن زور میشه؟ اگه نمیشه پس لطفا بگید برای افزایش قدرت باید غیر از مکمل چه کار کنیم؟

 205. مهیار

  سلام
  من تز چند نفر شنیدم که تمرین جلو بازو و پشت بازو در یک روز باعث سوخت شدن هردو عضله و بی استعداد شدنشون میشه، ولی مربی بدنسازیم میگه که تمرین جلو بازو و پشت بازو در یک روز باعث میشه عضلات بازو زودتر حجم پیدا کنه… لطفا بگید کدوم یکی درسته چون من واقعا گیج شدم چیکار کنم بالاخره… ممنون

 206. مهیار

  سلام
  من از چند نفر شنیدم که تمرین جلو بازو و پشت بازو در یک روز باعث سوخت شدن هردو عضله و بی استعداد شدنشون میشه، ولی مربی بدنسازیم میگه که تمرین جلو بازو و پشت بازو در یک روز باعث میشه عضلات بازو زودتر حجم پیدا کنه… لطفا بگید کدوم یکی درسته چون من واقعا گیج شدم چیکار کنم بالاخره… ممنون

 207. خوشنام

  سلام.
  میخواستم بدونم میتوان شکم و فیله کمر رو باهم کار کرد چون شنیدم که اگه باهم کار بشن باعث کمردرد میشه

 208. Mahdi nd

  سلام من ٢٠ سال دارم و دوره ی حجم شروع کردم میخواستم ببینم همزمان با این دوره میتونم رو شکمم کار کنم یا بعد از دوره باید کار کنم چربی بدنمم کمه

  • مدیریت

   سلام.
   چون در دوره حجم هستین، قاعدتا باید غذای زیادی بخورین
   و این یعنی که نمیشه تخصصی روی حرکات شکم وارد بشین.
   ولی حرکات عضلات شکم از زوایای مختلف رو حین دوره حجم، داشته باشین و تمرین کنید. ولی نه تخصصی و با این نیت که بخواین کات کامل کنید.
   بعد دوره حجم، میتونین وقت مخصوص بذارین برای تفکیک کردن عمیق عضلات شکم.

 209. سید علیرضا موسوی

  سلام علیکم خسته نباشید
  بنده یوالی داشتم که خوشحال میشم جوابی منطقی بشنوم

  تفاوت کلی شخصی که حرکات بدنسازی رو اشتباه میره و شخصی که درست میره چیه

  اصلا چرا شخصی که تجربه زیاد داره ولی اشتباه میره مجددا بدن رامیسازن

  اگر اشاباه رفتن بده پس چرا بزرگا اشتباه میرن؟

  منتظر جواب مدیریت عزیز!

 210. مالک کهنسال

  ۱- سلام علیک خسته نباشید مالک کهنسال از رامسر
  بنده وقت ندارم برم باشگاه سه سال پیش بدلیل زن و بچه هایم باشگاه را ترک کردم لطفاً برنامه بدنسازی دمبل در خانه فقط دمبل ها دمبل ۳ کیلویی و ۸ کیلویی و ۱۵ کیلویی دارم
  قد ۱۹۱ وزن ۷۸ سن ۳۳

  ۲- برنامه غذایی جهت حجم و افزایش وزن

 211. usof

  سلام من ۱۵ سال سن دارم قد ۱۶۵ وزن۵۰ ایامیتونم در خانه بدنسازی کنم ؟؟
  اگر میشود برنامه ای به من بدهید

 212. usof

  پس چرا جواب منا نمیدید؟؟

 213. یونس رضایی

  سلام خسته نباشید.
  من ۳۳ سالمه و ساکن آلمانم. یه ۱۰ ماهی میشه بدنسازی کار میکنم. از مکمل های مثل پروتین وی ، کراتین و آمبتو اسید استفاده میکنم .در ابتدا رشد وزنم خوب بود و در ۵-۶ ماه نخست ۷ کیلو اضافه وزن داشتم. ولی الان حدودا ۵ ماه میشود که اصلا وزنم بالا نمیره. دور کمرمم کمی افزایش پیدا کرده.
  قدم ۱۸۰ و وزنم ۷۷٫۵ کلیوگرم هستش.
  از برنامه تمرینی ۴ جلسه در هفته استفاده میکنم.
  هدفم رسیدن به وزن ۸۵ ک هستش .تا بعد اون بتونم به دوره کات برم. لطفا منو راهنمایی کنید .
  با سپاس

 214. احمد

  سلام و عرض ادب
  من ۴۰ سال سن دارم وزنم ۷۴ و قدم ۱۸۶
  بالا تنه لاغری دارم. چندین بار شروع به بدنسازی کردم اما رژیم مکمل نداشتم و به دلیل اینکه وزن اضافه نکردم از ادامش منصرف شدم.
  لطفا یه برنامه مناسب همراه با مکمل برای من پیشنهاد کنید. تشکر

 215. مهدی نادری

  سلام من نو جوان ۱۵ ساله هستم و در بدن سازی میخواهم زود جلو بازو هایم و سینه ام رشد و پرس بشوند یک برنامه ی خوب میخواستم قد ۱۷۰و وزن ۵۶

 216. حسن

  سلام من چربی خون وکم خونی شدید داشتم کمی بهتر شدم دوهفته هست بعداز چند وقت دوباره بدن سازی کار میکنم ایا مشکلی ندارد کارکنم

 217. Mahdi

  سلام من سه ماه که دارم میرم بدنسازی اما رشدی در بازو هام نشده میشه یه برنامه برای جلو بازوم بدید

 218. امین امینی

  سلام من رزمی هم کار میکنم مبارزه ازاد میخواستم ببینم ضرباتی که میخوره به عضلات مانع رشد عضلات میشه یا خیر؟؟

 219. فرهاد

  سلام .اچ ام بولون الیمپ مصرف میکنم .میتونه توی یه دوره جای کراتین و گلوتامین رو پر کنه یا اون دوتا روهم مصرف کنم

 220. یوسف آزادی

  با عرض سلام و خسته نباشید من ۳۵ سال سن دارم و الان ۴ ساله از عمل باز قلبم میگذره میخواستم بدونم اگه هوازی یایکم سنگینتر کار کنم برام ضرر نداره و راهنماییم کنید ممنون میشم با تشکر

 221. فرشته

  سلام من الان یک ماه که باشگاه میرم وزنم ۵۱ ۲۸ سالمه قدم ۱۶۰.برنامه ای که مربیم برای تمرین داده اینجوریه ک درهفته یکبار بالاتنه یکبار پایین تنه ویکبارم شکم پهلو کار میکنم باینکه پهلوهامم زیاده
  سوالم اینکه اگ من این روالو تا ۶ ماه ادامه بدم بدنم حجیم میشه وچربی پهلوهام اب میشه؟
  آیا یکبار درهفته مخصوص بالاتنه و پایین تنه کافیه؟

 222. میلاد احمدپور

  با سلام و خسته نباشید
  من در اثر حرکت زیر بغل زنجیر از جلو که سنگینش کردم ضربه به گردنم وارد شد و کمرم هم درد میکنه الان، رفتم پیش متخصص مغز و اعصاب قرص داد و گفتش باشگاه نرو تا خوب بشی و قرصات تموم بشه البته ۱ ماه طول میکشه، بنظرتون چکار کنم که زیاد بدنم افت نکنه، چی بخورم؟ ایا اگر شنبه ها و چهارشنبه ها استخر و دوشنبه ها فقط جلو بازو و پشت بازو کار کنم تا این یک ماه چطوره بنظرتون؟ ایا بدنم تقریبا رو فرم باقی میمونه با استخر؟ بخاطر اون در هفته میگم جلو بازو چون دکتره گفت در صورتی که حرکتی به سرشانه و زیربغل وسینه فشار نیاورد میتونی بری، بعد حرکات پا چی نظرت چیه برم یا نه؟ و یا اینکه کلا این یک ماه رو بیخیال بشم و فقط دو روز در هفته استخر برم
  ببخشید خیلی طولانی شد لطفا کمکم کنید با تشکر

 223. علی

  سلام ایا خود ارضایی تاثیری بر بدنسازی دارد؟

 224. hamid

  سلام من الان ۳ ماه باشگاه بدن سازی میرم میخوام پودر مصرف کنم فقط نمیدونم بعد ۳ ماه باشگاه رفتن چ پودرهایی باید مصرف کنم

 225. محمد

  سلام خسته نباشید من الان ۴ ماهه قصد وزن کم کردن کردم و رفتم دمبل گرفتم داخل خونه ورزش کنم و تو این ۴ ماه بالا تنم خیلی کوچیک شده ولی پاینن تنه منظور شکم و پهلوهام زیاد تغییر نکرده نافرم شده استایلم صبح ها ناشتا اول هوازی ورزش میکنم بعد تمرینات بدسازی انجام میدم بعد صبحانه میخورم میخواستم بدونم این روش صحیح است ؟ و این که بالا تنم کوچیک تر شده همینجوریه روالش یا نه مرسی

 226. محمد

  و اینکه رژیم غذایی هم رعایت میکنم اگه یه برنامه خوب برای حجم بالا تنه و کم کردن پایین تنه بدین ممنون میشم

 227. حامد کلان

  با عرض سلام وخسته نباشید.میخاستم بدونم اول این که من یه دوره برداشتم و این که برای مصرف BEEP روزی ۴ بار و هر بار ۴ عدد قرص مصرف کردن آیا درست است یاخیر؟و دوم این که روزهایی که من تمرین ندارم آیا از مکمل ها استفاده کنم یاخیر؟ممون.

 228. علی حسینی

  با سلام من چهارشنبه هفته پیش تمرینات پا رو داشت که انجام دادم حرکت اولم اسکات بود با ۱۰کیلیویی شرو کردم به اسکات زدن تا حالا هم این حرکتو نزده بودم هممینکه شروع کردم فشار زیادی به ران هام وارد شده و در تکرار دوم سوم کمی به جلو اومدم بعد ازاینکه تمرینا تموم شد بشدت پاهام در میکرد تا دوسه روز هم درد ادامه داشت الان که چهار روز گذشته به ران هام دست میزنم درد احساس میکنم و مشکل اصلیم این هس که نمیتونم بدوم و موقعی که میخوام اززمین بلند شم یا بشینم یا از پله یا بلندی بالا و پایین برم احساس درد میمنم مشکلم چیه ؟؟؟؟

 229. مرتضی م

  سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم.
  من سه ماه پیش با قد ۱۸۰ و وزن ۶۰٫۵ و سن ۲۵ سه ماهه که تقریبا هفته ای ۳ تا ۴ جلسه به باشگاه میرم تا تمامی عضلاتم به یک حد از قدرت نسبی برسند. علت اصلی رفتنم هم کاهش وزن هشت کیلویی بعد خدمت سربازی هستش. دوستانم و خودم این رو پیشنهاد میدن که زمان مصرف مکمل برای توی دیگه فرا رسیده و برای ادامه کار مکمل مصرف کن. الانم بعد سه ماه تقریبا وزنم ۶۲٫۵ شده فقط با خوردن غذای بیشتر در منزل طی همان سه وعده معمولی.
  ….به نظر شما زمان مصرف رسیده یا به تمرینات ام ادامه بدم؟
  یا برای اولین بار چه مکملی مصرف کنم؟
  دوستام میگن کراتین یا سوپر کراتین
  ولی با توجه به وزن کم و قد بلند و بدن ضعیفی که داشتم فکر میکنم مخلوطی از پروتئن وی و کربو بهتر باشه….
  نظر شما چیه؟

  • مدیریت

   سلام آقا مرتضی
   سلامت باشی. ممنون.
   نخیر. هنوز زمان مصرف مکمل شما نشده.
   لطفا اصلا عجله نکن. شما باید سیستم غذایی و سیستم تمرینیتون رو حرفه ای کنین. بعد اگر لازم بود بوقتش.
   ابتدا وعده های غذاییت رو بیشتر کن. تمرینت رو هدفمند تر کن و ….

   این مطلب رو بخون لطفا (کلیک کنید)

   در این مطلب بطور مفصل توضیح دادیم که ورزشکاران باید چیکار کنن.
   در قسمت کامنتها هم سعی کردیم که واضح آموزش بدیم که چطور حرکتهای باشگاهتون رو انتخاب کنین.
   بعد از خوندن مطلب و بررسی وضعیت زندگیتون، اگر سوالی داشتی خوشحال میشم در همون مطلب بپرسی.
   ممنون. موفق باشی.

 230. علی شراهی

  سلام، نوجوان ۱۷ ساله هستم ۵۲ کیلو علاقه ای به بدن خیلی حجیم ندارم و فیتنس یا فیزیک و دوست دارم می خواستم بدونم از هر حرکت چند ست چند تایی چند کیلویی بزنم لطفا فوق اعاده فشرده باشه، ممنون.

 231. مالک کهنسال

  سلام خسته نباشید ۳۳ سال سن قد ۱۹۰ وزن ۸۰ کیلو
  ۱- در منزل میز پرس سینه استفاده می کنم ولی زیر سینه ندارم چکار کنم؟
  ۲- بهترین نوشیدنی قبل و بعد از تمرین برای افزایش حجم بگوئید؟
  ۳- نحوه مصرف تغذیه بدنسازی ویژه روزه داران بگوئید؟

 232. مالک کهنسال

  آقای مدیریت چرا جواب نمی دی ؟پس چرا گذاشتی ( پرسش و پاسخ !!!)

 233. فرهاد خواجه

  با عرض سلام و خسته نباشید شخصی هستم ۱۷ ساله با وزن ۶۵ حدود ۲ ماهی هست بدنسازی کارمیکنم لطفا یک برنامه تمرینی برام بنویسید..(بیشتر تمرکز رو سینه)

 234. هاشم موسویان

  سلام دوست عزیز یک سئوال داشتم در صورت امکان راهنمایی ام کنید . با توجه به اینکه حدود ۸سال است بدن سازی کار می کنم نتیجه قابل توجهی نگرفتم وحدود ۱۰کیلو اضافه کردم ، آنهم دردوره ای که یک بار پور سلتیج استفاده کرده ام . یعنی وزن گیری به سختی انجام می گیرد . وکاهش وزن به آسانی . با توجه به اینکه قبل تمرین حتما سیب زمینی پخته وموز وبعد تمرین سفیده تخم مرغ آب پز در حد ۵تا شش تا استفاده می کردم . یک نفر پیشنهاد استفاده از تستسترون را در حد چهارهفته ، هفته ای یکبار داد ، اما مقاومت کردم و به خاطر ضررهایی که دارد هنوز استفاده نکردم . اگر امکان دارد راهنمایی ام کنید .آیا اگر یکدوره چهار هفته ای استفاده کنم ضرر دارد یا نه . با تشکر

  • مدیریت

   سلام آقای موسویان
   ابتدا باید ببینیم شرایط زندگی(تغذیه و تمرین) شما به چه صورته و …
   پیشنهاد میکنم که سوالتون رو در پیج اینستاگرام ادکوان بصورت دایرکت مطرح کنین تا کارشناسان ما، بصورت تخصصی شمارو آنالیز و بهتر راهنماییتون کنن.
   https://www.instagram.com/edcoan.ir

   من پیامتون رو انتقال میدم. لطفا در دایرکت اینستاگرام، پیامی بذارید تا بتونن بطور مستقیم با شما پیام بدن. ممنون.

 235. رضا رحیمی

  با سلام
  من دوماه و نیم هستش که بدنسازی کار میکنم و رشد عضلانی خوبی داشتم اما متوجه افزایش چربی شکمم هم شدم به طوری که به همان اندازه که عضلات سینه ام رشد کرده به همان اندازه شکمم بزرگ شده که مانع از نمایان شدن عضلات سینه ام شده است ، لطفا من رو راهنمایی کنید که چکار کنم چون هرچه قدر هم که بدنم عضلانی باشه ولی شکمم بزرگ باشه به زیبایی اندام دست نخواهم یافت.

  • کوروش

   اتفاقا این سوال منم هست لطفا به این سوال جواب بدید

 236. Ali

  با عرض سلام وخسته نباشید میخواستم ببینم چرا در حین تمرین نیرویی ندارم و زود خسته میشم و شیش ماه هم می رم باشگاه اما نسبت به قبل خیلی نیرویم کم شده

 237. Lectet

  درود میخاستم بدونم میشه تو هفته ک ۲بار تمرین سینه دارم ی روز حرکات کلی سینه میشه پرس سینه و دمبل یا قفسه با بالا سینه و روز دیگه همون حرکتا فقط ب جای حرکات بالا سینه حرکات زیر سینه باشه؟

 238. Lectet

  یادم رفت
  ۱۷سالمه ۸۰وزن ۱۵درصد چربی هیچ مکملیم ندارم تغذیمم زیاد دارای پروتیین نیست

 239. رضا رحیمی

  با سلام و عرض خسته نباشید
  من دوماه و نیم هستش که بدنسازی کار میکنم و رشد عضلانی خوبی داشتم اما متوجه افزایش چربی شکمم هم شدم به طوری که به همان اندازه که عضلات سینه ام رشد کرده به همان اندازه شکمم بزرگ شده که مانع از نمایان شدن عضلات سینه ام شده است ، لطفا من رو راهنمایی کنید که چکار کنم چون هرچه قدر هم که بدنم عضلانی باشه ولی شکمم بزرگ باشه به زیبایی اندام دست نخواهم یافت.

 240. احسان مقدم

  با عرض سلام من ۱۴سلمه ولی خیلی لاغرم همه جور تمرین شنا شکم وغیره رفتم حتی رکوردم در شنا۸۶تا ایناست میشه به من توضیح دهید چکار کنم تا عضلات بالا تنم قوی بشن

 241. احسان مقدم

  باعرض سلام من۱۴سالمه ولی خیلی لاغرم شنا و شکم هم میرم به نظرتون چیکار کنم بالا تپم عضلانی بشه؟

 242. سعید طهماسبی

  ایا فیله ی کمر رامیتوان با وزنه رفت؟و به ستون مهره ها اسیبی نمیرساند؟

  • رضا

   سلام بله میشه با وزنه تمرین داد ولی این برمگیرده به سابقه تمرینون اگه مبتدی هستید بهتره با وزن بدن باشه

 243. علی

  سن:۱۶ قد :۱۸۰ وزن : ۵۵
  سلام ؛ مدتیه ک از صفر دارم روی شکمم کار میکنم ؛ اول داشتم ب وضوح میدیدم ک دارع تغییر و رشد میکنه و بهتر میشه اما الان ۳ یا ۴ روزی هست ک احساس میکنم که رشد نمیکنه عضلاته شکمم یا حتی انگار کمتر هم شده ؛ تغذیه ام هم سعی میکنم خوب و پر پروتئین باشه ؛ سطح تمرینم هم یه جورایی سنگینه؛ میخواستم بدونم ممکنه ک عضلات شکم کمتر بشن در حالی ک تمرین مستمر باشه ؟

 244. مهدی صفار

  سلام استاد آیا برای شروع استفاده از مکمل کراتین وگینر را باهم مصرف کنم واگر نه درچه فاصله ای ازهم مصرف کنم.
  بعداز بارگیری دوره نگه دارنده کراتین تا کی باید ادامه داشته باشد

 245. دانيال بمپوري

  با سلام بنده ٢٠ سال سن و ١٧٠سانت قد و۶٣ کیلو وزن دارم مشکل و بیماری خاصی ندارم و کبد وکلیه ام به خوبی کار میکند سابقه ورزش کشتی هم دارم(١سال) و بدنسازی هم کار کردم قبلا اما بصورت نامنظم و تدریجی فعالیت روزانه بنده بالا میباشدمیخواستم بدونم چه مکملاتی مصرف کنم برای افزایش عظلات؟دوره مصرفا مکملم چقد باشه که به حد مطلوب برسم ؟و بعد بزارمش کنار با تمرین خشک و تغذیه مناسب ادمه بدم ویخواستم بدونم قرق پروتئین وی با گینر در چیست؟ باتشکر از شما

 246. شهرام فداکار

  سلام ، من نه سال قبل پرورش اندام کار میکردم به مدت دو سال مداوم کار کردم و پیشرفت خیلی خوبی داشتم ولی بعلت حادثه دیگر تمرین نکردم و چهل سال دارم میخاستم دوباره ورزش پرورش اندام را شروع کنم ،ایا باید از برنامه مبتدی استفاده کنم یا برنامه دیگری با اینکه دور کمرم چربی اورده است .با سپاس از استاد گرامی

 247. علیرضا

  با سلام خدمت زحمت کشان عزیز
  من چند مدته بدنسازی میرم الان یک پروتئین وی خریدم نمیدونم تقلبیه یا اصل میشه کمکم کنین؟

  • سهیل

   سلام خوبین من دارم یک ماه تمرین بادمبل پنچ کیلویی و دویدن ولی داره پوستم خراب میشه نمیدونم چه کار کنم ۱۵ سال هم دارم

 248. علی

  سلام
  میخواستم ببینم نظرتون در مورد کیفیت کراتین ON چیه ؟
  ممنون

 249. سهیل

  من دارم یک ماه بدنسازی میکنم با ۵کیلو من ۱۵ سال دارم ولی پوستم داره خراب میشه نمیدونم چکار کنم

 250. Shadow

  سلام ببخشید میخواستم ببینم این برنامه برای جلو بازو خوبه یا نه
  جلو بازو سیمکش ایستاده ۳×۱۰
  جلو بازو لاری سیمکش ۳×۸
  جلو بازو هالتر ایستاده ۳×۱۰
  جلو بازو دمبل تک تک نشسته چکشی ۳×۸

  • امیرحسین محمودی

   این برنامه خیلی سطح پایینه

 251. عرفان

  سلام من ۱۷ سالمه و قد ۱۷۲. وزن ۷۱ . میخواستم ببینم میتونم از امپور رشد با همون سوما استفاده کنم برای قد و چربی سوزی د عضله سازی در اینده مشکلی پیش نمیاره واسم اعم از بچه دار نشدن از این حرفا…

 252. داود

  اگر از پروتین کافی در جریان ورزش پرورش اندام استفاده نکنیم چه عوارض را در پی دارد

 253. محمدرضا عابدی

  سلام و خسته نباشید.من ۳ ساله بدنسازی کار میکنم.میخواستم از تستسترون استفاده کنم.اگه بخوام استفاده کنم چه مارک و یا چه تستسترونی خوبه؟؟چند مدت باید استفاده کنم به صورت متوالی؟؟چطور پاکسازی کنم؟؟دوز استفادم چقدر باشه؟؟و اینکه اگر یهو بخوام کنار بزارم خیلی افت میکنم یا خیر؟؟

 254. محمدرضا عابدی

  سلام من ۳ سال سابقه ی بدنسازی دارم.میخواستم از هورمون تستسترون استفاده کنم.چند سوال داشتم.
  ۱-چه تستسترون و چه مارکی خوبه؟؟
  ۲-چه مدت ب صورت متوالی میتوانم استفاده کنم؟؟
  ۳-ایا اگر بخوام یهو قطع کنم خیلی افت میکنم؟؟
  ۴-عوارضش چیه؟؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین

 255. امیر محمد ابراهیمی

  سلام خسته نباشید
  بنده ۲۰ سالمه قد ۱۸۵ وزن ۶۸
  تازه شروع کردم یه برنامه خوب میخواستم
  ممنون میشم

 256. پژمان شهنی

  فتق شکم من ضعیف شده ایا پرس سینه و بالا سینه به شکم فشار وارد میکند؟

 257. حسین

  سوالم اینه که در یک جلسه تمرینی برای هر عضله چه تعداد حرکت تمرینی مناسبه؟
  البته میدونم بستگی به بدن فرد داره اما بطور معمول پرسیدم چند حرکت کافیه

  ممنون♥

  • مهدی

   سلام بسته به نوع عضله متفاوت خوب مثلا عضله بازو ۳ حرکت کفایت میکنه ولی زیر بغل ۵ تا سینه هم عضله بزرگی هست حداقل سه حرکت پرسی باید در نظر بگیری تخت بالاسینه و زیر سینه

 258. میلاد نیک

  سلام خسته نباشید
  ۱۷۵ قد وزنم ۸۱
  هر روز تمرین میکنم روزی۲:۳۰همراه با هوازی و دوشنبه‌ها استراحت
  ۴ بخش برنامه من و اینکه چرخشی کار میکنم یعنی تمرینم روز مشخص نداره به ترتیب ۱،۲،۳،۴دوباره از اول
  این مدل تمرین درسته؟!

 259. میثاق

  سلام حدودا یک سالی هست بدنسازی کار میکنم سوالم اینه که برنامه تمرینی را خودم برای خودم میتونم بنویسم یا حتما مربی اینکار را انجام دهد؟

 260. فاطمه

  سلام..قد من۱۷۲وزنم۷۰هست…..از هیکل خودم راضی هستم و دو ساله بدنسازی کار میکنم….الان یک ماهی هست که حس میکنم بازوهام بزرگ شدن و نمیخوام اینطوری بشه ….میخواستم علتش رو بدونم و ممنون میشم اگه بگید چه طوری باید ورزش کنم تا لاغر بشن؟؟؟

 261. محمد رضا

  سلام و خسته نباشید
  من ۱۷۰ سانتی متر قد و ۶۵ کیلو وزن و ۱۷ سالمه
  یک برنامه بدنسازی برای عضلات شکم شیش تیکه و یک برنامه غذایی میخواستم و میخوام سریع نتیجه بگیرم
  ممنون میشم هرچه زودتر جواب من رو بدین و یه سوال میتوان دو تا برنامه رو باهم تو یک دوره کار کرد مثلا برنامه بر روی عضلات شکم و برنامه برای باز در یک دروه انجام داد ممنون میشم اگه جواب بدین اگر هزینه ای هم برای برنامه غذایی و برنامه بدنسازی هست میپردازم

 262. ایمان چراغی

  سلام میخواستم بپرسم ایا جثه بزرگ چه تعصیری در بدن داره یعنی جثه بزرگ باعت عضله سازی سریع میشه یا باعث کند شدن میشه؟

 263. امین یوسفی

  با سلام و خسته نباشید خواستم ببینم میشه دو ماه پشت سر هم جلو بازو با پشت بازو رو تو برنامه قرار داد مرسی تشڪر

 264. نازی

  سلام. وقت بخیر
  آیا انجام حرکات اسکوات و جلوبازو و پشت بازو در یک روز کار صحیحی است؟؟

 265. میلاد

  سلام من قدم ۱۸۵…وزنم ۶۶ میشه ی برنامه عالی بهم معرفی کنین؟

 266. Bhnam

  سلام خسته نباشید آیا زدن حرکت پشت بازو و جلو بازو در یک روز تمرین مشکل دارد

  • مدیریت

   سلام نه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره