انواع چربی سوزها چیستند؟ مطالبی راجع به «تریامترن h» ، یوهیمبین ، آندروستن دیون و ..

ترموژنیک ها: این چربی سوزها شامل دو دسته هستند. دسته اول از طریق اثر بر روی غده تیروئید و افزایش ۳t و ۴t و در نهایت افزایش تیروکسین منجر به شدت متابولیسم و سوخت و ساز می شود که باید زیر نظر پزشک مصرف شود. زیرا در صورت استفاده خودسرانه ممکن است فرد به هیپرتیروئیدی� �م دچار شود.


دسته دوم ترموژنیک ها از طریق اعمال اثر بر روی عصب سمپاتیک اعصاب خودمختار باعث افزایش کاتکول آمین ها که مشتقات آمینی بنزن هستند می شود که این مشتقات کاتکول آمینی شامل هورمون های آدرنالین و نورآدرنالین می باشد که از قسمت مرکزی غدۀ فوق کلیوی ترشح می شود که از این قبیل می توان به مکمل افدرین که از گیاه افدرا از خانوادۀ افدراسه تهیه شده اشاره کرد. رازهایی نظیر آتروپین و هیوسین را سکوپولامین نیز در این دسته قرار می گیرند که باید زیر نظر پشک مصرف شوند با مصرف مکمل افدرین بدن در حالت ستیزوگریز قرار می گیرد. در این حالت خون بیشتری به بافت ها می رسد و سوخت و ساز سلول به ویژه کاتابولیسم را افزایش می یابد در زمان مصرف افدرین فرد دچار طپش قلب می شود.برخی از ورزشکاران به علت مشاهدۀ اثرات افدرین در چربی سوزی به مصرف بیش از حد و خودسرانۀ آن اقدام می ورزند و دچار بعضی بیماری های روانی مانند خشونت بیش از حد و عدم تعادل رفتاری می شوند که باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند. تا پزشک با آزمایشات مربوطه داروهایی نظیر، پروپرانولول- اوکسپرنولول و سوتالول و … را به شخص تجویز کند که این داروها مسدود کنندۀ «گیرنده» بتای قلبی هستند. زیرا اثر افدرین بر روی گیرنده های بتا قلبی می باشد.
۲) بلوکه کننده ها: این دسته چربی سوز نیستند ولی مانع جذب چربی در بدن می شوند. به این طریق که سلول چربی را فارگوسیت می کند و دور تا دور سلول چربی را فرا می گیرد تا از طریق بدن جذب نشوند.
از بلوکه کننده ها می توان به چیتوسان و گوارانا اشاره کرد که این دو مولکول از جلبک های دریایی ساخته شده اند و جزء بی ضررترین چربی سوزها به حساب می آیند که با مجوز وزارت بهداشت عرضه می شوند
۳.) دفع کننده ها: این دسته نیز چربی سوز نیستند و فقط مانع جذب چربی در بدن می شوند. مثلاً زنیکال باعث می شود آب بدن به همراه سدیم و پتاسیم از طریق ادرار دفع شود و نیز مقدار کمتری از مواد غذایی جذب بدن شود و یا «تریامترن h» که پتاسیم را در بدن نگه می دارد و فقط سدیم را به همراه آب از بدن دفع می کند و فشار کمتری را به قلب وارد می کند و در اصل با مصرف دیورتیک ها وزن بدن از طریق دفع آب کم می شود و چربی ها مصرف نمی شوند و دیورتیک ها جزء خطرناک ترین داروها به حساب می آیند. زیرا تعادل الکترولیتی بدن را به هم می زنند.در دسته دفع کننده ها مکملی به نام زینکال وجود دارد که آنزیم لیپاز معده را از بین می برد و فرد با مصرف چربی هم چاق نمی شود زیرا چربی ها جذب بدن نشده و از راه مدفوع دفع می گردند و فرد همیشه دارای مدفوع چرب می باشد که مصرف آن نیز خطراتی به همراه دارد.
۴) آنابولیک ها: که شامل: یوهیمبین- dhea- تریبولوس دلتا۴، آندروستن دیون می باشند. از مکمل های نام برده شده dhea و دلتا ۴- آندروستن دیون پروهورمون می باشند. یعنی یک یا دو مرحله قبل از ساخت تستوسترون اند و با مصرف آنها بدن به صورت طبیعی تستوسترون تولید می کند و از طریق خواص آنابولیک آنها چربی سوزی اتفاق می افتد. یوهیمبین و تریبولوس ترستریس (نام علمی خارخسک) باعث افزایش تستوسترون به صورت طبیعی می شوند. این دسته بیشتر در دوران رژیم ورزشکاران مصرف می شود تا علاوه بر چربی سوزی بافت عضله شان حفظ شود. استفاده پروهورمون ها مدتی است در مسابقات ورزشی ممنوع شده است.

۵) ترکیبات آلی اکتیو: شامل آنزیم ها- کوآنزیم ها و ویتامین ها و بعضی ترکیبات آلی می باشند. مثل مکمل هایی چون کوآنزیم ۱۰q کرومیوم- آنتی اکسیدان ها- ال کارنیتین که این دسته جزء بی ضررترین چربی سوزها می باشد.به هر ماده ای که بتواند انرژی متابولیسم پایه را افزایش دهد چربی سوز گویند۶) چربی های مفید: این دسته ldl را کاهش و hdl را افزایش می دهد و سریع تر به انرژی تبدیل شده و متابولیسم بدن را افزایش می دهد و شامل مکمل هایی نظیر cla که از شیر گاو به دست آمده و روغن های mct مثل روغن کنجد- زیتون و روغن های گیاهی می باشد. این دسته نیز جزء بی ضررترین چربی سوزها محسوب می شود که برخی از آنها مجوز وزارت بهداشت ایران را داراست.

 

یکی از اساسی ترین مشکلات افراد چاقی است که به دلیل کم تحرکی و سیستم ماشینی به وجود میاید افراد چاق راه های زیادی برای آب کردن چربی های خود امتحان می کنند که در بیشتر مواقع با شکست مواجه می شوند چون در اکثر مواقع یکی از فاکتورهای کم کردن وزن را رعایت نمی کنند.
در چاقی عوامل زیادی تاثیر گذارند که باید به آنها توجه کرد و بر ضد آنها رفتار کرد.
یکی از این عوامل استفاده نکردن از مکمل های ورزشی است .
امروزه به قدری مکمل های تقلبی زیاد شده که افراد از استفاده کردن از مکمل ها واحمه دارند.
چربی سوز REDz از شرکت ساترن امریکا یکی از قویترین چربی سوزها است که تحت نظارت وزارت بهداشت از طریق شرکت اکسیر وارد ایران می شود این چربی سوز جزء کمیاب ترین مکمل های کاهش وزن است که عوارضی از قبیل تپش قلب ندارد.
مشخصات مکمل:
بدنسازان عزیز صادقانه به شما می گوییم که قوی ترین چربی سوزها اگر با رژیم غذایی و تمرین مناسب همراه نباشند کاری از پیش نخواهند برد. قویترین چربی سوز با کارایی فوق العاده محصول 2006: فاقد افدرین و مواد محرک قلب میباشد و با بالاترین فناوری جهانی تولید شده که شامل 14 ماده بوده و باعث کاهش چربی قهوه ای بدن یعنی مقاومترین نوع چربی می شود. این فرآورده در بسته های 120 عددی کپسولی ارائه میگردد. با مصرف این مکمل هرگز تپش قلب در شما ایجاد نمی شود. مناسب آقایان و بانوان. طریقه مصرف: دو عدد قبل از صبحانه. دو عدد قبل از ناهار.

 

ال- تيرواكسين L-Thyroxine
اين دارو يك هورمون تركيبي ساخته شده غده ي تيروئيد است . اثر اين دارو شبيه L – T4 طبيعي مترشحه در غده ي تيروئيد مي باشد . ا ل – تيرواكسين L-Thyroxine يكي از دو هورموني است كه در غده ي تيروئيد ساخته مي شود . هورمون ديگر به نام L-Trliodthy يا L-T3 مي باشد كه مي توانيد مشخصات كامل آن را در بخش سيتومل بخوانيد . L-T4 ظاهرا از آن يكي (L-T3) سنگين تر و با ارزش تر مي باشد ، به همين دليل اغلب L-T4 در مدت زمان طولاني استفاده مي شود تا L-T3 .
در خصوص پرورش اندام تغيير و تبديل كربوهيدرات ها ، پروتئين ها و چربي ها را سريع مي كند . در حين مصرف اين دارو بدن عموما كالري زيادي را مي سوزاند ، به خاطر اين كه از چربي ما مي تواند استفاده كند يا به گفته ي ديگر چربي سوزاننده ي بالايي است و به همين خاطر است كه كالري بالايي دريافت مي كند . ال- تيرواكسين L-Trliodthy عموما به وسيله ي ورزشكاراني كه در فصل مسابقه هستند مورد مصرف قرار مي گيرد . متاسفانه از اين دارو با دوزهاي بالا استفاده مي شود كه چيزي بالغ بر 400 ميكرو گرم تا 60 ميكروگرم است كه تنها چربي ها را نمي سوزاند بلكه كربوهيدرات و پروتئين نيز سوزانده مي شود .
ورزشكار شك و ترديد ندارد ، كه اين دارو مي تواند اندازه ي عضلات را نيز كم كند ، اگر استروئيد همزمان به كار برده نشود . ال-تيرواكسين L-Trliodthy امروزه به ندرت مورد استفاده قرار مي گيرد ، چرا كه اغلب ورزشكاران سيتومل يا ترياكانا Triacana مصرف مي كنند . وقتي كه اين دارو صحيح مصرف بشود عوارض جانبي كمتري دارد . دوزهاي مصرفي از اين دارو كه بالا هستند و به ويژه دوزهايي كه سريع و زود در شروع مصرف ، بالا برده مي شوند مي توانند لرزش انگشتان و رعشه و تعرق خيلي زياد ، اسهال ، بي خوابي ، حالت تهوع ، ضربان قلب بالا ، بي تابي و ضايعات وزني را سبب شود . دوزهاي مصرفي كه توسط ورزشكاران مصرف مي شوند به طور نرمال در حد 40 تا 200 ( q) ميكروگرم در روز است .
ما توصيه مي كنيم كه شما با يك دوز كوچك شروع كنيد و آهسته و آرام آن را افزايش دهيد و البته يكسان و متعادل براي چند روز .
ال-تيرواكسين L-Trliodthy فقط در داروخانه با تجويز پزشك موجود مي باشد . 100 قرص 150 ميكروگرمي هرLevothroid تركيبي تقريبا 50 دلار در بازار سياه قيمت دارد . 100 قرص 200 ميكروگرمي هر Synthroid كه به وسيله ي شركت Boots ساخته مي شود به طور نرمال ، هم قيمت قبلي است . بر خلاف سيتومل و ترياكانا ، ال-تيرواكسين به ندرت در بازار سياه يافت مي شود

افدرین
این دارو به دسته ای از داروها تعلق دارد که اصطلاحا سمپاتومیمتیک نامیده می شوند. این ماده ترکیبی هورمون ندارد و خاصیت چربی سوزی این دارو از دیر باز شناخته شده است. افدرین با افزایش مختصر دمای بدن باعث سوخت و ساز کالری بیشتر شده و در نتیجه فرایند چربی سوزی را تشدید می کند. خاصیت چربی سوزی این دارو در مصرف همزمان آن را آسپیرین و کافئین معمولا دو برابر می شود. این دارو را کمپانی های مختلفی تهیه و عرضه کرده است که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد. دز و نام کمپانی و نام کشور تولید کننده نیز آورده شده است:
Substance: ephedrine hydrochloride

Ceepa (o.c.)
24 mg tab.;
Geneva U.S.
Central (o.c.)
elex.
Central U.S.
Dymetadrine
25 mg tab.;
AST Research U.S.
Efedrin (o.c.)
20 mg tab.;
ACO 5
Efedrin
25 mg tab.;
Leiras Fl
Efedrin DAK
20 mg tab.;
DAK Labs DK
Efedrina Level
50 mg tab.;
Laboratorio Level S.A. ES
Ephedrine HCL
25 mg tab.;
Strength Systems U.S.
Ephedrine HCL
25 mg tab.;
NVE Pharmaceuticals U.S.
Ephedrine HCL
25 mg tab.;
T&M U.S.
Eph. HCI-Antos (o.c.)
.50 mg tab.;
Merania A
Ephedrin Spofa
25 mg tab.;
Slovakofarma CZ
Ephedrini HCL (o.c.)
50 mg tab.;
Brocacef NL; Interpharm NL; Magnafarm NL; OPG NL;
Ephedrinum HCL
25 mg tab.;
Polfa PL
Ephedroides 3
30 mg tab.;
Richelet FR
Lardet Expectorant (o.c.)
24 mg tab.;
Standex U.S.
Mudrane GG (o.c.)
16 mg tab.;
Poythress U.S.
Perspiran N
25 mg tab.;
Gödecke G
Perspiran N prot.
48 mg tab.;
Gödecke G
Pyrralan Expectorant (o-c)
30 mg tab.;
Lannet U.S.
Quadrinal
24 mg tab.;
Knoll U.S.
Quibron Plus
25 mg tab.;
Bristol U.S.
Rhinoguttae
10 mg tab.;
Ex-Fna NL
Stopastheme
10 mg cap.;
Granions FR
Tedral-SA (o.c.)
48 mg tab.;
Parke Davis U.S.
T-E-P (o.c.)
24 mg tab.;
Stanlabs U.S.
Theodrine
24 mg tab.;
Rugby U.S.
Theopheyllin (o.c.)
24 mg tab.;
H.L.Moore U.S.
Vencipon N
12-21 mg drg
Artesan G, A

مصرف 25 میلی گرم افدرین به همراه 200 میلی گرم کافئین و 300 میلی گرم آسپرين به صورت 2 الی 3 بار در روز و هر بار نیز 30 دقیقه قبل از غذا در کاهش حجم بافت چربی بسیار موثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *