غده پروستات و آسیب دیدن آن با مصرف خود سرانه هورمونها
شما اینجا هستید
عوارض استروئيدها » غده پروستات و آسیب دیدن آن با مصرف خود سرانه هورمونها

غده پروستات
غده پروستات، درست در زیر مثانه قرار دارد و تولید قسمتی از مایعی را می كند كه اصطلاحاً به آن “منی” گفته می شود و این مایع در اوج لذت جنسی خارج می گردد. پروستات برای اینكه عمل خود را به خوبی انجام دهد، نیازمند هورمونهایی است كه از بیضه ها ترشح می گردند

 

chronic_prostatitis_3_4_2

و در صورتی كه این هورمونهایی مردانه كه از بیضه ها ترشح می شوند مقدارشان كاهش یابد، پروستات كوچك می گردد. مایعاتی كه از غدد ترشح می شوند در اپی تلیوم غدد ساخته می شوند. اپی تلیوم عبارت است از لایه هایی از سلولهای ویژه كه به آنها اصطلاحاً سلولهای اپی تلیال گفته می شود.

در تمام غدد، اپی تلیوم توسط بافتی به نام استروما محاصره می شود. در پروستات، این استروما حاوی رشته های عضلانی می باشد كه می تواند باعث ایجاد مشكلاتی در بیماریهای پروستات شود. در هنگام بزرگ شدن پروستات، هم اپی تلیوم و هم استروما بزرگ می گردند. بعلاوه، گرچه پروستات شبیه یك عضو منفرد می باشد، اما در واقع از دو قسمت مختلف تشكیل شده است كه هركدام از این قسمتها، مستعد ابتلاء به بیماریهای مختلفی می باشند.
با وجود اینكه ممكن است كمی پیچیده به نظر آید، اما دانستن این موضوع كه پروستات از دو قسمت داخلی و خارجی تشكیل شده و هر دوی این قسمتها از غددی (اپی تلیوم) كه توسط بافت (استروما) حاوی عضلات احاطه شده تشكیل یافته اند ، می تواند به درك ما از بیماریهایی كه پروستات را گرفتار می سازند و نحوه درمان آنها كمك بسیاری نماید.
در نزدیكی پروستات، دو عضله حلقوی تنگ كننده وجود دارد كه به آنها اصطلاحاً “اسفنكتر” گفته می شود. این اسفنكترها باعث كنترل مثانه و توقف نشت كردن ادرار از مثانه می شوند. آنها همچنین به خروج مایع منی در هنگام اوج لذت جنسی كمك می كنند. عضله حلقوی كه در زیر پروستات قرار دارد و به آنها اصطلاحاً “اسفنكتر خارجی مثانه” گفته می شود، به ویژه برای جلوگیری از نشت ادرار از مثانه به بیرون، اهمیت دارد.

استفاده از داروهای هورمونی و تاثیر آن بر پروستات

در سالهای اخیر ورزشکاران برای افزایش کارایی و توان ورزشی مبادرت به استفاده از داروهای هورمونی مینمایند . این عمل علاوه بر اینکه برابری و عدالت در ورزش را زیر سوال میبرد عوارض و مشکلاتی نیز برای مصرف کننده در پی دارد . یکی از این عوارض تاثیر غیر مستقیم این داروها بر رشد و بزرگ شدن پروستات میباشد . این مشکل برای ورزشکاران هنگامی بروز مینماید که ورزش را ترک کرده و کمی پا به سن میگذارند.

درمان

داروهایی كه باعث كوچك شدن پروستات می شوند، اثر خود را در مقابله با هورمون مردانه تستوسترون كه علت بزرگ شدن پروستات است، نشان می دهند. این داروها باعث تغییر وضعیت شده و پروستات را كوچك می كنند. هورمونهای مردانه در سایر اعضاء بدن به روش دیگری عمل می كنند ، بنابراین، این گونه از داروها فقط بر روی پروستات اثر كرده و تقریباً هیچگونه عوارض جانبی ندارند.
تعدادی از این داروها كشف شده اند ، اما در حال حاضر فقط داروی فیناسترید (با نام تجارتی پروسكا Proscar) در داروخانه ها موجود بوده و مصرف می شوند. گرچه مصرف این قرصها خیلی بی خطر بود و عوارض جانبی ناچیزی دارند، اما عده ای از آقایان با مصرف این قرصها از اشكال در فعالیت جنسی و عدم ایجاد نعوظ شاكی هستند که با قطع مصرف این دارو، معمولاً این مشكلات برطرف می گردند. اگر فعالیت جنسی برای شما خیلی اهمیت دارد، ممكن است احساس كنید كه این درمان به درد شما نمی خورد، گرچه مشكلات جنسی بعد از عمل جراحی پروستات بسیار شایع تر می باشد و قابل درمان هم نیست. نكته مهم دیگری كه باید در مورد قرصهای فیناسترید بدانید این است كه به محض اینكه مصرف این قرصها متوقف می شود، پروستات دوباره خیلی سریع تر از قبل بزرگ خواهد شد. بنابراین وقتی شروع به خوردن این قرصها می كنید، مصرف آنها را قطع نكنید.
آلفابلوکرها
دسته دیگری از داروها كه در درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات استفاده می شوند داروهای آلفابلوكر هستند. همانطور كه قبلاً هم گفته شد، پروستات دارای عضلاتی می باشد. انقباض این عضلات باعث شل شدن عضلات، كاهش انسداد و در نتیجه بهبود علایم می شوند. متأسفانه این داروها بر روی عضلات سایر قسمتهای بدن هم اثر كرده (بخصوص در رگهای خونی) و باعث عوارضی مثل كاهش فشار خون ، ضعف ، غش و خواب آلودگی می شوند.
از این دسته از داروها در درمان فشارخون هم استفاده می گردد اما بعضی از انواع جدیدتر آنها، بیشتر بر پروستات اثر كرده و بر روی قسمتهای دیگر بدن اثر چندانی ندارند و بنابراین دارای عوارض جانبی كمتری هستند. مزیت بزرگ این داروها، این است كه اثر آنها سریعاً ایجاد می شود. در حال حاضر داروهای پرازوسین، ترازوسین، آلفوزوسین، دوكسازوسین، ایندورامین و تامسولوزین از دسته داروهای آلفابلوكر هستند كه در این موارد تجویز می شوند. عوارض جانبی این داروها متفاوت بوده و اگر با مصرف یكی از آنها دچار مشكلاتی شدید ، می توانید داروی دیگر را امتحان نمایید. داروهای آلفابلوكر می توانند باعث بروز انزال معكوس شوند كه با قطع مصرف آن، مشكل برطرف می گردد. همانند درمان هورمونی، در این موارد نیز بهبود اندكی در سرعت جریان ادرار ایجاد می شود.

 1. faraz

  سلام یه سوال فنی دارم
  من 2 هفتس مصرف استرویید رو شروع کردم تست،دکا،دیانابول
  چند روزه همراه با ادرار منی خارج میشه، این میتونه مربوط به دوره باشه؟ خطر داره یا نه؟

 2. محمد

  مدت چند ماه از پودر پروتئین استفاده میکنم الان پروستات بزرگ شده چکار کنم؟

  • مهدی

   خوب برو دکنتر دیگه
   ۵ راه درمان بزرگی پروستات
   بزرگ شدن غده پروستات در مردان پس از سن ۵۰ سالگی شایع می‌ باشد که فرد را با مشکلاتی مانند تکرر ادرار، ادرار خونی و عفونت ادراری روبرو می‌ کند.
   بزرگی پروستات
   اولین و مهم ‌ترین نکته برای درمان این بیماری آن است که همه مردان بالای ۵۰ سال باید با علایم این بیماری آشنا باشند تا به محض مواجهه با این مشکل، سریعا به متخصص اورولوژیست مراجعه کنند، زیرا هرچه زودتر بیماری تشخیص داده شود، پروسه درمانی راحت‌ تر و بهتر صورت می‌ گیرد و نتیجه آن هم بهتر خواهد بود و متأسفانه هر چه فرد با تأخیر به پزشک مراجعه کند و علایم بیماری حادتر و عمیق‌تر شود، پروسه درمانی طولانی‌ تر خواهد بود و احتمال سرطانی شدن پروستات هم وجود خواهد داشت.

   در این مطلب با برخی روش‌های درمان بزرگی پروستات آشنا می ‌شویم.

   ۱- مسدودکننده‌های آلفا (آلفا بلوکرها)
   این مسدود کننده‌ها در ابتدا برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شدند. این داروها علایم مربوط به مشکل در ادرار کردن را درمان می‌کنند و سبب می‌شوند تا فرد بیمار حین ادرار کردن با مشکلات کمتری مواجه شود. برخی از این نوع بلوکرها شامل موارد زیر می‌ باشند: ترازوسین، تامسولوسین، دوکسازوسین و آلفا زوسین.

   ۲- آنزیم‌های بازدارنده
   این ترکیبات در واقع می‌توانند بزرگی پروستات را از طریق کوچک کردن آن درمان کنند، طوری که سایز پروستات را به شکل اولیه برمی‌ گردانند. این آنزیم‌ها شامل فیناستراید یا دوتاستراید می‌ باشند. این آنزیم‌ها در صورتی استفاده می‌شوند که سایز پروستات واقعا بزرگ باشد.
   گاهی برای درمان این مشکل، کل غده پروستات توسط عمل جراحی برداشته می شود که اغلب هم فرد از علایم بیماری رهایی می یابد، اما این عمل می تواند فرد را دچار ناتوانی جنسی کند. بنابراین بهتر است عمل جراحی آخرین راه حل باشد و از روش های درمانی دیگر کمک گرفت
   ۳- میکروویو درمانی
   در این شیوه درمانی، آنتن مایکروویو از طریق مجرای خروج ادرار وارد بدن می‌شود تا انرژی حاصله از امواج مایکروویو، قسمت داخلی پروستات بزرگ شده را تخریب کند. این روش برای بزرگی متوسط پروستات به کار می‌ رود و اگر بزرگی پروستات از حدی بیشتر شود، این روش موثر نیست. مراجعه به پزشک متخصص ماهر برای این روش بسیار ضروری است، زیرا این روش تا حدی تهاجمی محسوب می‌شود.

   ۴- Needle Ablation
   این روش درمانی با استفاده از گرمایی است که از امواج رادیویی ایجاد می‌ شود. وسیله‌ای به نام سیتوسکوپ را مجرای مثانه می‌کنند تا بخشی از غده پروستات که بزرگ شده است را تخریب کند و مشکلاتی مانند مشکلات دفع ادرار در بیمار تا حدی هموار شود.

   ۵- عمل جراحی
   درمان بزرگی پروستات توسط عمل جراحی جزو آخرین روش‌های درمانی محسوب می‌شود و در موارد بسیار شدید و حاد صورت می‌گیرد. این جراحی به چند بخش تقسیم می‌ شود و در آن قسمت داخلی پروستات حذف می‌شود (پروستاتکتومی).

   تذکر
   انواع درمان‌های جراحی و غیر جراحی برای درمان بزرگی غده پروستات وجود دارد که در بسیاری از آن‌ها سعی می‌ شود تا بافت اضافی غده پروستات توسط امواج میکرو و یا امواج رادیویی و یا از طریق لیزر برداشته شود تا از طریق حذف بافت اضافی پروستات، فرد بتواند به راحتی ادرار کند و یا کمتر با چنین مشکلاتی مواجه شود.

   اگر بزرگی پروستات در مراحل ابتدایی باشد، با روش‌های کم تهاجمی این کار صورت می‌ گیرد، اما اگر بزرگ شدن پروستات پیشرفته‌ باشد، روش‌های تهاجمی (با صلاح‌دید متخصص اورولوژیست) استفاده می شوند.

   غده پروستات
   ۱۲ توصیه به آقایان مبتلا به بزرگی پروستات
   ۱- برخی پزشکان توصیه می‌کنند که اگر فرد در مراحل ابتدایی این بیماری قرار دارد، از گیاه دارویی به نام Palmetto استفاده کند. این گیاه برای حفظ سلامت غده پروستات مفید می‌باشد. در سال‌های اخیر عصاره این گیاه را به شکل کپسول تولید کرده اند که بیماران می‌توانند بنا به صلاح‌دید پزشک، آن را مصرف کنند.

   ۲- برای این دسته از بیماران، مصرف مکمل روی توصیه می ‌شود. کمبود روی می‌ تواند منجر به اختلالات پروستات از جمله بزرگی پروستات شود.

   ۳- گاهی برای درمان این مشکل، کل غده پروستات توسط عمل جراحی برداشته می شود که اغلب هم فرد از علایم بیماری رهایی می یابد، اما این عمل می تواند فرد را دچار ناتوانی جنسی کند. بنابراین بهتر است عمل جراحی آخرین راه حل باشد و از روش های درمانی دیگر کمک گرفت.

   ۴- تحقیقات نشان می ‌دهد آقایانی که از میوه و سبزیجات فراوان در برنامه غذایی روزانه خود استفاده می ‌کنند، کمتر دچار بزرگی پروستات می شوند. خوردن گوجه فرنگی نیز بسیار مفید است. در واقع خوردن گوجه فرنگی احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد.

   ۵- به این دسته از بیماران توصیه می ‌شود تا از مصرف هر گونه مایعات، حداقل دو ساعت قبل از خواب خودداری کنند تا دچار شب ادراری و مشکلاتی مانند برخاستن از رختخواب برای دفع ادرار نشوند.

   ۶- مصرف الکل و کافئین در این بیماران باید قطع شود تا تحریکات مثانه کم شده و علایم بیماری بدتر نشود.

   ۷- به این بیماران توصیه می‌شود تا حداقل ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی کنند تا علایم این بیماری کمتر شود.

   ۸- به این دسته از بیماران توصیه می‌ شود که هر چند ساعت یک‌ بار (مثلا دو ساعت یکبار) به دستشویی بروند، حتی اگر احساس تخلیه ادرار ندارند.

   ۹- برای تقویت ماهیچه‌های لگن جهت جلوگیری از تکرر ادرار، تمرینات ورزشی کگل (Kegel) را یاد بگیرید و آن را در طول شبانه روز انجام دهید.

   ۱۰- هر گونه استرس و عصبانیت سبب تکرر ادرار و تشدید علایم بزرگی پروستات می‌شود. بنابراین ایجاد فضای آرام برای این دسته از بیماران بسیار ضروری و لازم می‌باشد.

   ۱۱- دوری از هوای سرد که سبب تحریک مثانه و تکرر ادرار می‌شود به این بیماران توصیه می‌شود. قرار گرفتن در محیط گرم برای آن‌ها بسیار مناسب می‌باشد.

   ۱۲- استفاده از داروهای آنتی هیستامین و ضد احتقان ها به این بیماران توصیه نمی‌شود، زیرا علایم بیماری‌شان حادتر می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره