پس از سالهای متمادی دست و پنجه کردن با وزنه و آهن، ویژگیهایی اخلاقی در بدنسازان بوجود می آید که شاید برای بسیاری، ناشناخته باشد. مطالعه این ویژگیها می تواند موجب شناخت بهتر از خود و بهرگیری از این تواناییهای اکتسابی شود. در ادامه، به چند نمونه از این درسهای بدنسازی می پردازم:

MikeMatarazzo_001
۱) پرورش عادتهای خوب
کسب موفقیت، مستلزم پرورش عادتهای خوب است. ما معتاد عادت هستیم. بدنسازی و تناسب اندام، فقط برای زیبایی و کاهش وزن نیست بلکه بمرور، بخشی از زندگی می شود. بعبارت دیگر، عادت می کنید که هر هفته ورزش کنید و بدنتان را بمبارزه با آهن بطلبید. اگر عادتهایی خوب را در خود پرورش دهید، ناگزیر موفق خواهید شد.


۲) اعتدال
هر چیز در زندگی، به اعتدال خوب است. نمی توان سالی ۳۶۵ روز رژیم گرفت. هر از گاهی، شکستن رژیم یا تعطیلی یک هفته ای تمرین، برای بدن خوب است. فقط به هنگام زیاده روی – زیاده روی در خوردن هیدراتهای کربن، نوشیدن الکل، تمرین بیش از اندازه – است که نتایج بد بروز می کنند.
۳) پشتکار
پشتکار، کلید موفقیت است. شاید یک هفته، پنج بار تمرین کنید، هفته دیگر فقط یک بار اما مهم، استمرار تمرین در درازمدت است. در زندگی، نباید امور مهم را رها کنید. صرف نظر از شرایط یا اوضاع، پشتکار خود را حفظ نمایید.
۴) اولویت
زندگیتان را اولویت بندی کنید. لحظه ای، کنار گود زندگی بایستید و آنچه را برایتان مهم است، دوباره ارزیابی نمایید. بدنسازی و تناسب اندام، بخشی از زندگی ما شده اند زیرا بخوبی دریافته ایم که سلامتی بدنمان، کیفیت زندگیمان را بهبود می بخشد. همگی ما گرفتاریهایی داریم و مواجه با ضرب الاجل، اضافه کار و فشار روحی هستیم.
با این حال، صرف نظر از دشواری زندگی حرفه ای یا شخصیمان، همیشه باید آنچه را واقعا اهیمت دارد، در اولویت قرار دهیم.
۵) کیفیت
نکته مهم، نه کمیت، بلکه کیفیت است. عامل تعیین کننده، مدت زمان تمرین نیست، بلکه تمرکز ورزشکار، سنگینی، شدت و بعبارت دیگر، کیفیت تمرین است. به همین ترتیب، در زندگی هم مثل بدنسازی، داشتن ثروت مادی زیاد، لزوما باعث خوشبختی نمی شود. کیفیت وجودی خود افراد و تجربیاتی که زندگیشان را ساخته است، خوشبختی را میسر می کند.
۶) مراقبت از خود
اول، مراقب شخص خودتان باشید. با تمرکز بر سلامتی و دقت در تغذیه خود، برای سلامتیتان، اولویت قائل شوید. به این ترتیب، توان بیشتری برای کمک به خانواده و دوستانتان خواهید داشت.
اگر ثبات جسمی، ذهنی و روحی داشته باشید، قادر به همدلی بیشتری با آنهایی که دوستشان می دارید، خواهید بود.
۷) عاقبت اندیشی
هر عملی، پیامدی دارد. بدنسازی، مستلزم تعهد، پشتکار و از خود گذشتگی است. نتیجه این همه زحمت هم، رسیدن به هدف دلخواه است. هر تصمیمی که در زندگی بگیرید، عواقبی خواهد داشت. با تجسم پیامدهای دراز مدت، می توان امروز تصمیمهایی بهتر و عاقلانه تر گرفت.
۸) کسب دانش
اگر بخواهید در بدنسازی پیشرفت کنید، باید دانش تغذیه و تمرینتان افزایش پیدا کند. پس از شناخت اهمیت هر یک، عملکرد بهتری خواهید داشت. در زندگی هم برای موفقیت در هر مسیر و رسیدن به هر نتیجه ای، ابتدا باید دانش لازم را کسب کنید و سپس بسوی هدف گام بردارید.
۹) روشنفکری
هر روز نتایجی جدید از تحقیقات ورزشی و تغذیه ای، منتشر می شوند. شناخت بدن و عملکرد آن، سالها طول می کشد. دانش ما در هر زمینه ای همیشه محدود است. اگر فکر کنیم که همه چیز را می دانیم، فرصت کسب دانش جدید را از دست داده ایم. بنابراین، روشنفکر باشید.
۱۰) لذت از مسیر
ما بدنسازها، همیشه، مانعی پیش رو داریم. همیشه، وزنه ای برای بلند کردن هست. همیشه، عضله ای برای حجیم کردن هست. همیشه، چربی برای سوزاندن هست. هر چه پیشتر می رویم، موانعی جدیدتر پیدا می شوند.
زندگی هم، همین گونه است. اما برای لذت از ورزش و زندگی، باید از زحمتی که می کشیم، لذت ببریم. دائما در آرزوی هدف یا مقصد بودن، بیهوده است، زیرا همیشه مقصدی ورای مقصد مورد نظر و هدفی فراتر از هدف دلخواه وجود دارد. بجای نگرانی از رسیدن به مقصد، از مسیر لذت ببرید.
نویسنده: ماریا کانگ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *