رژیم شکم – محاسن و معایب خلاصه:یکی از رژیمهایی که هم اکنون، بواسطه آموزشهای مجله “منز هلت” محبوبیت زیادی در آمریکای شمالی پیدا کرده، رژیم شکم است.

نویسنده: شنن کلارک
مترجم: د. کسر
توضیح سردبیر: تعداد معدودی از خوراکیها و نوشیدنیهای مندرج در اصل این مقاله، که زیر عنوانهای خوراکیهای گاه به گاه و خوراکیهای ممنوع آمده بودند، بدلیل حرمت شرعی و تناقضات فرهنگی در ترجمه گنجانده نشدند.


یکی از رژیمهایی که هم اکنون، بواسطه آموزشهای مجله “منز هلت” محبوبیت زیادی در آمریکای شمالی پیدا کرده، رژیم شکم است. ادعا می شود که این برنامه غذایی، ظرف مدت شش هفته، شکم را برای همیشه صاف می کند. آیا این رژیم، ادعایش را ثابت هم می کند؟ خودتان قضاوت کنید.

 

این برنامه غذایی توسط سردبیر مجله “منز هلت”، دیوید زینکزنکو، ابداع شده است و توسط چهره های مشهوری همچون “راک”، پشتیبانی می شود. آنها ادعا می کنند که این برنامه غذایی، یکی از آن رژیمهای تبلیغاتی زودگذر نیست، بلکه برنامه ای است که تا پایان عمرتان می توانید ادامه دهید. این ویژگی، با توجه به خستگی مردم از رژیمهای تبلیغاتی پس از چند هفته طاقتفرسا و ترک آنها برای همیشه، مهمترین بخش هر برنامه غذایی موفقی محسوب می شود.
گفته می شود که با رعایت این برنامه غذایی، 12 ماده غذایی جادویی را خواهید شناخت که باعث نابودی چربی، تبدیل چربی به عضله، ظاهر جوان و احساس جوانی، تقویت قوای **** و زندگی بدون درد می شوند.
اگر چه برنامه غذایی، قطعا بر ظاهر و احساس جوانی، تمایلات **** و کاهش درد تاثیر دارد، اما هیچ رژیمی، قادر به “تبدیل چربی به عضله” نیست – این فرایند کاملا محال است. امکان کاهش چربی و افزایش جرم عضلانی در اثر ورزش وجود دارد، اما باز هم تکرار می کنم که هیچ غذایی بتنهایی نمی تواند بافت چربی را تبدیل به بافت عضلانی کند.
ادعای دیگر، مبنی بر کاهش 12 پوند (حدود 5.5 کیلوگرم) چربی در مدت دو هفته هم، در واقع کمی مبالغه آمیز و تقریبا غیرممکن است. هیچ چیزی کمتر از قحطی و گرسنگی نمی تواند دوازده پوند چربی بدن را ظرف دو هفته کاهش دهد، زیرا به این منظور، باید روزانه 3,000 کالری، کاهش انرژی دریافتی داشته باشید.
با توجه به اینکه حداکثر نیاز حیاتی اغلب مردم برای حتی حفظ وزنشان، بسیار کمتر از این مقدار است، گرسنگی کشیدن در تمام طول شبانه روز هم از عهده این کاهش بر نخواهد آمد. با این تفاصیل، ادعای مذکور، قابل اثبات نیست.
خوراکیهای مجاز
یکی از ویژگیهای خوب این رژیم، تاکید بر اهمیت افزودن مکرر خوراکیهای سالم به برنامه و کاهش انواع نه چندان سالم از آن و اکتفاء به مصرف گاه به گاه آنها می باشد. هیچ ماده یا گروه غذایی از برنامه حذف نمی شود و افراد به دستگاه کالری شمار تبدیل نمی شوند. این روش، برای بسیاری از مردم که انواع دیگری از رژیم را قبلا امتحان کرده اند و نتیجه ای نگرفته اند، سودمند است.

خوراکیهای معروف به “12 ماده قوی” در این رژیم، که باید تا حد امکان زیاد مصرف شوند، عبارتند از:

بادام و سایر مغزها
حبوبات و بنشن
اسفناج و سبزیجات
لبنیات کم یا بدون چربی
جو دو سر آماده طبخ (نوع دیر پخت، بهتر است)
بوقلمون
کره بادام زمینی
روغن زیتون
تخم مرغ
غلات سبوسدار
پودر پروتئین آب پنیر (وی)
تمشک و انواع توتها
و خوراکیهایی که باید “غالبا” مصرف شوند، عبارتند از:

سیب
مارچوبه
آوکادو
موز
برنج سفید نشده
روغن کنولا
انواع مرکبات و آبشان
آب میوه کم شکر
گوشت لخم شکار
سیر
عدس
قارچ
هندوانه و خربزه
هلو
روغن بادام زمینی
انواع نخود
انواع فلفل
پیتزا
ذرت بو داده
صدف
سوپ
تخمه آفتابگردان
سیب زمینی شیرین

خوراکیهای”گاه به گاه” هم شامل موارد زیر می شوند:

سیب زمینی پخته
آبجو بدون الکل
کره
شکلات
قهوه
گوشت گوسفند و بره
لازانیا
گوشت فراوری شده
فرنی
سیب زمینی سرخ کرده
کراکر
گرنلا
بستنی (کم چربی)
مربا
کلم آب پز
برنج
دسرهای محتوی شکر و آب میوه
شربت
گوشت گوساله
ماست یخ زده

و بالاخره، غذاهایی که توصیه به پرهیزشان می شود، بشرح زیر می باشند:

پیراشکی
خوارکیهای تنوری
گوشت گاو
آرد سفید
گوشت شکار
ژله
مارگارین
کرمهای غیر لبنی
شیرینی
پاستای کرمدار
کره بادام زمینی غیر طبیعی
نوشابه های غیر الکلی حاوی شکر
سوپهای خامه دار
گوشت دنده
سبزیجات سرخ شده

همانگونه که ملاحظه می فرمایید، رژیم شکم، توصیه های خوبی برای مصرف یا پرهیز از انواع خوراکیها دارد. از نظر عضله سازی هم، با حفظ انواع هیدراتهای کربن در برنامه غذایی که به تسهیل افزایش جرم عضلانی کمک می کنند، تقریبا سودمند بنظر می رسد. اما نظر کاهش چربی، با توجه به مشخص نبودن میزان کالری یا نسبت مصرف پروتئین، هیدرات کربن و چربی، اطمینان در خور یک رژیم غذایی را نمی دهد. به هر حال، وقتی نوبت کاهش چربی می رسد، محاسبه کالری دریافتی، راه رسیدن به هدف است.

 

به این منظور، صرفنظر از نوع خوراکیها، نسبت تراز کالریهای دریافتی به کالریهای مصرفی باید منفی شود. بعبارت دیگر، بیش از آنچه می خورید، باید فعالیت کنید. هر برنامه غذایی کاهش چربی که این نکته را رعایت نکند، به موفقیت نخواهد انجامید.
بطور کلی، با گنجاندن بسیاری از خوراکیهای پیشنهادی این رژیم، احساس سلامتی بیشتری خواهید کرد، زیرا اغلب آنها، ضمن داشتن مقدار تقریبا کم کالری، سرشار از مواد مغذی هستند.
شاید بتوان گفت که عامل شاخص این برنامه که آنرا از نظر انتخاب واقعی غذا، در صدر سایر رژیمها قرار می دهد، عدم حذف هر گونه گروه غذایی خاص است. این ویژگی، مطلوب بسیاری از افراد است. کمتر کسی تمایل به حذف کامل هیدراتهای کربن یا چربی از برنامه غذایی خود دارد. این برنامه، روشی فراگیرتر است.

من معتقدم که مبلغان این رژیم غذایی، قادر به اثبات تمامی ادعاهای مربوطه نیستند. در واقع، شاید تبلیغات هیچ رژیمی، کاملا با واقعیت سازگار نباشد. بنابراین، در صورت اقدام به آغاز این برنامه غذایی، انتظارات فوق العاده ای نداشته باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *