شش راه برای انفجار عضله جلو بازو
شما اینجا هستید
برنامه تمرینی بدنسازان حرفه ای » شش راه برای انفجار عضله جلو بازو

 

واقعیت این است که هر بدنسازی خواهان دستیابی به حجمی بالاتر در عضلات بازو است و هر چند مطالب زیادی در این مورد ارائه شده، هنوز هم افراد بسیاری در رشد عضلات این بخش با دستیابی به شکل مورد نظر دچار مشکل هستند، خوشبختانه همیشه راه‌های جدید و نکات ظریفی برای بهبود و اصلاح روش‌های تمرین وجود دارد. و هیچ بدنسازی در دنیا نیست که بتواند ادعا کند برنامه تمرین او بهترین برنامه ممکن برای رشد هر یک از عضلات است و برای تمام بدنسازان دنیا مؤثر است.

 

ronnie5

 

در اصل هر فرد برای این که بتواند به مؤثرترین برنامه تمرین برای خودش دست یابد به سال‌ها تجربه و کسب اطلاعات مختلف در زمینه تمرین نیاز دارد و حتی بهترین برنامه‌های تمرین هم پس از مدتی آثار مثبت شان کاهش می‌یابد و نیاز به تغییر و اصلاح دارند. بنابراین تصور نکنید می‌توانید برنامه‌ای را که برای فرد دیگری مؤثر بوده مورد استفاده قرار دهید و در زمان کوتاهی به رشد عضلانی مورد نظر دست یابید. بالعکس با ایجاد تنوع و استفاده از روش‌های مختلف در تمرین است که می‌توانید رشد عضلانی را تسریع کنید.

به این منظور شش نکته متفاوت را برای دستیابی به تمرینی موثرتر و دستیابی به رشدی جدید، بررسی خواهیم کرد:

۱. تکرارهای کم و زیاد
افراد تمایل دارند، تکرارهای یکسانی را در تمام ست‌ها به‌کار گیرند. اگر هم بخواهند از تکرارهای کم و زیاد به‌طور هم زمان بهره گیرند، معمولاً این کار را در دو روز جداگانه یعنی یک‌روز وزنه‌های سبک با تعدادهای زیاد و روز دیگر وزنه‌های سنگین با تکرارهای کم انجام می‌دهند. یک روش خوب این است که این‌گونه ست‌ها را به‌صورت متوالی در یک‌روز به‌کار گیرید یعنی تعداد ست شامل تکرارهای زیاد ۱۲ تا ۲۰ و تعدادی شامل تکرارهای کم ۶ تا ۸ راهی عالی برای تحت فشار قرار دادن هم زمان فیبرهای تند و با یک حرکت دستگاه یا سیم‌کش با تکرارهای بالا آغاز کنید، که از مزیت افزایش جریان خون در عضله و آماده شدن آن برای وزنه‌های سنگین در ادامه کار، بهره‌مند شوید.
برنامه شمارۀ ۱
حرکت ست تکرار
جلوبازو با دستگاه ۳ست ۲۰ ـ ۱۵
جلوبازو با هالتر ۳ ست  ۸  ـ ۶
جلوبازو با سیم‌کش تک‌دست ۳  ست  ۲۰ ـ ۱۵
جلوبازو با دمبل ۳ ست  ۸ ـ ۶
۲. داخل و خارج
عضله دو سربازو شامل یک سربلند (بخش خارجی دو سر) و سر کوتاه (بخش داخلی دوسر) است و هر دو دارای اتصال تاندونی جداگانه‌ای هستند. هر دو سر با هم کار می‌کنند، به همین دلیل نمی‌توانید به‌طور کاملاً تفکیک شده روی هر یک از آنها کار کنید. اما اگر، در حین اجراء فاصله دست‌ها کم باشد یا کف دست کمی زاویه داشته باشد به‌صورتی‌که انگشت شست بالاتر از انگشت‌های دیگر قرار گیرد، فشار بیشتری بر سر خارجی (همچنین براکیالیس که در بخش خارجی بازو قرار دارد) وارد می‌شود. بالعکس، چنانچه فاصله دست‌ها زیاد باشد یا تمام انگشت‌ها در یک راستا قرار گیرد، فشار بیشتری به سر داخلی اعمال خواهد شد.
●برنامه شمارهٔ ۲
حرکت ست تکرار
جلوبازو با هالتر خمیده دست جمع ۳  ست ۱۰ـ ۸
جلوبازو با هالتر دست باز ۳ ست   ۱۰ـ ۸
همر (چکشی) با دمبل   ۳  ست  ۱۲  ـ۱۰
جلوبازو با دمبل (با چرخش مچ‌دست) ۳ ست  ۱۲ـ۱۰
۳. بالا و پائین
همان طور که نمی‌توانید به‌طور کاملاً جداگانه سرهای داخلی و خارجی دو سر بازو را تحت فشار قرار دهید، نمی‌توان تنها روی بخش پائینی یا بالائی بازو هم کار کرد. اما، می‌توانید به مقدار بیشتر روی کشش یا انقباض تمرکز کنید. به‌عنوان مثال جلوبازو روی میز لاری کشش بیشتر بر جلوبازو وارد می‌کند و برای فشار بر بخش پائینی مناسب‌تر است و جلوبازو سیم‌کش از بالا انقباض شدیدتری در عضله ایجاد می‌کند و برای بخش قله جلوبازو مناسب‌تر است.
●برنامه شمارهٔ ۳
حرکت ست تکرار
جلوبازو سیم‌کش از بالا جفت دست ۳  ست  ۱۲ـ۱۰
جلوبازو با هالتر خمیده روی میز لاری ۳ ست   ۱۲ـ۱۰
جلوبازو دمبل تمرکزی (تک خم) ۳  ست  ۱۲  ـ۱۰
جلوبازو با دمبل روی میز لاری ۳  ست  ۱۲  ـ۱۰
۴. ایجاد پمپ بالای خون
کریس کوک از بدنسازان حرفه‌ای از ست‌هائی با تکرار زیاد (۱۵ تا ۲۵) که باعث پمپ بالای خون در عضله می‌شوند در فاصله بین جلسات تمرین بازو استفاده می‌کند و نام آنها را ست‌های ”پرکننده“ گذاشته. شامل ۳ یا ۴ ست با تکرارهای ۱۵ تا ۲۵ از یک حرکت تفکیکی که پس از تمرین یکی دیگر از بخش‌های بدن اجراء می‌شود. برای جلوبازو، او معمولاً از جلوبازو دمبل تمرکزی، جلوبازو تک‌دست با دستگاه یا همر استفاده می‌کند. کوک معتقد است این ست‌های برای ریکاوری سریع‌تر و تقویت جریان خون در بازوها مؤثر است و کلید رشد بازوهای او در سال‌های اخیر بوده. از ست‌های ”پرکننده“ حداقل دو روز قبل و دو روز پس از برنامه معمول بازوی تان استفاده کنید.
●برنامه شمارهٔ ۴
حرکت ست تکرار
جلوبازو با دستگاه تک‌دست ۳  ست  ۲۵ـ۱۲
۵. تکرارها را افزایش دهید
حداکثر پمپ خون در بازوها یکی از رضایت‌بخش‌ترین احساساتی است که می‌توانید در باشگاه تجزیه کنید، و بسیاری از بدنسازی دریافته‌اند که بازوهای شان در مقابل برنامه‌هائی که باعث پمپ بالای خون در بازو می‌شود بسیار خوب نتیجه می‌گیرند. بهترین راه برای پمپ خون در بازو استفاده از تکرارهای بالاست؛ تکنیک‌های شدت دهنده‌ای مثل ستون‌های نزولی؛ و ست‌های با استراحت کم (کمتر از ۴۵ ثانیه) بین ست‌ها. علاوه بر این که استفاده از برخی مکمل‌ها از جمله، کراتین، آرژینین و سیترولین باعث بهبود پمپ خون در عضلات می‌شود.
●برنامه شمارهٔ ۵
حرکت ست تکرار
جلوبازو با دمبل نشسته ۴ ست ۲۰  ـ۱۵
جلوبازو با دستگاه ۵٭ ۱۰
جلوبازو با کابل تک‌دست ۲ ست ۲۰  ـ۱۵
ست‌ها را به‌صورت نزولی اجراء کنید (یعنی پس از اجراء هر ست از مقدار وزنه کم کنید و ست بعدی را بدون استراحت اجراء کنید)
۶. سوپرست
بسیاری از افراد عضله دو سر بازو را کوچک‌تر از آن به حساب می‌آورند که انجام سوپرست مخصوص آن‌را مناسب بدانند. روش رایج اجراء سوپرست جلوبازو و پشت بازوست که البته روش خوبی است. ولی بدنسازانی که تجربه بیشتری دارند نباید از ترکیب حرکات جلوبازو و اجراء سوپرست‌های خاص جلوبازو واهمه داشته باشند. شدت حاصل از این سوپرست‌ها برای اعمال شوک بر عضله بسیار مناسب است. لری اسکات مسترالمپیای سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ دارنده یکی از بهترین بازوها تاریخ بدنسازی به‌صورت مکرر از تکنیک‌های سوپرست و ترای‌ست برای جلوبازو استفاده می‌کرد.
●برنامه شمارهٔ ۶
حرکت ست تکرار
جلوبازو با دمبل روی میز شیب‌دار ۳ ست ۱۲ـ۱۰
سوپرست با
جلوبازو با دمبل تمرکزی ۳ ست  ۱۲ ـ۱۰
جلوبازو با هالتر روی میز لاری برعکس ۳  ست  ۱۲ـ۱۰
سوپرست با
جلوبازو میز لاری ۳  ست  ۱۲    ـ۱۰
چنانچه در رشد بازوهای تان دچار توقف شده‌اید می‌توانید با استفاده از این برنامه‌ها شوک تازه‌ای به آنها وارد کنید و باعث رشد دوباره آنها شوید البته انتظار نداشته باشید در دوره‌ای کوتاه بتوانید تمام کاستی‌های موجود در این بخش از بدن را برطرف کنید. رشد بازو نیاز به جدیت و صبر زیادی دارد. به یاد داشته باشید که برای تداوم رشد نیاز است به تنوع در حرکات، تکنیک‌ها و ترکیب حرکات بیش از آنچه اغلب بدنسازان به‌کار می‌گیرند

 1. كيوان

  سلام اين 6 برنامه رو هر هفته يكي شونو تمرين كنم مثلا هفته اول برنامه شماره 1 وهفته دوم برنامه شماره 2و……تمرين كنم
  يا كا ملا از هم جدا هستن
  داخل هفته چند جلسه ميتونم بازو كار كنم (براي حجم)

  • مدیریت

   سلام کاملا از هم جدا هستن هفته ای یه دفعه

 2. vahid

  خوب بود ام نتونستم استفاده کنم.
  به سایت ما هم سربزنیدسایت شعبده بازیه

 3. شاهین

  خیلی عالی ممنون از زحماتتون

 4. ali

  سلام
  من این برنامه برای جلو بازو رو خیلی دوست داشتم و برام خیلی مناسب بود و باعث افزایش حجم چشمگیر برام شد
  میخواستم که برای عضلات دیگه مثل پشت بازو هم مثل این برنامه قرار بدید یا ادرس سایتی که این برنامه رو گرفتید بدید
  ممنون سایت خیلی خوبی دارید

 5. احسان

  سلام مرسی از برنامتون.من مدتیه جلوبازوم ایست زده بنظرتون این برنامههارو چجوری استفاده کنم؟

  • رضا

   اول یه هفته به بدنت استراحت بده بعد با تغییر برنامه سعی کن بهش شوک بدی هفته ای چند بار جلو بازو میزنی لابد زیاده روی کردی ایست زده تغذیتم که لابد خبری نیست ایست در راه هست با زیاده روی در تمرینات

 6. امیرعلی

  سلام داداش خسته نباشی . لطف میکنی یه شوک جلوبازو برام تنظیم کنی

  • مهران

   اگر در رشد عضله جلوبازو مشکل دارید
   جلوبازو عضله‌ای دوست‌داشتنی است که خیلی‌ها به عشق پرورش‌دادن آن در تمرین افراط می‌کنند. وقتی که تمرین جلوبازوی دوریان یتس (۶ دوره قهرمان جهان) را بررسی کنید، شاید متعجب شوید که او علی‌رغم خیلی از هم‌رده‌های خود تمرین بسیار بسیار کمی برای این عضله انجام می‌دهد. عقاید یتس در تمرین با خیلی‌ها فرق می‌کند و به عبارتی راه خودش را دارد. اگر می‌خواهید روش یتس را در تمرین جلوبازو بشناسید تا آخر این مطلب را بخوانید. با در نظر گرفتن این موضوع که جلوبازو عضله نمایشی است، اکثر افراد این عضله را دچار تمرین‌زدگی می‌کنند. در مقایسه با گروه‌های عضلانی دیگر از جمله زیربغل، جلوبازو عضله نسبتا کوچکی است. اگر قرار باشد این عضله را با حجم تمرینی مشابه عضلات بزرگ‌تر تمرین دهید، در واقع توقف رشد را برای آن ضمانت کرده‌اید. جلوبازو ۲ کار انجام می‌دهد:

   چرخاندن ساعد است

   خم‌کردن آرنج

   به‌واسطه اینکه سایز عضله کوچک است و دامنه حرکتی محدودی دارد، نیاز به طیف حرکتی زیادی نیست تا رشد بهینه را در این گروه ایجاد کنید. جلوبازو مثل زیربغل نیست که در تمرین نیاز به زوایای حرکتی متنوعی داشته باشد. به اعتقاد من جلوبازو نیاز به یک ست اصلی از ۲ حرکت متناوب در هر جلسه تمرین دارد و همین اندازه کافی است.

   تمرین بازو به جای غرور

   استفاده از وزنه‌های زیادی در تمرین جلوبازو نه تنها به جای عضله باعث پرورش غرور می‌شود، بلکه شما را در معرض خطر آسیب‌دیدگی قرار می‌دهد. اصل تمرین تقلبی در برنامه‌های هر بدنساز جایگاه خودش را دارد (فقط بعد از رسیدن به ناتوانی) اما خیلی‌ها از همان ابتدا ست تمرین شروع می‌کنند به تقلب‌کردن در فرم حرکت چرا که وزنه انتخابی‌شان بیش از توان است. فرم حرکت آنها نادرست است و برای جابه‌جا کردن وزنه بدن خود را تاب می‌دهند. این استیل از تمرین نه تنها احتمال آسیب را زیادی می‌کند، بلکه فشار را از جلوبازوها برداشته و در عوض به بخش جلویی شانه و کمر منتقل می‌کند.

   شدت اضافی ممنوع

   قانون طلایی این است که جلوبازو عضله کوچکی است و نباید با آن مثل عضلات بزرگ‌تر مثل ران برخورد کرد. برای یک ست با همه توان برای زیربغل من تا ناتوانی عضله پیش می‌روم و پس از آن از تکرارهای اضافی، تکرارهای نیمه و در پایان تکرارهای منفی استفاده می‌کنم. چنین شدتی از تمرین برای عضله کوچکی مثل جلوبازو مؤثر و کارساز نیست. برای یک ست تمام عیار برای عضله کوچکی مثل جلوبازو مؤثر و کارساز نیست. برای یک ست تمام عیار برای جلوبازوها معمولاً فقط با انجام چند (۱۵ الی ۶) تکرار به ناتوانی می‌رسم و پس از آن ۲ تکرار اضافی اجرا می‌کنم و ست را به پایان می‌برم. در دیگر اوقات تا ناتوانی می‌روم، وزنه را زمین می‌گذارم، ۱۰ ثانیه استراحت می‌کنم و ۲ تکرار دیگر انجام می‌دهم که این روش استراحت ـ توقف است. کاری که هرگز نمی‌کنم این است که جلوبازوها را از ناتوانی غیرمعمول عبور نمی‌دهم. استفاده بیش از حد از تکرارهای اضافی و منفی باعث اعمال استرس اضافی روی مفاصل مرتبط و ساختار عضلانی جلوبازوها می‌شود. نکته دیگری که درباره تحت فشار اضافی قراردادن یک گروه عضلانی کوچک وجود دارد این است که این اقدام می‌تواند اثری منفی روی سیستم مرکزی اعصاب بگذارد. برای مبتدی‌ها و بدنسازان سطح متوسط توصیه می‌کنم که تمرین جلوبازو را تا رسیدن به ناتوانی اولیه در هر ست انجام دهند.

   ریکاوری کافی

   جلوبازو به عنوان یک عضله کوچک بین جلسات تمرین نیاز به زمان کافی جهت ریکاوری دارد. بعضی بدنسازان جلوبازوها را هفته‌ای ۲ یا حتی ۳ نوبت تمرین می‌دهند. با این حال تجربه من می‌گوید که ریکاوری این عضله حدود ۴ الی ۷ روز زمان لازم دارد. به شخصه جلوبازوها را هفته‌ای یک نوبت تمرین می‌دهم. موضوع دیگری که باید مد نظر قرار داد درگیری زیاد جلوبازو حین تمرین عضلات زیربغل است. چرا که جلوبازو در خیلی از حرکات کششی نقش کمکی دارد. با در نظر گرفتن این موضوع و ترکیب آن با تمرین مستقیم در روز بازو، باید مراقب تمرین‌زدگی باشید. در واقع چون جلوبازو تحت استرس غیرمستقیم زیادی با دیگر عضلات قرار می‌گیرد، من هر از گاهی به‌طور کامل از انجام یک جلسه تمرین مستقیم روی جلوبازو امتناع می‌کنم یعنی شاید ۲ هفته‌ای یک بار روی آن مستقیم کار کنم. تکرار می‌کنم که عضله کوچک را نمی‌شود، مثل عضلات بزرگ تمرین داد. روی دیگر سکه این است که می‌توانید در تمرین سرعت را بالا حفظ کنید چون نیاز اکسیژن بدن پس از یک ست جلوبازو با یک ست اسکوات بسیار متفاوت است، می‌توانید با اندکی استراحت سراغ ست بعدی جلوبازو بروید و ریتم تمرین را سریع‌تر حفظ کنید. در مورد شوک جلوبازو و انجام حرکاتی برای تغییر شکل این عضله باید بگویم که این یک مسئله ژنتیکی است یعنی اگر ژنتیک لازم را داشته باشید جلوبازوهایتان شبیه آلبرت بکلس می‌شود در غیر این صورت با حرکت خاصی نمی‌شود این شکل را به دست آورد. اساساً جلوبازوها ۲ سر دارند: سر کوتاه و سر بلند. حرکات مختلف روی این سرها فشار متفاوت دارند. اگر بخواهید روی یکی از آنها تمرکز کنید می‌توانید اندکی تأثیرگذار باشید، اما در مورد طول عضله به آنچه از مادر و پدر خود به ارث برده‌اید محدود هستید. اگر طول جلوبازوهای شما کوتاه باشد یعنی همیشه کوتاه خواهند ماند. بعضی‌ها فکر می‌کنند با انجام حرکاتی مثل جلوبازو لاری طول جلوبازویشان اضافه می‌شود. شاید سایز بازوها زیاد شود اما فقط تا جایی که فیبرها وجود دارند. جلوبازو لاری باعث افزایش طول فیبرهای جلوبازو نمی‌شود. برای عضلات براکیالیس (عضله‌ای در بخش خارجی بازو که بین پشت بازو و جلوبازو قرار دارد) نیز یک حرکت تمرین انجام می‌دهم که حرکت آخر تمرین است. گاهی اوقات جلوبازو چکشی را برای این منظور انجام می‌دهم اما اغلب از جلوبازو هالتر میله EZ استفاده می‌کنم.

   آنالیز کارکردها

   اگر در رشد جلوبازو به بن‌بست برسید راه‌حل این نیست که سراغ ست و تکرارهای اضافه‌تر بروید بلکه برای حل مشکل لازم است که تمرکز خود را بالا ببرید. چند سال قبل در توسعه جلوبازو با مشکل مواجه شدم و در نهایت کشف کردم که جلوبازوهایم به‌طور ژنتیکی ضعیف‌تر از بخش جلویی سرشانه و عضلات ساعدم هستند. با اتکا به روش‌هایی که قدرت ساعد و جلو سرشانه را از تمرین جلوبازو حذف کند از این مسئله عبور کردم. راه‌حل این بود: برای کاهش تأثیر ساعد مچ را حین حرکات جلوبازو صاف و بی‌حرکت نگهداشتم و برای حذف کردن نقش بخش جلویی سرشانه فرم حرکت را با دقت زیادی دنبال کردم و به قدرت بالاتنه تکیه نکردم. هر مشکلی که در تمرین این عضله دارید، باید جلوبازو را جداگانه تمرین دهید و از لحاظ ذهنی در طول ست تمرکز کامل داشته باشید. ارتباط بین ذهن و عضله به‌ویژه برای عضلات مشکل‌دار بسیار مهم است.

   • مهرداد

    برنامه تمرین جلوبازو این من زدم خوب جواب داد

    حرکت ست تکرار
    جلوبازو با هالتر ۲- ۳ ۸- ۱۵
    جلوبازو لاری با هالتر خمیده با فاصله کم بین دست ها ۲- ۳ ۸- ۱۵
    جلوبازو با دمبل متناوب روی میز شیبدار ۲- ۳ ۸- ۱۵
    در هر جلسه یکی از این دو حرکت را انتخاب کنید
    جلوبازو با دمبل تک دست ۲- ۳ ۸- ۱۵
    جلوبازو با سیمکش تک دست ۲- ۳ ۸- ۱۵
    جلوبازو سیمکش از طرفین ۲- ۳ ۸- ۱۵

 7. امیرعلی

  این شوکی که شما نوشتی هالتر صاف نداره . من هم صاف میخوام هم لاری . حجم فقط حجم میخوام . جلوبازوم رشد نداره گلیکوژن داخل عضله سوخته رشد عضله هم متوقف شده
  . ممنون میشم کمک کنی داداش

 8. امیرعلی

  بقیه بدنم خوبه عکسم خواستی میفرستم برات . تغذیه هم کامله . اما اوایل دیوونه شده بودم همش جلوبازو میرفتم در نتیجه هم این شد که ایست کرده انگار مرده

  • رضایی

   یک هفته به بدنت استراحت بده بعد تمرینات شروع کن
   برنامه ی تمرین جلوبازو
   جلوبازو هالتر ( هر ست وزنه اضافه می شود ) ۴ ست با تکرارهای ۸-۱۰ / ۸-۱۰ / ۸-۱۰ / ۲۰ تایی
   جلوباز دمبل میز بالاسینه ( در هر ست وزنه اضافه می شود) ۴ ست با تکرارهای ۸-۱۰ / ۱۲-۱۰ / ۱۲-۱۰ / ۱۰ تایی
   جلوبازو لاری(وزنه ثابت) ۴ ست با تکرارهای ۸ تا ۱۲ تایی
   جلوبازو چکشی ۴ ست با تکرارهای ۸ تا ۱۲ تایی

 9. احسان طالبیان

  سلام خسته نباشید.از سال ۹۰بدنسازی تمرین میکنم ولی تمرین با برنامه نداشتم.دو دوره مکمل فقط پودر خوردم ولی تاثیر نداشته.یه برنامه کلی که قشنگ بدنمو رو بیاره ازتون میخواستم.بدنم توان برنامه سوپر داره.خیلی ممنونم.با تشکر

 10. میلاد

  سلام همه چی عالیه فقط اگه میشه برنامه رو یا همین نوشته هارو اخر هر مطلب pdfبزارین راحت دانلود کنیم استفاده کنیم مرسی ممنون

 11. مهدی

  سلام این حرکت چجوریه”جلوبازو سیم‌کش از بالا جفت دست ”
  اگه فایل تصویری شو برام بفرستید ممنون میشم
  اگرنه که توضیح بدید کافیه

 12. محمد

  سلام

  این برنامه ها هر هفته کدوم رو میشه انجام بدیم یعنی هفته ی اول برنامه ی اول هفته دوم برنامه ی دوم و….
  یا فقط از یه برنامه باید استفاده کنیم؟؟
  بعد میتونیم فقط همین برنامه رو انجام بدیم که بیشتر بازو رشت کنه؟؟
  یا باید کنار برنامه های دیگر رو هم اجرا کنیم؟؟
  کدوم برنامه باعث رشد سریع تر بازو و درشت بهتر شدن میش؟؟

  ممنون از سایت و کانال تلگرامتون

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره