خبرگزاری فارس: یک متخصص تغذیه گفت: نداشتن فعالیت بدنی و استراحت زیاد باعث تحلیل و پوکی سریع استخوان‌ها می‌شود واحتمال شکستگی استخوانی را بیشتر می‌کند.

 


مرتضی صفوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس‌، افزود: تغذیه نقش مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان دارد و افرادی که کلسیم کافی در رژیم غذایی آنها وجود ندارد. یا ویتامین «D » کافی دریافت نمی‌کنند، در معرض ابتلا بیشتری هستند.


این متخصص تغذیه اضافه کرد: پوکی استخوان قبل از بروز عوارض آن علامتی ندارد. علائم آن هنگامی ایجاد می‌شود که شکستگی اتفاق افتاده باشد و ممکن است شکستگی مهره و بدون درد اتفاق افتد و به صورت خمیدگی ستون فقرات و کاهش قد بیمار دیده شود.

صفوی گفت: عکسبرداری با اشعه ایکس به تشخیص شکستگی و پوکی‌استخوان کمک می‌کند، ولی برای تشخیص زودرس آن روش مناسبی نیست. افرادی که در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند، قبل از شروع عوارض باید اقدامات پیشگیرانه را آغاز کنند.
وی افزود: بهترین روش برای پیشگیری از پوکی استخوان وعوارض آن، رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت ورزشی مناسب و دوری از عوامل کمک کننده در افزایش پوکی استخوان، مانند استعمال دخانیات (به ویژه تمام موارد ذکر شده تا قبل از سن ۳۵ سالگی) و ارزیابی‌های لازم برای تعیین میزان تراکم استخوانی است.

وی اضافه کرد: برای پیشگیری از این بیماری باید به طور منظم ورزش کرد. به خصوص استخوان‌های اطفال با ورزش محکم می‌شوند و رشد طبیعی خواهند داشت. افراد بالغ نیز باید تحرک کافی داشته باشند. استراحت و عدم تحرک باعث تحلیل بافت استخوانی می‌شود. بهترین، مفیدترین و کم خرج‌ترین ورزش برای انسان‌های بالغ و به ویژه افراد مسن پیاده روی است.
صفوی گفت: توجه به این نکته نیز بسیار مهم است که ورزش‌های تحمل وزن مثل پیاده روی نقش مهمی در رسوب کلسیم در استخوا‌ن‌ها دارند و ورزش هایی که فشار و تحمل استخوانی ندارند، کمتر از ورزش‌های تحمل وزن در این مسئله اثر مثبت دارند. از مصرف مواد افزایش دهنده پوکی استخوان مانند سیگار و قهوه فراوان نیز برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان باید اجتناب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *