هفت کلید برای تناسب و سلامتی بانوان

woman-weight-training

 

سلامتی و نشاط اولین فاکتور یک زندگی لذت بخش است و این سلامتی و نشاط جز با تغذیه و مناسب و تمرینات ورزشی بدست نمی آید. در اینجا بطور مختصر راه هایی را برای شما معرفی خواهیم کرد که شما را در رسیدن به هدفتان یاریخواهد کرد.

:رژیم غذایی مناسب:

مصرف مواد غذایی مفید را سر لوحه تغذیه خود کنید ومیزان کالری دریافتی خودرا محاسبه کنید. با حذف تنقلات مضر و چربی های اشباع شده و جایگزین کردن سبزیجات،پروتوئین های مورد نیاز و روغن های اشباع نشده علاوه بر حفظتناسب اندام، کمک شایانی به سلامت و زیبایی پوست خود می نمایید. فراموش نکنید بسیاری ازمشکلات پوستی که با صرف +هزینه های و نامطمئن سعی در بهبود آن را دارید با تغذیه مناسب برای همیشه و بطور دائمی برطرف خواهدشد.

استفاده از لبنیات کم چربی بطور حتم یکی از بهترین گزینه هامی باشد.

بانوانی که سیستم گوارشی آنها با شیر سازگاری ندارد می توانند ازماست استفاده کنند که دارای مواد معدنی و پروتوئین های معادل شیرکم چرب است. صبحانه را به هیچ وجه از رژیم غذایی خود حذف نکنید چرا که مهمترین وعده غذایی روز و تضمین کننده افزایش متابلوسیم و چربی سوزی است.

 2 تمرینات منظم هوازی و قدرتی:

 از بسیاری از دوستان این جمله آشنا را شنیده ام که”رژیم دارم” محدود کردنکالری دریافتی بسیار مهم و ثمر بخش است. ولی فراموش نکنید که بدون ورزشمقدایر زیادی از بافت عضلانی و مفید خود را از دست خواهید داد.

در واقع ر/زیم غذایی محدود و با دریافت کالری پایین به آرامی بافت چربی راجایگزین عضلات خواهد کرد و در پایان شما دارای بدنی هستید که با وجودلاغری و وزن کم فاقد عضلات کارا بوده و در عوض درصد چربی شما بالاخواهد بود.تمرینات قدرتی علاوه بر مصرف انرژی هنگام تمرین با افزایشدرصد عضلات بدن جهت تثبیت آنها هنگام استراحت هم نیاز به مصرف کالریدارید و این خبر خوش یعنی بالا رفتن متابولیسم.

3 فراموش کردن تبلیغات:

 یک معادله ساده به شما خواهند گفت که کاهش چربی و وزن مساوی است بادریافت کالری کمتر و مصرف بیشتر آن در فعالیت ورزشی. تبلیغاتی که هرروزه شما رو به خرید کمربند لاغری،ژل های موضعی، جراحی های خطرناک ودیگر کالاهای مصرفی در این زمینه می کنند را فراموش کنید. چربی ها بطور موضعی کاهش نمی یابد و غاز طریق جذب پوستی و مصرف ژل یک شکم و پهلوی تحت محاصره چربی را نجات داد.حال خود در مورد تبلیغاتی که به شما بگویند “هر چه می خواهید بخورید و بدون ورزش به تناسب اندامبرسید.” قضاوت کنید.

 4 مصرف ویتامین ها و مواد معدنی:

 

با استفاده از ویتامین ها مخصوصا ً گروه ویتامین هایی که اثر آنتی اکسیدان دارندونقش بسزایی در افزایش متابولیسم پایه از خود نشان داده اند یک امتیاز کسبکنید. از سوی دیگر با توجه به استعداد های پوکی استخوان در خانوم ها مصرف کلسیم و مواد معدنی به همراه ویتامین D بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

لازم به ذکر است که بسیاری از قرص های مولتی ویتامین مینرال با توجه به نیازهای بانوان سنتز و ساخته شده که استفاده از آن بسیار سودمند است.

 5 نوشیدن آب:

 

 کلید فعل و انفعالات بدن ما در محیط آبی صورت می گیرد. ورود مواد غذایی وتجزیه آن و دفع مواد اضافی و زائد همگی توسط آب انجام می گیرد. شکسته شدن مولکول های چربی و تجزیه آن با مصرف کافی آب سریع تر انجام می شود. معمولا بانوان تمایل زیادی برای نوشیدن آب از خود نشان نمی دهند و ترس از اضافه بدن ظاهری نیز به این کم آبی کمک می کند.ولی حقیقت امر این است که آب نقش مهمی در تجزیه چربی ها و همچنین دفع آن بعهده دارد.

 6 حفظ آرامش و دوری از استرس:

فشار های عصبی تاثیر بسیاری در بهم خوردن تنظیم هورمونی بدن دارد و نیزسیستم گوارشی یکی هم یکی از ارگان هایی است که در استرس به سرعت واکنش نشان می دهد. از دست دادن اشتها و یا بالعکس در پاره ای موارد پر خوری از نتایج فشار های عصبی است. همچنین اختلال در عادت ماهیانه نیز می تواند تحت فشار عصبی به وجود آید. تحقیقات نشان داده که چاقی و لاغری مفرط در خانم ها ارتباط مستقیمی با وضعیت روحی و عصبی آنان دارد.بدین ترتیب 60% بانوانی که دچار چاقی و لاغری شدید بودند به درجات مختلفی از افسردگی دچار هستند و این امر با توجه به تیپ بدنی آنان متغیر می باشد.

 7 کنترل منظم دائمی پارامتر های سلامتی:

 

کنترل فشار خون،چربی ،میزان تراکم استخوان و وزن شاید برای یک خانم جوانو ورزشکار ضروری به نظر نرسد ولی توجه داشته باشید بسیاری از مشکلاتممکن است تظاهر خارجی چندانی به همراه نداشته باشد و در صورت پیشرفت کنترل آنها بسیار سخت خواهد بود. پس اطلاع از وضعیت بدنی خود را به سایزوزن و اندازه ها محدود نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *