نیازهای بدن زنان در سنین ۵۰،۴۰،۳۰ سالگی؟


زنان بیشترین افرادی هستند که از مکمل-ها و ویتامین-ها استفاده می-کنند. چرا که شرایط و نوسانات زیادی در طول زندگی خود دارند و به همین دلیل زنان در سنین مختلف نیازهای متفاوتی دارند.
بلوغ، قاعدگی، ازدواج، بارداری و شیردهی که هر کدام از این مراحل لازمه داشتن بدنی سالم و سلامت است.
همه غذاها و میوه-ها و سبزی-ها حاوی این مکمل-ها و ویتامین-ها هستند اما ما عادت کرده-ایم که نوع مصنوعی آنها را در قرص-ها پیدا کنیم. به این توصیه-های غذایی توجه کنید:

وقتی ۳۰ ساله هستیم!

کلسیم: شاید ندانید که سلامت استخوان-ها را از اواخر ۳۰ سالگی درک می-کنید. این به معنی آن است که تا آن زمان شاید به اهمیت سلامت استخوان پی نبرده باشید. زمانی که کم-کم استخوان-ها رو به پوکی می-رود. هرگز برای افزایش توده استخوانی و مصرف کلسیم دیر نیست اما شروع ۳۰ سالگی اهمیت بیشتری برای شروع مصرف کلسیم دارد.
کلسیم علاوه بر سلامت استخوان-ها در کاهش دردهای قاعدگی نیز بسیار موثر است.
در ۳۰ سالگی بدن ما به هزار میلی-گرم روزانه به کلسیم نیاز دارد و این میزان در ۴۰ سالگی به هزار و ۲۰۰، در ۵۰ سالگی به هزار و پانصد می-رسد.
منیزیم و آهن:
اگر احساس می-کنید در اواخر دوره ماهیانه-تان دچار بدخلقی و عصبانیت شده-اید، مصرف ۲۰۰ میلی-گرم منیزیم می-تواند به آرامش شما کمک کند. اما لازم نیست که روزانه منیزیم مصرف کنید. در عین حال مصرف روزانه آهن برای شما لازم است چرا که زنان در همه سنین ممکن است دچار کمبود آهن باشند بسیاری از زنان غذاهای حاوی آهن نمی-خورند.
در عین حال در دوران قاعدگی میزان زیادی خون از دست می-دهند بنابراین سعی کنید علاوه بر مصرف غذاهای حاوی آهن با مشورت پزشک آزمایش خون انجام دهید و اگر لازم است از قرص-های آهن استفاده کنید.
مکمل-های امگا ۳
امگا ۳ جز اسیدهای چرب ضروری است که در ماهی-ها مخصوصا ماهی سالون و ساروس یافت می-شود. دریافت امگا در سن ۳۰ سالگی به بعد لازم است چراکه می-تواند نشانه-های پیش از قاعدگی را بهبود داده و از انقباض عضلانی کم کند.
امگا همچنین برای تکامل سلول-های مغزی جنین در دوران بارداری مادر لازم است و خطر افسردگی پس از زایمان را هم کاهش می-دهد.
چرا در ۴۰ سالگی هم به این ماده نیاز داریم؟
گر گرفتگی و تعریق شبانه که از علایم یائسگی هستند معمولا ۴ تا ۵ سال قبل از اینکه دوران قاعدگی به پایان برسد، شروع می-شوند.
بنابراین مصرف کلسیم که در لبنیات وجود دارد و مکمل امگا ۳ به کاهش این نشانه-ها کمک زیادی می-کند. یکی دیگر از مواد مفید در کاهش نشانه-های یائسگی، مصرف پروبیوتیک-ها است.استروژن که به طور عمده در روده-ها شکــسته می-شود، مصرف پروبیوتیک-ها که دارای باکتری-های مفید برای بدن هستند می-تواند در روده به کاهش گرگرفتگی و تعریق شبانه کمک کند.
ویتامین b12 نیز یکی از موادی است که بسیاری از زنان در حدود ۴۰ سالگی به آن نیاز بیشتری دارند. در این دوران به دلیل نوسانات هورمونی مشکلات خواب در زنان زیاد دیده می-شود اما مصرف ویتامین b12 در بهبود وضعیت خواب آنها بسیار موثر است. ویتامین b12 در گوشت و تخم مرغ و لبنیات یافت می-شود.

ویتامین d: نیاز بدن در ۵۰ سالگی
کمبود ویتامین d
با افزایش سن کمبود ویتامین d دور از ذهن نیست و معمولا در میان زنان ۵۰ سال کمبود ویتامین dبسیار شایع است. کمبود ویتامین d در این دوران باعث ضعیف شدن استخوان-ها، مشکلات خلقی، درد مفاصل و حتی افزایش احتمال ابتلا به برخی سرطان-ها می-شود.
همه زنان ۵۰ ساله و بالاتر باید از نظر کمبود ویتامین d مورد بررسی قرار بگیرند.محققان معتقدند که زنان در این سن باید روزانه هزار تا دو هزار واحد بین-المللی ویتامین d مصرف کنند. حتی اگر ویتامین d بدن بسیار پایین باشد ممکن است پزشک حتی تا ۵۰ هزار واحد هم ویتامین d تجویز کند.
روی:
اگر موها دچار ضخامت شوند این معنی کمبود ماده روی در بدن است. زنان بعد از ۵۰ سالگی دچار ضخیم شدن موها می-شوند بنابراین لازم است روزانه ۱۵ تا ۳۰ میلی-گرم روی مصرف کنند. مواد معدنی معمولا سبب تقویت قدرت دفاعی بدن شده و خطر مشکلات چشمی مرتبط با سن را هم کاهش می-دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *