راه های ساده برای پیشگیری از مسمومیت های غذایی

 

اگر پنیر، مربا یا رب گوجه فرنگی كپك زد، كافی است بخش كپك زده را جدا كرده و بقیه را مصرف كنید، اما در صورت كپك زدن كره از مصرف آن جدا خودداری كنید، چراكه كپك ها كره را تجزیه و اكسید كرده و خطر سكته را بدنبال دارند. مصرف پنیر كپك زده هم می تواند موجب بروز زخم معده شود.
راه‌های ساده برای پیشگیری از مسمومیت‌های غذایی

 

یك پزشك با بیان این كه باكتری ها به سرعت در دمای5/4 تا 60 درجه سانتی گراد رشد می كنند، گفت: بر این اساس سرد كردن مواد غذایی موثرترین روش كاهش خطر بیماری های ناشی از مواد غذایی است.

 

دكتر مهناز برومند با اشاره به بیماری های ناشی از مصرف مواد غذایی كه عفونت به وسیله مواد غذایی و آب آلوده به بدن وارد می شود، اظهار كرد: باید مراقب بود، چراكه میكروب ها ممكن است در هر یك از مراحل خرید، آماده سازی، پخت، نگهداری یا مصرف مواد غذایی باشند و بروز این بیماری ها در كودكان، افراد مسن یا افرادی كه سیستم ایمنی آنان ضعیف است، می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان یا مرگ آنان شود.

وی افزود: باید از مصرف نان های كپك زده كه می توانند منجر به بروز بیماری های گوارشی شوند، خودداری كرد. همچنین اگر پنیر، مربا یا رب گوجه فرنگی كپك زد، كافی است بخش كپك زده را جدا كرده و بقیه را مصرف كنید، اما در صورت كپك زدن كره از مصرف آن جدا خودداری كنید، چراكه كپك ها كره را تجزیه و اكسید كرده و خطر سكته را بدنبال دارند. مصرف پنیر كپك زده هم می تواند موجب بروز زخم معده شود.

برومند با بیان این كه مواد غذایی یخ زده را هرگز در دمای معمولی یخ زدایی نكنید، گفت: بهترین راه برای یخ زدایی قرار دادن در یخچال، آب سرد و در میكروویو است؛ ضمن این كه غذاهای یخ زدایی شده در آب سرد و میكروویو باید بلافاصله پخته شوند.

وی خاطرنشان كرد: برای گرم كردن مجدد مواد غذایی باید آنها را تا 74 درجه سانتی گراد و غذاهای آبكی را تا دمای جوش حرارت داد.

برومند با تأكید بر شست وشوی میوه جات و سبزیجات بطور كامل با آب روان اظهار كرد: سطوح سخت میوه ها را باید با برس مخصوص و زیر آب جاری شست وشو داد.

به گفته وی، برای پیشگیری از مسمومیت غذایی باید یخچال و فریزر را هفته ای یكبار تمیز كرد، چراكه آلوده بودن آنها یكی از دلایل فساد مواد غذایی است، چون برخی گونه های كپك تولید سم می كنند.

آن دسته از كپك های سم زا كه معمولا بصورت كوكی شكل و پنبه ای مانند هستند، در گرما و رطوبت به سرعت روی سطح مواد یا درون آن رشد كرده و با ترشح سم خطرناك مایكوتوكسین مواد غذایی را نرم، رنگشان را تغییر و طعمشان را ترش مزه می كنند. اغلب زمانی كه یخچال بیش از حد ظرفیت پر و رطوبت مواد زیاد باشد، این سم براحتی از كپك ها ترشح شده و می تواند موجب بروز مسمومیت های خطرناك و در مواقع ضعف سیستم ایمنی بدن سرطان زا شوند.

این سم در اثر حرارت پخت و شست وشو نابود نمی شود و می تواند تا مدت ها پس از ناپدید شدن كپك نیز در غذا باقی بماند. البته وجود كپك در ماده غذایی الزاما دلیل بر وجود سم نیست. معمولا كپك های مولد سم توكسین، روی مواد غذایی كه دارای ارزش تغذیه ای بالایی هستند نظیر انواع مغزها و گوشت ها بیشتر رشد كرده و بسیار خطرناك تر از كپك های میوه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *