انعطاف پذیری و قدرت عضلانی مفاصل
شما اینجا هستید
مقالات ورزشی » انعطاف پذیری و قدرت عضلانی مفاصل

انعطاف پذیری مفاصل

انعطاف پذیری مفاصل

انعطاف پذیری مفاصل در دامنه ی وسیع حرکات انسان دوره های مشخصی را نشان می دهد دوره ی شبانه روزی کشش عضلات ناحیه ی کمر چرخش خارجی مفصل بازو و خم شدن کل بدن در اوقات مختلف روز تغییر می کند دامنه ی این دوره ها می تواند به اندازه ی بیست درصد از مقدار میانگین شبانه روزی بیشتر باشد .

دوره ی استراحت فعالیت که در شبانه روز وجود دارد فشار زیادی را در طول روز به ستون فقرات تحمیل می کند و منجر به خروج مایع داخل دیسک ستون فقرات و کاهش طول دیسک می شود این وضعیت باعث کاهش طول ستون فقرات و افزایش گرفتگی دیسک های بین مهره ای می شود ریلی و همکارانش توصیفی منطقی از دوره ی شبانه روزی بدن انسان ارائه دادند

آنها نشان دادند که تغییر روزانه کل قد انسان ۱/۱ درصد است و بیشترین مقدار اندازه ی قد در ساعت ۷:۳۰ صبح است و البته بالاترین درجه ی فشردگی مهر ه ها بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب اتفاق می افتد

قدرت عضلانی
قدرت عضلانی مستقل از در نظر گرفتن گروه عضلات یا سرعت انقباض به طور منظم در ساعات اولیه عصر به بیشترین مقدار خود می رسد .
قدرت تاکنندگی انگشتان که به آسانی با دینامومتر قابل اندازه گیری است در بین ساعت های دو و هفت عصر با دامنه ای حدود شش درصد از میانگین شبانه روزی به بیشترین مقدار خود می رسد البته دوره ی قدرت تاکنندگی انگشتان به طور دوره ی محرومیت از خواب نیز متکی است و با تغییرات روند خواب و بیداری منطبق است قدرت تاکنندگی انگشتان می تواند به مقدار سه برابر حالت طبیعی تا کمترین مقدار آن در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید برسد انقباض ارادی حداکثر می تواند به وسیله ی معادله زیر براورده شود

قدرت عضلانی

T زمانی از روز است که در آن آزمون اجرا شده است (ساعت و اعشار آن)
Aدامنه ی انقباض ارادی حداکثر است که به عنوان درصدی از میانگین تقسیم بر صد شده است و Pزمان اوج است .
برای مثال زمانی که قدرت تقسیم بر صد شده است و P زمان اوج است
برای مثال زمانی که قدرت ایزومتریکی در عضله ی ساق پا به طور مکرر در طول ساعت های بیداری در روز اندازه گیری می شوند یک بار در ساعات پایانی صبح و دیگری در ساعات پایانی بعد از ظهر یا غروب به نقطه ای اوج روزانه خود می رسد و در بین آن کاهش پیدا میکند .
قدرت تاکنندگی انگشتان بین ساعات سیزده تا چهارده زمانی که تغییرات در دوره ی شبانه روزی اندازه گیری می شود کاهش پیدا میکند .البته کاهش عملکرد در بعد از ظهر منعکس کننده ی کاهش انگیزه است که با اندازه گیری های زیاد به دست آمده است .
با توجه به قدرت ایزومتریکی سایر گروه های عضلانی قدرت خم شدن آرنج در ساعت های مختلف روز متغیر است و اوج آن در اوایل عصر است .
قدرت عضلات پشت با دامنه ای حدود شش درصد میانگین شبانه روزی در عصر بیشتر از صبح است مقدار انقباض کانسنتریک و اکسنتریک در زمان های مختلف روز متفاوت است اوج نیروی ایزوکینتیک نیز در ساعات اولیه ی عصر دیده می شود .

بازده ی توان در دوره کوتاه مدت
دوره های شبانه روزی در آزمایشگاه به وسله ی اندازه گیری توان غیر هوازی آزمون های متداول فعالیت دینامیک کوتاه مدت مشخص می شود.
هیل و اسمیت توان غیر هوازی را با تست سی ثانیه ای کارسنج وینگیت در ساعت های ۳و۹و۱۵و۲۱ اندازه گیری کردند .
اوج توان در عصر هشت درصد بیشتر از ساعت سه صبح بود.
روش های گرم کردن شدید باعث افزایش برانگیختگی و درجه حرارت عضله می شود که احتمالا باعث کاهش بازده توان در دوره ی کوتاه مدت می شود
این مورد نشان می دهد که گرم شدن وقتی لازم است که ورزشکار به زودی برای شرکت در مسابقه آماده می شود
هیل و همکارانش گزارش کردند که تمام فعالیت هایی که با شدت بالا در چرخ کارسنج انجام می شود معنی داری بالاتری در بعد از ظهر در مقایسه با صبح دارد .
این نتیجه مشابه یافته های ریلی و همکارانش است که نشان دادند فعالیت های طولانی مدت با شدت زیاد و سطح لاکتات خون بالا عملکرد مناسب تری در ساعت ۱۰شب در مقایسه با ۶:۳۰ صبح دارد
تحقیقات ریلی نشان داد که عملکرد پرش طول در دوره ی شبانه روزی افراد متغیر است و تغییرات طول پرش در شبانه روز معنی دار است بالاترین حد آن در ساعت ۱۷:۴۵ و دامنه ی آن ۳/۴% میانگین در هر شبانه روزی است که این ویژگی در بازده ی توان غیر هوازی در تست دوی مارپیچ نیز نشان داده شده است
قابل توجه است که در حقیقت اختلاف موفقیت در مسابقات پرش فقط چند سانتی متر است و ساعات روز را نیز باید به عنوان یک فاکتور مهم در مسابقات در نظر گرفت . با توجه به اینکه میانگین و اوج بازده ی توان در غروب بیشتر است به همین دلیل شنا در استخر از لحاظ فیزیولوژیکی هنگام غروب بهتر است

 1. ali

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  یه کسی که هر روز بدنسازی میکنه باید بر اساس وزنی که که داره حدودا بین ۱۰۰تا ۲۰۰ گرم روزی پروتین مصرف بکنه و مکمل های دیگه سوال اینجاس که این آقای بدنساز مگه چند سال میتونه در سنگین تر کردن وزنه ها یا افزایش حجم عضلات پیشرفت کنه بالاخره یه وقتایی offseason هست و یه موقع هایی هم اصلا نمیتونه ورزش کنه و بعد حالا بدنی که روزی ۲۰۰ گرم پروتیین مصرف کرده حالا بدون مکمل فوقش ۵۰ گرم رو میتونه تامین کنه و بعد از مدت کوتاهی عضلات تبدیل به چربی میشن مثال بارزش آرنولد هست که بعد از بازنشستگی از دوران حرفه ای بدنش کلا تحلیل رفته
  آیا کلا مصرف این مکمل ها در این جا فقط پروتیین واقعا درسته وعقلانیه در این سطح ؟؟(البته برای اونایی که شغلشون بدنسازی نیست)
  مرسی

  • مهران

   سلام علی جان آرنولدم الان ۷۰سال سنشه دیگه پیر شده چه انتظاری ازش داری ایا بنظرت تمیرنات سابق داره یا مکمل هورمونای که میزده امکان تبدیل عضله به چربی وجود ندارد هنگامی که به تمرین و ورزش می پردازید عضلات حجیم تر شده و قدرت شان نیز افزایش می یابد دلیل این مسئله این است که تمرین باعث افزایش بلوکه های پروتئینی به نام آمینو اسید جهت ذخیره در بافت عضلانی می گردد در طول شبانه روز آمینو اسیدها در حال گردش از عضله به جریان خون و سپس دوباره بازگشت به عضله می باشند . تمرین به عنوان محرک اصلی در وادار کردن بازگشت آمینو اسید ها به داخل بافت عضلانی محسوب می گردد زمانی که فرد از تمرین کردن دست می کشد آمینو اسید کمتری به عضلات فرستاده می شود و بدین ترتیب عضلات کوچک تر می شوند در یک چنین شرایطی بدن راهی به جز ذخیره پروتئین مازاد ندارد و آمینو اسیدی که بوسیله عضلات مورد استفاده قرار نگرفته است توسط کبد برگزیده می شوند و بدین شکل یا از آنها برای تولید انرژی استفاده می شود و یا که به صورت چربی تبدیل شده و در بخش هایی از بدن بصورت بافت چربی ذخیره می گردد
   بنابراین به محض کنار گذاشتن ورزش و یا دست کشیدن از تمرین می بایست کمتر غذا خورد چون در غیر این صورت افزایش وزن حاصل خواهد شد که بطور قطع این افزایش وزن چیزی به جز افزایش بافت چربی نخواهد بود پس یادمان نرود که عضله هرگز به چربی تبدیل نمی شود موفق باشید

   • کریم

    چند گرم پروتئین در روز نیازمندیم و باید مصرف نمائیم؟

    این سوال مهمی است که از سوی بسیاری از افراد اعم از ورزشکاران یا افراد عادی پرسیده میشود. باید بدانید که مصرف پروتئین به عنوان یک درشت مغذی که هم در متابولیسم و هم در ساخت و ساز بخشهای عمده از جمله هورمونها نقش دارد برای انسانها بسیار مهم و حیاتی میباشد و هر گونه کاهش در مصرف آن باعث نرسیدن اسید های آمینه ضروری در بدن گشته که میتواند نگران کننده باشد.

    علاوه بر اینکه ورزشکاران و بخصوص بدنسازان باید میزان پروتئین مصرفی خود را تنظیم نمایند، بانوان باردار و نیز افراد عادی نیز باید بدان توجه داشته باشند.
    میزان پروتئین مورد نیاز روزانه بر اساس وزن افراد متفاوت میباشد. مهمترین توصیه ای که امروزه در این مورد وجود دارد، مصرف آن را به میزان ۰٫۸ وزن در روز برای افراد عادی توصیه میکند. به عنوان مثال برای یک فرد ۷۰ کیلو گرمی محاسبه زیر را انجام دهید.
    ۰٫۸*۷۰=۵۶
    یعنی این فرد در روز نیازمند ۵۶ گرم پروتئین میباشد.
    این محاسبه برای افراد مختلف کمی متفاوت میشود. به عنوان مثال بانوان باردار باید به میزان ۳۰ گرم به مصرف پروتئین خود بیافزایند و خانمهایی که شیر دهی به نوزاد دارند باید ۲۰ گرم به این محاسبه بیافزایند.
    کودکان و نوجوانان سن رشد نیز باید به جای ۰٫۸ از ضریب بزرگتر یعنی ۲٫۲ استفاده نمایند. یعنی یک کودک ۳۰ کیلو گرمی باید برابر با:
    ۳۰*۲٫۲=۶۶ گرم در روز مصرف پروتئین داشته باشد.
    در مورد افرادی که در مرحله حجم از بدنسازی میباشند نیز از این محاسبه استفاده میشود.

    • ابوالقاسم

     میزان نیاز به پروتئین

     میزان نیاز پروتئین در رشته های ورزشی و حتی در میان اشخاصی که اهل ورزش نیستند متفاوت است. حد معمول مصرف پرتئین برای برقراری تندرستی و در شرایط معمولی حدود ۰/۹۳ تا ۱ گرم بر حسب کیلوگرم وزن بدن است. یعنی شخصی با وزن ۵۵ کیلوگرم روزانه حدوداً به ۵۰ تا ۵۵ گرم پروتئین نیاز دارد.

     بهترین زمان و میزان مصرف پروتئینبرای محاسبه تقریبی میزان پروتئینی که با رشته ورزشی شما و نیز با بدن شما تناسب داشته باشد باید تمام متغییر های مربوط را در نظر داشته باشید. بر اساس مطالعات زیست شیمی انجام شده نشان می دهد که سوخت و ساز پروتئین در طی ورزش های استقامتی بیش از مقداری است که قبلاً تصور می شد. پس نتیجه می گیریم که ورزشکاران استقامتی لازم است مقدار پروتئین بیشتری مصرف کنند.

     ورزشکاران نخبه که از لحاظ تغذیه در وضعیت خوبی هستند و نیز ورزشکاران استقامتی می توانند از مقادیر بالایی پروتئین تا حد ۱/۵ تا ۲ گرم در هر کیلوگرم وزن بدن استفاده کنند. اگر این مقدار را به عنوان مقدار پایه در نظر بگیرید، می توانید میزان پروتئین مورد نیاز خود را بر حسب وزن بدنتان حساب کنید. برای مثال اگر حدود ۷۵ کیلوگرم وزن دارید ، به ۱۰۵ تا ۱۵۴گرم پروتئین نیاز خواهید داشت.

     روش دیگر محاسبه پروتئین مورد نیاز برای ورزشکاران قدرتی و استقامتی استفاده از روش درصدی است. دوندگان ماراتون و دوندگان سه گانه لازم است ۱۰ تا ۱۲ درصد رژیم غذایی روزانه خود را از پروتئین کامل تهیه کنند. ورزشکاران قدرتی مانند وزنه برداران نیز باید این مقدار را به ۱۵ تا ۲۰ درصد کل کالری رژیم غذایی خود برسانند. در نتیجه رشته های استقامتی به ازای هر کیلو از وزن بدن ۵/۱ گرم و در ورزش های سرعتی و قدرتی ۲ گرم توصیه شده است. برخی تحقیقات علمی نشان داده مصرف بیش تر از ۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز تأثیری در افزایش حجم عضله نداشته و میزان اضافی در بافت به صورت چربی ذخیره می شود.

     ورزشکارانی که اهل بدنسازی یا فیتنس هستند به اینکه توجه داشته باشند: برای نگهداشتن حجم عضله ۱ تا ۱/۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز و برای افزایش حجم عضلانی ۱/۵ تا ۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز به پروتئین نیاز دارند.

 2. ali

  خیلی متشکر از جواب دوستان
  یه سواله دیگه هم هست اگه جواب بدین ممنون میشم
  در گروه رقابتی physique در مسابقات mr olympia تمام افراد شرکت کننده عضلاتشون تا مغز استخوان cut هست خیلی بیشتر از body builder ها و اصلا هم حجم نداره یعنی این افراد اصلا از پروتیین استفاده نمیکنن یا میزان مصرفشون با body builder ها فرق داره؟( چون خاصیت پروتیین ترمیم عضلات و افزایش حجم ولی اونا اصلا حجم ندارن ولی همونطور که گفتم یک کات بی نظیر دارن)

  • احسان

   کی گفته اونا اصلا پروتئین مصرف نمیکنن مگه میشه چنین چیزی

   • mehran

    میزان کافی مصرف پروتئین برای بدنسازها
    به ازای هر ۵۰۰ گرم از وزن بدنتان روزانه یک گرم پروتئین بخورید . این جمله معیاری است که به وسیله بدنسازان به عنوان استاندارد زرینی به منظور رشد عضله صورت می‌گیرد به همین خاطر در چند سال اخیر بعضی از بدنسازان شروع به افزایش مصرف پروتئین بیش از حد معمول کردند بعضی‌ از آن‌ها تا سه برابر توصیه معمول از پروتئین استفاده کردند.
    آیا افزایش مصرف پروتئین طبق معیار بالا منجر به یک فواید بیشتری در حجم می‌شود ؟ بله و خیر . خوردن پروتئین کافی به جهت رشد یک باید است اما اگر شما بیشتر از یک گرم از آن را به ازای هر ۵۰۰ گرم از وزن بدنتان بخورید مطمئنا همه کات عضلات را خواهید پوشاند و از این مسئله مطمئن نخواهید بود که دچار افت نخواهید شد ! اما به هر حال خوردن بیشتر پروتئین به منظور کسب فواید بهتر به دلیل سیکل مصرف پروتئین عاقلانه نخواهد بود.
    در این هفته برایتان شرح می‌دهیم چه مقدار پروتئین را در چه روزهایی بخورید و میزان مصرف را چگونه کم و زیاد کنید . این نوع سیکل پروتئینی یک روش عظیم به منظور تحریک احتباس پروتئینی بیشتر و رشد عضله است.

    اصول مصرف پروتئین

    معیار مصرف پروتئین‌تان روزانه یک گرم به ازای هر ۵۰۰ گرم از وزن بدنتان باشد مصرف نوعی به میزان بالا در حمایت از رشد عضله برای بدنسازان بد بدن ( سخت بدن ) موثر است . وقتی شما روزانه به ازای حداقل هر ۵۰۰ گرم از وزن بدنتان یک گرم پروتئین می خورید ( ۲۰۰ گرم برای یک بدنساز ۱۰۰ کیلوگرمی ) بدنتان را با پروتئین کافی به منظور ساخت وترمیم بافت عضلانی مهیا می کنید ( ساخت و مرمت بافت‌هایی که در اثر تمرین آسیب دیده‌اند ) در نتیجه این ساخت و سازها هم که نتیجه آشکار است شما به خوبی رشد می‌کنید .
    علی رغم این که شما تمرین می‌کنید تا به حجم خود بیفزایید رژیم گرفتن نیز برای اجرای یک مسابقه ضروری است به خصوص وقتی که از یک برنامه سیکل پروتئینی پیروی می‌کنید .
    مصرف چه مقدار پروتئین زیاد است؟

    اگر فکر می‌کنید به ۲ گرم پروتئین به ازای هر ۵۰۰ گرم از وزن بدن احتیاج دارید و اگر یک بدنساز ۱۰۰ کیلوگرمی هستید باید ۲۰۰ گرم پروتئین در روز بخورید در این صورت ما به شما توصیه می کنیم که تا می توانید گوشت ، جوجه و تخم مرغ بخورید اگر روی پودرهای پروتئینی تاکید دارید محلول‌های زیادی در این رابطه وجود دارد.
    اما اعتقاد بر این است که چنین میزان مصرفی زیاد است اگر چه صرف این میزان در میان تعدادی از بدنسازان حرفه‌ای امروز معمول است ولی چنین میزانی را توصیه نمی‌کنیم زیرا این تمرین یک درک نادرست را از فرآیند رشد ماهیچه دارد رشد بستگی به یک مصرف کافی نه بیش از اندازه پروتئینی دارد همچنین این میزان مصرف لازم است تا با میزان معینی مصرف کربوهیدراتی هماهنگ شود.
    ترکیب درست کربوهیدرات و پروتئین در گسترش یک وضعیت عضله ساز موثرتر از رژیمی است که دارای پروتئین بیش از اندازه و کربوهیدرات‌های کم است.
    آن‌هایی که معمولا بیش از اندازه پروتئین مصرف می‌کنند از میزان کمی کربوهیدرات استفاده می‌کنند علی رغم مصرف بیش از اندازه پروتئین کمبود کربوهیدرات ممکن است از رشد بهینه بدن جلوگیری کند علاوه بر آن یک محدودیت نیز وجود دارد و آن این که میزان رشد بدن زیاد هم ربطی به مصرف پروتئین ندارد پس به شما می‌گوییم که مصرف ۲ گرم پروتئین به ازای هر ۵۰۰ گرم از وزن بدن به جهت رسیدن به آستانه رشد برای یک بدنساز بسیار زیاد است.
    مصرف چه مقدار پروتئین کم است؟

    طبق پژوهش‌های جدید مشخص شده است که مصرف ۰٫۷ گرم پروتئین به ازای هر ۵۰۰ از وزن بدن روزانه به سختی می‌تواند اهداف فرآیند رشد را تامین کند ( یعنی ۱۴۰ گرم پروتئین در روز برای یک بدنساز ۱۰۰ کیلوگرمی ) خب پس با این حساب اگر کمتر از این میزان پروتئین مصرف کنید احتمالا فواید قابل توجهی را از آن خود نمی‌کنید اگر چه مصرف ۱۶۰ گرم پروتئین ممکن است برای یک بدنساز ۱۰۰ کیلوگرمی کافی باشد متخصصین ۲۰۰ گرم پروتئین را برای چنین وزنی به منظور کسب فواید توصیه می‌کنند.
    چگونه مصرف پروتئین را گردشی کنیم؟

    با طرح این سوال که چه مقدار پروتئین باید روزانه به جهت رشد بهینه مصرف شود ممکن است « عقل قرار دادی » را به مبارزه دعوت کنیم اگر چه شما به طور حتم نتایج خوبی را به صرف یک گرم پروتئین به ازای هر ۵۰۰ گرم از وزن بدن به دست می آورید باز هم ممکن است نتایج بهتری را با گردشی کردن مصرف پروتئین به دست آورید.

    در اینجا یک برنامه گردشی مصرف پروتئین را برای شما شرح می‌دهیم برنامه‌ای که شما به مدت ۱۴ روز لازم است برای آن وقت صرف کنید و از آن پیروی کنید.
    مرحله اول : به مدت پنج روز کمتر ا حد معمول پروتئین مصرف کنید
    عقیده محبوبی می گوید ( ۰٫۷ الی ۰٫۸ گرم به ازای هر ۵۰۰ گرم از وزن بدن‌ ) به بدنسازان آسیب نمی رساند در حقیقت بدن در ابتدا به وسیله تغییر متابولیسم به کند کردن اتلاف پروتئین پاسخ می دهد در اصل وقتی پروتئین کمتری می خورید بدن خود را با شرایط جدید سازگار می‌کند و به کند کردن تجزیه و تحلیل پروتئین یک تاثیر ضد کاتابولیک کلاسیک دارد . تاثیر ضد کاتابولیسم یا محافظت از ماهیچه در حمایت از رشد عضله موثر است به لحاظ تئوری اگر شما وضعیت ضد کاتابولیک را تحریک کنید شبیه یک علف هرز رشد می‌کنید در حقیقت با کاهش مصرف پروتئین به وضعیت محافظت از یک عضله قدرتمند کمک می‌کنید.
    مرحله دوم : مصرف پروتئین را بعد از ۵ روز افزایش دهید
    در مرحله اول خوردن پروتئین کمتر سبب ترشح آنزیم‌های موثر در وضعیت ضد کاتابولیسم می‌شود حالا بعد از پنج روز افزایش پروتئین ( در حضور آنزیم‌هایی که تجزیه و تحلیل را کند می‌کنند ) می‌تواند منجر به ذخیره فوق العاده پروتئین در عضلات شود . همچنین ایجاد یک تغییر در مصرف پروتئین ( از کمتر به بیشتر ) منجر به یک افزایش قدرتمند در تجزیه و تحلیل پروتئین می‌شود و یک ساخت بافتی عضلانی جدید را منجر می‌شود. در مرحله دوم روزانه ۱٫۵ الی ۱٫۷۵ گرم پروتئین به ازای هر ۵۰۰ گرم از وزن بدن بخورید این کار را به مدت ۹ روز در طی برنامه دو هفته‌ای تان انجام دهید این زمان به جهت سود بردن بدن از یک وضعیت فوق آنابولیک منجر به ایجاد محیطی می‌وشد که به منظور ساخت و ساز مجدد مطلوب است.

 3. سبحان

  یه سئوال دارم اینکه من اول ۱۸ سالمه با وزن ۶۰ و قد ۱۸۳ قدم خوبه اما قطر استخوان بندیم کمه بخصوص دست هام مثلا دور مچم ۱۷/۵ سانته چطور قطر استخوان رو افزایش بدم .!؟

  • مهران

   با سلام
   برای اینکه مطمئن شوید صفحات استوانی بسته شده اند یا خیر بهترین راه برای تعیین شانس افزایش قد مراجعه به یک متخصص ارتوپدی و متخصص غدد درون ریز است. با این حال می توان گفت در سن شما، شانس افزایش قد وجود دارد اما به میزان کم. عمده رشد قد در آقایان تا پایان سن بیست و دو سالگی است شما میتونید عکس مچ دستتان را بگیرید. در صورت بسته شدن این صفحات هیچ راهی وجود ندارد و فریب تبلیغات مختلف را نخورید. وضعیت ژنتیکی هر فرد منحصر به فرد است.نه نمیشه کاملا ژنتیکی هست

 4. فاطمه

  دو قدم مانده به رقصیدن برف
  یک نفس مانده به سرما و به یخ
  چشم در چشم زمستانی دگر
  تحفه ای یافت نکردم که کنم هدیه تان
  یک سبد عاطفه دارم همه تقدیم شما
  یلدا مبارک

 5. سبحان

  مرسی از مهران عزیز اما من مشکل قد ندارم فقط استخوان بندیم نازکه به نظر شما به متخصص تغذیه مراجعه کنم یا ارتوپدی .؟ و البته مشکل وزن کم هم دارم .!!؟

  • مدیریت

   با سلام
   مچ دست نوع استخوان بندی فرد را نشان میدهد و اگر ریز باشد نمیتوان آن را درشت کرد. این به آن معنی است که استخوان بندی شما ریز است و استخوان بندی را نمیتوان از ریز به درشت تغییر داد فقط اگر وزن شما زیر نرمال است میتوانید با افزایش وزن ظاهر بهتری پیدا کنید تغذیه شکل استخوان بندی را تغییر نمیدهد موفق باشید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره