حقایقی درباره چربی بدن خانمها

خلاصه: خانمها، در مقایسه با آقایان، استعداد طبیعی بیشتری برای ذخیره چربی دارند. در این مقاله، حقایقی را درباره ماهیت چربی، نسبت آن بین دو جنس مونث و مذکر، تاثیرات هورمونی، و … مطالعه خواهید کرد.

 

65013_512

 

نویسنده: تینا مارینا
مترجم: د. کسری

بسیاری از خانمها، همیشه از چربیهایی که بطور طبیعی عضلاتشان را فرا می گیرند، و آن برجستگیهای دل انگیز زنانه را ایجاد می کنند، احساس درماندگی می کنند. نابودی کامل چربی از بدن، ادعایی مسخره است، و من هم قصد توضیح آنرا ندارم.

البته، بعلت ناسالم بودن هم، از انباشتگی چربی در بدن دفاع نخواهم کرد. افسوس، که وجود چربیهای سرسختی، که ما زنان مفتخر به داشتنشان هستیم (یکی دیگر از مصیبتهایمان)، حقیقتا دلیلی دارد. بله، حق با مادرتان بود!

خانمها، در مقایسه با آقایان، استعداد طبیعی بیشتری برای ذخیره چربی دارند. مطمئنا، بسیاری از خوانندگان، متوجه تفاوتهای تک تک افراد شده اند؛ خانمهایی هستند، که بطور طبیعی، نسبت به سایر همجنسان خود، بدنهای کم چربی تری دارند. در مقابل، خانمهایی هم، برای لاغر کردن خود، بشدت تلاش می کنند.

دسته آخر، شامل خانمهایی می شود، که بخاطر سرسختی بدنشان در حفظ چربی، داشتن بدنی قلمی و متناسب را غیر ممکن می دانند.

میزان چربی بدن

میزان چربی بدن یک خانم سالم فعال ورزشکار، بین 18 تا 20 درصد است. بسته به رتبه ورزشی چنین شخصی، ممکن است میزان چربی مذکور تا حد قابل توجهی پایین بیاید (اگرچه کار ساده ای نیست و باید تحت کنترل رژیم غذایی و ورزش باشد).

میزان چربی اغلب خانمهایی که فعالیت کمی دارند، بسیار بیشتر از درصد یاد شده است. برخلاف باور همگانی، “قلمی” یا “لاغر” بودن ظاهری یک خانم، دلیل بر کم بودن نسبت چربی بدنش به بافت عضلانی نیست.

شاید مفاهیمی مثل “افراد لاغر چاق” یا “افراد لاغر پرچربی” را نشنیده باشید. وقتی میزان چربی بدن شخصی، از حد مجاز فراتر رود، ناسالم انگاشته می شود، چه ظاهرا لاغر باشد، یا خیر.

تولید مثل و وراثت

خوب، علت این استعداد طبیعی خانمها در ذخیره چربی بیشتر از مردان چیست؟ پاسخ، در دلایل تولید مثلی نهفته است. بدن ما خانمها، بدلیل حفظ دائمی توانایی خود برای بارداری و تغذیه جنین، چربی ذخیره می کند.

جالب است بدانید، که دانشمندان برای تفاوت توزیع چربی در بدن خانمها، دلیلی را کشف کرده اند، که به منطقه جغرافیایی و آب و هوای محل سکونت اجداد شخص مربوط می شود. بعنوان مثال، چربی بدن زنان مناطق گرمسیری مثل آفریقا یا مدیترانه، در ****، اطراف لگن و بالای ران ذخیره می شود.

چربی بدن مردم برخی کشورهای آسیایی در ناحیه شکم جمع می شود. ظاهرا، چربی بدن افراد اهل مناطق گرمسیر، بجای پوشاندن تمام بدن، و تاثیر بر تنظیم دمای داخلی بدن، و غیر قابل تحمل کردن زندگی روزمره، برای کارایی بهتر، در نواحی خاصی از بدن ذخیره می شود.

اما چربی بدن مردم مناطق سردسیری مثل اروپای شرقی، برای محافظت بدن از سرمای کشنده زمستانهای طولانی، پراکندگی بیشتری در بدن دارد. به همین دلیل است، که برخی دختران اروپایی تبار، هیچگاه چربی ناخواسته متمرکز نمی آورند، و بدنشان همیشه متناسب است. اگر بررسی کنید، مادر و مادربزرگشان هم، چنین بوده اند.

فیزیولوژی چربی

توجه داشته باشید، که همه افراد سالم، ذخایر چربی دارند. و این، موضوعی عادی است. بدن، برای تولید انرژی، جلوگیری از هدر رفتن حرارت، و همچنین محافظت از اندامهای داخلی، به این ذخایر چربی نیاز دارد. هیچگاه بفکر از بین بردن کامل چربی بدن نیفتید. چنین اقدامی، به اختلالات بسیار جدی منجر می شود.

بله، برخی بدنسازان می توانند چربی بدنشان را تا 4 یا 5 درصد کاهش دهند، اما چنین کسانی، ورزشکارانی حرفه ای هستند، که وزن، رژیم غذایی، برنامه تمرینی و ترکیب بدنشان را با وسواس بسیار کنترل می کنند، و فقط چند روز در طول سال در این شرایط می مانند.

سلولیت:

یکی از نامطلوبترین عوارض چربی اضافی بدن زنان، سلولیت است. بسیاری از مراجعان من، از ماهیت، عامل ایجاد، علت ابتلای اکثر خانمها، و چگونگی خلاصی از آن می پرسند.

چربی، در سلولهایی بنام “آدیپوسیت” ذخیره می شود. وظیفه اصلی این سلولها، ذخیره منابع انرژی در بدن است. این سلولها، انرژی را، بشکل چربی ذخیره می کنند، و به هنگام نیاز، دوباره چربی را در بدن آزاد می کنند.

آدیپوسیتها، اصولا توده های کوچک چربی احاطه شده در بافتهای پیوندی رشته ای بین عضلات و لایه زیرین پوست هستند. وقتی این سلولها شروع به ذخیره انرژی (چربی) بیش از مقدار مصرف بدن می کنند، بزرگتر می شوند و چربی در بدن ذخیره می شود.

برجستگی فرورفتگیهای کوچکی که بتدریج شکل می گیرند، نتیجه ایجاد رشته هایی غیرقابل ارتجاعی (در داخل بافت پیوندی رشته ای که آدیپوسیتها را در بر می گیرد) هستند، که مثل طناب، لایه زیرین پوست را به عضلات متصل می کنند. وقتی ذخایر چربی زیاد می شوند، در فضای میان این رشته ها، انباشته می شوند، و حالت سوراخدار پنیر محلی به پوست می دهند.

علت ذخیره چربی در بدن:

اکنون که با شرایط فیزیولوژیک سلولیت آشنا شدید، به علت ایجاد آن می پردازیم. ظاهرا، اگر بیش از حد غذا بخوریم، ذخایر چربی به نسبت افزایش می یابند – البته این فقط ظاهر ماجرا است.

خانمها لطفا بدقت توجه فرمایید. وقتی بدن، کمتر از نیاز کالری مصرف می کند، ذخایر چربی افزایش می یابند. بعبارت دیگر، هنگامیکه کسی کالری کافی برای زندگی روزمره اش (که علاوه بر فعالیتهای بدنی شامل تنفس و گوارش هم می شود) نمی خورد، بدنش دچار “گرسنگی” می شود و برای اطمینان از وجود انرژی در مواقع ضروری، شروع به ذخیره حداکثر ممکن انرژی دریافتی در آدیپوسیتها می کند.

بافت پیوندی رشته ای، که مثل توری، آدیپوسیتها را تحت فشار نگه می دارد، جریان خون و اکسیژن را در ناحیه مربوطه بسیار دشوار می کند. به همین دلیل، پس از ایجاد سلولیت، خلاصی از آن بسیار سخت است. مشکل دیگر، دشواری سوزاندن چربی در اندامهای “خاص”، نسبت به دیگر اندامها (مثل سینه ها) است.

اگر خودتان این شکایت را نکرده باشید، حتما شنیده اید که بسیاری از خانمها می گویند: “من از وزن کم کردن می ترسم، چون نمی خواهم سینه هایم کوچک شوند. هر بار که وزن کم می کنم، احساس می کنم سینه هایم کوچکتر می شوند، اما **** (یا شکم، یا رانهایم) تغییری نمی کنند.”

تغییرات هورمونی:

برای بروز سلولیت، دلایل هورمونی هم وجود دارد. در واقع، تغییرات هورمونی زنان، به احتباس آب در زیر پوست کمک می کند. این احتباس آب در ذخایر چربی، به مویرگهای خونی و لنفی فشار می آورد، و در نهایت جریان خون و لنف را کند، و تبدیل ذخایر چربی آدیپوسیتها به انرژی را دشوارتر می کند.

این وضعیت جانفرسا، تا هنگامیکه آگاهی خانمها درباره وضعیت بدنیشان و چگونگی هدایت ویژگیهای وراثتیشان افزایش نیابد، ادامه دارد. اگر علت شرایط حاکم بر بدنتان، و اقدامات لازم برای “بهبود” آنها را درک نمایید، هر تغییری برایتان ممکن می ش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *