آکوتان برای رفع جوش

 

جوش(آکنه) یک مشکل چندعلتی است که معمولاً در سنین جوانی بروز می -کند.
جلوی آیینه ایستاده است و به چسب هایی که روی جوش-هایش چسبانده خیره شده است.

از لوسیون و کرم گرفته تا پمادهای خانگی همه را امتحان کرده است ولی این جوش-های سمج دست از صورتش بر نمی دارند. به خصوص حالا که دیگر برای خودش آقایی شده است و دوست دارد چهره اش در جامعه بدرخشد، ولی این جوش های قرمز نمی گذارند. ناگهان فکرش یک جرقه می -زند:

استفاده از قرص “آکوتان” که دوستش آن را استفاده کرده و نتایج خوبی هم گرفته است، ولی می گویند تجویزش فقط توسط پزشک متخصص پوست انجام می گیرد.

 

آکوتان-برای-رفع-جوش
آکوتان برای رفع جوش

با “دکتر محمدعلی نیلفروش-زاده، متخصص پوست و مو” درباره آکوتان به گفتگو نشسته ایم تا قبل از مصرف این قرص ها، از عوارض و فواید آن آگاهی پیدا کنید.

آقای دکتر آیا مصرف داروی ایزوترتینوئین(آکوتان) به راستی راه -حل مناسبی برای رفع جوش-هاست؟

بله قطعاً؛ پله آخر درمان جوش-های صورت، مصرف این دارو می -باشد و برای موارد آکنه شدید کاربرد دارد.

واقعیت این است که آکنه یک مشکل چند علتی است و چندین عامل در بروز آن دخیل هستند.

ایزوترتینوئین تنها درمانی است که بر عوامل اصلی مؤثر در آکنه اثر می -کند. این دارو باعث کاهش تولید ماده سبوم (sebum)می -شود و اثر ضد التهابی دارد.

سبوم، چربی مترشحه از غدد چربی موجود در پوست است.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

آیا تجویز این دارو می -تواند توسط هر پزشکی صورت بگیرد؟

موارد کاربرد این دارو متعدد است و علاوه بر کاربرد آن در آکنه-های ندولوکیستیک، در آکنه-هایی که تمایل به ایجاد اسکار(جای زخم) دارند و موارد غیر از آکنه نیز کاربرد دارد.

بنابراین تجویز باید توسط پزشکی انجام شود که بتواند چنین مواردی را تشخیص دهد.

ظاهراً بیمه-ها هم در مورد تجویز این دارو دستورالعمل-های خاصی دارند.
در مورد عوارض این دارو روی قسمت-های مختلف بدن گفته-های ضد و نقیض زیاد است، کمی در این مورد برایمان بگویید؟

ایزوترتینوئین عوارض متعددی دارد. به خصوص اینکه بسیار تراتوژن (آسیب-رسان به جنین) است و مصرف آن در دوران بارداری باعث آسیب های جدی به جنین می گردد.

مصرف آن در دوران بارداری تا ۵۰ درصد منجر به سقط جنین می -شود و در نیمی از موارد باقیمانده هم باعث تولد نوزاد با نقایص قلبی عروقی و یا اسکلتی می گردد.

اما باور رایج که می -گویند باعث نازایی یا کاهش میل جنسی می- شود اشتباه است و چنین عارضه-ای ندارد، ولی باعث درد عضله و مفصل می -شود که با داروی مسکن حل می- شود.
آثار سوء روی تنفس مثل تنگی-نفس هم می -دهد؟

 

خیر، عوارض مخاطی از موارد شایع این دارو است که با خشکی مخاط و خشکی زیاد پوست همراه است. حتی گاهی اوقات به بروز درماتیت(التهابات پوستی) و زخم هم می انجامد که با استفاده از مرطوب کننده ها و نرم-کننده های لب تا حدودی بهتر می شود.

البته اگر باعث ایجاد زخم شود، باید از کرم-های حاوی آنتی بیوتیک استفاده -شود تا زخم عفونی نشود.
شاید خشکی مخاط بینی موجب می -شود که فرد احساس تنگی نفس کند. به طور معمول برای خشکی مخاط بینی و چشم، کرم-های مخصوص می -دهیم که به بهبودی می -انجامد. آثار مضر این دارو بر احشای داخلی غیر معمول است.
پس چرا یک سری آزمایش-ها و بررسی-ها را قبل از تجویز این دارو توصیه می- کنید؟

این دارو بر فعالیت آنزیمی کبد و چربی-ها اثر می- گذارد، برای همین باید فاکتورهای خونی اندازه گیری شوند و حتی افراد در معرض خطر مثل دیابتی ها و گروهی که سابقه چربی خون بالا دارند، نیزآزمایش های تکمیلی انجام دهند.

علاوه بر این چون به شدت موجب نواقص جنینی می شود، تست بارداری منفی در شروع درمان الزامی است و حتی شروع درمان را روز اول یا دوم قاعدگی قرار می دهند.

خانم ها در سنین بارداری باید در این زمینه کاملا تحت مشاوره قرار بگیرند و از خطرات این دارو برای جنین آگاه شوند. در آمریکا حتی دو تست بارداری منفی قبل از شروع درمان و هر ماه پس از آغاز درمان لازم است و حداقل باید در طی دوره درمان و یک ماه بعد از آن، از دو روش مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده شود.
مصرف این دارو ممتد است یا مقطعی؟

درمان به مدت چهار تا شش ماه باید ادامه پیدا کند و برسی ها نشان داده که ۳ تا ۵ سال پس از درمان، فرد بدون آکنه باقی می -ماند، ولی معمولاً یک بار درمان کافی نیست و عود در برخی موارد دیده می -شود.
بهتر است دوز شروع و دوره مصرف را با پاسخ هر فرد به درمان تنظیم کنیم.
اگر پاسخ به درمان در اشخاص مختلف، متفاوت است، چرا برای همه به طور یکسان از این دارو استفاده می- شود؟

این درمان در ۷۰ درصد موارد باعث بهبودی کامل می- شود و ۳۰ درصد باقیمانده یا به درمان طولانی تر احتیاج دارند و یا اصلاً به درمان پاسخ نمی دهند که علل زیادی از جمله اختلالات هورمونی می تواند باعث آن شود و تا زمانی که مشکل اصلی وجود دارد، درمان ایزوترتینوئین کفایت نمی کند.
عوارض زیادی را برای این دارو ذکر کردید. به نظر می رسد باید از مصرفش ترسید، درست است؟

پزشک متخصص پس از کنترل آزمایش-های هر فرد، می تواند عوارض جانبی را تحت کنترل بگیرد. چون آثار مفید این دارو نیز قابل چشم-پوشی نیست، لذا بهتر است طبق نظر پزشک مصرف شود تا با کمترین عوارض، از فواید آن استفاده کرد.

 

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *