بدنسازی بااخلاق وشاداب بانام گونتر شیلر کمپ در سال 1970 در آلمان زاده شده و پدر و مادرش کشاورز بودند. گونتر نیز به همراه برادر و خواهرانش در مزرعه پدری خود کار می کرده است.

گونتر شیلر کمپ

 

پدرش آنها را به کار سخت در مزرعه تشویق می کرده و ورزش را به منزله اتلاف وقت می دانسته و از اینکه فرزندش ورزش را دنبال کند سخت ناخرسند بوده است.زمانی که 12 سال داشت فیلمی از آرنولد می بیند و در این دوران است که به سمت بدن سازی و پرورش عضلات کشیده می شود و زمانی که اولین بارقه های علاقه به پرورش اندام در وی ظاهر می شود او در چنین شرایط بدنی که در این تصویر می بینید قرار داشته است:

دیدن تصاویر کودکی و حتی دیدن تصاویر دوران آماتوری قهرمانان صاحب نام همواره برای ورزشکاران جالب بوده است و یقین دارم که این تصویر که گونتر را در دوازده سالگی نشان می دهد خالی از لطف نیست. ورزش کردن وی بر خلاف میل پدرش ادامه داشت تا اینکه در سال 1990 و در رقابت های قهرمانی آلمان به عنوان بدن برتر انتخاب شد و این پیروزی آغاز راهی بود که او از قهرمانی آلمان تا به مستر المپیا طی کرد. در سال 1994 در رقابت های مستر المپیا به مقام 14 رسید و مستر المپیای سال 2000 نیز شرکت کرده و دوازدهم شد و در مستر المپیای سال 2001 پانزدهم شد و در رقابت های مستر المپیا سال 2002 هم پنجم شد.تصاویر دوران اوج این ورزشکار را در ادامه خواهید دید ولی اجالتا تصویری از اولین فیگورهای جدی وی که منجر به دریافت مدال و حکم شد را ببینید

32

همانگونه که می بینید او یکی از قد بلندترین قهرمانان پرورش اندام است و دوران تمرین و حجم نیز وزنی معادل 131 الی 136 کیلوگرم داشته و در دوران رقابت ها نیز به وزن 127 الی 129 کیلوگرم می رسد.

 

این تصویر نیز گونتر شیلر کمپ را در اوج آمادگی نشان می دهد. قد بلندی دارد ولی با وجودی که بلندی قد، کار او را دشوار کرده است ولی بدنی متناسب و تا حدودی شکیل از خود به نمایش می گذارد.

gunterresumelarge

 

سرج نوبرت در سال 1938 متولد شد و در 12 سالگی نیز به فرانسه نقل مکان کرد. در این کشور بود که استعداد او در زمینه فعالیت های بدنی و در زمینه ورزش کشف و موجب شگفتی خود و دیگران شد. با استعداد خارق العاده ای که در خود داشت کار را به طور جدی آغاز کرد و قدم های اول را نیز برداشت. دو سال بعد یعنی در سال 1960 در رقابت های جهانی که در مونترال برگزار شد عضلانی ترین بدن جهان شناخته شد.

این قهرمانی ها ادامه داشت و در رقابت های مستر دنیا که در سال 1976 و از سوی NABBA و در انگلستان ترتیب داده شده و … نیز تکرار شد. ولی این قهرمانی ها بلند پروازی های وی را ارضا نمی کرد و در صدد قهرمانی های بیشتر و بهتر بود و اکنون یعنی در سال 1970 در راس فدراسیون پرورش اندام فرانسه و فدراسیون پروش اندام اروپا که زیر نظر IFBB فعالیت می کرد قرار داشت و این ریاست تا سال 1976 ادامه داشت. بدنی که او ساخته بود چیزی نبود که سینمای آن دوران بتواند آن را نادیده بگیرد و بنابراین پس از قهرمانی های مکرر به سینما هم وارد شد و در 25 فیلم نیز ایفای نقش کرد. از جمله مهم ترین فیلم هایی که بازی کرده بود می توان به این موارد اشاره کرد:· فیلم TheTitans در سال 1961فیلم César etRosalie در سال 1972· فیلم LeProfessionnel در سال 1981· و …


او تحول عظیمی در فیگور گیری را رقم زد و میراثی که از او باقی مانده است در شکل گیری عصر طلایی پرورش اندام که قهرمانان ماندگاری را جهان عرضه کرده نقش مهمی را ایفا نمود.

حجم از اساس کار پرورش اندام است ولی بر خلاف آنچه که امروز عملا می بینیم همه چیز در حجم و در کات خلاصه نمی شود.

بالانس و هارمونی

بالانس و هارمونی دو عنصر اساسی بودند که سرج نوبرت تاکید ویژه ای بر آنها داشت و بر اساس این دو عنصر هم بود که فیگورهای زیبا و ماندگاری را در آن سال ها گرفته و به پرورش اندام عرضه می کرد. از زمانی که حجم بر همه چیز غلبه کرده است و عناصری همانند بالانس و هارمونی و … به حاشیه رانده شده اند زیبایی نیز جای خود را به رگ و ریشه و حجم و عضله داده است.
زیبایی از دست رفته

زمانی که تصاویر مقایسه ای قهرمان دوران بالانس و هارمونی و دوران تناسب توام با حجم را با تصاویر دوران حکمرانی حجم و کات و دوران به حاشیه رفتن تناسب و هارمونی قیاس می کنیم زیبایی های از دست رفته این ورزش نیز به شدت رخ می نماید.

پلنگ سیاه
gunter

 

در آن دوران مد بود که هر کسی متفاوت از دیگران بود و در ورزش به مقاماتی می رسید شهرتی برایش انتخاب کرده و او را با آن شهرت صدا می کردند و او در دوران ورزشی خود به پلنگ سیاه شهرت داشت. محل اقامت او پاریس بود و جالب است بدانید که سایت رسمی وی نیز اکنون به زبان فرانسه می باشد.
قدی معادل 180 سانتی متر داشت و دور بازوی اش به 55 سانتی متر می رسید. وزن او در دوران حجم در حدود 100 کیلوگرم بود و زمانی که در رقابت ها حاضر می شد در حدود 96 کیلوگرم وزن داشت.

 

همانگونه که ذکر شد او فیگور و فیگور گیری را از حالت خشک و کلیشه ای و کلاسیک که تا آن زمان مرسوم و معمول بود خارج کرد و فیگورهایی به سبک کاملا جدید گرفت که دو نمونه از این فیگورها را می بینید.

 

حال که در مورد هر دو بدن صحبت کردیم به تصویر مقایسه این دو بدن نیز دقت کنید:

 

به زانوی راست گونتر شیلر کمپ به دقت نگاه کنید و آن را با قطر ران وی مقایسه کنید. حجمی که او در قسمت زانو دارد با حجمی که در ران های خود به هم زده است قابل قیاس نیست و این مسئله نشان از حجم وحشتناکی دارد که پرورش اندام امروز آن را طلب می کند و قهرمانان نیز به ترفندهای مختلف اعم از مجاز و غیر مجاز آن را ساخته و عرضه می کنند. حال این مقایسه را در مورد سرج نوبرت به عمل بیاورید! تفاوت چندانی که شما را متعجب کند مشاهده نمی شود ولی با این وجود از نظر زیبایی نیز چیزی کم ندارد.

 

به تناسب و هارمونی بین عضلات که در بالا تنه سرج نوبرت به خوبی نمایان است به دقت نگاه کنید و ببینید و قضاوت کنید که آیا در حجمی که گونتر شیلر کمپ ساخته است نیز چنین هارمونی و هماهنگی خیره کننده ای که در بدن سرج نوبرت به چشم می خورد قابل رویت است!؟

 

اختلاف زمانی این دو بدن که به چندین دهه می رسد را نیز در ذهن داشته باشید و آنگاه با این پیش زمینه ذهنی به بازوهای هر دو دقت کنید.

بازوی گونتر شیلر کمپ به تنه درختی می ماند شلنگ آبی در امتداد آن کشیده شده باشد از نظر حجم و کات چیز کم ندارد ولی آیا از نظر برجستگی ها و فرو رفتگی هایی که بدن باید داشته باشد و از نظر انحناها و خط و خطوطی که باید در بدن موج بزند نیز بدن وی در حد ایده آلی قرار دارد؟

 

ولی همین موارد را در بازوهای سرج نوبرت که این بازوها را چندین دهه قبل از پیدایش این همه دارو و استروئید و ترفند و تزریق موضعی و سینتول و غیره ساخته است نیز بررسی کنید.

 

در کنار حجم قابل قبولی که دارد آیا از نظر زیبایی و هارمونی عضلات و بالانس بدنی و عضلانی گونتر شیلر کمپ درشت اندام و حجیم که حدوداً 30 و اندی کیلوگرم از وی سنگین تر است به پای وی می رسد؟!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *