آمینو اسیدهای زنجیره‌ای یا BCAA

 

فواید استفاده از اسیدهای آمینه زنجیره‌ای و بهترین انتخاب برای یک مکمل bcaa آشنا خواهم ساخت .
کلیه ورزشکاران

 

 

تمامی ورزشکارانی که می‌خواهند از کاهش سایز عضلات و نیروی خود که ناشی از کاهش سنتز و جذب پروتئین جلوگیری کنند باید بدانند که مصرف بیش از حد نیاز از اسیدهای آمینه زنجیره‌ای آن‌ها را سوپرمن نخواهد کرد اما می‌تواند ازاثرات منفی ناشی از کمبود این اسیدهای آمینه که در اثر پایین بودن سرعت ریکاوری بدنشان و نیز رکود و کمی تمریناتشان ایجاد می‌شود جلوگیری نمایند .


در مرحله اول شما بایستی مطمئن شوید که به اندازه کافی پروتئین مصرف می‌نمایید برای حصول به این امر بایستی یک حداقل مقدار مصرف مشخصی را برای خود در نظر بگیرید . سپس شما می‌توانید برای جبران کمبودها از مکملها استفاده نمایید اگر شما تقریباً تغذیه‌ای کافی و مناسب داشته باشید حقیقتاً اثرات سودمند آن را خواهید دید و برای اطمینان از این امر باید به اندازه کافی و البته به صورت علمی و حساب شده کربوهیدرات ، پروتئین ، ویتامین‌ها و املاح و حتی چربی مصرف نموده و به مقدار کافی استراحت نمایید .
فواید استفاده از اسیدهای آمینه زنجیره‌ای (bcaa )
۱-تقویت سیستم ایمنی بدن
۲-تحریک سنتز پروتئین
۳-تحریک چربی سوزی
۴-افزایش ریکاوری
۵-اثرات آنتی کاتابولیکی
۶-افزایش پایداری و استقامت عضلانی
۱-تقویت سیستم ایمنی بدن :
به خاطر داشته باشید که اگر شما بیمار باشید بسیار مشکل است که تمرین کنید رشد خیلی کمتری خواهید کرد و بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد که بعد از بیماری از وزن نیرو سایز بدنتان کم نشود زمانی که شما با شدت زیاد و یا حجم زیاد تمرین می‌کنید سیستم ایمنی بدن خود را که از ورود عفونت‌ها و بیماری‌ها جلوگیری می کند به خطر می‌اندازید با استفاده از اسیدهای آمینه زنجیره‌ای شما می‌توانید از دست دادن گلوتامین بیشتر جلوگیری کنید که این ماده جهت سیستم ایمنی بدن ضروری است به این منظور آمینوهای ذکر شده از ایجاد فاز کاتابولیک ( مرحله تخریب )در بدن جلوگیری می کنند که این امر باعث بهبود و ریکاوری شده و از اثرات تخریبی در بدن شما در طول جلسات تمرینی جلوگیری می‌کند .
۲-تخریب سنتز پروتئین
ثابت شده که اسیدهای آمینه زنجیره‌ای به طور مستقل سنتز پروتئین در عضلات را تحریک می‌کند به معنی دیگر آن‌ها توانایی تحریک و وادار کردن عضلات به پیشرفت را دارند . حتی در زمانی که شما سنگین تمرین نمی‌کنید . تحقیقات نشان داده است که مصرف این آمینوها باعث افزایش هورمون‌های تستوسترون ، رشد و انسولین در بدن می‌شود که تمامی این ها هورمون‌های آنابولیکی بسیار قوی هستند

.
۳-تحریک چربی سوزی
ثابت شده است که استفاده از مکمل‌های bcaa سطوح چربی و درصد آن را در بدن پایین می آورد چربی که در اعماق لایه های بدن و نیز چربی که در زیر پوست جمع می شود را به کمک این مکمل می توان به حداقل رسانید .
چربی‌هایی که در داخل بدن ( اطراف روده ها و جگر و… ) قرار دارد چربی است که در برابر رژیم های کاهش غذایی مقاوم بوده و به سختی آب می شود در یک تحقیق از ۲۴ کشتی گیر آن ها را به سه گروه ۱ تا ۳ از لحاظ نوع تغذیهتقسیم کردند گروهی که bcaa زیاد مصرف می کردند گروهی که به اندازه نیاز از این اسیدهای آمینه زنجیره‌ای استفاده می کردند و این کشتی گیران به مدت ۱۹ روز این تغذیه را ادامه دادند نتایج نشان داد گروهی که مصرف بالایی داشتندچربی بیشتری را سوزاندند ( به طور متوسط ۱۷/۳٪ ) که بیشتر این چربی از ناحیه شکمی آن‌ها بود این امر می تواند ما را به این نتیجه برساند که اسیدهای آمینه زنجیره‌ای جهت کاهش محلی چربی‌ها در ناحیه شکم می توانند بسیار موثر باشند در تحقیقی دیگر ۲ گروه از کوهنوردان به دو دسته استفاده کننده از bcaa و کسانی که از آن استفاده نمی‌کردند تقسیم شدند و در نهایت دو گروه وزن کم کرده بودند اما گروهی که از bcaa استفاده کرده بودند در کنار چربیسوزی عضله سازی نیز کرده بودند .
۴-افزایش ریکاوری
شاید بزرگترین سودی که ورزش‌های سنگین از مکمل‌های می‌برند افزایش بهبود متابولیسم است که اکثر ورزشکاران کاهش محسوسی را در دردهای عضلانی پس از تمرین بعد از مصرف این مکمل احساس می‌کنند .
همچنین جدا از فواید دیگر مکمل مذکور این است که مصرف bcaa سبب افزایش ریکاوری حاصل از کاهش تخریب بافت‌های پروتئینی ( به یاد داشته باشید که عضلات شما زمانی رشد می‌کنند که بافت‌هی عضلانی در طول تمرین تخریب شده و در زمان استراحت بازسازی شوند) می‌شود به نحوی که سبب افزایش حجم و قدرت می‌گردد .
۵-اثرات آنتی کاتابولیکی :
آمینواسیدهای زنجیره‌ای در کنار اثرات آنابولیکی خود اثرات آنتی کاتابولیکی در خور توجهی نیز دارند به طور خلاصه آن‌ها مانع از مصرف پروتئین عضلات به عنوان یک سوخت می‌شوند و در پی آن باعث تخریب کمتر پروتئین عضلات می‌گردند چرا که درهنگام تمرین و در صورت لزوم خودشان به عنوان یک سوخت مصرف شده که نتیجه آن افزایش سنتز پروتئین و ساخت عضلاتی قدرتمند و بزرگتر برای شما خواهد بود .
در یک تحقیق انجام شده بر روی افراد چاق با رژیمی که آن‌ها را برای مدتی گرسنه نگه می‌داشت ثابت شدکه استفاده از آمینواسدیهای شاخه‌ای در افزایش آنابولیسم و تعادل نیتروژنی مثبت بسیار موثر واقع گردیدند که نتیجه آن افزایش جرم عضلات و کاهش از دست دادن پروتئین بود .

BCAA
۶-افزایش پایداری و استقامت عضلانی :
bcaa به عنوان یک دهنده نیتروژن ( جهت ایجاد تعادل نیتروژنی مثبت ) به صورت ال آلانین به کار می‌روند که گلوکز بدن را پس از این که ذخایر گلیکوژن آن به اتمام رسید تامین می‌نمایند هنگامی که شما در مورد ذخیره گیکوژن فکر می‌کنید احتمالاً به مصرف مقادیر زیادی کربوهیدرات می‌اندیشید در صورتی که ثابت شده bcaa این امر را بسیار بهتر انجام می‌دهند در یک تحقیق ۴ هفته‌ای ژاپنی‌ها بر روی موش‌های صحرایی انجام دادند آن ها را به دو دسته : دسته‌ای که از bcaa و دسته‌ای که از مواد بی اثر ( قرص‌هایی که حاوی آمینو نبودند و فقط هم شکل آن بودند ) تقسیم نمود و آن‌ها را تا حد خستگی شدید تمرین دادند .
گروهی که از bcaa استفاده کرده بودند ذخایر گلیکوژن بیشتری را در کبد و عضلاتشان در طول تمرین حفظ کرده بودند این بدان معنی است که آن‌ها توانایی تمرین با شدت بیشتر و مدت زمان طولانی تری را کسب کرده بودند بنابراین استفاده از این مکمل به شما کمک می‌کند که تمریناتی شدیدتر داشته و در طول تمرین استقامت بیشتری راداشته باشید و بدین طریق می‌توانید به راحتی از حجم تغذیه خود بکاهید ( جهت تامین انرژی بیشتر به جای مصرفکربوهیدرات بالا از این مکمل می‌توانید استفاده کنید ) و به طور کلی هر کسی که بخواهد رژیمی غذایی با کربوهیدرات و کالری کمتری برای یک مدت طولانی داشته باشد می‌تواند از مصرف این مکمل بسیار راضی و خشنود باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *