واریکوسل varicocele
شما اینجا هستید
مقالات متفرقه » واریکوسل varicocele

توجه:

بدلیل اینکه این بیماری در بدنسازان رایج می باشد من این مطلب پزشکی کامل را جهت اطلاع شما عزیزان در این سایت گذاشته شده است.

بیماری واریکوسل یا واریسی شدن عروق بیضه در 10درصد مردان بالغ مشاهده می گردد و شایعترین عامل ناباروری مردان می باشد و تنها درمان قطعی آن جراحی می باشد. نوع شدید یا درجه 3 آن معافیت دائمی پزشکی از خدمت سربازی خواهد داشت.

بیماری واریکوسل چیست؟
واریکوسل یا واریسی شدن عروق بیضه شایعترین بیماری مردان پس از بلوغ می باشد و 10درصد مردان بالغ به آن مبتلا می باشند. واریکوسل شایعترین عامل ناباروری مردان می باشد. سن شروع بیماری معمولا در زمان بلوغ و یا بلافاصله پس از بلوغ می باشد ولی در سن کمتر یا سن بالا نیز ممکن است ایجاد گردد.

عامل ایجاد بیماری واریکوسل چیست؟
بیماری واریکوسل با واریسی شدن و گشادشدن عروق وریدی (سیاهرگهای) بیضه ظاهر می گردد که در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می گردد. در نوع اولیه، هیچ عامل ایجادکننده مشخصی وجود ندارد، گرچه تئوری اشکال در دریچه های لانه کبوتری وریدهای بیضه، طولانی بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق و احشاء شکمی مطرح می باشد ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است. این نوع عامل عمده واریکوسل است و 90درصد در سمت چپ می باشد. نوع ثانویه که بدنبال وجود عامل مشخص ایجادکننده انسداد در عروق داخل شکم ایجاد می گردد درصد کمی از واریکوسل ها را شامل میشود و علت ایجادکننده آن غالبا توده های شکمی، بخصوص تومورهای بدخیم می باشد که تشخیص آن مهم و حیاتی است.

علاوم بیماری واریکوسل چیست؟
بیمار ممکن است با شکایت بزرگی، یا عدم تقارن بیضه ها، یا درد بیضه، و یا پس از ازدواج، با ناباروری مراجعه کند. ولی شایعترین فرم آن، بدون علامت، و بطور اتفاقی، حین معاینه، متوجه آن می گردند. درمعاینه، بزرگی و تورم عروق بیضه، بخصوص در سمت چپ مشهود است و درحالت ایستاده، و یا افزایش فشار شکمی تشدید می یابد و در حالت خوابیده از بین می رود (درصورتیکه تورم عروق درحالت خوابیده از بین نرفت، بایستی به نوع ثانویه آن شک کرد.)

افتراق واریکوسل ازنظر شدت بیماری:
بیماری واریکوسل ازنظر شدت به 3 درجه تقسیم بندی می گردد. در نوع درجه 1 اتساع عروق فقط حین فشار شکمی در لمس توسط پزشک قابل لمس، و تشخیص می باشد. در نوع درجه 2 با فشار شکمی، اتساع عروق، قابل مشاهده می گردد. و در نوع درجه 3 حتی بدون فشار شکمی، اتساع عروق، درحالت ایستاده قابل مشاهده می باشد. لازم به ذکر است نوع درجه 3 آن ازنظر قانون خدمت سربازی در ایران معافیت دائم و انواع درجه 1 و 2 معافیت از رزم خواهد داشت.
چه بیماری احتیاج به درمان دارد؟
همانگونه که گفته شد 10درصد مردان پس از سن بلوغ درجاتی از واریکوسل دارند ولی همه آنها احتیاج به درمان ندارند. اگر واریکوسل برای فرد، عارضه ای ایجاد کند لازم است درمان انجام گردد. درغیراینصورت احتیاج به درمانی نیست.

عوارض واریکوسل چیست؟
عوارض واریکوسل شامل ایجاد درد، آتروفی (کوچک شدن سایز و نرم شدن قوام بیضه) و ناباروری می باشد. درد ناشی از واریکوسل دردی با کیفت احساس سنگینی، که با فعالیت و ایستادن تشدید یافته و با استراحت بهبود می یابد.

آیا بیمار مبتلا به واریکوسل بدون عارضه احتیاج به پیگیری دارد؟
بلی؛ همانگونه که گفته شد اگر واریکوسل عارضه ای ایجاد نکند احتیاج به درمان نیست. ولی لازم است بیمار بصورت ماهانه، خود را معاینه کند. و درصورت کوچک شدن سایز بیضه، و یا تغییر در قوام آن، لازم است توسط پزشک معاینه شود.
همچنین اگر بیمار مبتلا به واریکوسل ازدواج نکرده و یا خواستار داشتن فرزند دیگری در آینده می باشد، بایستی هر 6 ماه با آزمایش اسپرم، ازنظر باروری بررسی گردد و درصورت شروع تقییرات و ضعیف شدن نطفه احتیاج به درمان دارد.

آیا درمان دارویی برای واریکوسل وجود دارد؟
جواب: خیر.
درمان واریکوسل فقط اقدامات مداخله گرانه (غیردرمان خوراکی یا دریافت دارو ازطریق تزریق) می باشد. در ساده ترین روش تزریق مواد ایجادکننده انسداد عروق از طریق پوست بداخل وریدهای بیضه مبتلاست که این روش درصد موفقیت کمتر و عارضه درد مزمن و یا هیدروسل بیشتری می باشد.

روشهای جراحی واریکوسل چیست؟
جراحی واریکوسل یا به اصطلاح پزشکی واریکوسلکتومی اقدام به بستن وریدهای بیضه مبتلا می باشد که پس از انسداد این وریدها بتدریج بدلیل عدم حرکت خون، وریدهای مسدود شده کوچک شده و از بین می رود و واریکوسل برطرف می گردد. این اقدام از طریق برش کوچکی بر روی پوست شکم به طول 4-2 سانتیمتر قابل انجام است.

روشهای جدید جراحی واریکوسلکتومی چیست؟
روشهای جدید واریکوسلکتومی یکی انسداد عروق از طریق کاتتریزاسیون وریدی و انسداد عروق مبتلا است. که هزینه آن بالاست و درصد موفقیت آن بالا نیست ولی بصورت سرپایی و با کمترین درد انجام می گردد.

روش لاپاروسکوپی(laparoscopic varicocelectomy) که امتیاز آن برش کوچکتر و بزرگنمایی حین جراحی، ولی بدلیل عدم دسترسی جراح به وریدهای فرعی، احتمال عود واریکوسل بیشتر است و همچنین سه برش بر روی پوست بجای یک برش انجام می گیرد.

روش میکروسرجری(microsurgical varicocelectomy) که به عقیده بسیاری بهترین روش جراحی واریکوسلکتومی می باشد. امتیازات آن بزرگنمایی حین جراحی و دسترسی به تمامی وریدهای فرعی می باشد ولی مدت زمان جراحی طولانی تر می گردد و ازنظر تکنیکی نیز مشکل می باشد

متیازات روش میکروسرجری نسبت به روش معمولی واریکوسلکتومی چیست؟
در روش میکروسرجری با توجه به استفاده از میکروسکوپ حین جراحی و بزرگنمایی جراح، قادر است با دقت بیشتر وریدها را از شریان ( سرخرگ ) و عروق لنفاتیک ( عروق برنده آب ) جدا کند و فقط وریدها را مسدود نماید.

همچنین وریدهای با سایز کوچک را که استعداد واریسی شدن در آینده دارد و منشاء عود واریکوسل درآینده خواهد بود. در روش جراحی معمولی قابل تشخیص نمی باشد درحالیکه در روش میکرسرجری بدلیل بزرگنمایی 6-4 برابر توسط میکروسکوپ، جراح قادر است این وریدهای کوچک را نیز مشاهده کند و از عروق لنفاتیک و شریان مجزا نماید و مسدود کند.

در نتیجه شانس عود واریکوسل در این روش بسیار کمتر و حدود نیم درصد ( یعنی موفقیت 5/99 درصد ) می باشد همچنین بدلیل قابلیت بهتر در تمایز شریان و لنفاتیک و حفظ آنها احتمال آتروفی بیضه بدنبال جراح و یا ایجاد هیدروسل ( آب آوردگی بیضه ) بسیار نادر می باشد.

آیا واریکوسلکتومی عارضه ای دارد؟
درجواب بایستی گفت که هر اقدام پزشکی احتمال عارضه دارد همانگونه که عدم درمان واریکوسل نیز احتمال بروز عارضه دارد.

عوارض واریکوسلکتومی شامل:
1- احتمال عود واریکوسل که در روش معمولی و سنتی واریکوسلکتومی 25% – 5% ذکر شده و در روش میکروسرجری نیم درصد می باشد.

2- ایجاد هیدروسل ( آب آوردگی بیضه ) که احتمال آن در روش معمولی جراحی واریکوسلکتومی 15- 5 درصد و در روش میکروسرجری بسیار نادر گزارش شده است.

3- عارضه سوم احتمال آتروفی بیضه که در روش جراحی معمولی کمتر از 3% و در روش میکروسرجری بسیار نادر گزارش شده است

آیا عمل جراحی واریکوسلکتومی منجر به معلولیت یا ناباروری می گردد؟
این سؤالی است که بسیاری از بیماران قبل از جراحی سؤال می کنند و درجواب بایستی گفت که عمل واریکوسلکتومی جهت درمان یا جلوگیری از ناباروری انجام می گردد و خود منجر به ناباروری نمی گردد و پس از جراحی نیز فرد می تواند به فعالیتهای عادی روزمره و انجام ورزش و کار بطور معمول و قبل از جراحی بازگردد. لذا معلولیتی ایجاد نمی کند.

 1. مصطفی

  سلام بنده به پزشک مراجعه کردم و گفته شده که واریکوسل درجه خیلی خفیف دارم
  می خواستم بدونم انجام پرس پای سنگین جلو ران یا کلا وزنه های سنگین باعث ِ تشدید می شه یا نه ؟
  اگه می شه راه حل چیه ؟

  • مدیریت

   سلام واریکوسل خفیفدر صورتی که سن شما کم باشد در دوران ابتدای جوانی باشی طبعتا رو به وخامت خواهد رفت و درمان ان نیز داروی یا جراحی می باشد بله تمرینات قدرتی در ناحیه پایین تنه که نیاز به فشار خون بیشتری را به رگها وارد می کند باعث وخیم یا تشدید ان می شود

 2. مصطفی

  ممنون از جوابتون
  بنده 22 سال دارم و 25 کیلو هم اضافه وزن دارم
  مربی بنده برای من قرص ال کارنیتین تجویز کرده 0.75 میلی گرم در روز
  می خواستم بدونم این قرص باعث تشدید واریکوسل می شه یا خیر ؟

  • مدیریت

   سلام سعس بیشتر از تمرینات ایروبیک یا هوازی استفاده با شدت متوسط استفاده کن

 3. میلاد

  سلام
  من تقریبا در سن 15 سالگی به بدن سازی رفتم و پایین تنه هم اصلا کار نکردم
  الان که 18 سالمه واریکوسل شدید دارم
  میخوام بدونم میشه عاملش همون بدن سازی باشه؟

 4. رامین

  من واریکوسل نوع یک دارم با چه کارهایی می توانم افزایش دهم تا به گرید 3 برسد و چند ماه طول می کشد ممنون

 5. شهاب

  سلام من واريكوسل گريد 3 دارم قطر وريدي 4.8 ميليمتر دكتر گفته بايد به 6 ميليمتر برسه كه معاف بشي چكار كنم كه زياد شه 1.5 ماه هم وقت دارم بعضيا گفتن پمپ بخور بعضيا هم گفتن هورمون تزريق كن لطفا راهنماييم كنين

 6. یک کاربر

  سلام، بنده بندسازی کار میکنم. دیروز سر تمرین زیر دستگاه کفت دستگاه آخرین حرکت را که زدم احساس کردم یه چیزی در سمت راست بیضه ام صدای “تق” کرد البته صدای تق نبود ولی از درون اینطور احساس کردم. لازم به ذکر است شب قبلش که به شدت عصبانی بودم بیضه درد گرفتم موقع خواب. الان میخواستم بدونم چکار کنم لازمه برم دکتر ؟”لطفا ایمیل رو منتشر نکنید و این قسمت از نظر را حذف کنید”

  • مدیریت

   با سلام یک سونوگرافی بیضه انجام دهید و به ارولوژیست مراجعه و بررسی شوید

 7. حسین

  سلام خسته نباشین خواهشا کمکم کنین من حدودشیش ماه پیش دردی رو زیربیضه چپم وگاهی زیر ناف رو حس کردم که به متخصص اورولوژی مراجعه کردم که سونوگرافی فرستاد وبعد از آزمایشات گفت که واریکوسل خفیف دارم که دونوع قرص به من دادکه دکترداروخانه گفت یکیش براعفونت ادرار هست ودیگری براپروستات که به مدت یک ماه مصرفشون کردم که دردم خوب شدتا الان که من سه روزه دارم میرم باشگاه بدنسازی واصلا پایین تنه کارنکردم فقط روزدوم تمرین۲۰تاشناشکم رفتم که باز بیضه چپم تیرمیکشه گاهی آیا به باشگاه ادامه بدم یا نه واقعا اعصابم خورد شده لطفا کمکم کنین ممنون میشم راهنماییم کنین.یاحق

  • مهران

   بهتره بری پیش متخصص ببینی چه نوع ورزشی بهت توصیه میکنه

 8. حمید

  سلام دوستان عزیزم
  توصیه من به همه بدنسازان جوان این است که حتما پایین تنه هم با برنامتون انجام بدید
  جالبه بدونین منم اوایل کار پا میکردم ولی چند ماهی ولش کردم و فقط بالا تنه کار میکنم.چند مدت پیش بیضم درد گرفت و خودم حس کردم که واریکوسل هست.رفتم دکتر و سونوگرافی نوع ۱ بود
  الان دارم به این نتیجه میرسم کار پایین تنه رو انجام بدم
  الان هم تو نظرات دیدم کسایی که فقط بالا تنه کار کردن واریکوسل گرفتن

  با تشکر

  • abas rahimian

   سلام دکتر
   تو که دکتری چرا رفتی دکتر
   نخیر قبول ندارم حرفتا

 9. تمیم هاشمی

  سلام بنده ۱۸سال سن دارم و فوتبال بازی میکردم و الانم بازی میکنم و یک سالی رفتم باشگاه بندنسازی و الان همیشه درد بیضه ندارم گاهی اوقات درد زیادی پیدا میکنم ولی تا استراحت میکنم خوب میشم پیش دکترم رفتم دکترم گفت مشکلی نداری خفیف هست میخواستم بهم بگین میتونم دوباره فوتبال با بدنسازی انجام بدم یا نه البته نا گفته نماند در بهلوی بیضه سمط چپم چربی جمع شده ممنون میشم جواب منو بدین یا اینجا یا اگه میشه در ایمیل بنده بفرسیتن

  • رمضان

   سلاتم بهتره زیر نظر دکتر تمریناتتو شروع کنی و هر موقع درد گرفت تمرین نکنی یا بهتره یه مدت بدنسازی نری یا حداقل حرکات مثل اسکات یا حرکات ایستاده انجام ندی و سنگین تمرین نکنی تعداد تکرارها ۸ الی ۱۲ باشه خوبه سنگین تر نزن

 10. محمد مهدی

  با سلام
  بنده قبلا واریکوسل دوطرفه داشتم و عمل کردم و خوب شدم و مدتیه که دوره بدن سازی گرفتم و میرم میخواستم بدونم که آیا باعث میشه دوباره عود کنه و اینکه چه داروها و مکمل هایی رو نباید مصرف کنم
  چون دوره دومم چند تا آمپول برای حجم و خشکی باید بزنم
  با تشکر

  • رضایی

   میخاستی از دکترت بپرسی میشه باشگاه رفت تمرین کرد ولی این که بخوای تمرینات قدرتی بخوای انجام بدی وهمچنین دارو مصرف کنی شاید خطرناک باشه با پزشکت مشورت کن

 11. Ali

  با سلام من ۱۷ سالمه و دچار واریکوسل خفیفم و در باشگاه حرکات پا فقط جلوران و پشت ران با وزن۱۰و ۵ کیلو انجام میدهم میخاستم بدونم ایا باعث تشدید واریکوسل میشود و باید قطعش کنم؟؟

  • دکترحسین کرمی

   با سلام اگر به طور حرفه ای این ورزش را دنبال می کنید بهتر است هنگام انجام حرکات سنگین از لباسهای زیری استفاده کنید که حمایت بیشتری از بیضه انجام می دهند، ولی نکته مهم استفاده نکردن از هورمونها است چون خوده این هورمونها بیش از واریکوسل باعث نازایی می شوند.
   ورزشهای سنگین و بدن سازی ممکن است با فشار روی رگهای بیضه که زمینه واریکوسل را دارند را تشدید نماید ولی عموماً ورزش باعث ایجاد واریکوسل نمی شود.
   موفق باشید

   • ali

    سلام اقای دکتر میگم استفاده از شرت مایو تنگ که مشکلی ندارد و یا شلوار تنگ؟؟

    • رضایی

     نپوشی بهتره

 12. سعید

  سلام من تازه متوجه شدم واریکوسل دارم ولی هنوز سونوگرافی انجام ندادم ومیخواستم فوتسال بازی کنم، خواستم ببینم در تشدید این بیماری تاثیر دارد؟

  • بهزاد

   دوست عزیز بهتره به پزشک مراجعه کنی ببینی واریکوسلت در چه مرحله ای هست خفیفه عود کرده بعد به دستور پزشک بری فوتسال بهتره

  • مدیریت

   با سلام با توجه به وضع واریکوسلی که دارید بهتره ورزش های سنگین انجام ندهید… با اینحال پزشک متخصص باید شما را معاینه کنند و با توجه به وضع شخصی شما اظهار نظر دقیق و صریح کنند

 13. یاسین

  سلام من۲سال فیزیک بدن کار میکنم دیروز متوجه شدم واریکوسل گرید ۳ دارم میخوام بدونم ادامه ورزش ولی سبک میتونم امکان پذیر یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مهدی

   سبک مشکلی نداره ولی خوب بعضی از حرکات زیاد فشار میاره بهتره با پزشکت مشورت کنی در خصوص وزنه زدن و تمرین

 14. علی

  سلام من۲۲سالمه و۳ماه پیش عمل واریکوسل سمته راست انجام دادم.وحالا تصمیم دارم برم باشگاه بدن سازی .ودرکودکی بیضه سمته چپم در شکم بود که با عمل جراحی پایین اومد.ولی خیلی خیلی کوچیکه.میخواستم برم بدن سازی.آیا باشگاه باعث عودت واریکوسل نمیشود.آزمایش اسپرم هم انجام دادم ونرمال بود.باتشکر

 15. Alireza

  با سلام حرکات پا و بالا تنه برای واریکوسل ضرر دارد من حرکات اندام بالا نته نسبت به پاها خیلی سنگین تر میزنم آیا برای واریکوسل ضرر دارد

 16. poo

  سلام خسته نباشید.من واریکوسل متوسط در بیضه چپ دارم و آزمایش اسپرمم هم خوب بوده . میخواستم ببینم آیا حتما نیاز به عمل جراحی هست یا خیر و اینکه در صورت عمل نکردن ممکن هست در آینده آسیب شدید تری بزند. ورزشی مثل بدنسازی برای بنده ضرر دارد یا خیر . با تشکر

  • کریمی

   سلام خود واریکوسل درجه بندی مختلفی داره و این باید پزشک تشخیص بده دوست عزیز که ببینه احتیاج به جراحی هست یا نه
   مدل های مختلف واریکوسل
   گرید ۱ : وریدها هنگام زور زدن قابل لمس می‌باشند
   گرید ۲ : وریدها در حالت ایستاده قابل لمس می‌باشند
   گرید ۳ : وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده‌اند
   واریکوسل ساب کلینیکال: که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می‌شود.

 17. ساسان

  سلام من واریکوسل گرید سه دارم و قراره چند وقت دیگه عمل کنم و بدنسازی کار میکنم یعنی پاورلیفتینگ و عشقم بدن سازیه ولی دکتر متخصص گفته که نباید سه ماه بدن سازی کار کنی و اصلا هم نباید سنگین کار کنی وگرنه وارکوسلت عود میکنه به نظر شما باید چیکار کنم مدت استراحت برام خیلی زیاده و اون طوری که دکتر گفت باید مثل یه مبتدی حتی از مبتدی پایین تر تمرین کنم بنظر شما تکلیف چیه

  • حامد

   به هر حال سلامتی در اولویت هست دوست عزیز استراحت کن بعد با تمام قوا شروع کنی بهتره به نظر من که بخوای الان شروع کنی باز عود کنه دوباره نتونی بری پس استراحت کن دوست عزیز ۳ هفته شروع کنی بعد از استراحت باز برمیگردی به حالت اولت سخت نگیر

 18. م.م

  سلام دوچرخه سواری باعث تشدید واریکوسل میشود

 19. حسين

  سلام فرزند من واریکوسل گرید ۳ داره مایله که بره ورزشهایی با وزنه انجام دهد،اصلا ” رعایت بارسنگین رونمیکنه دوسال پیش گریدش کمتربودحالا ورزشهای موردعلاقه اش مثل دفاع شخصی وبدنسازی عوارض داره یاخیر؟ورزش شناچطور؟

 20. حسين

  فرزندمن ۲۱سالشه ۳سال پیش تشخیص گریدش کمتراز۳بوداماالان گریدسه میباشدبسیارمایله ورزش بدنسازی ئدفاع شخصی روپیگیری کنه باتوجه باینکه دچاراین درجه ازواریس میباشدتوصیه شماچیست ؟آیاشنا کم آسیب ترنیست؟

 21. محمد سوری

  سلاام ممنون از سایتتون اطلاعات خیلی خوبی داشت من سربازم و الان دیگه واریکوسل گرید سه رو معاف نمیکنن.من ده. ماه هست ک عمل کردم اما هنوزم درد دارم و نمیتونمم قید ورزشو بزنم.الان بیضه چپی ک عمل کردم دیگه درد نداره اما بیضه راستیم بعد تمرین درد میکنه ازمایش اسپرمم معمولی بوده .بنظر شما باید راستی رو هم عمل کنم؟؟

 22. علی

  سلام من عمل واریکوسل کردم الانم دوران نقاهت میگذرونم اگه برا بدنسازیم پروتینم ادامه بدم برا بچه دار شدن به مشکل بر میخورم؟؟؟

 23. محسن حسنی

  باسلام.
  میخواستم بدونم که ورزش های شکم و همینطور اسکات پا و بارفیکس برای واریکوسل ضرر دارند و باعث بیشتر شدنش میشوند؟
  و یا کلا ورزش هایی مثل شنا هم ضرر دارند برای واریکوسل؟
  من بدنسازی کار نمیکنم. حرکات رو بدون وزنه و سرعتی انجام میدم. کراس فیت کار میکنم به جورایی.
  ۱۶ سالو نیم سن دارم.
  باتشکر.

 24. روزبه

  سلام من۳۱سال دارم
  رفتم دکتر گفته واریکوسل گرید ۱ داری
  فوتبال زیاد بازی میکنم
  به نظره شما عنل جراحی انجام بدم
  گاهی وقتا در حین فوتبال ناحیه کشاله م درد میگره
  به نظره شما چیکارکنم
  در ضمن ازمایش اسپرم هم دادم گفته اندازه و سرعت اسپرم ها خوبه فقط یخورده شکل اسپرم ایراد داره

 25. علیرضا

  سلام. من ۳ماهه واریکسل و‌فتق عمل کردم
  واریکسل ۲طرفه و فتق چپ
  میخاستم بدونم ایا بدنسازی باعث میشه دوباره عود کنه یا ن
  ؟؟

  • کاظم

   باسلام
   درد بعد از عمل واریکسل حدودا تا چند وقت طبیعیه؟الان حدود دوماه میشه عمل کردم هنوز درد دارم.
   کلا ارامش و زندگیمو بهم ریخته

 26. محراب

  سلام. من ۲۵ سال سن دارم هفته پیش واریکوسل چپ عمل کردم اما بیضه راست هم واریکوسل خفیف دارم که دکتر گفت مشکلی پیش نمیاد من قبلا بدنسازی کار میکردم بعد ۳ ماه هم میخوام دوباره ادامه بدم که دکتر گفت مشکلی نداره، به نظر شما بیضه راست عود نمیکنه؟

 27. علیرضا

  سلام ببخشید من اوایل خرداد ماه عمل سمت چپ واریموسل انجام دادم و الان حس میکنم در دو طرف واریکوسل دارم دو بار سونوگرافی کردم گفتا چیزی نیس اگه بخام میتونم بدنسازی کار کنم و چه حرکت هایی رو نباید انجام بدم .خیلی ممنون

  • بهزاد

   سلام سعی کن کاملا خوب شی بعد با دکترت مشورت کن که بری باشگاه یا نه ولی سهی کن از حرکات ایستاده استفاده نکنی مثل اسکوات سرشانه ایستاده که زیاد بهت فشار بیاد لیفت هم میتونه سخت باشه واست

  • دکتر رضایی

   با سلام ورزش های سنگین چون فشار شکم را زیاد می کند نه تنها می تواند بطور موقت باعث تشدید وضع واریکوسل از قبل تشکیل شده بشود بلکه حتی می تواند باعث ایجاد واریکوسل هم بشود. اگر واریکوسل شدید دارید بهتره اینکار را انجام ندهید. با اینحال بهتره برای دریافت هر گونه توصیه اختصاصی در باره وضع شخصی خودتون به ارولوژیست مراجعه کنید. ما صرفا در باب کلیات صحبت می کنیم

  • مدیریت

   سلام
   اگر دقیق و خوب عمل شده باشید تشدید نمی شود ولی امکان دارد دچار درد محل عمل و یا حتی بیضه شوید

 28. علیرضا

  خیلی ممنون که زحمت کشیدین و پاسخ دادین

 29. علیرضا

  در ضمن خدمتتون باید عرض کنم که تو سونو دومی گفت تو رگهایی که قبلا در سمت چپ وجود داشته و عمل شده خون لخته شده اینم خوبه حالا ممکنه طرف راست که گفتن واریکوسل نداره یه موقع بگیرم

  • مهدی

   بهتره به پزشک متخصص مراجعه کنید با توجه به عکس بهتر میتونه کمکت کنه دوست عزیز

 30. حسین

  سلام من ۸ ماهی میشود بدنسازی کار میکنم خودم مشکوکم که واریکوسل بیضه دارم و نا متقارنی های زیادی در بدنم هست، به خصوص عضله سینه چپم بیشتر از عضله سینه راستم رشد کرده. خواستم بدونم واریکوسل و این نامتقارنی ها میتوانند به هم ربط داشته باشند؟

  • علیرضا

   سلام منم همین نا متقارنی رو دارم و جوابی براش پیدا نکردم

  • ارش

   فکر نکنم ولی بهتره چکاپ شی با دکترت مشورت کنی دوست عزیز

 31. جاوید

  درود وقت خوش و سپاس از سایت پر محتواتون ـ می خواستم ببینم “پیاده روی زیاد ,تنیس ,دوچرخه سواری ,اسکیت”باعث تشدید واریکوسل میشن یا خیر

 32. کاظم

  باسلام
  دوماهی میشه عمل واریکسل انجام دادم هنوز درد دارم.حدودا چند ماه این درد باقی میماند؟

 33. مهدی‌یار بزازیان

  با عرض سلام‌و خسته نباشید خدمت ادمین سایت
  عزیز بنده واریکوسل گرید۱ راست و ۲چپ دارم
  دکتر ک رفتم قرص باکلوفن بهم داد و گفت یک ماهه دیگه برم پیشش
  گفت ک حرکات شکمی انجام ندم اسکات نزنم
  میخواستم بدونم راهی هست ک مشکلی برای بیضه هام بوجود نیاره و من بتونم ب تمرینم ادامه بدم؟
  ۱۷سالمه و ۷۰ وزن دارم
  لطفا راهنماییم کنید

 34. سینا محمودی

  سلام.من پارسال واریکوسل عمل کردم ویه سال استراحت کردم و میخام دوبتره بدنسازی شروع کنم میخام بدونم مشکلی پیش میاد برام دوباره یا میتونم راحت ورزش کنم؟

 35. اهورا زارعیان

  Hcfhbv

 36. اهورا زارعیان

  سلام.ببخشید من ورزش جودو وجوجیتسو کار میکنم.۱۹ سالم هست.یه ۲ ماهی میشه که مشکل واریس پیدا کردم.واریس درجه ۲ دارم.ضمنانا تحت درمان دکتر طب سنتی هستم.حالا باید این ورزش بزارم کنار؟ یا ادامه بدم؟ یا اینکه بعد از درمان دوباره میتونم ادامه بدم یانه.؟ یا اگر بعد از درمان ادامه بدم دوباره این مشکل برام پیش میاد.؟ ایا میتونم ادامه بدم یا برای همیشه باید بزارم کنار؟ لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

 37. محمد

  سلام من ۱۷مهر عمل کردم شب سوم در خواب ارضا شدم روز ۶شوم با اینکه بخیه دارم سکس کردم ولی هیچگونه ضربه ای نزدم و نمیدونستم که نباید سکس کنم حالا خیلی نگرانم میشه راهنمایم کنین

 38. عباس آ

  سلام
  بنده ۳۲ سال دارم و متاهل و یک بچه هم دارم، دکتر گفته واریکوسل بنده خفیف می باشد و نیاز به عمل ندارد.
  حرکت ورزشی بارفیکس و شنا روی مچ و تند دویدن را خیلی علاقه دارم و معمولا در هفته یک بار به استخر جهت شنا کردن می روم البته هنگام بارفیکس رفتن یک مقدار احساسی فشار و جمع شدگی در قسمت بیضه ها را دارم.
  آیا این ورزش ها می تواند واریکوسل را تشدید کند؟

 39. Taha

  من‌ شناگر تیم ملی شنا هستم دیشب موقع خوابیدن جفت بیضه هام شروع به درد‌گرفتن کرد امروز رفتم دکتر‌گفت‌مشکوک به واریکوسلی میخواستم بدونم که نیازی نیست ورزش حرفه ایمو بزارم کنار؟.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره