واقعیتی در مورد استروئیدها

سوءاستفاده از استروئید هنوز در حال افزایش است که شامل افرادی غیر از ورزشکاران حرفه ای و بدنسازان هم می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
علیرغم تلاشهای علمی بسیاری که از سوی مقامات بهداشت جهانی صورت گرفته است ، هنوز بسیاری از ورزشکاران آماتور که بدنبال افزایش قدرت سریع در مسابقات هستند ، بر این باورند که می توانند با آمپولها یا قرصهای استروئیدی به این نیرو دست یابند. چیزی که آنها از ان بی اطلاع هستند این است که استروئیدها بسیار بیشتر از آنچه که آنها انتظار دارند عوارض جانبی به همرا دارند و طی بررسی های به عمل آمده اغلب ورزشکاران از عوارض این داروها اطلاعات کمی دارند یا بی اطلاعند.


آکنه ، آسیب کبدی ، افزایش خطر بیماری قلبی . اینها فقط تعدادی از اثرات جانبی سوءاستفاده از استروئیدهای آنابولیک می باشند. اما عوارض آنها بسیار بیشتر از این هم می باشد .
این عوارض جانبی بسیار خطرناک هستند. مردانی که از استروئیدها استفاده می کنند ،دچار بزرگی سینه ها ، نعوظ غیرطبیعی و دردناک و مداوم آلت تناسلی، ادم ناشی از تجمع سرم و آب می گردند. همچنین مستعد بروز مشکلات قلبی و عروقی خواهند بود زیرا استروئید حجم لیپوپروتئین با غلظت بالا (HDL) یا کلسترول خوب را کاهش می دهد و میزان لیپوپروتئین با غلظت پائین (LDL) یا کلسترول بد را بالا می برد. افرادی که از استروئیدها استفاده می کنند ، در معرض افزایش وقوع سکته قلبی هستند زیرا استروئید باعث بروز فشار خون بالا و تغییرا منفی بر روی عضلات قلب می گردد.
تغییرات روانی و رفتاری (مثل پرخاشگری ، اعتیاد) و کاهش عملکرد سیستم ایمنی هم از دیگر عوارض ناشی از مصرف استروئید می باشند. همچنین تغییرات در دستگاه تناسلی همچون کوچکی بیضه ها ، کاهش حجم و تحرک اسپرم و کاهش میزان تستوسترون آندوژن و دیگر هورمونهای جنسی از دیگر عوارض معمول ناشی از مصرف استروئید در مردان می باشد.

خطرهای استروئید برای زنان:
بر خلاف مردان که عوارض جانبی سوءاستفاده از استروئید درآنان به محض توقف مصرف تا حدودی احتمالاً از بین می رود، زنان تغییرات غیر قابل بازگشتی را تجربه می کنند. همچون : کلفتی صدا ، افزایش رویش مو در صورت و دیگر قسمتهای بدن ، بزرگی کلیتوریس و زیری پوست .
علاوه بر این ، بی نظمی و یا وقفه در عادات ماهانه ، افزایش میل جنسی ، پرخاشگری ، اکنه و کاهش عملکرد سیستم ایمنی هم جزء عوارض سوءاستفاده استروئیدی در زنان می باشد اینها به جز تاثیرات هورمونی است که شرایط فیزیکی فرد را هم دگرگون می نماید.
زنان هم مثل مردان در معرض بروز خطرات قلبی عروقی و تغییرات روانی و رفتاری می باشند.

مصرف استروئید یعنی اوج خطر بدون رضایت :
جدی ترین خطر سوءاستفاده از استروئید، مرگ است. کسانی که برای تزریق استروئید از سرنگ مشترک استفاده می کنند ، خود را در معرض ابتلا به عفونتهای پیشرفته همچون HIV ، هپاتیت یا دیگر بیماری های ویروسی قرار می دهند.
خطرات مخرب سوءاستفاده از استروئید کاملاً شناخته شده اند.بعضی از موارد تومور و دیگر سرطانهای مرتبط با سوءاستفاده از استروئید گزارش شده است. حتی پزشکان و محققان هم در مورد تمام عوارض سوءاستفاده از استروئید بر روی بدن و سلامت فردی ، اطلاعی ندارند.
در این زمینه ، تحقیقات کنترل شده ، کاری غیر اخلاقی است و فقط اطلاعات بدست آمده از افراد سوءاستفاده کننده ، قابل استفاده است ، اما شاید این اطلاعات هم نادرست باشد زیرا اغلب استفاده کنندگان مایل به همکاری برای ارائه اطلاعات کامل در این زمینه نمی باشند.
از اواخر دهه 1980 ، دولت فدرال شروع به جلوگیری از استفاده و توزیع استروئیدها نموده اند. حمل و توزیع داروهای استروئیدی بدون داشتن مجوز لازم ، جرم محسوب گشته و پیگرد قانونی دارد. همچنین استفاده از استروئید برخلاف قانون لیگهای ورزشی و اصول اخلاقی یک ورزشکار سالم است .

هیچ جایگزینی برای تمرین وجود ندارد:
چیزی که اغلب استفاده کنندگان نمی دانند این است که آنها برای رسیدن به هدف، خود را به خطر می اندازنددر حالیکه بدون استفاده از استروئید هم می توانند به آن هدف برسند. بسیاری از کارشناسان در این توافق دارند که اثرات استروئید بر روی قدرت و افزایش توده عضلانی در وزنه برداران یا ورزشکاران مبتدی در مقایسه با تاثیر تمرین شدید با وزنه یا برنامه تناسب اندام ، ناچیز است.
بهترین راه برای افزایش عملکرد و توده عضلانی ، پیروی از یک برنامه مناسب و موثر است که هم بدن و هم ذهن شما را به مبارزه می طلبد. هیچ دارویی نمی تواند این کار را برای شما انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *