یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره خواص ویتامین B۱۲ گفت: این ویتامین خواص متعددی دارد که می تواند در چرخه شکل گیری سلول های جنینی و نوزادی نقش موثری داشته باشد.

دکتر سید ضیاء الدین مظهری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: کمبود ویتامین B۱۲ می تواند موجب کم خونی، احساس ضعف، افسردگی، زخم دهان و زبان، اختلالات روحی، کاهش حافظه، کاهش وزن، اختلال در راه رفتن و بوی بد دهان شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ذخیره شدن این ویتامین در بدن اظهار داشت: این ویتامین در کبد ذخیره می شود و اگر فرد سال های متمادی از این ویتامین استفاده نکند کمبودی در بدنش ایجاد نمی شود.

گیاه خواران در تامین ویتامین B۱۲ با مشکل مواجهند

دکتر مظهری معتقد است: گیاه خواران در تامین این ویتامین با مشکل اساسی مواجهند چون نمی توانند این مواد را از طریق گیاهان بدست بیاورند و ذخیره ی این ویتامین در بدنشان کم می شود.

وی در خصوص مشکلاتی که کهنسالان در تامین این ویتامین با آن مواجهند، گفت: افراد مسن با استفاده بیش از حد از ملین ها با کمبود این ویتامین در بدنشان روبه رو می شوند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به ضرورت وجود این ویتامین در بدن کودکان و سالمندان اظهار داشت: وجود این ویتامین در بدن کودکان و سالمندان اهمیت زیادی دارد و ممکن است عدم وجود این ماده در بدن آنها موجب عدم جذب مواد مغذی دیگر شود.

وی در ادامه بیان کرد: در کودکان به علت رشد سریعی که دارند نیازشان به ویتامین B۱۲ بیشتر است و این ماده می تواند موجب رشد جسمی کودکان شود. همچنین از تولد تا ۶ ماهگی مصرف این ویتامین توصیه می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نیاز زنان جوان به این ویتامین گفت: زنانی که قصد دارند بچه دار شوند باید این ویتامین را قبل از حاملگی تامین کنند تا در دوران حاملگی با مشکلی مواجه نشوند.

دکتر مظهری پیرامون منابع تامین ویتامین B۱۲ اظهار کرد: این ویتامین در جگر گوساله، ماهی تن، شیر، تخم مرغ و ماست وجود دارد.

ضعیف شدن سیستم دفاعی بر اثر کمبود ویتامینB۱۲

مسمومیت و تغییرات پوستی بر اثر مصرف بیش از حد ویتامینB۱۲

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره طریقه مصرف ویتامین B۱۲ اظهار کرد: این ویتامین را باید در آب حل کرد سپس مورد استفاده قرار داد همچنین مصرف بیش از حد این ویتامین ها می تواند باعث ایجاد مسمومیت شود.

دکتر مظهری در خصوص کمبود ویتامین B۱۲ گفت: کمبود این ویتامین در کل عملکرد بدن تاثیر می گذارد و انتقال اکسیژن را با کندی مواجه می کند همچنین می تواند موجب ضعیف شدن سیستم دفاعی شود و در ریه که در معرض بیماری های میکروبی و قارچی هستند بیماریهای ثانویه ایجاد کند.

وی تصریح کرد: این ویتامین در چرخه ی رشد نقش متفاوتی دارد و می تواند ایجاد انرژی و پروتئین کند. همچنین در تقسیم سلولی و روند رشد تاثیرگذار است.

کمبود این ویتامین در بلندمدت عملکرد خونسازی را در بدن دچار اختلال می کند

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در پایان خاطرنشان کرد: باید در مصرف مواد غذایی تنوع وجود داشته باشد و هر ماده ای که کمتر مصرف شود می تواند موجب سوء تغذیه و بیماری شود که در صورت عدم وجود این ویتامین عملکردها و عکس العمل های مغز و سیستم عصبی بهم می خورد و در عملکرد سیستم خونسازی بدن اختلال ایجاد می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *