كراتينين چيست و به چه دليل اهميت دارد ؟
شما اینجا هستید
مکمل های کاربردی متفرقه » كراتينين چيست و به چه دليل اهميت دارد ؟

مقدمه :
بدن مانند يك ماشين بسيار پيچيده از خود نشانه هايي بروز مي دهد كه تجزيه و تحليل هر يك از انها مي تواند منجر به تشخيص نارسايي ها و مشكلات بوجود آمده در آن گردد تا زمينه لازم براي مداوا هم فراهم شود و اين تشخيص ها فوق العاده حائز اهميت هستند . يكي از اعضاي حساس و مهم بدن كليه ها هستند كه اگر در عملكرد آنها اخلالي ايجاد شود براستي زندگي شخص مختل مي شود . فاكتورهاي متعددي در ادرار وجود دارد كه يكي از انها ميزان كراتينين ادار است كراتينين حاصل سوخت و ساز ردعضلات است به هيم دليل ورزشكاران و وزنه برداران و تمام كساني كه از عضلات خود استفاده زيادي مي كنند مقدار زيادي كراتينين در خون انها توليد مي شود كه از طريق كليه ها دفع مي گردد .
مقدار كراتينين را هم از طريق آزمايش خون و هم از طريق جمع آوري ادرار در يك دوره 24 ساعته مي توان اندازه گير كرد .
هر گاه ميزان كراتينين خون بالاتر از حد معمول شود نشانه نارسايي در كار كليه ها هست و به همين جهت معيار خوبي برا ي ارزيابي عملكرد كليه ها مي باشد مطلب زير در همين مورد است :

سطح كراتينين موجود در سرم خون و ميزان كليرنس آن ( يعني مقداري كه توسط كليه ها دفع مي شود ) از جمله معيارهاي مختلفي هستند كه از طريق آنها مي توان به چگونگي عملكرد كليه ها پي برد . در اينجا توضيحات تخصصي در باره اين موضوع براي انها كه علاقه مند هستند آمده است :
كراتينين ، پروتئيني است كه توسط عضلات توليد و وارد جريان خون مي شود . و ميزان آ ن در هر فردي تقريبا ثابت است . و چون حذف كراتينين در جريان خون توسط كليه ها صورت مي گيرد بنابراين اندازه گيري ميزان كراتينين در سرم خون مي تواند نشان دهنده عملكرد كليه ها باشد . هر گاه عملكرد كليه ها كاهش پيدا كند مثلا در مواردي كه يكي از كليه ها از بدن خارج مي شود تا به يكي از اعضاي خانواده اهداء شود سطح كراتينين افزايش مي يابد مقدرا معمول آن در بزرگسالان 1 است در اطفال كه عضلات كمتري دارند اين ميزان بايد 2/ 0 باشد . عضلات افرادي كه وزنه برداري مي كنند ممكن است مقداركراتينين بيشتري توليد كند .به هر حال در حالت طبيعي مقدار كراتينين سرم خون ، همانطوريكه گفته شد نشان دهنده وضعيت عملكرد كليه ها است . يك روز بعد از برداشتن يكي از كليه ها درمقدار كراتينين سرم خون به حالت پايدار : 8/1 مي رسد . هر گاه هر دو كليه برداشته شوند ( مثلا در مواردي كه شخص دچار سرطان شده است ) مقدار كراتينين بطور روزانه شروع به افزايش مي كند تا زملاني كه بيمار تحت دياليز قرار گيرد . سرعت بالا رفتن كراتينين در خون بستگي به مقدار عضلات شخص دارد . يك كودك را بايد هنگاميكه كراتينين خون او به 2 رسيد مورد دياليز قرار داد رد صورتيكه در مورد بزرگسالان اين رقم بايد به 10 يا حتي بالاتر برسد تا دياليز را شروع كنند.
كليرنس يا ميزان دفع كراتينين يعني ميزان كراتينيني كه در يك دوره زماني در خون وجود دارد و بر حسب ميلي ليتر بر دقيقه محاسبه مي شود . مقدار طبيعي ان : 120ml/min براي بزرگسالان است كه نسبت معكوس با سرم خون دارد . هر گاه ميزان كليرنس كراتينين به نصف مقدار طبيعي خود كاهش پيدا كند ميزان سرم خون دو برابر مي شود و وقتي كراتينين خون به 3 برسد به اين معني است كه كليرنس آن به 30 رسيده است وقتي 4 شود به 15 و به همبن ترتيب … اما اينكه چرا وقتي يكي ز كليه ها برداشته مي شود بجاي اينكه كراتينين 2 شود عدد 8ژ1 را نشان مي دهد بدليل اين است كه عمل فيلتر و تصفيه در كليه به حداكثر خودش مي رسد ( در واقع نوعي جبران كردن ) و بنظر مي رسد بدليل كار سخت تري كه تنها كليه موجود د ربدن شخص انجام مي دهد باعث مي شود كه عملكرد كليه كمي بيشتر از نصف افزايش پيدا كند .
معمولا هنگاميكه در بزرگسالان شواهدي دال بر نارسايي در كار كليه مشاهده مي شود و مثلا ميزان كراتينين خون به حدود 10 ميلي ليتر در دقيقه مي رسد بايد دياليز را شروع كرد . . ميزان دفع كراتينين از بدن ( كليرنس ) را بايداز طريق جمع آوري ادرا در طي 12 تا 24 ساعت و آزمايش آن اندازه گرفت . از اين طريق مي توان تخمين دقيق تري از عملكرد كليه ها بعمل آورد چون اين حالت ديگر بستگي به ميزان عضلات شخص ندارد.
توجه داشته باشيد كه واحدي كه در آمريكا مورد استفاده است : mg/dl است . براي تبديل به واحد بين المللي كه ميكرو مول بر ليتر است بايد مقدار كراتينين را در عدد 88 ضرب كنيد . بنابراين كراتينين 2mg/dl برابر همان 176 ميكرو مول بر ليتر است .

برچسب ها :
 1. مینا

  سلام.کسی که کم کاری کلیه داره ایا بحالت اولیه ینی سالم بودن میرسه؟

  • مهدی

   پزشکان به اشخاصی که در طول فصل تابستان دچار کم کاری کلیه می باشند مصرف میوه‌های خاصی را برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌کنند.از جمله میوه‌های مفید و پر خاصیت دارای خواص ضد احتباس آب در بدن میوه‌‌هایی مانند آوکادو، پاپایا، انبه، موز و طالبی می باشند.گفتنی است وجه مشترک تمامی این میوه‌ها و جود عنصر پتاسیم در ترکیبات آنها است که پتاسیم از احتباس آب جلوگیری می‌کند.البته پزشکان توصیه می‌کنند تا در کنار عدم استعمال دخانیات، مصرف آب فراوان، داشتن رژیم غذایی مناسب و فاقد چربی اشخاص ضمن استفاده از این میوه‌ها در صورت داشتن مشکلات جدی حتما با پزشک متخصص مجاری ادراری تماس بگیرند زیرا ممکن است علل متفاوتی برای این کم ادراری وجود داشته باشد که نیازمند بررسی باشد.

  • یوسف

   توصیه های اینجانب برای اینکه کلیه هایی سالم داشته باشیم و کارمان به اینجاها نکشد:
   ۱- هر دو ساعت یک لیوان آب میل کنید بهترین نوشیدنی آب است و سپس چای کم رنگ و مصرف میوه های آبدار
   ۲- از پاشیدن بی رویه نمک به غذا اجتناب کنید
   ۳- چکاب منظم را فراموش نکنید و با تشخیص به موقع بیمار های آسب رساننده به کلیه از قبیل دیابت، فشارخون، برگشت ادرار به کلیه، سنگ کلیه و وجود انسداد آنها را به موقع درمان کنید.
   ۴- بازهم تأکید می کنم دیابت و فشار خونتان را کنترل کنید.
   ۵- از مصرف غذاهای پرنمک و پر پروتئین به عنوان عادت اجتناب نمائید.
   ۶- با بررسی دقیق قبل از ازدواج و در صورت سابقه خانوادگی بیماری کیستی کلیه در یکی از زوجین از ازدواج با چنین افرادی به علت انتقال نسل به نسل بیماری جلوگیری کنید.
   ۷- در صورت مشاهده کوچکترین علائم و نشانه های نارسائی کلیه با پزشک معالجتان مراجعه نمائید.

   • من

    کی توصیه تو را خواست؟!

  • ایوب خضرسوری

   بله می توان کلیه را دوباره به حالت اول بر گرداند . با این شماره تماس بفرمایید تا مشاوره بدهم. باتشکر

 2. A

  سلام دوستان من میخوام با کسی ازدواج کنم که مشکل بالا بودن کراتین خون رو داره میخواستم ببینم آیا ممکنه در آینده مشکلی بوجود بیاد؟

 3. bA

  سلام دوستان من میخوام با کسی ازدواج کنم که مشکل بالا بودن کراتین خون رو داره میخواستم ببینم آیا ممکنه در آینده مشکلی بوجود بیاد؟

 4. علی

  سلام پدر من الان تو بیمارستان بستری هست یکی از کلیه هاش کیست داشت برداشتن ولی الان کراتین خونش هرروز بیشتر میشه الان روی ۸هست یکبار هم دیا لیز شده لطفأ راهنمایی کنید

 5. محمد علی آئینه

  اینجانب ۰۹۱۲۶۱۶۲۴۳۰ مدت ۱۶ ساله پیوند کلیه انجام دادم و کراتئینم ۲/۵ و دفع پروتئین trace است لطفا” راهنمائی کنید

 6. شهرام جاویدب

  سلام.کراتین کلیه ام بالاست.و برای این موضوع خیلی نگرانم.لطفا راهنماییم کنید که باید چیکار کنم؟ ممنونم

 7. شهرام جاویدی

  سلام.کراتین کلیه ام بالاست.و برای این موضوع خیلی نگرانم.لطفا راهنماییم کنید که باید چیکار کنم؟ ممنونم

 8. مرتضی رودی

  باسلام.کراتینین خون مادرمن الان ۸روزه از۵ شروع شده وبه ۸رسیده دربیمارستان هاشمی نژادبستری شده الان سه روزه پشت سرهم دیالیزمیشه.دیابت وچربیه خونم داره بافشاردکترهاهم جواب درست وحسابی نمیدن که چراکراتینینش پایین نمی آید.لطفاراهنمایی کنیید.متشکرم

 9. احمد محمدي

  آخه در اینترنت راهنمایی میخواین !!!!

 10. مریم عماد

  سلام کراتین ۰/۹ یعنی چه

 11. فرهاد

  باید در ۲۴ ساعت چند لیتر ادرار جمع شود

 12. پژمان خالدیان

  سلام خواهر من الان ۴۰ روزه تصادف کرده و طحال رو هم برداشتن بدلیل خون ریزی زیاد کلیه ها کم کار و به نوعی از کار افتادن در این مدت هم مرتبا دیالیز شده ایا امکان برگشت کلیه ها وجود داره؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره