«داروهای بدنسازی خیلی باحالن.یکی از بچه های کلاسمون که از منم ریزه تر بود در عرض دو سه هفته هیکلی به هم زد که بیا و ببین!واسه همین منم می خوام استفاده کنم.

 

بدنسازی بانوان ایرانی

 

البته قیمتشون خیلی گرونه اما به استفادش می ارزه!» این ها را مینا اکبری می گوید،دختر17 ساله ای که به دلیل ریزه بودن، کمتر از سنش به نظر می رسد.او در حالی که معجون شیرموز پسته و عسل را با چشمانی بسته سر می کشد و از طعم نوشیدنی به قول خودش اشتهاآور چهره اش را در هم می کشد، می گوید که برای رسیدن به هیکل ایده آلش حدود2 ماه است که به یک باشگاه بدنسازی در غرب تهران می آید.

“قد بلند،شونه هایی عضلانی با ماهیچه هایی ورزیده و کشیده،کمری باریک و سینه های برجسته خوش فرم،باسنی پر با پاهای کشیده.”این تصویر زن خوش هیکلی است که در ذهن مینانقش بسته. مینا برای خوش هیکل شدن هرروز تمرین می کند و رژیم غذایی خاصی دارد اما می گوید هیچ چیز مثل داروهای بدنسازی نمی تواند به خوش هیکل شدن آدم کمک کند:«مربی مان گفته اگر از داروهای بدنسازی استفاده کنی در عرض مدت کوتاهی می توانی به نتیجه دلخواهت برسی!» این تنها مینا نیست که دوست دارد هیکلی زیبا و خوش فرم داشته باشد.
خوش هیکل بودن دغدغه اصلی بسیاری از زنان و دختران جوان ایرانی است. آمارها نشان می دهد که 60 درصد زنان در ایران از وضعیت ظاهریشان راضی نیستند و ورزش را تنها به دلیل رسیدن به اندام ایده آلشان انجام می دهند، در میان این 60 درصد 80 درصد حاضرند از هر راهی برای رسیدن به اندامی زیبا استفاده کنند. اکثر زنان ایرانی برای رسیدن به فرم ایده آلشان راهی کلاس های بدنسازی می شوند. هرچند که رفتن به کلاس های بدنسازی موجب می شود تا برای مدت کوتاهی از زندگی ماشینی و یکنواختشان نجات پیدا کنند اما آنچه موجب نگرانی کارشناسان این رشته می شود، استفاده انها از ساده ترين و راحت ترين راهها براي به دست آوردن اندامي زیبا و عضلاني است.

بسياري از آنها علاوه بر به كارگيري وسايل و امكانات غيراستاندارد و برنامه هاي غلط و رژیم های سخت تن به استفاده از داروهاي شيميايي هم می دهند كه نه تنها باعث برآورده شدن آرزوی آنها نمي شود بلكه عوارض زیادی را در پی دارد.

دكتر زیبا رنجبر (متخصص تغذیه) در گفت و گو با شیرزنان در این خصوص می گوید: «متاسفانه در اغلب باشگاهها به جاى توجه به سلامتى افراد مراجعه كننده، زيبايى اندام آنها را مورد توجه قرار مى دهند. من شنیده ام که خیلی ها به افراد قول می دهند که در کوتاه ترین زمان به فرم ایده آلشان می رسند.در بسیاری از این کلاس ها به زنان می گویند که از داروهای استفاده کنند که خوش هیکل تر شوند. دختران و زنان جوان باید آگاه باشند و بدانند که استفاده از این داروها سبب عوارضى نظير ايجاد مشكل در زمينه بارورى، اختلالات گوارشى و همچنين بروز مشكلات اعصاب و روان می شود.»

وی معتقد است:«تا دیروز فقط بحث رژیم های بی پایه و اساس بود اما تازگی ها استفاده از این داروهای شیمیایی هم اضافه شده که به مراتب از رژیم های غلط خطرناک تر است و عوارض بدتری دارد.»

خوش هیکل ها اعتماد به نفس بیشتری دارند!

سارا مقدم، مدیر یکی از باشگاههای بدنسازی درشمال تهران است و در طول روز با زنان زیادی سروکار دارد که آرزوی خوش هیکل شدن دارند. وی معتقد است، خوش هیکل شدن باعث می شود اعتماد به نفس افراد بیشتر شود. آنها که هیکل متناسب تری دارند، اعتماد به نفسشان هم بیشتر است. سارا ادعا می کند که در باشگاه تحت نظارتش هیچ دارویی برای خوش هیکل شدن به مراجعه کنندگان توصیه نمی شود و تا چندی پیش نمی دانسته که زنان هم مانند مردان از این داروها استفاده می کنند.
او می گوید که از بسیاری از مراجعه کنندگانش شنیده که در بسیاری از باشگاههای بدنسازی این داروها توصیه می شود: «شنیدم که در این کلاس ها به زنان توصیه می کنند از داروهای نیروزا و داوهای استروئیدی استفاده کنند. خیلی از مراجعه کنندگان می گویند مدیران برخی باشگاهها مدعی هستند که این داروها خاصیت معجزه آسایی دارد و می تواند درعرض مدت کوتاهی آدم را خوش هیکل کند!»

پایین و بالای شهر فرقی نمی کند

در یکی از کوچه های بن بست میدان پیروزی تابلوی کلاس بدنسازی بانوان خودنمایی می کند. به جای در، پرده ای سفید رنگ زده اند که از فرط کثیفی به طوسی چرک می زند. روی پرده هم مقوای سفید رنگ بزرگی قرار دارد که بر روی آن با ماژیک قهوه ای نوشته اند: “ورود آقايان ممنوع!” این جمله که بر روی در تمامی باشگاههای بدنسازی زنانه وجود دارد، به شما یادآوری می کند که محیط کاملا زنانه است. به محض ورود با آینه ای قدی مواجه می شوید که گروهی خانم مقابل آن مشغول تمرینند. اکثرا چاق هستند و در میانشان چندتایی دختر جوان ریزه هم دیده می شود که به گفته ی نیره (مربی بدنساز باشگاه) برای چاق شدن آمده اند.

نیره از آن دسته مربیانی است که معتقدند استفاده از داروهای شیمیایی می تواند کمک زیادی به خوش هیکل شدن افراد کنند. وقتی درباره استفاده از داروهای شیمیایی و رژیم های غلط از نیره می پرسیم می گوید: «پایین و بالای شهر هیچ فرقی نمی کند. الان دیگه اکثر دخترها که به کلاس های بدنسازی می آیند، دارو مصرف می کنند.» نیره معتقد است اگر استفاده از این داروها ضرر دارد، به جای گیردادن به مسوولان باشگاههای بدنسازی باید جلوی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان این داروها را گرفت: «اگر این داروها در کلاس های بدنسازی هم عرضه نشود، تعداد فروشگاههای عرضه این داروها آنقدر زیاد شده که به راحتی می توان تهیه کرد. خودتان نگاه کنید. هر محله ای که می روید یکی-دوتا از این فروشگاهها وجود دارد. تازه کافیه بروید ناصرخسرو طرف محله عربا. آنقدر فروشنده غیرمجاز وجود دارد که حد و حساب ندارد. اگر واقعا مشکلی دارند چرا جلوی این فروشگاها را نمی گیرند.»

باید نظارت باشد

دكتر على طاهرى (دبير كميته مبارزه با دوپينگ ايران) معتقد است كه مربيان پرورش اندام ايران بى آنكه از عوارض مكمل هاى دوپينگ آگاهى داشته باشند، براى شاگردانشان اين مكمل ها را تجويز مى كنند؛ اتفاقى كه باعث مى شود تا همه ساله بسيارى از جوانان ايرانى نا آگاهانه در خطر ابتلا به بسيارى از بيمارى هاى خطرناك عصبى، قلبى و عروقى، جنسى و حتى در مواردى، مرگ ناگهانى، قرار بگيرند: «اغلب جوانان استفاده از مكمل هاي غذايي را با داروهاي موجود در بازار اشتباه مي گيرند. اين در حالي است كه بحث دارو با مكمل هاي غذايي جداست. كراتين و پروتئين مكمل هاي غذاي رايجي هستند كه ورزشكاران حرفه اي و تازه كار مصرف مي كنند. مارك هاي زيادي در بازار وجود دارد كه به تمام آنها نمي شود اطمينان كرد و اصولاً ورزشكاران مبتدي نبايد از اين مكمل ها استفاده كنند. از ويتامين ها مي شود استفاده كرد ولي براي مصرف پروتئين و كراتين بايد با پزشك متخصص مشورت كرد. ضمناً بايد بگويم كه مكمل ها نبايد جانشين غذا شوند.»
طاهری اضافه می کند: «همانطور که مرسوم است، در هر بازاری که متقاضی زیاد شد، عده ای سودجو نیز وجود دارند که با توجه به عدم شناخت کافی خریدار از آن کالا اقدام به تولید و توزیع کالای نامرغوب و تقلبی می کنند که این امر علاوه بر اینکه به سلامتی جسمی و روانی مصرف کننده ضرر می زند، بازار را به نوعی با عدم اطمینان روبه رو می کند. هیچ گاه نباید بدون دستور متخصص این رشته اقدام به خرید و مصرف بکنند؛ زیرا عوارض ناشی از آن بسیار وخیم خواهد بود.»

دکتر محمد شهیدی (متخصص تغذیه) معتقد است: «متاسفانه هیچ نظارت درستی بر روی داروهای نیروزا نمی شود و قانون و تبصره ای هم در این ارتباط وجود ندارد. در این میان آمار مصرف کنندگان دختر هم افزایش پیدا کرده است. تا دیروز دخترها برای خوش هیکل شدن تنها به رژیم های سخت پناه می بردند اما حالا استفاده آنها از این قرص ها هم زیاد شده است. باید فکری به حال این پدیده خطرناک کرد. متاسفانه داروهايى مثل آمپول هاى ناندرولون هم خيلى راحت در اختيار جوانان قرار مى گيرد. هم داروخانه ها و هم باشگاه ها اين آمپول ها را به سادگى در اختيار ورزشكاران قرار مى دهند. بر اساس قوانين اين داروها بايد با تجويز پزشك و توسط داروخانه ها به فروش برسند اما در عمل شاهد هستيم كه اين آمپول ها و مكمل ها بى آنكه نظارتى بر مكانيسم توزيع شان باشد به سادگى در اختيار متقاضيان قرار مى گيرد.”

او اضافه می کند :«متاسفانه هيچ اقدام عملى براى مبارزه با توزيع مكمل ها ميان جوانان صورت نگرفته است.» او معتقد است كه رواج اين مكمل ها ميان جوانان حتى خطرناك تر از دوپينگ ورزشكاران حرفه اى است: “هدف اصلى ورزش، سلامت بدن است و سازمان تربيت بدنى متولى. باید هرچه زودتر جلوی رواج این پدیده خطرناک را گرفت.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *