بیت‌الله عباسپور جوان کم حرف و خوش اخلاق پرورش‌اندام ایران امسال به عنوان بدنساز برتر سال 87 انتخاب شد. عنوانی که برای قهرمانی‌ها و اخلاق او شاید کمی کوچک باشد.

بیت‌الله عباسپور متولد 20/12/56 در بیجار کردستان می‌باشد. او به همراه خانواده سال 1359 به علت جنگ به ماهدشت کرج مهاجرت کردند. بدنسازی که در سال‌های گذشته در اوزان مختلف مقام‌های برجسته‌ای را کسب کرده کمتر از خودش تعریف می‌کند و معقتد است انسان باید کمتر ادعا کند و بیشتر مرد عمل باشد.

بیت‌الله بدون پشتوانه مالی و اسپانسر توانسته مدال‌های رنگارنگ آسیایی و جهانی را برای ایران کسب کند. پیشنهادات زیادی از سوی کشورهای اروپایی و امریکایی به بیت‌الله شده ولی وقتی دلیل رد این پیشنهادات را جویا می‌شویم برق غیرت ایرانی را در چشمهای او می‌بینیم. خوشحال شدیم فرصت دوباره‌ای دست داد با بیت‌الله گفتگویی داشته باشیم که در زیر می‌خوانید:

*اولین قهرمانی که با شنیدن خبر آن خیلی خوشحال شدی چه زمانی بود؟

– سال 2003 مسابقات جهانی هندوستان خیلی به‌ دلم چسبید. تازه درسم تمام شده بود و مشکل اخذ پاسپورت داشتم. تیمسار صادقی خیلی کمک کرد. آن سال با امیر بیات رفتیم. فدراسیونی وجود نداشت و خیلی از دوستان با تهمت دوپینگ سعی داشتند مانع از رفتن من شوند. جالب است بدانید مطمئن بودم که اول می‌شوم. حتی وقتی روی سکو چهارم شدم تا موقع اعلام جواب تست دوپینگ صبرکردم و مطمئن بودم اول می‌شوم امیر بیات شاهد این ماجرا بود. تا اینکه یک روز صبح آقای زندی با من تماس گرفت و گفت که اول شدم.

* برخلاف اکثر بدنسازان که در یک وزن باقی می‌مانند همواره در حال افزایش وزن مسابقه هستی. چرا؟

– من همیشه نقاط ضعف خودم را برطرف می‌کنم. تلاسم برای حرفه‌ای شدن در این رشته است و به این دلایل وزن عضلانی‌ام را بالا می‌برم. البته سعی می‌کنم که طوری وزن و حجمم را بالا ببرم که بتوانم همواره قهرمان شوم. تا به حال در 3 وزن مختلف 3 مدال طلا کسب کرده‌ام و از این اتفاق و رکورد خیلی خوشحالم. وقتی تمرین اصولی و تغذیه مناسب داشته باشی این امر باعث افزایش عضلات می‌شود بنابراین طبیعی است که من همواره رو به پیشرفت باشم و وزن عضلانی بیشتری ایجاد کنم.

* در این مدت از کشورهای دیگر پیشنهادی داشتی؟

– بله سال 2003 از نیوزلند و هند، سال 2005 از امریکا و ایتالیا و سال 2007 از امریکا و آلمان پیشنهاد داشتم.

* چه شد که پیشنهاد کشورهای دیگر را رد کردی؟

– من ایرانی‌ام و غیرت ایرانی دارم. درست است که پولدار نیستم ولی محتاج نیستم که پرچم کشورم را به ذرق و برق دیگر کشورها بفروشم و تا وقتی که بتوانم برای ایران و مردم ایران افتخار کسب می‌کنم. برای حفظ نام کشور جمهوری اسلامی ایران خون‌هایی زیادی داده شد من کی هستم که به خاطر مبالغ ریالی غیرت ایرانی را لکه‌دار کنم.

*سال 87 را چگونه سپری کردی؟

– هدف اصلی من در سال 87 مسابقات جهانی بود به همین خاطر در آسیایی در یک وزن بالاتر مسابقه دادم. به آقای پورعلی فرد قول قهرمانی دادم البته اطمینان داشتم که قهرمان می‌شوم و این اطمینان را به حساب شناخت بگذارید نه غرور.

امسال سال خوبی برای من بود چون خدا به من و خانواده‌ام یک فرزند دختر (حنانه) داد که الان 3 ماهه است. سال خوبی بود باید از همسرم تشکر ویژه‌ای داشته باشم که 50 درصد این مدال‌ها حق اوست. چرا که او مشوق اصلی من برای شرکت در مسابقات است.

* باشگاه، ماشین، خانه، درآمد؟

– باشگاه شخصی ندارم چون پشتوانه ندارم تلاش می‌کنم که باشگاه داشته باشم ولی برای من خیلی سخت است. خانه ندارم و مستأجر هستم، ماشینم ورنا است قبلا پژو 405 داشتم ولی ورنا بهتر است. امسال 12 میلیون تومان هزینه کردم تا در مسابقات جهانی و آسیایی شرکت کنم البته یک میلیون و دویست هزار تومان هدیه ریاست جمهوری دریافت کردم که 10 درصد از آن به خاطر مالیات کسر شد.

* مربیگری می‌کنی؟

– امیدوارم بتوانم مربی خوبی باشم و تلاش می‌کنم برای ورزشکاران موثر باشم امسال تلاش کردم به مجتبی نوترکی، مرتضی روشن ضمیر، میلاد مسکوک و حسن رهنمائیان کمک کنم و فکر می‌کنم تا حدی تاثیر گذار بودم.

* حرف آخر؟

– تشکر می‌کنم از کسانیکه مرا به عنوان ورزشکار برتر 87 اعلام کردند افراد دیگر هستند که لایق این عنوان باشند و این لطف دوستان را می‌رساند. امیدوارم بتوانم با کسب عناوین پی‌در پی جایگاه این ورزش را بالاتر ببرم.

در نهایت عشق من و هدف من یک وظیفه است برای ایران ، مردم ایران و شهدا. امیدوارم بتوانم وظیفه‌ام را درست انجام دهم.

این روزها بیشتر جوانان به پرورش عضلات و ماهیچه های بدن خود علاقمند شده اند و بسیاری از آنها بدون مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه، مکملهای غذایی مصرف می کنند. در این نوشته سعی می کنیم شما را با انواع آنها آشنا کنیم، اما تاکید می کنیم مصرف آنها نباید بدون مشورت با متخصص صورت بگیرد.اولین نکته ای که باید مورد توجه شما قرار داشته باشد آنکه است که یک ورزشکار لزومآ نباید از مکمل های غذایی برای پرورش عضلات و ماهیچه های خود استفاده کند، هر چند استفاده از آنها می تواند به او کمک کند تا این کار را با سرعت خیلی بیشتری انجام دهد.مکمل ها در یک تعریف ساده ابزارهایی برای افزایش توانایی ساختن ماهیچه در بدن ورزشکار هستند. در غالب موارد، افراد با مولتی ویتامین ها، پروتئین و کراتین مصرف آنها را شروع می کنند. (کراتین نوعی از اسیدهای آمینه است که منبع انرژی برای بدن محسوب می شود که راجع به آن توضیح خواهیم داد.)

چندین نوع مکمل غذایی وجود دارد که می تواند به رشد، ترمیم و بازسازی ماهیچه ها کمک کند، که در اینجا فهرستی از بهترین انواع این مکمل های غذایی ارائه می شود :

Protein
Creatine
Glutamine
Multi-Vitamin
HMB
Prohormones
Flavones (Methoxy, Ecdysterone)
ZMA


حال اجازه دهید توضیح مختصری راجع به هر کدام از این مکمل ها ارائه کنیم.

پروتئین :
منشاء پروتئین آمینو اسیدها هستند و آمینو اسید اساسی ترین رکن ساختمانی ماهیچه است، بنابراین پروتئین ضروری ترین عنصر در ساختمان ماهیچه محسوب می شود و بدون آن بدن نمی تواند ماهیچه سازی کند.

یک فرد معمولی روزانه حدود 2-1 گرم پروتئین برای هر یک پوند (حدود 450 گرم) از وزن بدنش نیاز دارد؛ بنابراین یک فرد متوسط با وزن تقریبی 70 کیلوگرم، باید روزانه بین 150 تا 300 گرم پروتئین مصرف کند.

پودرهای پروتئینی که با آب یا شیر مخلوط می شوند معمولآ از انواع مناسبی هستند که کیفیت بالایی داراند و شما می توانید از آنها استفاده کنید. اما نکته مهم آن است که چندین نوع پروتئین وجود دارد و باید دید که هریک به چه کاری می آیند، Whey (مثل پروتئینی که در کشک وجود دارد)، Soy (پروتئین سویا)، Egg (پروتئین تخم مرغ) و Casein (ماده پروتئین شیر) و … سئوال اینجاست کدام یک از آنها بهتر است؟

کاملآ بستگی به این دارد که شما کی و چگونه می خواهید از آنها استفاده کنید. اساسآ پروتئین های مایه پنیر یا همان Whey در بین مکمل های غذایی برای استفاده بعد از تمرین مناسب نیستند، چرا که آنها در زمانی که بدن شما بیش از هر وقت دیگری به پروتئین نیاز دارد استفاده می شوند. این نوع پروتئین بسیار سریع هضم می شود (حدود 30 دقیقه) و 100% بهینه عمل می کند و یکی از بهترین محصولات مکمل غذایی است.

Casein یا همان ماده پروتئین شیر بسیار دیر هضم می شود (بالای 2.5 تا 5 ساعت) به این معنی که استفاده این پروتئین به عنوان یک مکمل غذایی قبل از خواب بسیار خوب است چون در هنگام خواب بدن شما یک مدت طولانی را بدون پروتئین در طول شب سپری می کند.

پروتئین تخم مرغ (سفیده آن) به شیوه متوسطی هضم می شود (بین 1.5 تا 3 ساعت) و برای همه زمانها پروتئینی بسیار مفید است و می تواند برای ترشح مداوم آمینو اسیدها در بدن کمک کند.

پروتئین Soy یا همان سویا دوست خوبی برای گیاه خواران است چون این پروتئین تنها پروتئینی است که منبع آن از گیاهان است. سویا یک پروتئین خوب و کامل است، اگر چه به تاثیر گذاری پروتئین های دیگر مثل شیر و سفیده تخم مرغ نیست. علاوه بر این سویا یک ماده بسیار مفید برای سلامت خانم ها شناخته شده است.

مکملهای پروتئینی یا بطور مستقیم همین پروتئین هایی که ذکر کردیم هستند و یا بصورت ترکیبی از این پروتئین ها ساخته می شوند.

اما آن چه چیزی است که یک پروتئین ترکیبی می تواند ارائه دهد ولی پروتئین هایی که از آنها نام بردیم به تنهایی نمی توانند؟

پاسخ، تفاوت در سرعت هضم پروتئین است. در واقع پروتئن های ترکیبی در هر زمانی می توانند مصرف شوند، برای هضم های سریع، متوسط و یا جذب طولانی مدت در بدن.

کراتین :
آمینو اسید کراتین برای حجم دادن به ماهیچه ها بسیار خوب عمل میکند. این واقعه بطور طبیعی در بدن اتفاق می افتد و بسیار بی خطر و موثر برای همگان است مخصوصا اگر شما تا به حال از آن استفاده نکرده باشد.

نکته اساسی که در کراتین وجود دارد این است که کراتین قابلیت افزایش ATP (منبع اصلی انرژی ماهیچه ها) را دارد، بنابراین شما با مصرف صحیح آن می توانید تعداد حرکات، ست ها و وزنه های ورزشی خود را افزایش دهید و به تبع آن بافت های ماهیچه خود را بیشتر رشد دهید.

کراتین باید در یک چرخه زمانی مشخص و درست مصرف شود، بسیاری از افراد نتایج خوب را از مصرف این مکمل برای حدود 4 هفته گرفته اند.

کراتین انواع مختلف دارد، کراتین خالص مونوهیدرات، پودر کراتین مثل پودر کراتین HDT، … و فرمولهای خاص کراتین برای مصرف در مواردی ورزشکار انسولین مصرف می کند و … خب اما کدام یک برای مصرف مناسب تر هستند؟

مکمل های غذایی کراتین که داخل آن دکستروز، آمینوها و دیگر مواد مناسب وجود دارد معمولآ در حالت کلی نتیجه بهتری حاصل می کنند. فراموش نکنیم که ارزش تاثیر گذاری یک پودر کراتین خوب همراه با آب انگور می تواند بهتر باشد. نکته دیگر اینکه کراتین را بهتر است بعد از ورزش مصرف کنید.

گلوتامین :
گلوتامین بیشترین آمینو اسید موجود در بافت ماهیچه است. این ماده از کم کاری ماهیچه ها جلوگیری می کند و ترمیم آنها را بهبود می بخشد. در واقع پس از ورزش هر چه بهتر و سریعتر به حالت اولیه خود برگردید بهتر و قوی تر میتوانید به ورزش ادامه دهید.

گلوتامین را نباید همزمان با کراتین استفاده کرد، چون در این حالت آنها با هم در جذب شدن رقابت می کنند. گلوتامین را قبل از ورزش و کراتین را پس از ورزش مصرف کنید.

مولتی ویتامین ها :
هرگزنباید مولتی ویتامین را فراموش کرد. با وجود آنکه معمولآ آنها را خیلی ساده بحساب می آورند، ولی بسیار بسیار مهم هستند. اگر شما کمبود یک ویتامین یا مینرال (ماده معدنی) داشته باشید این موضوع حتما مانع پیشرفت شما در ورزش خواهد شد.

مولتی ویتامین های خوب برای پیشرفت در حجم دادن به ماهیچه هایتان بسیار ضروری است علاوه بر اینکه برای سلامتی شما نیز می توانند مفید باشند. یکی از انواع ضعیف و مورد علاقه عموم، مولتی ویتامین Eclipse’s Complex 24 است و یک نوع قوی تر آن Multi-Pro 32X است.

شما باید پس از مشورت با متخصص و پزشک، نوع مناسب بدنتان را حتما در رژیم غذایی خود قرار دهید. اگر روزانه مقدار زیادی میوه و سبزیجات استفاده می کنید نوع ضعیف آن برای شما مناسب خواهد بود. هر چند نوع قوی تر آن برای آنکه دیگر مطمئن شوید که هرآنچه نیاز دارید به بدنتان میرسد، می توانید استفاده کنید. به علاوه ورزشکاران و کسانی که تمرینات سخت بدنسازی انجام می دهند به ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری نیاز دارند.

HMB :
HMB یک مکمل غذایی بسیار خوب است. HMB ماده ای است که بر اثر سوخت و ساز اسیدهای آمینه در بدن بوجود می آید و تاثیر عمیقی بر افزایش ماهیچه ها و محافظت از آنها دارد و حتی می تواند در از بین بردن چربی ها نیز به بدن کمک کند.

پروهورمونها :
تکنولوژی تهیه هورمون های مختلف سالهاست که در حال پیشرفت است. پروهورمون ها اساسا برای افزایش هورمونهای آنابولیک (فرآیند متابولیکی که به سنتز مواد منتهی می شود) در بدن بکار می روند. پروهورمونها برای خانم ها و نوجوانهای زیر 18 سال توصیه نمی شود و بهترین انواع رایج آنها عبارتند از :

Ergopharm 1-AD
Higher Power Megabol-X
Higher Power Anabol-X
Higher Power 4-Diol 300
Ergopharm Nor-Andro Spray
Syntrax FUZU

آنابولیک فلاون (متوکسی ، اکدیسترون و غیره … ) :
فلاون ها به دسته ای از مواد تعلق دارند که منشا گیاهی داشته و جزو مواد غذایی نیستند اما در سلامت انسان تاثیر بسزایی دارند. در این میان متوکسی فلاون و اکدیسترون آخرین و پیشرفته ترین مکمل های غذایی برای بهبود آنابولیک هستند.

آنها فلاون های غیر هورمونی هستند که بطور طبیعی ترکیب پروتئین ها، نگهداری نیتروژن و رشد ماهیچه ها را افزایش می دهند. ترکیب آنها با پروتئین بسیار خوب عمل می کند چون جذب پروتئین را افزایش می دهند. برای استفاده از اکدیسترون ضعیف Syntrax Syntrabol انتخاب خوبی است. بعضی از کمپانی ها پروتئین را با متوکسی ترکیب می کنند.

ZMA :
آخرین و مطمئنا کوچکترین مکمل غذایی در این لیست ZMA است. ZMA مخفف Zinc Magnesium Aspartate به معنی روی منیزیم و اسپارتیت (نوعی اسید آمینه) است، در واقع ZMA ترکیب روی، منیزیم، اسپارتیت و ویتامین B6 است. این مکمل غذایی شامل ویتامین و مینرال ها، برای افزایش نیرو، تستوسترون و پیشرفت ترمیم و خواب بسیار سودمند است.


 

 

 

 

 

 

 

4wcgfsqq6j0ihiejkuv7

y436j73ekn5atszadapo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *