اسلیو گاستروکتومی
گاسترکتومی اسلیو به روش لاپاراسکوپی و با ایجاد 6-5 سوراخ کوچک در جدار شکم و با روش بسته (لاپاراسکوپ) انجام می شود .

 


طول عمل معمولاً کمتر از 5/1 ساعت می باشد در طی عمل ابتدا داخل شکم به دقت دیده می شود و سپس قسمت ذخیره ای و اشتهای معده برداشته می شود و معده به صورت لوله ای در می آید.

لاپاراسکوپیک اسلیوگاستروکتومی
روشهای مختلف برای جراحی چاقی وجود دارد که در برخی میزان دریافت حجم غذا کم می شود و در برخی جذب غذا مختل می شود و در برخی دیگر هر دو مکانیسم فعال می باشد. در گاستروکتومی اسلیو فقط میزان حجم کاهش می یابد و قسمت جذب یعنی روده ها دست نخورده باقی می مانند . بعد از اسلیوگاستروکتومی حجم غذای کمتری می توان خورد . بعد از خوردن مقدار کمی غذا شخص سیر شده و برای چندین ساعت احساس سیری می کند .

از طریق سوراخ های فوق تروکارها (وسایلی که از داخل آن وسایل عمل و دوربین وارد و خارج می شوند) کار گذاشته می شوند و از طریق تروکارها دوربین و وسایل جراحی ظریف به داخل شکم برده می شود و عمل جراحی انجام می شود .
علاوه بر کاهش حجم غذا اشتهای بیمار نیز کم می شود، زیرا میزان هورمون گرسنگی (لیپتین ) پس از این عمل کاهش پیدا می کند.
این عمل ابتدا به عنوان مرحله اول عمل جراحی چاقی در بیماران بسیار چاق انجام می شد ولی با توجه به نتایج خوب آن امروزه به عنوان عمل اصلی در برخی مراکز انجام می شود .
عوارض عمل جراحی اسلیوگاستروکتومی : شامل خونریزی و عفونت محل عمل و نشت از محل برداشتن معده در تعداد کمی از بیماران اتفاق می افتد که اغلب با درمان های مربوطه بهبود می یابند .
برای اینکه این عمل را جهت خود انتخاب کنید بایستی با تیم جراحی خود مشورت نموده و پس از دادن اطلاعات کامل به ایشان و شنیدن فواید و عوارض هر کدام از روشها تصمیم بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *