6 غذایی که ظاهرا سالم به نظر می رسند اما در واقع این چنین نیستند!
خانم مارتیکا هینر میگوید: دوستم ، اخیرا بسته بزرگی از ماست هایي با طعم میوه خریده بود و مطمئن بود که این بسته غذایی غذای سالمی برای فرزندانش خواهد بود.
High-Protein-Foods
همسرش که یک متخصص تغذیه بود با دیدن این بسته در دستان شوهرش گفت این ها غذاهای سالمی نیستند، درست است که ماست منبع غذایی بسیار خوبی است که باعث استحکام استخوان ها می شود و سرشار از ویتامین C و كلسيم است اما اين نوع ماست قند و چربی زیادی دارد که برای بدن مضر است. حتی یک گرم از اين شیرینی 90 کالری دارد، که دو سوم آن از قند موجود در آن ناشی می شود. در حقیقت، این خوراکی ها ماست یا میوه بسیار کمی دارند.

چرا دوست من فکر کرده که این خوراکی غذای سالمی محسوب می شود؟ شکی نیست که هنری، فریب حرف های تبلیغاتی را خورده که می گفت “ماست” و “میوه” به طرز شگفت آوری برای سلامتی بدن موثر هستند.
طبق مطالعات “مک سابوی” متخصص تغذیه و گزارش وی که در اکتبر گذشته در مجله “مطالعه وضعیت مصرف کنندگان” منتشر شد، وی نشان داد که ما چگونه به خاطر تصورات ذهنی اشتباه مان از غذاهای ناسالم استفاده می کنیم. او از مردم خواست که از غذا خوردن در فست فود ها دست بکشند تا میزان کالری ها را در غذای شان به حداقل برسانند، سپس آنها را با وضعیت قبلی شان مقایسه کرد.
شرکت کنندگانی که از غذاهای غیر فست فود استفاده می کردند میزان کالری دریافتی شان 21 درصد کمتر از کسانی شد که همان مقدار غذا را در رستوران های فست فود دریافت می کردند.
بوسیله افکار و تلقینات اشتباه گمراه نشوید. بعضی از اشتباهات غذایی ما این ها هستند:

شکلات های انرژی زا
معمولا شکلات های انرژی زا پروتئین و فیبر دارند – مغذی هایی که باعث می شوند شما زود احساس سیری کنید- اما همین مغذی ها کالری بسیار زیادی دارند. مسئله ای نیست اگر بعضی اوقات از این مواد مغذی استفاده کنید، اما برخی از ما در مصرف آنها زیاده روی می کنیم. ممکن است علاقه زیادی به شکلات داشته باشیم، اما به یاد داشته باشیم که با هر بار مصرف این شکلات ها کالری زیادی به بدن مان می رسانیم.

درسی که از این مطلب یاد گرفتیم:
اگر احتیاج داشتید که تا زمان شام با چیزی خودتان را سیر نگاه دارید، بدنبال شکلات هاي كم كالري باشيد که پروتیئن کمتری داشته باشند( در حدود 70 تا 100 کالری )

گرانولا (نوعی غذای صبحانه)
به نظر می رسد این خوراکی ، غذایی سالم باشد. اما اغلب آنها چربی ، قند و کالری بسیار بالایی دارند. فریب کالری این خوراکی را نخورید. پروتئین این غذا بسیار کم یعنی در حدود 4/1 یا 2/1 هر فنجان است.حتی انواع کم چرب این نوع خوراکی قند و شیرینی بیشتر و همچنین کالری بیشتری دارند.

درسی که از این مطلب گرفتیم:
برچسب روی این نوع خوراکی را بدقت بخوانید و زیاد به آنها اعتماد نکنید، چرا که ممکن است قند و کالری در میوه موجود در آنها نهفته باشد.

سالادها
دوستم “آنی” سرپرست مرکز تحقیقات تغذیه و دیابت و بیماری های غدد در بیمارستان اسپرینگ فیلد می گوید :”سالاد بسیاری از مراجعین من را کاهش می دهد!”.
اغلب ما می توانیم سبزی بیشتری استفاده کنیم – پس چرا این کار را نکنیم؟
خیلی از سالاد ها هم سرشار از پنیر چرب و سس های مضر هستند که باید توجه کنیم چه نوع سالادی را مصرف می کنیم

درسی که از این مطلب می گیریم:
قبل از اینکه سالاد سفارش دهید، اطلاعات تغذیه ای و افزودنی های آن را خوب بسنجید.

ماست ها
ماست منبع بسیار غنی از کلسیم است، اما همه ماستی مفید نیست. نوع پرچرب ماست به شما چربی اضافه و هیدروکربات های زیادی می دهد. انواع کم چرب آن بسیار بهتر از نوع خامه ای آن ها هستند. از ماست های کم چرب میوه ای لذت ببرید اما این را نیز بدانید که این نوع از ماست ها چربی فشرده و اغلب شان نیز شکر دارند . می توانید یک ماست کم چرب را با میوه تازه و یا طعم دهنده هایی که شیرینی کمتری دارند مخلوط کرده و آن نوش جان کنید. مثلا چند عددد خرما در ماست طعمی بسیار عالی به آن می دهد.

درسی که از این مطلب می گیریم:
با وجود این که ماست ها منابع بسیار خوبی برای کلسیم هستند، بعضی از آنها به جای این که مفید باشند مضر و دردسر سازند. اجازه ندهید چربی و شکر یک غذای سالم را خراب کند.
برخلاف این دستورالعمل های احتیاطی كه گفتم من زیاد سخت گیر نیستم و قصد ندارم کسی را از غذایی منع کنم.
در حقیقت، اگر شما نحوه استفاده از این غذاها را بدانید اغلب آنها می توانند یک غذای سالم باشد. اول باید برچسب روی این مواد و غذاها را بررسی کنید. چنان که دوستم می گفت، با وجود این که ماست های میوه ای نشان می داد که ماست با طعم میوه هستند، اما اگر به برچسب شان دقت کنیم می بینیم در واقع آنها شکلات اند.
بهترین و سالم ترین غذاها را برای تغذیه خود استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *