سال ها قبل که استفاده از مکمل هاي غذايي در پرورش اندام به چنين شدتي که امروزه رايج شده مرسوم نبوده است و اين دسته از مواد سنتتيک و نيمه سنتتيک از چنين تنوعي که امروزه از آن برخوردار شده اند برخوردار نبوده اند

supelment

 

 

حتي بدون مصرف مکمل هاي غذايي نيز مي توانستيم به قهرماني بيانديشيم اما امروزه که مصرف اين دسته از مواد غذايي مصنوعي ساخت دست بشر که از نظر آژانس جهاني مبارزه با دوپينگ نيز مجاز محسوب مي شوند در چنين سطح گسترده اي شايع شده است و مواد غذايي طبيعي نيز ديگر ارزش غذايي سابق را ندارند و به اصطلاح همه چيز زندگي بشر ماشيني و فانتزي شده است، گويا مصرف مکمل هاي غذايي در پرورش اندام نيز به نوعي ضرورت و الزام بدل گرديده است.


در صورتي که ميزان نياز بدن به انرژي و مواد غذايي را دقيقا محاسبه کنيد به راحتي در مي يابد ورزشکاراني که در طول روز با تمرينات شديد و سنگين فيزيکي و بدني درگير مي شوند به حجم عظيمي از اين مواد غذايي نياز پيدا کرده و به مقادير بسيار زيادي از کالري نيز در طول روز احتياج پيدا مي کنند. برآورده کردن تمام اين نيازها با مواد غذايي طبيعي که چندين ده سال قبل توليد و عرضه مي شد شايد کار چندان دشواري نباشد اما يقينا برآورده کردن اين نيازها با مواد غذايي امروزي که بيشتر از ارزش غذايي به آب و رنگ و ظاهر و زيبايي آنها توجه شده است کار چندان ميسري و آساني نخواهد بود.
فردي که روزانه 1.5 ساعت را با شدت هاي بسيار بالا نظير آنچه که در برنامه تمريني قهرمانان و ورزشکاران حرفه اي و نيمه حرفه اي ديده مي شود تمرين مي کند براي برآورده کردن نياز بدن خود به درشت مغذي ها و ريز مغذي هايي که در طول روز بايد ميل کند نياز به خوردن هم زمان حجم عظيمي از مواد غذايي پيدا مي کند که در برخي موارد به دليل حجم بسيار محدود معده، امکان بلعيدن اين همه مواد غذايي که تنها بخشي از آنها براي بدن ضروري و مفيد بوده و مابقي نيز زايد و در برخي موارد نيز مضر مي باشد عملا ناممکن مي شود!
زماني که پروتئين و کراتين مورد نياز خود را از منابع طبيعي پروتئيني دريافت مي کنيد در کنار پروتئين موجود در اين منابع بايد مقادير زيادي از چربي را نيز وارد بدن کنيد که اين امر در برخي موارد منجر به بروز پيامدهاي منفي شديدي مي شود.
در اين نقطه است که ارزش واقعي مکمل هاي غذايي بيش از پيش هويدا مي شود. البته ناگفته نماند که مکمل سازان نيز از هر روشي براي تبليغ مکمل هاي خود استفاده کرده و خواص جادويي مهملي را به توليدات خود نسبت مي دهند و در برخي موارد عصاره علف هاي هرز و بي مصرف کشورهاي دورافتاده جهان را به نام اکسير و نوشدارو و غيره به ورزشکاران جهان سوم که در بسياري از موارد با منابع به روز علمي نيز آشنايي چنداني ندارند قالب مي کنند.
تجويز و حتي مصرف مکمل نيز همانند تمامي مسائلي که در پرورش اندام و ورزش هاي قدرتي مطرح مي شود نياز به داشتن تخصص بسيار بالايي دارد. مکمل ها نيز در برخي موارد به همان اندازه هم که ادعا مي شود سالم و بي ضرر ظاهر نشده اند.
تجويز معقول و مصرف بهينه اين دسته از ترکيبات که مصرف آنها نيز در حال حاضر مجاز محسوب مي شود عوارض چنداني را به دنبال نداشته است اما با اين وجود به اين حقيقت نيز بايد اعتراف کرد که مصرف افسار گسيخته و تجويزهاي برره اي اين دسته از ترکيبات اگر چه عوارضي همانند مصرف استروئيدها را بر جاي نگذاشته است اما خالي از عارضه نيز نبوده است.
براي تجويز و براي تنطيم برنامه مصرف مکمل ها نياز به داشتن تخصص و اطلاعات کامل در مورد محتويات مکمل هاي غذايي و همين طور هم نياز به داشتن تخصص و اطلاعات کامل در مورد مکانيسم عمل محتويات آنها در بدن مي باشد و بر خلاف آنچه که در ايران باب شده است تجويز مکمل براي فروش و سود جويي بيشتر و تجويز مکمل بر اساس موجودي ويترين مربي هاي مکمل فروش و مکمل فروش هايي که از صدقه سر قحط الرجالي که پرورش در ايران مشهود است مربيگري را هم در ايران آباد کرده اند کار نادرستي است که نتايج اسف بار آن تا تا مدت ها در بدن آدمي باقي خواهد ماند و گذشته از اينکه ناکامي در ورزش حرفه اي و حتي آماتور را به دنبال خواهد داشتد بلکه سلامتي و تندرستي ورزشکاران را نيز در سطح گسترده اي به باد فنا و نابودي خواهد داد.
البته به اين مهم نيز بايد اشاره کرد که امروزه مکمل هاي غذايي بي کيفيت و يا از بيخ قلابي نيز بازار مکمل فروشان را اشباع کرده است و بر حساسيت موضوع نيز افزوده است.
نکته ديگري که در مورد مکمل هاي غذايي قابل ذکر است اين مي تواند باشد که گويا کمپاني هاي مکمل سازي نيز امروزه براي سودجويي و براي درآمد بيشتري که همگي به دنبال آن هستند در برخي موارد مواد و ترکيبات کاملا بي ربط و بي ارتباط با تشديد فرايند رشد و ديگر فاکتورهاي مطرح در پرورش اندام را در قالب قرص و پودر و غيره در سطح انبوهي توليد کرده و به بازار تزريق مي کنند و در اين وسط تبليغات از بيخ غير انساني و غير مسئولانه نيز فروش اين قبيل فرآورده هاي بي ارزش را در بين ورزشکاران رواج مي دهند و نتيجه اين قبيل رفتارها نيز به صورت بروز عوارض جانبي و يا اتلاف وقت، انرژي و … ورزشکاران بروز مي کند.
تمامي اين عوامل دست به دست هم داده است و امروزه انتخاب مکمل را براي ورزشکاران مشکل کرده است. کم نيستند کساني که با مصرف مکمل هاي بي خاصيتي که در بازار به فروش مي رسد عملا پول خود را به دور ريخته اند و کم هم نيستند افرادي که با مصرف مکمل هاي قلابي و بي کيفيتي که در بازار عرضه مي شود شادابي و سلامتي و تندرستي خود را فدا کرده اند.
خواه باور کنيد خواه نه اين موضوع حقيقت دارد که امروزه تبليغات، بسيار پر قدرت ظاهر شده است به طوري که گويا همه چيز را در کنترل خود دارد. به کرات ديده شده است که ورزشکار و قهرماني با مصرف استروئيدها به حجم بالايي از عضلات مي رسد و اسپانسرهاي اين ورزشکار از عضلات پيچيده وي براي تبليغ محصولات بي ارزش و تجارتي خود استفاده کرده تمامي حجم و تراشديگي عضلاني وي را به محصولات توليدي خود مرتبط مي کنند!
امروزه در سطح جهاني نشريات بسياي را مي توان به عينه مشاهده کرد که هدف اصلي از چاپ و توزيع آنها تبليغ محصولات بي ارزشي است که ورزشکاران به دنبال تبليغات گسترده اي که در مورد اين محصولات مي شود در برخي موارد اين قبيل فرآورده هاي بي ارزش را به عنوان شاهکار قرن مي پذيرند و مبالغ هنگفتي را نيز صرف خريد آنها مي کنند.
با وجود اين که اکثريت قريب به اتفاق کساني که در مورد مکمل ها از ما مي پرسند اين پرسش را مطرح مي کنند که محصولات کدام کمپاني قابل اطمينان است اما براي پرهيز از تبليغ مستقيم و غير مستقيم براي کمپاني هاي مکمل سازي و دنباله هاي آنها که در دبي و يا در ايران فعاليت مي کنند و همين طور هم براي پرهيز از تبليغ مستقيم و غير مستقيم براي کساني که قلابي زني را پيشه کرده و از نام اين قبيل کمپاني ها گذران روزگار مي کنند از ذکر نام محصول و يا سازنده خاص در اين مقاله خودداري کرده و به کلي گويي در مورد جزئيات مکمل هاي غذايي بسنده خواهيم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *