ال-کارنیتین L-carnitine

L-carnitine به شکل قرص در بسته های ۳۰ تایی و شربت و امپول خوراکی در شربت در شیشه ای ۳۵۰ میلی لیتری وجود دارد.

هر قرص carnitine محتوی ۵۰۰ میلی گرم L-Carnitine و در هر یک قاشق غذاخوری از شربت مقدار۵۰۰ میلی گرم L-carnitine وجود دارد. L-carnitine به عنوان سوزاننده چربی عمل می کند و به انتقال چربی به میتوکندری کمک می کند (میتوکندری محلی است که چربی برای تولید انرزی می سوزد) . L-carnitine هم برای سلامت قلب و افزایش استقامت مفید است.

L-carnitine با انتقال چربی به میتوکندری فرایند سوختن را تسریع می کند در نتیجه میزان چربی بدن کاهش یافته و انرزی لازم برای فعالیت ورزشی سخت و طولانی مدت فراهم می شود. از طرف دیگه L-carnitine سوختن اسیدهای امینه لوسین و والین را تحریک می کتد.

این دو اسیدهای امینه در تمرینات سخت و شدید تا ۱۰% انرزی لازم را فراهم می کند. از سوختن ناقص چربیها در بدن کتون تولید می شود. این کتون ها برای دستگاه عصبی و مغز سمی بوده و کلیه به منظور دفع کتون ها از بدن مقدار زیادی اب و پتاسیم دفع می کنند که نتیجه ان ضعف و خستگی است و L-Carnitine با خاصیت ضد کتونی هم تشکیل کتون و اثرات منفی انها را روی اعضای بدن کاهش می دهد.

 

ال-کارنیتین L-carnitine
ال-کارنیتین L-carnitine

 

 

میزان L-carnitine در مواد غذایی به شرح زیر است:

در هر ۱۰۰ گرم:

( ماهیچه گوسفند ۲۱۰ میلی گرم)

(ماهیچه بره ۷۸میلی گرم)

(ماهیچه گاو ۶۴ میلی گرم)

(ماهیچه جوجه ۵/۷ میلی گرم)

(جگر گوسقند ۶/۲ میلی گرم)

( مخمر ۴/۲ میلی گرم)

(شیر گاو ۲ میلی گرم) است.

carnitine به صورت L (ال) و D (دی) وجود دارد. D ِ carnitine برای بدن مضر بوده و از انتقال چربی به میتوکندری جلوگیری می کند و مانع از سوختن چربی می شود یعنی خاصیت ان بر عکس خاصیت L-carnitine است.

L-carnitineبرای سوزاندن چربیهای بدن(پهلوها . دور شکم و زیر پوست) و افزایش تولید انرزی و بالا بوردن استقامت در ورزشکاران استقامتی و پایین اوردن وزن در افراد غیر ورزشکار استفاده میشود.

در مصرف پزشکی هم برای کمک به درمان تصلب شرایین در افراد مسن و درمان درگیری و التهاب دیفتری و کمبود carnitine بدن به هر دلیلی مورد استفاده می شود. مقدار مصرف شربت از ۲ تا ۴ قاشق و قرص روزانه ۳ عدد و امپول خوراکی ۱ یا ۲ عدد مصرف می شود . تنها عارضه L-carnitine اسهال موقت است که در صورت مصرف با دوز های بالا دیده می شود. L-carnitine در مکمل های غذایی مانند fat burners و….. وجود دارد و به شرکتهای تولید کننده این محصول میتوان amerifit و prolab و…. اشاره کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *