داروی ضد ریزش مو

فیناستراید

Propecia (Proscar)
Substance: finasteride 1-5mg/tab

علت های ریزش مو و رو ش های کمکی بر ای مراقبت از موها علل متفاوتی می توانند سبب ریزش مو شوند .از آن جمله می توان به این دلائل زیر اشاره کرد : بیماری یا جراحی بزرگ : ممکن است حدود ٣ یا ٤ ماه پس از یک بیماری یا جراحی بزرگ، به طورناگهانی تعداد زیادی از موهای خود را ازدست دهید که به علت استرس بیماری یا جراحی است و موقتی میباشد .

اختلالات هورمونی : اگر مشکل تیروئیدی داشته باشید، چه پرکاری و چه کم کاری، می تواند باعث ریزش موی شما شود .که با حل مشکل تیروئید، این مشکل حل میشود . ممکن است هورمونهای زنانه (استروژن ) یا مردانه (آندروژن ) دچار عدم تعادل شده باشند که باز می تواند از علل ریزش مو باشد .متعادل کردن این هورمونها نیز به حل ریزش مو منجر می شود . هورمون مردانه :هورمون مردانه که می تواند به دی هیدروتستسترون (DHT ) تبدیل شود، یکی از دلائل اصلی است .این هورمون هچنین می تواند توسط آدرنال و پوست سر هم ساخته شود . چربی پوست سر :اگر پوست سر چرب باشد، ریزش مو بیشتر خواهد بود .

رژیم غذایی : مهمترین عامل ریزش مو، می تواند رژیم غذایی نا متعدل باشد. رژیم غذایی باید حاوی انواع مواد غذایی باشد . برای کاهش ریزش مو، غذای پر پروتئین و آهن کافی، لازم است.همچنین مص رف میوه ه ا وسبزی های تازه نیاز است . استرس :از دیگر عوامل مهم ریزش مو، استرس است .مانند : اضطراب، نگرانی و شوک ناگهانی .

داروه ا: بعضی داروها باعث ایجاد این مشکل می شوند .

داروهایی مانند :
داروهای ضد انعقاد خون (وارفارین، هپارین و… ) داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد نقرس، شیمی درمانی که برای سرطانها استفاده می شود، استفاده بیش از حد از ویتامین A و قرصهای ضدحاملگی . قطع این داروها به کاهش ریزش مو بسیار کمک کننده است . عفونت: بعضی از عفونتها مانند عفونتهای قارچی باعث ریزش مو می شوند که با درمان آن با داروهای ضد قارچ، می توان از ریزش مو جلوگیری کرد .

بیماری : در بعضی از بیماریها می تواند روی دهد از جمله در لوپوس یا دیابت . ریزش مو می تواند از علائم بعضی از بیماریها باشد .بنابراین تشخیص و درمان علت ریزش مو می تواند سبب کشف بیماری و درمان به موقع آن شود

. دربعضی از بیماریهای مزمن هم ممکن است دیده شود .مانند: سیفلیس، تیفوس، آنفلوآنزا، سرماخوردگی مزمن و کم خونی . مراقبت نا مناسب : کشش بیش از حد موها از علل مهم ریزش مو است .
درمان های کمک ی برای جلوگیری از ریزش مو :
یک رژیم غذایی مناسب با پروتئین کافی، ویتامین B کافی و مس، روی و ید کافی نیاز است . اگر به دلیل عدم تعادل هورمونی باشد، متعادل کردن آن . و استفاده از داروهای کمکی کاهش دهنده و قطع کننده ریزش مو مثل
: فیناستراید حتی با مصرف هورمون های استروییدی قوی هم میتوانید جلوی ریزش موهای خود را تا حد بالا و باور نکردنی بگیرید
قرص فیناستراید mg1 با نام تجارتی propecia جهت درمان ریزش مو یک بار در روزمصرف می شود این دارو در فوریه سال ١٩٩8 معرفی شده است . از مطالعه ۵ س اله ٩٠ % بیماران هیچ کاهشی را در تعداد مو نشان نداده اند . میزان رویش مویی که با این دارو می توان انتظار داشت متفاوت است و تراکم رویش مو کمتر از ١۵ % بوده است .
در اصل داروی فیناستراید ، جهت بزرگی غده پروستات با دوز mg5 در روز مصرف می شود فیناستراید دارو یی بی خطر بوده که سالها مصرف شده است .

ازعوارض این دارو اختلالات جنسی بصورت کاهش میل جنسی در حدود ۵% از بیماران مصرف کننده گزارش شده است . و ثابت شده است که این دارو ریزش موی زنان موثر نبوده و نباید برای زنان در سنین باروری تجویز شود . مردانی که از این د ارو استفاده می کنند میتوانند بدون ترس از اختلالات و ناهنجاریهای جنسی بچه دار شوند . داروی جدیدی بنام dutasteride اخیراَ مانند فیناستراید تجویز می شود . گزارش شده است که این دارو مؤثرتر از فیناستراید است ولی عوارض آن نیز بیشتر است .

مكانیسم اثر:

این دارو آنزیم ٥-آلفاردوكتاز را كه مسئول تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون می باشد ، به طور اختصاصی مهار می كند و باعث كاهش اندازه پروستات ، بهبودسرعت جریان ادرارو رفع علائم انسدادی می گردد. این دارو از طریق خوراكی به خوبی جذب می شود نیمی از دارو دركبد متابولیزه و ازطریق مدفوع دفع می شود . نیمه عمردارو حدود ٨ ساعت است و كمتر از یك درصد دارو از طریق ادراردفع می شود.

عوارض جانبی :
ناتوانی جنسی ، كاهش میل جنسی و حجم مایع انزال ، بزرگ شدن واحساس ناراحتی درپستان ها، واكنش های حساسیت مفرط (از جمله تورم لب وبثورات جلدی ) از عوارض این دارومی باشند.

مقدار مصرف :
به ورزشکاران توصیه میشوند اگر بعد و در حین مصرف داروهای استروئیدی که مشتقات تستسترون بوده و این هورمون مردانه باعث افزایش ریزش موهای سر میگردد بصورت مداوم وبا مصرف روزانه ١ تا ٥ میلی گرم از کاهش ریزش موهای خود جلوگیری کنند .

توجه شود حداکثر زمان مصرف ٦ ماه میباشد که به علت عوارض کم میتواند تا یک سال هم استفاده نمود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *