کافئین

کافئین خواب را می‌پراند

کافئین، عملکرد نوعی پیام‌رسان شیمیایی (نوروترانسمیت *) به‌نام آدنوزین را مهار می‌کند. آدنوزین باعث القاء خواب در فرد می‌شود و به همین دلیل، مصرف کافئین خواب را از سر شما می‌پراند. علاوه بر این، کافئین با کاهش زمان عکس‌العمل و افزایش توانایی تمرکز بر روی یک موضوع خاص، هوشیاری شما را بیشتر می‌کند.

 

 

به تازگی پژوهشگران دانشگاه هاروارد در بررسی‌های خود بر روی افرادی که برای مدتی از خواب محروم شده بودند، دریافتند که مصرف تنها ۲۰ میلی‌گرم کافئین (که در۶۰ گرم قهوه وجود دارد) باعث می‌شود که آنها در تست‌های شناختی نتایج بهتری کسب کنند.

● ارتباط کافئین با اضطراب

اکثر متخصصان با این موضوع موافقند که مصرف کافئین در اول صبح مشکلی ایجاد نمی‌کند مگر اینکه بخواهید دائم مصرف آن را ادامه دهید. به تازگی پژوهشگران انگلیسی نشان داده‌اند که مصرف ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین (تقریبا معادل ۲/۵ فنجان قهوه) باعث افزایش استرس افراد و کاهش اعتماد به نفس آنها در برخورد با وضعیت‌های مختلف می‌شود. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که مصرف کافئین باعث افزایش تدریجی فشارخون و تشدید اضطراب می‌شود. این وضعیت به ویژه در افرادی که دچار اختلالات اضطرابی هستند و نیز بیماران قلبی که داروهای گروه <مهارکننده‌ه� �ی بتا( >مثل ایندرال یا همان پروپرانولول) را مصرف می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد، زیرا کافئین تاثیر این داروها را از بین می‌برد. از طرف دیگر، کافئین قادر است بیش از هفت ساعت در بدن باقی بماند و به همین دلیل منجر به ایجاد اختلالات اضطرابی در افراد مستعد می‌شود. اگر شما شب‌ها مشکل خواب دارید، به مقدار کافئین مصرفی خود بیشتر توجه کنید و سعی کنید مقدار آن را تا ۳۰۰ میلی‌گرم در روز یا حتی کمتر کاهش دهید. علاوه بر این، توصیه می‌کنیم از مصرف کافئین پس از ساعت ۳ بعد از ظهر اجتناب کنید تا دچار بی‌خوابی نشوید.

● ورزشکاران کافئین بخورند

کافئین در ورزشکاران حرفه‌ای اثرات هورمون آدرنالین را تشدید می‌کند، ولی در ورزشکاران معمولی تاثیرات خوبی دارد. به همین دلیل، توصیه می‌کنند که ورزشکاران حدود یک ساعت قبل از ورزش، یک فنجان بزرگ قهوه را مصرف کنند که تقریبا معادل ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد. البته باید مراقب ضربان قلب خود در طی ورزش باشید.

● رابطه قهوه با چاقی

برخی از نوشیدنی‌های کافئین‌دار بر تلاش شما برای کاهش وزنتان، تاثیرات منفی دارند. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است زنانی که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف می‌کنند، روزانه ۲۰۶ کالری بیشتر از بقیه انرژی دریافت می‌کنند. برای حل این مشکل می‌توانید به هنگام مصرف قهوه از شیرهای کم‌چرب یا شیر سویا به‌جای شیر پرچرب استفاده کنید. در ضمن به تدریج مصرف شکر را هم کاهش دهید، چرا که هر قاشق شکر ۵۰ کالری اضافی به بدن شما می‌رساند. اصولا توصیه می‌کنیم کالری، هر چه در روز می‌خورید را محاسبه کنید و جمع بزنید تا کالری بیش از حد به بدن شما نرسد و چاق نشوید.

کافئین به‌عنوان مسکن

کافئین یک تنگ کننده عروق است، بنابراین می‌تواند عروق گشاد شده را (که عامل اصلی ایجاد اغلب سردردها هستند) به اندازه طبیعیشان بازگرداند؛ به همین دلیل در ساخت برخی از مسکن‌ها از کافئین استفاده می‌شود و در ضمن کافئین می‌تواند در بهبود بعضی از انواع سردردهای میگرنی هم موثر باشد. حتی برخی متخصصان معتقدند که یک عامل شروع حملات میگرنی، نوسان سطح کافئین در بدن است‌. تحقیقات نشان داده است که کافئین می‌تواند اثر آسپرین و استامینوفن را تا ۴۰ درصد افزایش دهد.

● وابستگی به کافئین

مصرف مداوم کافئین می‌تواند باعث وابستگی فیزیکی فرد به کافئین شود اما منجر به اعتیاد نمی‌شود. به همین دلیل اگر شما دائما قهوه مصرف کنید، یک روز که قهوه نمی‌خورید دچارسردرد می‌شوید. سایر علائم که به‌دنبال ۱۲ تا ۲۴ ساعت عدم مصرف کافئین ایجاد می‌شوند، عبارتند از: تحریک‌پذیری، اختلال در تمرکز، خستگی و حتی تهوع و استفراغ و دردها یا گرفتگی‌های عضلانی. به‌طور کلی علائم محرومیت از کافئین در کسانی دیده می‌شود که مقادیر زیادی از این ماده را در روز مصرف می‌کنند. هر چند بروز این علائم در افرادی که تنها ۱۰۰ گرم کافئین در روز دریافت می‌کرده‌اند هم دیده شده است. اگر شما قصد دارید مقدار کافئین مصرفی خود را کاهش دهید، توصیه می‌کنیم به تدریج و در هر هفته ۱۰ درصد مصرف خود را کم کنید تا عوارض آن در شما ایجاد نشود.

● پیشگیری از بیماری‌ها

تا به حال ثابت نشده که کافئین به تنهایی می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های مزمن جلوگیری کند ولی بسیاری از نوشیدنی‌های حاوی کافئین، چنین اثراتی دارند. به گفته محققان، مواد آنتی‌اکسیدان موجود در یک لیوان چای *** یا سیاه، اثرات بهتری از میوه‌ و سبزیجات در برابر رادیکال‌های�� �آزاد‌دارند. رادیکال‌های آزاد مواد مضری هستند که در اثر واکنش‌های شیمیایی درون بدن ایجاد می‌شوند و سرطان‌زایی آنها به اثبات رسیده است. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن چای سیاه باعث کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی می‌شود و مصرف چای *** و سفید هم خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که قهوه هم همان اثرات مفید چای را دارد. طبق مطالعه‌ای که نتیجه آن در مجله انجمن پزشکی امریکا (جاما)‌ به چاپ رسیده، مصرف قهوه باعث افزایش حساسیت بدن به انسولین و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود. تحقیقات دیگر هم حاکی از این هستند که میزان ابتلا به بیماری پارکینسون و سرطان روده بزرگ در افراد مصرف کننده کافئین، کمتر است.

 

● قهوه و بیماری‌ قلبی

 

 

در مورد ارتباط بین مصرف قهوه و ابتلا به بیماری‌های قلبی ابهاماتی وجود دارد. برخی پژوهشگران معتقدند که بین مصرف قهوه و ابتلا به فشارخون بالا رابطه ای وجود دارد اما این ارتباط تنها در جوانان سیاهپوست اثبات شده است. با این وجود تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که بین مصرف قهوه و کاهش انعطاف‌پذیری عروق ارتباطی وجود دارد. کاهش انعطاف‌پذیری عروق از عوامل خطر مهم در ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

از سوی دیگر شواهد محکمی در مورد ارتباط مصرف‌ قهوه با پوکی استخوان وجود ندارد. اگر چه کافئین باعث می‌شود کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع شود، ولی مقدار اندک کلسیم دفع شده با افزودن ۲ قاشق شیر به قهوه قابل جبران است. مورد دیگر مربوط به مصرف‌ قهوه در خانم‌های باردار است. در گذشته به خانم‌های باردار توصیه می‌شد برای کاهش خطر نقایص جنینی، از مصرف کافئین خودداری کنند ولی امروزه معلوم شده است که حتی مصرف بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز، بعید است خطری برای جنین آنها داشته باشد.

 

کافیئن خاصیت ضد سرطانی دارد

پژوهش ها نشان می دهد: ماده کافئین موجود در قهوه و چای خاصیت ضدسرطانی دارد.
بر اساس مطالعه ای که به تازگی در یکی از نشریات علمی امریکایی منتشر شد ، کافئین موجب کاهش رایج ترین نوع سرطان پوست می شود.
این نوع سرطان ها اغلب با قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب پدید می آید.
اشعه فرابنفش از نوع بی (B) وارد سلول های اپیدرم پوست می شود و موجب تخریب دی ان ای می شود و در نتیجه خطر تبدیل شدن این سلول ها به سلول های سرطانی افزایش می یابد.
هنگامی که سلول های غیرعادی در معرض ماده کافئین قرار می گیرند، این سلول ها به جای آنکه به سلول سرطانی تبدیل شوند، تکثیرشان متوقف می شود و می میرند.
دانشمندان پیشتر به این تاثیر ضدسرطان زای کافئین پی برده بودند اما قادر به اثبات آن نبودند.
دکتر ژان فرانسوا دوره از مرکز بین المللی تحقیق درباره سرطان می گوید،مطالعات نشان می دهد: مصرف قهوه کافئین دار موجب کاهش سی درصدی احتمال ابتلا به سرطان پوست می شود.
پژوهشگران سرگرم ساخت کرم های ضدآفتاب حاوی کافئین هستند.

 

قهوه مشوق ورزش!

پژوهشگران دریافته اند قهوه ، مشوق ورزش است. به نوشته پایگاه اینترنتی اخبار گوگل ، پژوهشگران دانشگاه جورجیا در امریکا دریافته اند مصرف یک یا دو فنجان قهوه می تواند از خستگی کار روزانه بکاهد و بدن را اماده ورزش کند.

پژوهشگران دریافته اندکافئین قهوه موجب رفع درد و خستگی کار روزانه تا ۴۸ درصد می شود. این بررسی نشان می دهد مصرف قهوه در این مورد در مردان تاثیر بیشتری از زنان می گذارد.

بررسیهای قبلی نشان می داد نباید دقیقاً قبل از ورزش قهوه خورد ، ولی بررسی جدید تاثیر ان بر اشتیاق به ورزش را مشخص کرد. تحقیقات بیشتر در این مورد ادامه دارد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *