قدرت آنابولیک انسولین
شما اینجا هستید
استروئیدهای تزریقی » قدرت آنابولیک انسولین

قدرت آنابولیک انسولین برای افزایش سریع حجم و قدرت، تستوسترون یکی از آنابولیک‌ترین هورمون‌ها در جهان به حساب می‌آید تستوسترون در سطح بالای آن خواه از طریق استروئیدهای آنابولیک، بیش هورمون‌ها و محرک‌های هورمونی دیگر تحریک شرایط آنابولیکی را در بدن سبب می‌شود که نهایتاً فیزیک بدنی تفکیک شده و عضلانی، ماحصل آن خواهد بود. اما تستوسترون تنها هورمون آنابولیک محسوب نمی‌شود و انسولین هم هورمون دیگری است که به همان اندازه قدرتمند است.

 


انسولین مسئولیت انتقال مواد مغذی به‌داخل جریان خون و تضمین حداکثر جذب و استفاده هر نوع مکمل قانونی و یا غیرقانونی را برعهده دارد. انسولین همچنین تشدید‌کننده ارسال کربوهیدرات‌ها و مکمل‌هائی همچون کراتین، گلوتامین و غیره را به‌داخل سلول‌های عضلانی به‌منظور حداکثر پمپ عضلانی می‌باشد.

ممکن است با عبارت انسولین اسپایک آشنائی داشته باشید. این عبارت برمی‌گردد به افزایش سریع سطح انسولین در داخل بدن که به‌طور معمول به‌وسیله مصرف یک دوز مشخص از قندهای ساده حاصل می‌شود که در حداکثر محصولات حاوی کربوهیدرات و کراتین به‌صورت توام نیز مشاهده می‌شود. به‌منظور انتقال موادغذائی به‌داخل جریان خون و سلول‌های عضلانی به ترشح یک‌باره انسولین نیاز می‌باشد. با وجود تأثیر بالا و فوائد زیاد آن، انسولین اسپایک یا همان ترشح یکباره انسولین در مقادیر بالا می‌تواند کربوهیدرات زیادی را سبب شود که این کربوهیدرات‌ها به‌صورت کامل متابولیزه نشده و نهایتاً به‌صورت چربی در بدن ذخیره می‌شوند. انسولین تا زمانی‌که بر روی نحوه تأثیر آن بر روی بدن کنترل داشته باشد یک هورمون آنابولیک قوی محسوب می‌شود. اگر عملکرد انسولین را تحت کنترل داشته باشید در عرض ۴ تا ۶ هفته قادر خواهید بود ۵ تا ۱۰ بر وزن‌تان بیفزائید. در غیر این‌صورت با آسانی چربی قابل ملاحظه‌ای را در بدن خود جای داده‌اید.
بدنسازان آماتور مسابقه‌ای از انسولین به‌شکل تزریقی آن جهت شتاب دادن به رشد عضلات‌شان در دوران خارج از مسابقه استفاده می‌کنند. به‌طور معمول عمل تزریق بلافاصله پس از تمرین و یا قبل از خوردن وعده غذائی حجیم پس از تمرین صورت می‌گیرد. انسولین کربوهیدرات‌ها را به‌داخل عضلات تهی شده به‌منظور جایگزین شدن و پر شدن دوباره آنها می‌فرستد و همچنین به ارسال پروتئین می‌پردازد که خیلی سریع به‌شکل عضله خالص سنتز شده به عضلات فرستاده می‌شود و بدین ترتیب در شکل دادن به یک فیزیک بدنی عضلانی و رگی بسیار نقش ایفا می‌کند.
همان‌طور که می‌دانید تزریق انسولین کار بسیار خطرناکی است بله درست است که بدین ترتیب افزایش وزن حاصل می‌شود. اما اغلب این افزایش وزن چربی است که هرگز آن را از دست نخواهید داد. به‌علاوه اینکه اگر در همان مدت زمان کوتاه پس از تزریق انسولین به اندازه افی کربوهیدرات نخورید آن‌موقع است که دچار شوک دیابتی یا حتی کوما دیابتی خواهید شد.
به‌دلیل دارا بودن این خاصیت آنابولیکی بالقوه انسولین، بدنسازان سلامتی خودشان را برای دست‌یابی به نتایج فوق به خطر می‌اندازند. شاید عقلانی به‌نظر نیاید اما وسوسه دستیابی به عضلات بزرگ‌تر همیشه برای یک‌سری از بدنسازان که در جستجوی میان‌بر هستند وجود داشته است.
خوشبختانه دیگر نیازی به خطر انداختن سلامتی به منظور دستیابی قدرت انسولین نیست چون تحقیقات اخیر راهی را پی روی ما گذاشته که می‌توانیم با دستکاری در میزان ترشح انسولین به‌صورت کاملاً بی‌خطر و قانونی همان نتایج را به‌دست آوریم.
مکمل تهیه شده توسط شرکت SAN یکی از محصولاتی است که دقیقاً شبیه به انسولین عمل می‌کند. این ترکیب تشکیل شده از چهار عنصر محرک انسولین این محصول بر پایه‌ای علمی به‌گونه‌ای طراحی شده که افزایش عملکرد و خواص مثبت انسولین بدون افزایش سطح انسولین در بدن را در پی داشته باشد. مکمل فوق کربوهیدرات‌ها را به‌داخل سلول‌های عضلانی به منظور حداکثر پمپ عضلانی انجام می‌دهد. این ماده انتقال تمامی موادمغذی همچون آمینواسیدها از پروتئین، کراتین و سایر مکمل‌های دیگر را به‌داخل جریان خون و عضلات به منظور عملکرد آنابولیکی انجام می‌دهد و تمام این موارد را بدون افزایش سطح انسولین در بدن صورت می‌دهد. به‌منظور ارتقاء خاصیت آنابولیک در داخل بدن می‌بایست بالانس بین گلوکز و انسولین را به شکل بسیار ظریف حفظ نمائید. همین‌طور که سطح گلوکز افزایش می‌یابد میزان انسولین نیز می‌بایست به‌شکل هماهنگ با آن افزایش یابد و همین‌طور که سطح گلوکز کاسته می‌شود از سطح انسولین نیز به‌صورت هماهنگ با آن کاسته شود. تا وقتی‌که این بالانس حفظ شود. بر حجم عضلانی و قدرت به‌صورت روزانه افزوده می‌شود اما در صورت برهم خوردن این بالانس خیلی سریع متوجه خواهید شد که در حال افزایش بافت چربی و کاهش قدرت هستید.
وقتی‌که سطح خون افزایش می‌یابد بدن شروع به آزادسازی انسولین می‌نماید و زمانی‌که این اتفاق افتاد سطح قند خون دوباره پائین آمده و به حد نرمال خود می‌رسد. اگر بدن در مقابل این تأثیر انسولین مقاوم شود آن‌موقع است که سطح قند خون به آسانی به میزان نرمال آن باز نخواهد گشت. مقاومت در مقابل انسولین یکی از علائم شروع دیابت (مرض قند) است و زمانی‌که به‌صورت کامل ظاهر شد بدن دیگر توانائی استفاده کامل از انسولین ترشح شده را نخواهد داشت.
به‌دلیل اینکه ترشح میزان نرمال انسولین نمی‌تواند سطح قند خون را پائین بیاورد بدن شروع به ترشح مداوم انسولین بیشتر به منظور کاهش سطح قند خون و تنظیم بالانس بین گلوکز و انسولین می‌نماید زمانی‌که بدن انسولین بیش از حد آزاد می‌نماید کربوهیدرات به نحو مؤثر متابولیزه نمی‌شود و در عوض به‌جای این‌که به‌شکل انرژی برای پر کردن عضلات به‌سویله گلیکوژن مورد استفاده قرار می‌گیرد به‌صورت چربی ذخیره می‌شود و این یعنی خطر. زمانی‌که سطح انسولین از میزان مورد نیاز آن بالاتر که باشد بدن نخواهد توانست از کربوهیدرات‌ها به‌صورت کامل استفاده کند و آن‌موقع است که شروع به چیدن طبقاتی از بافت‌های چربی بر روی هم می‌نماید. کلید کار در مهار قدرت آنابولیکی انسولین، افزایش حجم عضلانی و قدرت و افزایش قابل ملاحظه‌ای سنتز پروتئین و جذب موادمغذی و تواماً بی‌تأثیر ساختن خواص مضر آن می‌باشد. مکملی که پیشتر از آن نام بردیم حاوی تمامی عناصر تقلیدکننده خاصیت آنابولیک است. این عناصر عبارتند از:

۲) وانادیل سولفات Vanadyl sulfate
۳) گلیکومین Glycocyamine
۴) دی پینیتول D-pinitol
چهار ترکیب فوق در دوز معینی عملکردی شبیه به انسولین را بدون افزایش سطح انسولین در بدن برای ما برآورده می‌کنند، هر ماده تأثیر انسولین را تقلید می‌نماید. زمانی‌که ترکیب می‌شود تشدید انفجاری عملکرد آنابولیکی را در بدن باعث می‌شوند. در سال‌های اخیر آلفا لیپویک اسید به‌عنوان جدیدترین و مؤثرترین تقلیدکننده خاصیت انسولین اهمیت زیادی پیدا کرده است این ماده در فرمول خیلی از کراتین‌ها و مکمل‌های غذائی وجود دارد. در این‌خصوص جای هیچ شکی نیست چون تحقیقات دانشگاهی زیادی این تأثیر را ثابت کرده است بنابراین وقتی نوبت به تحریک خاصیت انسولین می‌رسد آلفالیپویک اسیدیک ماده بسیار قوی است. آلفالیپویک اسید همچنین یک آنتی‌اکسیدان قوی بوده و در حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از تأثیرات ناشی از تمرین‌زدگی نیز نقش به‌سزائی دارد. بنابراین با مصرف آلفالیوپیکا اسید کامل‌تر و سریع‌تر از اجراء یک برنامه تمرین سنگین و با شدت ریکاوری می‌شوید. تقریباً ۱۰ سال قبل بود که اولین محصول تقلیدکننده خاصیت انسولین به دنیای بدنسازی معرفی شد و آن چیزی نبود جزء وانادیل سولفات.
این ماده نوع محلول مینرال وانادیوم بوده و به‌صورت موفقیت‌آمیزی در جهت تحریک ترشح یک‌باره انسولین انتقال کربوهیدرات‌ها به‌داخل سلول‌های عضلانی به منظور پرتر و سفت به‌نظر رسیدن آنها مورد استفاده قرار گرفته است. متأسفانه بدنسازها شروع به مصرف این ماده در دوزهای بالا کردند و با سوء استفاده از یک محصول خوب مشخص شد که مقدار زیادی وانادیل سولفات می‌تواند برای بدن سمی باشد.
راه‌حل در استفاده از ماده در مقادیر کم و دوزهای کم می‌باشد و بدین ترتیب نه تنها هرگز سطح آن در بدن به میزان سمی نخواهد رسید بلکه بدن نسبت به آن مقاوم نخواهد شد. به‌دلیل اینکه وانادیل سولفات تنها یک عنصر از چهار ترکیب فوق می‌باشد، مقدار محدود آن بسیار مؤثر است. در این مکمل میزان وانادیل حدود ۱۰ میلی‌گرم است.
ترکیب سوم گلیکوسامین نام دارد که یک عنصر پیش‌درآمد نزدیک کراتین می‌باشد. گلیکوسامین یک ماده بسیار قابل توجه است به‌دلیل اینکه تأثیرات سودمند ترشح انسولین را بدون نیاز به کربوهیدرات تقلید می‌کند. از خواص مثبت گلایسمیک کربوهیدرات‌ها به انتقال موادمغذی و پرکردن عضلات با گلیکوژن برای پرتر و عضلانی‌تر به‌نظر رسیدن و مهیا کردن منابع انرژی در دسترس برای تمرین سنگین نام برد.
گلیکوسامین تأثیرات منفی کربوهیدرات‌ها را مجزا می‌نماید که در این‌خصوص می‌توان به ذخیره کالری بیشتر به‌شکل چربی و تأثیرگذاری منفی بر روی انرژی به‌وسیله افزایش و کاهش سریع و یکباره قند خون نام برد. اما شاهکار این مکمل در بودن ۲۵۰ میلی‌گرم گلیکوسامین موجود در آن می‌باشد. این ماده همچنین قدرت اداره‌کردن کربوهیدرات بالای موجود در برخی از فرمول‌های کراتین و مکمل‌های افزایش وزن مثل گینرز را دارد. گلیکوسامین انتقال این مواد به‌داخل سلول‌های عضلانی را بدون اینکه بدن را موظف به ترشح انسولین نماید انجام می‌دهد.
دی‌پینیتول چهارمین و آخرین ماده تقلیدکننده خاصیت انسولین است که در این مکمل قرار دارد. این ماده استفاده گلوکز در سطح بالای آن را به‌وسیله فرستاده موادمغذی به‌داخل سلول‌های عضلانی این ماده استفاده گلوکز در سطح بالای آن به‌وسیله فرستادن موادمغذی به‌داخل سلول‌های عضلانی و جریان خون برای جذب سریع‌تر بهینه می‌سازد. از همه مهم‌تر اینکه این مکمل انتقال تمامی موادمغذی را به‌داخل سلول‌های عضلانی و جریان خون شتاب می‌دهد که کربوهیدرات نیز در این گروه قرار دارد. مکمل فوق به‌دلیل اینکه باعث می‌شود آمینواسید موجود در پروتئین خیلی آسان برای جذب سریع در دسترس قرار بگیرد به‌نحو قابل ملاحظه‌ای سنتز پروتئین را افزایش می‌دهد.
مکمل فوق به‌شکل کپسول می‌باشد که به‌صورت دو بار در روز و هر بار دو عدد کپسول مصرف می‌شود. از همان بدو شروع استفاده از این مکمل تغییر را در خود احساس خواهید کرد. یعنی در باشگاه قوی‌تر شده و پمپ خون عضلانی‌تان بسیار محسوس‌تر خواهد بود و هیچ لزومی به استفاده از داروی خطرناک انسولین نیست. یک مثل قدیمی هست که می‌گوید بازی بازی آن هم با دم شیر. یادتان باشد که بعضی اوقات بازی کردن با هورمون‌های بدن به شکل تزریق آمپول‌هائی مثل انسولین و.. تبعات ناگواری را برایتان به ارمغان می‌آورد که هیچ دکتر و پزشکی قادر به مداوای آن نخواهد بود. پس عقل سلیم را سرلوحه خود قرار دهید و از وسوسه و راهنمائی‌های غلط در این ورزش به‌هیچ عنوان استقبال نکنید.
در ضمن اگر به مکمل فوق به‌صورت یکجا دسترسی ندارید می‌توانید با استفاده از ۲ یا هر چهار مکمل دیگر به‌صورت جداگانه خودتان تا حدودی عملکرد مکمل ذکر شده در این مقاله را شبیه‌سازی کنید. برای مثال مکمل وانادیل سولفات به‌صورت قرص و یا کپسول در فروشگاه‌ها و داروخانه‌های معتبر موجود می‌باشد و آلفالیپویک اسید ینز به همین منوال و دو ماه دیگر نیز شاید به‌صورت مجزا وجود داشته باشد و یا نه در مکمل‌های دیگر مورد استفاده قرار گرفته باشد.
در اخر اینکه از این قبیل مکمل‌ها نیز به‌صورت دوره‌ای استفاده کنید و از مصرف مداوم آنها پرهیز کنید. ۱) آلفالیپویک اسید Alpha lipoic acid

 1. saeid

  ممنون، کامل و مفید بود

 2. ایمان

  باسلام وخسته نباشید از وبلاک خوبتون
  میخواستم بپرسم همراه دوره ای که جدیدا قصد دارم استفاده کنم که شامل (وینسترون+وی+پمپ+امینو)
  ایا میتوتنم در کنارش انسولین هم تزریق کنم یا خیر؟؟؟؟
  و اینکه اگر مشکلی از نظر تزریق کردن ندارم ،دوز مصرفی تزریقم باید به چه صورت،و چه مقدار باشد که سطح ان در بدنم بالا نرود و تبدیل به چربی نگردد.
  ممنون

  • رضا

   ایمان جان بیخیال انسولین شو هر بلایی استروییدها سرت بیارن شرف داره به مرض قند!!!

 3. ارمین

  درود
  من خودم دیابت دارم ئر روز ۳ بار انسولین میزنم وزرنم هم نسبت به قدم مطلوب
  هست آیا می تونم برم باشگاه و به حجم غضلاتم اضافه بکنم ؟
  در ضمن من قبل از اینکه که دیابت بگیرم ۵ سال باشگاه میرفتم .
  سپاس

  • مهدی

   بیماران دیابتی چگونه ورزش کنند؟
   بیماری قند (دیابت) یکی از شایع ترین بیماری های غدد درون ریز است که با افزایش غیر طبیعی قند خون، اختلالات متابولیکی حاد و عوارض درازمت در چشمها، کلیه ها، اعصاب و عروق خونی مشخص می گردد.

   بیماری قند (دیابت) یکی از شایع ترین بیماری های غدد درون ریز است که با افزایش غیر طبیعی قند خون، اختلالات متابولیکی حاد و عوارض درازمت در چشمها، کلیه ها، اعصاب و عروق خونی مشخص می گردد.

   ● عوامل ایجاد بیماری:
   تا کنون علت دقیق بیماری قند شناخته نشده است، اما مهمترین عواملی که در ایجاد این بیماری دخالت دارند عبارتند از:
   وراثت
   عوامل محیطی (عفونت های ویروسی)
   چاقی (بیش از ۸۰ درصد از بیماران چاق هستند.)
   حاملگی (به بیان دیگر، خانم هایی که نوزادان با وزن زیاد به دنیا می آورند و یا سقط های مکرر داشته باشند
   ● انواع بیماری قند یا دیابت:
   بیماری قند به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود:
   ۱) دیابت وابسته به انسولین (نوع ۱) که با کاهش یا عدم ترشح انسولین در بدن، به علت تخریب سلول های ترشح کننده انسولین پدید می آید. در این نوع بیماری حداکثر شیوع در سنین یازده تا سیزده سالگی است.
   ۲) دیابت غیر وابسته به انسولین (نوع ۲) که با افزایش مقاومت نسبت به اثر انسولین در بافتها مشخص می شود که در دیابت نوع ۲ اکثر مبتلایان چاق می باشند و سن بروز بیماری بالای چهل سال می باشد.
   ● نشانه های بیماری قند یا دیابت:
   تظاهرات بالینی از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما در اکثر بیماران با علائم ناشی از افزایش قند خون (افزایش حجم ادرار، افزایش میزان مصرف مایعات – غذا ) لاغری و ضعف و خارش بدن بروز می کند. بعضی از عوارض این بیماری اختلالات گردش خون، زخم پا، اختلال در بینایی و نابینایی که به صورت ویروس نمایان می شود و همچنین مهمترین علامت اغمای دیابتی است که یک بیهوشی کامل می باشد و به تدریج رخ می دهد.
   ● راه های درمان:
   بیماران مبتلا به قند را می توان با کنترل رژیم غذایی، ورزش منظم روزانه و تزریق به موقع انسولین و یا مصرف کاهش دهنده قند خون درمان نمود. منظور از رژیم غذایی تنظیم مواد مصرفی مورد نیاز بدن است.بیماران دیابتی نیازمند رژیم غذایی خاصی نیستند و می توانند از همان غذایی که سایرین استفاده می کنند مصرف نمایند اما آنان باید از مصرف شیرینی جات و تنقلات خودداری نمایند. همچنین این عزیزان نیاز دارند تا غذای مصرفی را به جای سه وعده در ۵ یا ۶ وعده تقسیم نموده و میل کنند. این کار موجب می شود تا قند خون آنان به یکباره بالا نرود. از سوی دیگر ورزش و فعالیت جسمانی موجب جذب قند بیشتری به بافت های عضلانی شده و در نتیجه قند خون پایین بیاید. در واقع می توان گفت که در درمان بیماری قند، ورزش نقش انسولین یا سایر داروهای پایین آورنده قند خون را ایفا می کند. ورزش های مناسبی که می توان پیشنهاد نمود عبارتند از:
   ـ پیاده روی
   ـ دویدن آرام
   ـ اسکی
   ـ شنا
   ـ نرمش های عمومی
   ـ دوچرخه سواری
   ● راهنمای کلی و توصیه های ضروری در بیمارن دیابتی:
   برای ورزش کردن مشاوره با پزشک در خصوص مصرف داروهای خوراکی، زمان مناسب برای ورزش کردن و دفعات تزریق از اهمیت خاصی برخوردار است. همچنین افراد مبتلا با سن حدود ۴۰ سال به بالا علاوه بر رعایت موارد ذکر شده باید مورد ارزیابی با تست ورزش قرار گیرند.
   برنامه های ورزشی باید به آهستگی و با فشار کم آغاز و به تدریج به سرعت و فشار آن افزوده شود. همچنین توصیه می شود که بیماران دیابتی قبل از هر جلسه فعالیت ورزشی بدن خود را با حرکات ملایم و آهسته گرم نمایند و پس از پایان فعالیت نیز بدن خود را سرد نمایند. تعداد جلسات توصیه شده برای اینگونه بیماران ۳ تا ۵ جلسه در هفته می باشد. معمولا برنامه ورزشی برای بیماران دیابتی باید هوازی بوده و فشار به شکل تدریجی افزایش یابد. بعلاوه هر جلسه باید شامل بخش های زیر باشد:
   ۱) ۱۰ دقیقه گرم کردن بدن با حرکات نرمشی
   ۲) ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزشهای هوازی (پیاده روی – دوی آهسته) با میزان مشخص افزایش ضربان قلب (۶۰ تا ۷۵ درصد حداکثر ضربان قلب)
   نحوه ی مشخص کردن درصدی از حداکثر ضربان قلب این چنین است که سن خود را از عدد ۲۲۰ کم می کنید،‌عددی به دست خواهد آمد که حداکثر ضربان قلب شما می باشد. سپس می توانید درصد مورد نظر را از حداکثر ضربان قلب بدست آورید.
   برای مثال ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب فردی ۲۰ ساله این چنین محاسبه می شود:
   ضربه در دقیقه۲۰۰=۲۰-۲۰۰
   ضربه در دقیقه۱۴۰ =۷۰%X۲۰۰
   ۳) ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ورزش های سبک و حرکات کششی برای سرد کردن بدن (برای اطلاع بیشتر مراجعه شود به نوشتار « تمرینات کششی و عمومی» در آرشیو موضوعی وبلاگ)
   پیاده روی از مناسب ترین فعالیت هایی است که برای بیماران قندی توصیه می شود چرا که در همه جا قابل اجرا می باشد و نیاز به وسیله خاصی ندارد. از جمله تاثیرات دیگر پیاده روی میتوان به کاهش فشار خون، کاهش وزن چربی بدن و کاهش وزن نیز اشاره کرد.
   ● نمونه ای از یک برنامه پیاده روی مناسب برای بیماران قندی:
   هفته/ تعداد دفعات تمرین در هر هفته/ مدت زمان هر جلسه تمرین
   اول/ سه تا پنج بار/ ۱۰ دقیقه
   دوم/ سه تا پنج بار/ ۱۵ دقیقه
   سوم/ سه تا پنج بار/ ۲۰ دقیقه
   چهارم/ سه تا پنج بار/ ۲۵ دقیقه
   پنجم/ سه تا پنج بار/ ۳۰ دقیقه
   ششم/ سه تا پنج بار/ ۳۵ دقیقه
   هفتم/ سه تا پنج بار/ ۴۰ دقیقه
   هشتم/ سه تا پنج بار/ ۴۵ دقیقه
   نهم به بعد/ سه تا پنج بار/ ۴۵ دقیقه تکرار می شود
   ● سایر راهنماییهای برای بیماران دیابتی به قرار زیر است:
   ۱) نوع و شدت تمرینات و اجرای آنها باید حتما با نظارت متخصص انجام پذیرد.
   ۲) تمرینات ورزشی باید حداقل دو ساعت بعد از صرف غذا صورت گیرد.
   ۳) بهتر است از تمرینات ایستا استفاده بیشتر شود.
   ۴) از مصرف دخانیات به هر شکلی خودداری شود.
   ۵) ماساژ ملایم پاها از نوک انگشتان به سمت بالا به صورت بسیار آرام، مفید می باشد.
   ۶) پیاده روی بسیار آرام، دوچرخه سواری در مسیرهای هموار با سرعت خیلی آهسته، حرکات کششی و نرمش های آهسته مجاز می باشد.

  • قادر

   ورزش در افراد دیابتی
   از آنجائیکه دیابت به بیماری قرن شهرت یافته و تعداد بیشماری از مردم جهان به آن مبتلا شده اند افراد دیابتیک باید با استعانت از ورزش ، بیماری خود را تا حد امکان کنترل نمایند . انجام ورزش باید به عنوان جزئی ازبرنامه روزانه شما دربیاید . برای رسیدن به این هدف شما باید هرچه زودتر و در سنین پایین تر ورزش منظم را شروع کنید اگر فرزند شما مبتلا به دیابت است انجام منظم فعالیت ورزشی توسط شما نه تنها موجب افزایش سطح سلامت عمومی بدنتان خواهد شد بلکه الگوی خوبی را نیز برای فرزندتان بوجود خواهد آورد . بنابر این سعی کنید تا

   حد امکان هنگام فعالیت های ورزشی همراه وی باشید و او را به انجام مداوم آن تشویق نمایید و همیشه قبل از شروع هر ورزشی ابتدا به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه نرمش های کششی انجام دهید.

   نوع فعالیت ورزشی افراد دیابتیک

   به طور کلی بهترین نوع ورزش برای افراد مبتلا به دیابت « ورزش های هوازی » هستند . لازم به تذکر است که ورزش ها به دو نوع کلی هوازی و بی هوازی ( فسفاژن ) تقسیم می شوند . درورزش های هوازی شما به مدت حداقل ۲۰ تا ۲۵ دقیقه با شدت کم یا متوسط و به طور مداوم به انجام ورزش می پردازید . در عوض در ورزش های بی هوازی ( فسفاژن ) شما در یک مدت کوتاه فعالیت شدیدی را انجام می دهید و سپس استراحت می کنید ( مثل وزنه برداری و بدنسازی ) . ورزش های هوازی بیشتر موجب تقویت دستگاه قلب و گردش خون و ورزش های بی هوازی باعث باعث افزایش نیرو و حجم عضلات بدن می شود .

   از نمونه ورزش های هوازی می توان به پیاده روی ، دویدن آهسته یا روی تردمیل ، قایق سواری ، طناب زدن رقص ، شنا ، اسکی و دوچرخه سواری روی دوچرخه ثابت یا متحرک نام برد.

   شدت فعالیت های ورزشی برای افراد دیابتیک

   معمولاً بعد از شروع فعالیت بدن تعداد ضربان قلب شروع به بالا رفتن می کندتا به حداکثر مقدار خود برسد . این مقدار حداکثر در سنین مختلف متفاوت است و به صورت زیر محاسبه می شود .

   ( برحسب سال ) سن – ۲۲۰ = حداکثر تعداد ضربان قلب . به عنوان مثال در یک فرد ۴۰ ساله حداکثر تعداد ضربان قلب به صورت زیر محاسبه می شود . ۱۸۰=۴۰-۲۲۰ اگر ضربان قلب در حالت استراحت را ۷۰ بار در دقیقه فرض کنیم محاسبه حداکثر تعداد ضربانی که قلب این شخص می تواند بیشتر از حالت استراحت داشته باشد به صورت زیر است . ۱۱۰= ۷۰ – ۱۸۰ به این مقدار جدید ضربان قلب ذخیره می گویند .

   به طور کلی شدت انجام ورزش های هوازی باید به گونه ای باشد تا شما به ۶۰ تا ۷۰ درصد تعداد ضربان قلب ذخیره خود برسید ولی این افزایش باید به طور تدریجی انجام شود . مثلاً در مثال قبلی برنامه ریزی برای تنظیم شدت فعالیت ورزشی طبق مراحل زیر صورت می گیرد

   شروع فعالیت با ۴۰ تا ۵۰ درصد ضربان ذخیره ۴۴= ۱۰۰÷ ۱۱۰* ۴۰ درصد . در واقع قلب این شخص باید در شروع فعالیت ۱۱۴ بار در دقیقه ( ۷۰+۴۴ ) بطپد . افزایش تدریجی شدت فعالیت طی چند هفته تا رسیدن به مقدار هدف ( ۷۰-۶۰ درصد ضربان قلب ذخیره ) ۷۷= ۱۰۰÷۱۱۰*۷۰درصد یعنی بعد از رسیدن به سطح ایده آل تعداد ضربان قلب باید ۷۷ بار بیشتر از زمتن استراحت باشد ( یعنی ۱۴۷ بار در دقیقه )

   افراد مسن یا کسانی که مدت طولانی از زمان ابتلای آنها به دیابت گذشته است و بنا به تشخیص پزشکان دچار عوارض سیستم اعصاب خودکار بدن شده اند ( در نتیجه ضربان قلب در هنگام ورزش بخوبی تنظیم نمی گردد ) بجای محسبات فوق می توانند به عنوان یک قانون ساده شدتی از ورزش را برای خود مناسب بدانند که در آن عین احساس گرم شدن قادرند به راحتی و بدون نفس نفس زدن صحبت کنند .

   از آنجایی که پیاده روی ساده ترین انتخاب در میان ورزش های هوازی است شما می توانید فعالیت خود را با ۵/۱ کیلومتر پیاده روی در روز شروع کنید و طی ۶ هفته مقدار آن را به ۶ کیلومتر افزایش دهید . در حال حاضر توصیه می شود که افراد بالغ مبتلا به دیابت به منظور افزایش توده عضلانی خود ۲ تا ۳ بار در طول هفته به انجام ورزش های قدرتی ( کار کردن با دستگا های بدنسازی ) با شدت کم نیز بپردازند .

   مدت انجام فعایت های ورزشی

   به طور کلی به منظور اینکه یک ورزش هوازی اثرات مطلوب خود را در بدن بگذارد ، شما باید حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را به طور مداوم انجام دهید . شما می توانید با انجام یک فعالیت سبک چند دقیقه ای در روز آغاز نمایید و به تدریج با اضافه کردن چند دقیقه به آن در هر روز طی چند هفته به مدت زمان ایده آل برسید .همچنین هیچگاه فعالیت خود را ناگهان قطع نکنید بلکه همانند شروع بعد از کاهش تدریجی شدت فعالیت ۵ تا ۱۰ دقیقه حرکات نرمش کششی را تکرار کنید .

   دفعات انجام فعالیت های ورزشی

   نقش انجام منظم فعالیت های ورزشی در افزایش تاثیر ورزش بر روی کاهش قند خون بسیار برجسته و مهم است . به همین منظور شما باید حداقل یک روز در میان به انجام فعالیت ورزشی بپردازید . در مواقعی که هدف از ورزش کاهش وزن است تعداد این جلسات باید حداقل ۵ بار در هفته باشد.

   زمان انجام فعالیت های ورزشی

   به طور کلی بهترین زمان برای ورزش کردن ۱ تا ۲ ساعت بعد غذا خوردن است . زیرا از این طریق نه تنها شما می توانید قند خون بعد از غذا را بهتر کنترل کنید بلکه در صورت تزریق انسولین احتمال پایین افتادن قند خون ( هیپو گلیسیمی ) نیز کمتر خواهد بود . همچنین اگر شما انسولین استفاده می کنید باید از ورزش کردن در ساعاتی که فعالیت انسولین در بدن به حداکثر میزان خود می رسد خوداری نمایید .

   • قادر

    فواید ورزش بدنسازی در بیماری دیابت
    بیماری دیابت یک نوع اختلال در سوخت وساز بدن است،که در این اختلال بدن قادر به استفاده کامل از قند نمی باشد. اگر علایم وتظاهرات آن درسنین جوانی یا کودکی بروز کند آن را دیابت جوانان (دیابت نوع ۱) و اگر در سنین بالا بروز نماید آن را بیماری دیابت بزرگسالان (دیابت نوع ۲) می نامند.
    علامت بالینی دیابت عبارتند از:عدم تحمل کربوهیدرات ، افزایش سطح گلوکز خون(هیپرگلایسمی)، دفع مقادیر زیادی قند از ادرار(گلیکوزاوری)
    هر اختلال در پانکراس که موجب قطع کامل تولید انسولین شود،به آن وابسته به انسولین یا دیابت نوع ۱می گویند.در صورتی که هر نوع اختلال جدی در پانکراس منجر به تولید ناکافی انسولین شود و مقاومت انسولین در سطح سلولی ایجاد شود به آن دریافت غیر وابسته به انسولین یا دیابت ملیتوس گویند.
    چاقی و وراثت دو عامل مهم در دیابت شناخته است.
    علامت بیماری دیابت :
    پر نوشی،پرادراری،پرخوری،ضعف جسمانی وکاهش وزن،اختلال در دید،
    کتواسیدوز (نشانه تجمع اسیدچرب در خون است)،
    دیابت بارداری:
    یکی از عوارض دوران بارداری است که در ۴% حاملگی ها اتفاق می افتد،بعد از زایمان معمولا مشکل برطرف می شود.احتمالا این عارضه بدلیل وجود هورمونهایی که آنتاگونیست انسولین بوده واز جفت ترشح می شود ونیاز به انسولین را افزایش می دهند،بروز می کند.فردی که بتواند این افزایش نیاز را جبران کند،مشکلی در دوران بارداری ندارد،اما افرادی که نمی توانند انسولین اضافه را ترشح کنند مبتلا به این بیماری هستند.به همین دلیل مادران FBS را در هفته ۲۴تا ۲۸بارداری اندازه گیری می کنند.در صورت منفی بودن آنرا مجددا در ۳۲هفته تکرار می کنند.
    انرژی مادران دیابتی در سه ماهه اول شامل ۳۰تا ۳۲ کیلوکالری به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن(وزن قبل بارداری) و در سه ماهه دوم وسوم ۳۵تا ۳۸ کیلوگرم در نظر گرفته می شود.۲۰% کالری از پروتیین،۵۰تا ۵۵%از کربوهیدرات و۲۵تا۳۰%از چربی تامین می شود.
    برنامه غذایی در افراد دیابتی باید اهداف زیر را تامین کننده باشند:
    ۱٫حفظ گلو کز خون در محدوده نرمال
    ۲٫حفظ میزان چربی خون در محدوده نرمال
    ۳٫٫تامین کالری کافی جهت حفظ وزن مطلوب در بزرگسالان
    ۴٫تامین رشد کافی در کودکان و نوجوانان
    ۵٫تامین نیازهای دوران بارداری وشیردهی
    ۶٫تامین انرژی کافی در شرایط کاتابولیک در بیماریها
    ۷٫درمان عوارض حاد درمان با انسولین مانند هیپوگلیسمی
    ۸٫درمان عوارض دراز مدت دیابت مثل هیپرتانسیون ،بیماری عروق کرونر
    آزمایشات تشخیصی:
    ۱٫آزمایشات دقیق روی خون و ادرار مورد نیاز است.در ادرار آنرا از نظر حجم کلی ،وزن مخصوص گلوکز و اسید چرب آزمایش می کنند.
    ۲٫ اندازه گیری هموگلوبینA1C:بخشی از هموگلوبین متصل به گلوکز است، که تغییرات HbA1C برای اطلاع از دیابت اهمیت دارد،چرا که افزایش وکاهش آن نشانه ای از هیپرو هیپوگلایسمی است.
    عوارض دیابت
    میکرو آنژیوپاتی وماکرو آنژیوپاتی تقسیم می شود.میکروآنژیوپاتی شامل نفروپاتی (اختلال در عروق کلیه که می تواند منجر به نارسایی کلیه شود) رتینوپاتی(اختلال درشبکیه چشم وکوری) نوروپاتی(اختلال در اعضای حسی مثل انگشت شصت پا) می باشد.ماکروآنژیوپاتی شامل سکته مغزی است.نکروز در ناحیه پا,اختلالات جنسی و…..
    ورزش و دیابت
    ورزش منظم یکی از اصول کنترل بیماری دیابت است،ورزش افزایش قند خون را کنترل می کند و حساسیت نسبت به انسولین را افزایش می دهد.به همین دلیل به افراد چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ انجام فعالیت های ورزشی توصیه می شود.از آنجا که ورزش می تواندمنجر به هیپوگلایسمی شود،لذا هماهنگی ورزش ،انسولین وجیره غذایی باید انجام گیرد.بعد از ورزش سنگین امکان بروز هیپوگلایسمی وجود دارد.بنابراین می توان مقدار انسولین مورد
    نیازرا کاهش داد.اگر قند خون بین ۴۰۰-۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد هیچگونه غذایی قبل از ورزش لازم نیست.مگرانکه ورزش سنگین باشد وبیش از یک ساعت به طول انجام که در این صورت ۱۵گرم کربوهیدرات مثل یک میوه یا یک واحدغلات قبل از ورزش باید استفاده شود.در صورتی که قند خون بین ۱۸۰-۱۰۰میلی گرم در دسی لیتر باشد،قبل از شروع ورزش باید۱۵گرم کربوهیدرات مصرف شود ودر صورتی که ورزش بیش از یک ساعت طول بکشد ۲۵تا ۵۰گرم کربوهیدرات همراه با مقداری پروتیین مثل نصف یک ساندویج گوشت ویا چند عدد سفیده پخته تخم مرغ ،قبل از ورزش لازم است.درصورتی که قند خون کمتر از ۱۰۰میلی گرم در دسی لیترباشد،مدت ورزش هم کمتر از نیم ساعت۱۵گرم کبوهیدرات کافی است.ودر صورتی که مدت ورزش متوسط یعنی تا یک ساعت طول بکشد۲۵تا۵۰گرم کربوهیدرات لازم است.برای پیشگیری از هیپوگلایسمی،نباید زمانی که اثرانسولین در مرحله اوج خود قرار دارد فعالیت ورزشی انجام گیرد،باید توجه داشت که تا ۲۴ ساعت بعد از ورزش سنگین امکان بروز هیپوگلایسمی وجود دارد.در بین ورزشها ورزش بدنسازی با شدت ملایم به کم شدن دز انسولین یا داروههای خوراکی دیابت غیر وابسطه به انسولین کمک شایانی میکند ,زیرا با افزایش سن خصوصا در دیابتیها سلولهای عضلانی تحلیل میروند که این موضوع باعث افزایش قند خون و در نتیجه بالا بردن دز داروهای کاهنده قند خون میشود ,اگر بیمار تمرینات بدنسازی را آغاز نماید بافتهای جدید عضلانی میسازد این بافتهای جدید تغذیه مورد نیاز خود را از قند خون تامین میکنند که در نهایت باعث کاهش قند خون میشود همچنین این ورزش باعث افزایش ترشح هورمون تستوسترون طبیعی در بدن میشود که این هورمون هم به ساخت عضلات و کاهش قند خون کمک میکند .به جرات میتوان گفت در برخی بیماران دیابت نوع ۲ اگر این ورزشها و تغذیه مناسب در زندگی خود لحاظ کنند حتی دیگر نیازی به مصرف داروههای کاهنده قند خون نخواهند داشت ولی هیچ زمان نباید کنترل نمودن قند خون را ترک کنند, از سوی دیگر ورزش باعث گردش خون بهتر شده و از نکروز یا همان سیاه شدن و مردن بافتهای اندام تهتانی در سنین بالا جلوگیری میکند .
    راههای جلوگیری و کنترل دیابت:
    برای پیشگیری از دیابت نوع ۱ توصیه خاصی وجود ندارد .اما تغذیه باشیر مادر در دوران شیرخوارگی برای جلوگیری از بروز این نوع دیابت می تواند کمک کننده باشد.برای پیشگیری از دیابت نوع ۲ افزایش فعالیت بدنی،کاهش وزن و رژیم غذایی موثر و صحیح شامل غلات کامل وفیبر,پروتئین و آب کافی کاملا موثر است.

 4. اشکان

  اینجوریا هم نیست … با تزریق انسولین بع صورت موضعی کم کم لوزالمعده ترشح انسولین طبیعی بدن رو کم میکنه … چون انسولین داره از یه جای دیگه تامین میشه و بعد از قطع مصرف انسولین به همین زاحتی فرد مبتلا به دیابت نوع یک خواهد شد و تا اخر عمر باید انسولین مصرف کنه … به چشم خودم چندین نفر رو دیدم که اینجوری شدن … به علاوه باید اینم اضافه کنم که سلول های گلیکوژنی و سلول های کبدی اونجوری که به انسولین طبیعی بدن واکنش نشون میدن و گیرنده اون هستن اصلا نسبت به انسولین مصنوعی و دارویی همچین واکنشی رو نشون نمیدن

 5. AlirezA

  متانابول، سوماتروپین، وانادیل سولفات، کلن، cla، امینو، وی
  طرز استفاده همزمان اینهارو لطفا بگید
  ممنون

 6. محسن

  سلام خدمت مدیر سایت و دوستان.
  سوالم اینه که از گلی بن کلامید و گینر میشه برای افزایش حجم استفاده کرد.
  فکر نکنم با مصرف گلی بن کلامید دچار شوک انسولینی بشیم درسته؟
  ممنون میشم در مورد تاثیر داروی فوق در بدنسازی توصیح بدید.
  باتشکر

  • مهدی

   دقیق نمی دونم ولی تو ی سایت خارجی خوندم نوشته بود باعث میشه حساسیت پیدا کنه بدن ب انسولین….و باعث دیابت میشه….
   دورتون رو هم نباید بیشتر از ۴ هفته میشد….قند خون ناشتا چک می کنید؟
   نوعی داروی خوراکی برای درمان دیابت می‌باشد. این دارو اصولاً در درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع دو (غیر وابسته به انسولین) استفاده می‌شود.
   گلی بن کلامید اصولاً داروی کم عارضه‌ای تلقی می‌شود. عارضه اصلی آن افت قند خون و افزایش وزن است. سایر عوارض: سردرد، تهوع، ناراحتی معده، اسهال یا یبوست و افزایش وزن، افت هوشیاری، تشنج، زردی چشم‌ها یا پوست، تیرگی ادرار یا کم رنگی مدفوع، تب، گلودرد، بثورات جلدی، خارش یا کهیر، تورم زبان، لب‌ها یا صورت، حساسیت به نور آفتاب، خونریزی یا کبود شدگی غیر معمول.

 7. west boy

  با سلام خدمت شما ممنون از مطالب ارزنده تان.یه سوالی داشتم نمیدونم کاش اینجاس یا نه ولی میپرسم . بنده الان حدود یک هفته اس از قرص گلی بن کلامید ( با تحقیق و تفحص فراوان!)
  استفاده میکنم روزی ۲ عدد. برای افزایش وزن چون واقعا گزینه ی معقول دیگری ندارم فعلا.میخواستم بپرسم با توجه به اینکه عوارض خیلی کمتر از انسولین هست میتونم تو یه دوره ی چهار یا شش هفته ای استفاده کنم بعد چهار پنج ماه استراحت بدم به بدنم ؟ تو این مدت ۴یا ۶ هفته ای باعث بروز دیابت نشه یه وقت ؟
  پیشاپیش ممنون از جوابتان.علی یارتون

 8. west boy

  با سلام خدمت شما ممنون از مطالب ارزنده تون.یه سوالی داشتم نمیدونم جاش اینجاس یا نه ولی میپرسم . بنده الان حدود یک هفته اس از قرص گلی بن کلامید ( با تحقیق و تفحص فراوان!)
  استفاده میکنم روزی ۲ عدد. برای افزایش وزن چون واقعا گزینه ی معقول دیگری ندارم فعلا.میخواستم بپرسم با توجه به اینکه عوارض خیلی کمتر از انسولین هست میتونم تو یه دوره ی چهار یا شش هفته ای استفاده کنم بعد چهار پنج ماه استراحت بدم به بدنم ؟ تو این مدت ۴یا ۶ هفته ای باعث بروز دیابت نشه یه وقت ؟
  پیشاپیش ممنون از جوابتان.علی یارتون

 9. امید

  سلام من متوجه نام مکملی که جایگزین انسلین هست نشدم لطفا اسم دقیقش رو ذکر کنید .از کجا میشه تهیه کرد؟

 10. سوگند

  ببخشید من میخوام بدونم انسولین که تعداد اسید امینش کمه چجوری به حالت fold شده تو بدن وجود داره؟

 11. امید

  سلام من دوساله سابقه تمرین و استفاده استرویید دارم میخوام برا بار اول به دوره استروییدیم انسولین داروخونه ای اضافه کنم.دورم شامل ترن استات و سوستانون و دیانابول واس حجمه حالا نمیدونم‌ باید روزی چند واحد انسولین بزنم.ب نظرتون اگه بمدت ۴هفته روزی ۱ یا ۲واحد انسولین صبح ها تزریق کنم حجم خوبی میگیرم تو دورم؟خواهشا هر کی بلده راهنماییم کنه ممنون میشم.

  • پاسخگو

   اولا چه تایپی از انسولین میخوای تزریق کنی؟ دوما ۱ یا ۲ واحد؟ حاجی تو استرویید رو ترکوندی داری ترن و سوس و دیانابول میزنی بعد برای ۱ یا ۲ واحد ترس داری؟ هر تایپی از انسولین رو راحت تا ۱۰ واحد میتونی بزنی ولی بسته به تایپ انسولینی که مصرف میکنی باید برنامه غذاییت و زمان تزریقت چیده بشه. بعد شما مگه مربی نداری اینجای میای سوال میکنی؟ یعنی کیلویی خودت بی برنامه داری این همه استرویید میزنی؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره