برای اینكه بدانید چرا كوكائین در بین ورزشكاران امروزی جهان مصرف می*شود حتما باید با تاریخچه و تركیبات شیمیایی آن آشنا شوید. همانطور كه می*دانید كشت كوكائین از پرو شروع شد؛ به طوری كه خانواده*های پرویی نسل اندر نسل اقدام به كشت این ماده مرگبار می*كردند.

ورزشکار آلمانی که در سال ۱۹۹۴ به دلیل مصرف کوکائین به طور مادام العمر محروم شد

ادامه در ادامه مطلب كوكائين در ورزش

برای اینكه بدانید چرا كوكائین در بین ورزشكاران امروزی جهان مصرف می*شود حتما باید با تاریخچه و تركیبات شیمیایی آن آشنا شوید. همانطور كه می*دانید كشت كوكائین از پرو شروع شد؛ به طوری كه خانواده*های پرویی نسل اندر نسل اقدام به كشت این ماده مرگبار می*كردند.

ورزشکار آلمانی که در سال ۱۹۹۴ به دلیل مصرف کوکائین به طور مادام العمر محروم شد.

بسكتبالیست*های معروف گذشته*ای چون تری فرلو، لن بایاس، هرنل جكسون، و فوتبالیست*های بزرگی چون دان راجرز، لاری گوردون و ریكو مارشال از جمله ورزشكاران معروف و برجسته*ای بودند كه از سال ۱۹۸۰ به بعد به دلیل مصرف كوكائین جان سپرده*اند.
در سال ۱۹۱۴ قانونی به نام هریسون وضع شد كه به موجب آن مصرف كوكائین ممنوع اعلام شد. اما طولی نكشید كه سوداگران مرگ از آمریكای جنوبی دست به كار شده و مجدداً كوكائین را در بین ورزشكاران توزیع كردند. در اواسط دهه ۱۹۷۰، اثرات كوكائین سبب شد كه به جای آمفتامین به مصرف رسیده و به عنوان محرك مهم در بین ورزشكاران حرفه*ای شناخته شود. در این میان مشخص شد افرادی چون ادی جانسون، كلیف برنچ، ویلی آیكنز، استیوهاو، مارك هیس لیپ، استیودوربانز، تیرل بیگز، دیه*گو مارادونا و صدها تن از ورزشكاران سرشناس با كوكائین ارتباط دارند و چندی بعد حیثیت ورزشی آنها در معرض خطر قرار گرفت.
انستیتوی ملی بررسی استفاده از مواد مخدر تخمین می*زند كه سی میلیون نفر از مردم آمریكا از كوكائین استفاده كرده*اند و بیش از ششصد هزار نفر حداقل هفته*ای یك مرتبه كوكائین مصرف می*كنند طبق گزارشهای ارسالی ۴۷۰۰۰ مورد اورژانس ثبت شده است كه علتی جز مصرف كوكائین ندارد.
● بیشترین اعتیاد
برای اینكه بدانید چرا كوكائین در بین ورزشكاران امروزی جهان مصرف می*شود حتما باید با تاریخچه و تركیبات شیمیایی آن آشنا شوید. همانطور كه می*دانید كشت كوكائین از پرو شروع شد؛ به طوری كه خانواده*های پرویی نسل اندر نسل اقدام به كشت این ماده مرگبار می*كردند. در گذشته تصور می*شد كه كوكائین با علایم فیزیكی بازدارنده*ای همراه نیست و به همین دلیل نمی*تواند اعتیاد ایجاد كند اما اعتیاد روانی به كوكائین بیشتر و مهم*تر از اعتیاد به هروئین است. اگر به مقداری موش آزمایشگاهی مقدار زیادی هروئین بدهید دیگر از غذا استفاده نمی*كنند و سایر فعالیت*ها را نیز انجام نمی*دهند تا عاقبت از پا در می*آیند.
اگر امكاناتی فراهم كنید كه به موجب آن چند موش آزمایشگاهی به كوكائین دسترسی پیدا كنند ۹۰% آنها در مصرف كوكائین سوپر استفاده می*كنند تا عاقبت از پا در می*آیند بنابراین متوجه شدید كه اثرات مخرب كوكائین بیشتر از هروئین است.
كوكائین یك ماده مرگبار است كه مصرف كنندگان را به كام مرگ می*كشاند. این ماده همواره مورد علاقه سلاطین بوده است. حال اگر شخص بنا به علل پزشكی مجبور شود كوكائین را تحت كنترل و نظارت دقیق مصرف كند، با اختلالات فیزیكی و روانی مواجه نمی*شود. انجمن پزشكان اعلام كرده است كه كوكائین خطرناك*ترین و رعب*انگیزترین دشمن مردم تلقی می*شود.
كوكائین از برگهای یكی از گیاهان بومی كشور پرو به نام «اریتروكسیلون كوكا» به دست می*آید. بومیان این منطقه از زمان*های قدیم، برگ كوكائین را می*جویدند تا نوعی حالت خلسه در فرد به وجود آورده، از شهامت بیشتری برخوردار شده و هر نوع درد و خستگی را پنهان كنند. قبل از این دوره اینكاها و نجبا نیز از كوكائین استفاده می*كردند اما با حكومت اینكاها مصرف این ماده كاهش یافت و اینكاها در بین سایر قبایل سرخپوست كه به علت مصرف زیاد كوكائین نابود شده بودند درخشیده و از قدرت بیشتری برخوردار شدند.
اینكاها طی قرون متمادی كنترل كوكائین را در دست گرفتند تا عاقبت افراد قبیله*شان از كوكائین استفاده كردند و متحمل تلفات و خسارات زیادی شدند. به همین دلیل زمانی كه اسپانیایی*ها كشور پرو را مورد تاخت و تاز خود قرار دادند دیگر افراد زیادی باقی نمانده بودند تا در برابر ظلم آنها دفاع كنند به این ترتیب كوكائین فرهنگ یك ملت را به نابودی كشاند.
طولی نكشید كه تجارت برگهای كوكائین در بین اسپانیایی*ها رواج یافت و به سایر نقاط جهان منتقل شد. در سال ۱۸۹۵، یك شیمی*دان آلمانی به نام «فردریش گوش» آلكالوئید كوكائین را جدا كرد و یكی از دانشجویان رشته پزشكی به نام «آلبرت نیومن» در تز دكترای خود فرمول شیمیایی كوكائین را برای نابودی و انهدام مردم فراهم كردند.
طولی نكشید كه كوكائین در همه جا ظاهر شد. شیمی*دان پلیدی به نام «آنجلو ماریانی» این آلكالوئید جدی را به ماده دیگری افزود و در اختیار مردم اروپا قرار داد. این اكتشافات جدید سبب شد صدها هزار نفر و از جمله «ژول ورن» و «الكساندر دوما» به مرگ فرو بروند. «جان پمبرتون» آمریكایی نیز برگ كوكائین را به سودا افزود تا نوشابه جدیدی به نام كوكاكولا را به جهانیان عرضه كند. یكی از جراحان معروف آمریكایی به نام «هالس قید» متوجه شد كه كوكائین سبب بیهوشی و تنگی عروق خونی می*شود. در نتیجه طولی نكشید كه كوكائین در جراحی*های گوش، بینی و گلو به كار رفت.
دانشمندان در اویل دهه ۱۹۰۰ متوجه شدند كوكائین كه در هزاران لوسیون، دارو و روغن مار به كار رفته با اثرات اعتیادآور همراه است و این كشف بزرگ بسیار دردناك بود. در سال ۱۹۰۶ كوكائین تحت قانون جدیدی به نام قانون غذا و مواد مخدر قرار گرفت و تولیدكنندگان كوكاكولا كه با اعتراض شدی مردم مواجه شده بودند، مجبور شدند كوكائین را از نوشابه*های خود حذف كنند. در سال ۱۹۱۴ كه قانون هریسون وضع شد حتی پزشكان و جراحان نیز مجاز نبودند در اعمال جراحی خود از كوكائین استفاده كنند (مگر تحت شرایطی كه چاره دیگری نبود).
اما در حال حاضر شاهد هستیم كه جراحان آمریكایی هر ساله از كوكائین استفاده كرده و آن را در جراحی*های گوش، بینی و گلو به كار می*برند. در ضمن شیمی*دان*ها نیز با استفاده از این ماده موفق شدند به پیشرفت*های جدید و خارق*العاده*ای دست یابند. متأسفانه امروزه مشاهده می*كنیم كه ورزشكارن جهان از هیدروكلرید كوكائین استفاده می*كنند. جذب این ماده از طریق غشای مخاطی بینی یا زبان صورت می*گیرد.
به هر حال اثرات این ماده مرگبار ظرف مدت یك یا دو دقیقه ظاهر شده و یك ساعت به طول می*انجامد. تزریق این ماده مخدر سبب می*شود كه به سرعت وارد مغز شده (حدود ۳۰ ثانیه بعد از تزریق) و در نتیجه با اثرات شدیدتری همراه است.
زمانی كه دود كوكائین وارد شش*ها شده و عروق خونی متعددی را فرا می*گیرد مسلماً سرعت جذب آن افزایش می*یابد. اما زمانی كه هیدرو كلرید كوكائین گرم شود دودی ندارد. زیرا بر اثر حرارت دود آن از بین می*رود. عده*ای از سوداگران مرگ، آلكالوئید خالص حاصل از هیدروكلرید كوكائین را با آب آمونیاك مخلوط كرده و اثرات مهلك آن را باز هم افزایش داده*اند. در نتیجه این نوع كوكائین مرگ سریع را به همراه دارد.
كوكائین مستقیماً روی منطقه*ای از مغز كه پشت گوش قرار دارد و تحت عنوان هیپوتالاموس جانبی شناخته می*شود، اثر می*كند. این بخش از جمله مهم*ترین بخش*های مغز است كه مسوول انتقال حسی آرامش، لذت و انگیزه جنسی است. زمانی كه یكی از اعصاب این منطقه تحت تأثیر كوكائین قرار گیرد، یك ناقل عصبی به نام «دوپامین» را ترشح می*كند.
در نتیجه بین این عصب و سایر اعصاب ارتباط برقرار شده و احساس لذت و خوشی به فرد معتاد دست می*دهد. بنابراین چند ثانیه پس از مصرف این ماده مرگبار فرد معتاد با احساس لذت زیاد مواجه می*شود. سپس دوپامین جذب عصب شده و این احساس از بین می*رود. كوكائین می*تواند دوپامین را خود حفظ كرده و مدت زمان این احساس كاذب و فریبنده را افزایش دهد. در همین جا به جوانان توصیه می*كنیم كه هرگز به سراغ مواد مخدر نروند.
● آیا كوكائین اثر می*كند؟
در دهه ۱۸۸۰ زیگموند فروید تحقیقات جالبی در این زمینه انجام داده و از خودش به عنوان سوژه مورد تحقیق استفاده كرد. وی در یكی از مقاله*های معروف خود اعلام كرد كه می*توان از كوكائین به عنوان دارویی جهت درمان افسردگی محرك ذهنی و وسیله*ای جهت افزایش قدرت انرژی و شهامت استفاده كرد.
وی در یكی از آزمایشاتش نشان داد كه كوكائین می*تواند قدرت دست را به میزان ۱۲- ۲۰% سرعت و واكنش*ها را تا حدود ۴۰% و انرژی را ۵- ۱۰% افزایش دهد.
اگر تحقیقات فروید صحیح باشد به خوبی می*توان شرح داد كه چرا عده زیادی از ورزشكاران حرفه*ای معتقدند كه با استفاده از كوكائین می*توانند در اجرای حركات خاص ورزشی خود پیشرفت حاصل كنند. حتی اگر قدرت و سرعت عمل افزایش نیابد بی شك می*توان متوجه شد كه اگر آرامش و اعتماد به نفس افزایش یابد كارآیی ورزشی نیز بهبود می*یابد. زیرا كوكائین روی خستگی و درد سرپوش می*گذارد. در این صورت متوجه می*شویم كه كوكائین یك وسیله مؤثر كمك ارگوژنیك به شمار می*رود.
از سوی دیگر باید متوجه عواقب خطرناك كوكائین باشیم. بدن به سرعت كوكائین را تحمل می*كند، به طوری كه اگر كسی از كوكائین استفاده كند مجبور می*شود مقدار مصرف امروز را به سطحی بیشتر از هفته قبل برساند. ورزشكاران حرفه*ای نیز به همین دلیل بر مقدار مصرف می*افزایند و بنابراین سریع*تر از گذشته نابود می*شوند. در واقع زمانی كه از كوكائین استفاده نمی*كنند قادر به انجام هیچ كاری نیستند و طولی نمی*كشد كه بداخلاق و افسرده می*شوند.
عده*ای از ورزشكاران جهان مرتكب اشتباه بزرگ*تری نیز می*شوند؛ به طوری كه كوكائین را با الكل مخلوط می**كنند و در نتیجه ماده*ای به نام كوكااتیلن در بدنشان تولید می*شود. كوكااتیلن نیز همچون كوكائین ضربان قلب را افزایش داده و مقدار خون عروق را كاهش می*دهد كه این مسئله احتمال ابتلا به حمله قلبی را بالا می*برد.
كوكااتیلن ظرف مدت ۲۴ ساعت یا بیشتر عمل می*كند و دانشمندان با تحقیقات فراوانی كه راجع به این ماده انجام داده*اند متوجه شده*اند كه می*توان آن را مسؤول بسیاری از موارد مرگ و میر ناشی از حملات قلبی در بین ورزشكاران سالم دانست كه تا قبل از آن هیچ توجیه معقولی نداشتند. بنابراین یافته*های امروزی، خطرات كوكائین و كوكااتیلن را بیشتر از گذشته نشان می*دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *