سلام
در اینجا در مورد یکی از مواد معدنی اساسی برای بدن صحبت می کنیم . این ماده با نام zinc و با نام فارسی روی در دسترس است . می توانید آن رو به راحتی از داروخانه ها تهیه کنید . در این مورد توضیح خواهم داد .

 


روی چیست ؟

روی یک ماده معدنی اصلی کمیاب است که بعد از آهن، بیشترین میزان را در بدن داراست. روی به طور عمده در ماهیچه‌ها ذخیره می‌شود، اما در یاخته‌های خونی سفید و قرمز، پرده شبکیه چشم، استخوانها، پوست، کلیه ها، کبد و پانکراس نیز یافت می‌شود. غده پروستات در مردان نسبت به سایر اعضا، بیشترین مقدار روی را داراست. بعضی از تحقیقات و مطالعات نشاندهنده مؤثرترین قرص‌های روی در جلوگیری و کاهش علایم سرماخوردگی بوده است.

 

اما چه به درد ما ورزشکارها می خوره ؟

روی در موارد زیر کمک می کند :

یادآوری فعالیت سیستم ایمنی
تسریع بخشیدن به بهبود زخمها
درمان بعضی از موارد بی اشتهایی عصبی
تحریک ترشح هورمون رشد

آیا می شود روی را از منابع غذائی کسب کرد ؟

پاسخ مسلماً مثبت است . 
ما 20 تا 40 درصد میزان روی موجود در غذا را جذب می‌‌کنیم. غذاهایی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ و بوقلمون، آماده‌ترین شکل قابل دسترس روی قابل جذب هستند. روی موجود در سبزیجات کمتر برای بدن ما قابل دسترس است و فیبر سبزیجات به تنهایی میزان روی را که قابل جذب و استفاده است کمتر می‌کند. محصولات لبنی و تخم مرغ دارای میزان نسبتاً خوبی روی هستند اما جذب روی از این مواد مشکلتر است.
غذاهای زیر بهترین منبع قابل استفاده روی است:
صدف نرم تن(غنی‌ترین منبع)، گوشت قرمز، میگو، خرچنگ و دیگر ماهی‌های صدف، منابع دیگر روی که کمتر قابل جذب است شامل لوبیا، نخود چشم سیاه، سویا، بادام زمینی) غلات کامل، فیبرو، توفو، مخمر آبجو، سبزی پخته شده، قارچ، لوبیا سبز و دانه کدو است

حالا ما ورزشکاران که معمولاً در دوران رژیم به سر می بریم ، که نمی توانیم از این همه منابع غذائی استفاده کنیم ، چه کنیم ؟

خوب ، سئوال خوبی است ، نگران نباشید ، ما در کنار شما هستیم . 
سولفات روی رایجترین مکمل قابل استفاده روی است. این ترتیب نسبت به سایر اشکال کمترین قیمت را دارد. اما حداقل جذب را دارد و باعث آشفتگی معده می‌شود. پزشک معالج معمولاً 220 میلی گرم از سولفات روی را که حاوی تقریباً 55 میلی گرم عنصر روی است، تجویز می‌کند. شکل‌های قابل جذب تر که قابل دسترس هستند عبارت‌اند از: پیکولینات روی، سیترات روی، استات روی، گیسرات روی و مونومیتونین.

اشکال مختلف روی دارای میزان متفاوتی از روی در ترکیب هستند. در برچسب این ترکیبات، همیشه به دنبال میزان عنصر روی بگردید. معمولاً ترکیبات روی دارای 30 تا 50 میلی گرم از عنصر روی هستند. به خاطر داشته باشید که از غذای روزانه چیزی حدود 10 تا 15 میلی گرم روی جذب می‌‌کنید، پزشک معالج شما هنگام تجویز مکمل‌های روی، باید این میزان دریافتی روزانه از طریق غذا را در نظر داشته باشد. 

خوب ، حالا اگر می شود کمی در مورد میزان مصرف و نحوه آن توضیح دهید ؟

قبل از اینکه از مکمل‌های روی استفاده کنید یا پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید. وقتی شما بهترین فایده را از مکمل‌های روی می‌‌برید که آن را با آب و یا آب میوه (نه با شیر) در بین غذاها مصرف کنید و هم‌زمان با مکمل‌های آهن و کلسیم،‌ آنها رامصرف نکنید. اگر برای معده شما مشکل ایجاد کرده باشد می‌توانید آن را همراه غذا مصرف کنید.

در مورد میزان مورد نیاز روزانه :
بررسی‌های انجام شده نشان می‌‌دهد که نیاز خانم‌ها به این عنصر مهم وضروری روزانه، حداقل 10 میلی گرم و نیاز آقایان روزانه، حداقل 12 میلی گرم است. بیشتر دیده می‌شود که مقدار مصرفی روی بسیار کم تر از مقدار نیاز بررسی شده است. مرکز تغذیه کشور آلمان (DGE) و امریکا (RDA) توصیه می‌کنند که برای پیشگیری از امراض حاصل شده از کمبود روی، خانم‌ها روزانه 12 میلی گرم و آقایان 15 میلی گرم روی به بدن خود برسانند. البته دوز و مقدار درمانی که توسط دکتر ورباخ بیان شده، روزانه بین 100- 20 میلی گرم است. اصولا” دوز 15 میلی گرم در روز را حد متوسط دریافت روزانه می‌دانند. به یاد داشته باشید که این مقدار حداقل نیاز روزانه شما است ، اگر به دنبال فواید آن هستید باید از مکمل های آن استفاده کنید .

خوب ، حالا که همه چیز رو توضیح دادید ، کمی هم در مورد قیمت آن برای ما صحبت کنید ؟

در مورد قیمت ، باید ببینید که چه می خواهید ، اگر به دنبال سولفات روی هستید ، در داروخانه ها با 400 تومان بسته 10 تائی ان رو می توانید تهیه کنید و مصرف روزانه یک عدد برای شما کافی است .
اگر به دنبال منابع بهتر آن هستید ، می توانید از مکمل روی ساخت کارخانه نیچرمید ، 100 عددی ، 30 میلی گرمی به قیمت حدود 8000 تومان استفاده کنید که برای مصرف 4 ماه شما کافی است .

به نکته مهمی توجه کنید :
مصرف روی را به صورت دوره 20 روزه و با 5 روز استراحت مصرف کنید ، یعنی 20 روز مصرف کنید و 5 روز بعد از آن را مصرف نکنید ، با این روش یک مکمل 100 عددی برای مصرف 4 ماه شما کافی است .

مکمل های دیگر روی با مارک های مختلف در داروخانه ها در دسترس هستند ، اگر مصرف قرص را دوست ندارید ، می توانید انواع جوشان انها را هم تهیه کنید ، 20 عدد قرص جوشان آن در حدود 2000 تومان قیمت دارد .

امیدوارم که از این مطالب بهترین استفاده رو ببرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *