سوماتروپین (هورمون رشد انسان)

بر خلاف سایر دارو‌های دوپینگی هنوز در مورد هورمون رشد (سوماتروپین) صحبت‌های ضد و نغیظی وجود دارد.برخی‌‌ها معتقدند که این دارو باعث افزایش قابل ملاحظه در قدرت و رشد عضلات در کمترین زمان میشود.

برخی‌‌ها نیز این دارو را کاملا بی‌ فایده در بهبود توانایی‌های ورزشکاران می‌دانند و معتقدند که این هورمون فقط باعث بهبود فرایند رشد در کودکانی که قد آنها کوتاه مانده است میشود.

برخی‌ دیگر نیز بر این اعتقاد هستند که استفاده از این هورمون در بزرگسالان باعث تغییرات شدید در شکل استخوان‌های فک پائینی و سایر استخوان‌ها میشود و به طور عمومی‌ سوال اینجاست که چه نوع از این هورمون را باید دریافت کنیم؟

 

 

 

 

human-growth-hormone
سوماتروپین (هورمون رشد انسان)

 

 

برای خیلی‌ از خوانندگان درک این مساله و پاسخگویی به این مباحثه‌ها پیچیده می‌باشد و حداقل برای درک این موضوع نیاز به یک سری اطلاعات پایه است.سوماتروپین پلیپپتیدی متشکل از ۱۹۱ امینو اسید است.در انسان این هورمون در صورت وجود یک محرک مناسب (تمرین، خواب، استرس، سطح پائین قند خون و…) در غده هیپوفیز تولید و ترشح میشود.

مهم است که بدانید (HGH ) به تنهائی تاثیر مستقیم نمیگذارد ولی‌ با تحریک کبد باعث تولید و آزاد سازی فاکتور رشد شبه انسولین (IGFs ) و سوماتومدین (somatomedins) میشود.این فاکتور‌های رشد هستند که سپس باعث تاثیرات مختلف در بدن میشوند.ولی‌ مشکل اینجاست که کبد فقط قادر به تولید مقدار محدودی از این مواد می‌باشد و به تبع آن‌ تاثیر آن‌ نیز محدود می‌باشد.همانطوری که قبلا اشاره کردیم اگر سوماتروپین به بدن تزریق شود به تنهائی تاثیر گذار نمی‌باشد و کارکرد آن‌ از طریق تحریک کبد و تولید مواد ذکر شده می‌باشد.

 

somatrope

 

استفاده از این ترکیبات هورمونی سوماتروپین باعث ایجاد سه فرایند تاثیر گذار در بهبود عملکرد ورزشکاران میشود.

سوماتروپین تاثیر آنابولیکی قوی دارد و باعث افزایش سنتز پروتئین میشود که این مساله نیز باعث افزایش،هم در حجم ماهیچه‌ها و هم در تعداد سلول‌های ماهیچه ای میشود.مورد دومی‌ بسیار جالب می‌باشد چون افزایش تعداد سلول‌ها با دریافت هیچ استروئیدی رخ نمیدهد.

احتمالا به همین دلیل است که هورمون رشد (سوماتروپین) به عنوان قویترین هورمون آنابولیکی شناخته میشود.منبع سایت اد کوان دومین تاثیر سوماتروپین در بدن روی فرایند چربی‌ سوزی می‌باشد.

این هورمون با قرار دادن چربی‌‌ها به عنوان منبع سوخت بدن باعث کاهش شدید چربی‌‌ها شده و باعث دسترسی بیشتر ورزشکار به کالری میشود و سومین تاثیر آن‌ که معمولا نادیده گرفته میشود تاثیر این هورمون در پیوند میان بافت ماهیچه ها، تاندون‌ها و غضروف‌ها می‌باشد که همین موضوع باعث افزایش قدرت در ورزشکارانی که از این هورمون استفاده میکنند میشود.

خیلی‌ از بدن سازان و پاورلیفترها با مصرف همزمان استروئید‌ها و هورمون رشد خبر از عدم آسیب دیدگی در زمان دوره افزایش قدرت خود داده‌اند.شاید با خود بگوید این موضوع فوق‌العاده است.ولی‌ مشکل اینجاست که هنوز هم تعدادی هستند که میگویند (HGH ) هیچ تاثیری روی بهبود وضعیت ورزشکاران نمیگذارد.

 

تعدادی سوماتروپین را مصرف کرده و از نتایج به دست آماده ناامید هستند.همانند خیلی‌ چیزها در زندگی‌ برای این موضوع نیز توضیحات منطقی‌ وجود دارد:

 

۱) ورزشکار نمیتواند به اسانی‌ مقدار کافی‌ سوماتروپین را به طور منظم در بازه زمانی‌ طولانی‌ مصرف نماید.چون تهیه این هورمون بسیار گران است و اکثر افراد توانایی تهیه دوز کافی‌ از این هورمون را ندارند.

 

۲) وقتی‌ که شما سوماتروپین مصرف می‌کنید بدن شما نیز نیازمند مقدار بیشتری از هورمون‌های تیروئید، انسولین، کورتیکو استروئید، گونادوتروپین و استروژن می‌باشد.به همین دلیل است که وقتی‌ سوماتروپین به تنهائی استفاده شود تاثیر آن‌ بسیار کم می‌باشد و افزایش حداکثری تاثیر آن‌ فقط با دریافت استروئید ها،هورمون‌های تیروئید و انسولین به طور خاص ممکن میشود.اما در اینجا لازم به ذکر است که سوماتروپین در این مورد باعث تاثیر آنابولیکی عمده در بدن میشود.

سه هورمون وجود دارند که باید همزمان برای تاثیرگذاری حداکثری استفاده شوند.این سه هورمون عبارتند از سوماتروپین، انسولین و هورمون تیروئید (LT-3) که به عنوان مثال از سایتومل می‌توان نام برد.منبع سایت اد کوان در این صورت است که کبد میتواند مقدار مناسبی سوماتومدین و (IGFs ) تولید کند.این تاثیرات آنابولیکی میتواند با مصرف مواد با خاصیت ضد کاتابولیکی نیز بیشتر شود.

آیا هنوز نیز از اینکه چرا بدن سازان حرفه‌ای دارای بدنی عظیم و در عین حال بدون چربی‌ هستند تعجب می‌کنید در حالی‌ که شما اینگونه نیستید؟اکثر ورزشکارانی که از سوماترپین استفاده کرده‌اند زمانی‌ بوده است که آنها در حال انجام یک رژیم کم کالری برای آمادگی در مسابقات خود را آماده میکردند.در این حالت بدن از میزان تولید انسولین و هورمون تیروئید (LT-3) می‌کاهد.

همانطور که قبلا توضیح دادیم این شرایطی نیست که ما انتظار تاثیر قابل ملاحضه ای از سوماتروپین داشته باشیم.کسانی‌ که از هورمون رشد همراه (Clenbuterol ) استفاده میکنند باید بدانند که (Clenbuterol) باعث کاهش تولید انسولین و (L-T3) میشود.

 

۳) ورزشکاران می بایست برای تهیه سوماتروپین با دستور پزشک اقدام نمایند و تنها راه دیگر آن‌ تهیه آن‌ در بازار سیاه می‌باشد.و به همین دلیل که برخی‌ از ورزشکاران این هورمون را از بازار سیاه تهیه میکنند از نتایج به دست آمده هم راضی‌ نیستند.

 

۴) در موارد بسیار نادر بدن در مقابله با سوماتروپین آنتی بادی‌هایی ترشحع می‌کند که باعث عدم تاثیر گذاری این هورمون میشود.

 

Human Growth Hormone - Somatropin1

 

پاسخ به سوالاتی نظیر دوز صحیح مصرف، نوع و زمان دوره مصرف بسیار سخت می‌باشد.از آنجائی که هنوز تحقیقات علمی‌ در مورد میزان مقدار مصرف سوماتروپین برای بهبود وضعیت ورزشکاران انجام نشده است تنها میتوانیم به اطلاعاتی‌ که از طریق تجربی‌ به دست آمده است تکیه کنیم.تولید کنندگان مربوطه فقط میزان دقیق مصرف این هورمون را در بیماری مربوط به کم‌کاری غده هیپوفیز در تولید هورمون رشد را اعلام کرده‌اند که این میزان به طور متوسط به ازای هر پوند از وزن بدن (۰٫۳ I.U) در هفته می‌باشد.

یک بدن ساز ۲۰۰ پوندی میتواند به میزان (۶۰ IU) در هفته مصرف نماید.این میزان دوز مصرفی باید به صورت سه تزریق عضلانی هر کدام به مقدار (۲۰ IU) صورت گیرد.نوع دیگر استفاده از این هورمون به صورت تزریق زیر پوستی‌ می‌باشد که باید به صورت روزانه صورت گیرد که به طور معمول این میزان (۸ IU) در روز می‌باشد.ورزشکاران حرفه‌ای معمولا در روز (۴-۱۶ IU) تزریق میکنند.منبع سایت اد کوان معمولاً تزریق روزانه به صورت زیر پوستی‌ ترجیح داده میشود.

چون نیمه عمر سوماتروپین کمتر از یک ساعت می‌باشد تعجبی ندارد که بعضی‌ از ورزشکاران میزان دوز مصرفی روزانه خود را به ۳-۴ تزریق به میزان (۲-۴ IU) تقسیم نمایند.استفاده منظم از دوز‌های کوچک به نظر می‌رسد که موثر‌ترین روش باشد.

البته دلیل این حرف این است که وقتی‌ سوماتروپین در بدن تزریق میشود غلظت پلاسمای خون به سرعت افزایش می‌یابد که این امر نشان میدهد که تاثیر گذاری آن‌ سریع اتفاق می‌افتد.همانطور که می‌دانیم سوماتروپین باعث تحریک کبد و ترشح (IGFs ) و سوماتومدین برای رسیدن به اهداف دلخواهمان میشود.از آنجائی که کبد فقط قادر به تولید میزان محدودی از این مواد است پس به نظر نمیرسد که تزریق دوز‌های زیاد سوماتروپین باعث وادار کردن کبد به تولید آنی‌ سوماتومدین و (IGFs ) شود.اینطور به نظر می‌رسد که کبد نسبت به دریافت مقادیر کمتر سوماتروپین واکنش بهتری از خود نشان میدهد.

 

اگر که محلول سوماتروپین چندین بار به صورت زیر پوستی‌ در یک موضع مشخص تزریق شود چربی سوزی در آن ناحیه ممکن خواهد بود.پس بنابراین برای جلوگیری از چربی‌ سوزی موضعی باید تزریق هر دفعه در نقاط مختلف بدن صورت گیرد.چیزی که در طی‌ سالیان مشخص شده است این است که تاثیر سوماتروپین وابسته به دوز مصرفی آن‌ است.معنی‌ این حرف این است که شما یا باید سرمایه گذاری کنید و به مقدار کافی‌ از این هورمون استفاده کنید یا اصلا آن را خریداری نکنید.

تلاش‌های نیمه کاره‌ در استفاده از این هورمون محکوم به شکست می‌باشد.حداقل دوز تأثیرگذار در روز برای شروع به نظر می‌رسد که ( ۴ IU) باشد.در صورتی‌ که غده هیپوفیز یک فرد سالم و بالغ در روز (۰٫۵-۱٫۵ IU) هورمون رشد ترشح می‌کند.دوره مصرف این هورمون بستگی به وضعیت مالی ورزشکار دارد.تجربه نشان داده است که مدت زمان مصرف سوماتروپین در افراد حداقل شش هفته تا چند ماه می‌باشد.نکته قابل توجه این است که اثر سوماتروپین در چند هفته بعد از توقف مصرف آن‌ نیز ادامه دارد.این امر به شما اجازه میدهد که با مصرف یک دوز ثابت همچنان به پیشرفت خود ادامه دهید.

 

در ادامه به شفاف سازی وضعیت انسولین و ( LT-3 ) می‌پردازیم.ورزشکارانی که در دوره حجم خود از سوماتروپین استفاده میکنند نیازی به دریافت انسولین در صورتی‌ که هر سه ساعت یک وعده غذایی دریافت میکنند ندارند.یعنی‌ افرادی که در روز ۶-۷ وعده غذایی مصرف میکنند.این امر باعث میشود که بدن به طور طبیعی خود به تولید پیوسته انسولین بپردازد.چون با مصرف این ۶-۷ وعده غذایی در روز سطح قند خون بدن کاهش چشم گیری پیدا نمیکند.در این مقطع مصرف هورمون تیروئید ( LT-3 ) نیز با اکراه توسط ورزشکاران انجام میشود.

در هر صورت در هر مرحله‌ای که هستید سطح هورمون تیروئید شما در صورت مصرف سوماتروپین باید توسط پزشک نظارت شود.استفاده همزمان از استروئید‌های آنابولیک/اندروژنیک و یا (Clenbuterol ) معمولاً مناسب می‌باشد.در مرحله آمادگی برای مسابقات استفاده از هورمون‌های تیروئید به طور پیوسته افزایش می‌یابد.گاهی اوقات نیز انسولین همراه سوماتروپین به علاوه استروئید‌ها و (Clenbuterol) استفاده میشود.

جدایی از احتمال عوارض جانبی دریافت انسولین مصرف ناصحیح آن‌ میتواند باعث چاقی شما شود!انسولین بیش از اندازه باعث فعال سازی آنزیمی میشود که گلوکز را به گلیسرول و در نهایت به تریگلیسرید تبدیل می‌کند.مقدار کم انسولین نیز باعث کاهش اثر آنابولیکی سوماتروپین میشود.پس راه حل این وضعیت دشوار چیست؟مراجعه به پزشک متخصص و متعهد برای نظارت بر میزان قند خون و تست دوره های ادرار باید صورت گیرد.

بحث در مورد اثرات جانبی سوماتروپین یکی‌ از مسایل داغ می‌باشد.با این وجود باید بگوییم که سوماتروپین هیچ کدام از عوارض جانبی سایر استروئید‌های آنابولیک/اندروژنیک مانند کاهش تولید تستوسترون،آکنه،ریزش مو،پرخاشگری، افزایش سطح استروژن و افزایش احتباس آب و نمک را ندارد.

اصلی‌ترین عوارض جانبی سوماتروپین تغییر مقدار اندکی‌ غلظت گلوکز درون خون و کم‌کاری تیروئید می‌باشد.پس در مورد شرایطی نظیر بزرگی‌ قلب،تغییر شکل استخوان ها، اکرومگالی و رشد غیر عادی چه؟برای پاسخ به این سوال باید وضعیت یک انسان قبل و بعد از بلوغ به طور کامل تفکیک شود.صفحات رشد در افرادی که هنوز بالغ نشده‌اند به طور طولی رشد می‌کند و بعد از بلوغ میزان ترشع اضافی هورمون رشد دیگر باعث رشد طولی استخوان نمی‌شود.

در رشد غیر عادی بدن (gigantism) در ابتدا فرد قدرت بدنی و سختی عضلاتش به مقدار قابل ملاحضه ای افزایش می‌یابد و بعد از آن‌ اگر فرد درمان نشود کم کم فرد ضعیف و در نهایت خواهد مرد.این اتفاق زمانی‌ رخ میدهد که فرد هنوز به بلوغ نرسیده و همچنین دارای اختلال در تولید هورمون‌های جنسی‌ نیز می‌باشد.

اخطار : سری مقالاتی که تحت عنوان« استروئیدها » در این سایت ادکوان به نمایش گذاشته می شود ، تنها با هدف روشنگری و گسترش دامنه اطلاعات بازدیدکننده گان ، ورزشکاران و مربیان عزیز تهیه شده و به هیچ عنوان قصد ترویج یا تشویق مصرف این دسته مواد ( استروئیدها ) را نداریم.

لازم به ذکر است که در صورت سوء استفاده از مطالب علمی این مقالات و مصرف خودسرانه افراد، هیچ مسولیتی متوجه اینجانب و دست اندرکاران سایت نخواهد بود . در ضمن یادآوری می کنم که اکثر مواد مورد اشاره در در دسته استروئیدها یا در زمره مواد ممنوعه بوده و یا تنها با تجویز پزشک قابل استفاده هستند .

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *