کارنیتین : مهمترین آمینو اسید غیر ضروری برای بدنسازان کارنیتین است که دارای اثر فوق العاده ای بر متابولیسم چربی دارد و می تواند از لیزین تولید شود . همچنین در کاهش چربی خون ( تری گلیسیرید ها ) موثر است .

 

تیروسین : اثری مخالف تریپتوفان دارد و اثر تحریک کنندگی (تا حدودی مشابه کافئین و افدرین) و افزایش انتقال عصبی از مغز به عضله است موجب ایجاد نیروی بیشتر حین تمرین هم می شود در یک کلام افزایش قدرت و هوشیاری در طول روز

 

 

 

گلیسن : یکی دیگر از سه آمینو اسیدی است که منجر به تشکیل کراتین می شود (متونین را در بالا ذکر کردم و سومین آن آرژنین است) بر روی افزایش حجم سلول (عمدتا از طریق هیدراته ( آبدار) شدن) تاثیرخوبی دارد .
یک سری آمینوهای غیر ضروری دیگر وجود دارد که اهمیت زیادی به نسبت موارد بالا ندارد و جهت خلاصه شدن بحث از ذکر آنها اجتناب می کنم.

 

 

 

گلوتامین : در مورد این امینو قبلا یک مبحث را جداگانه اختصاص دادم . در بسیاری از فرایند های متابولیکی و توازن بین آنابولیسم و کاتابولیسم و به عنوان سوخت برای احشاء کبد و کلیه و سیستم ایمنی مورد نیاز است . عموما مصرف ۱۰ گرم گلوتامین ( ۵ گرم بلافاصله بعد از تمرین ) در روز نیازهای بدن شما را رفع می کند و گرنه بدن در صورت کمبود به سراغ ذخائر خودش که عمده آن در عضلات است می رود و در این صورت انتظار نداشته باشید که عضلاتتان حجیم و پر به نظر برسد.
آلانین : تا اندازه ای شبیه گلوتامین است و در افزایش حجم سلولی نقش مهمی ایفا می کند . هنگامی در باشگاه با وزنه عضله خود را تخریب می کنید تا مجدد رشد کند بدن در یک حالت کاتابولیک قرار گرفته و همین محیط است که تفاوت تغذیه ای زیادی بین بدنسازان و سایر ورزشکاران ایجاد می کند الانین امینو اسیدی است که به مقدار زیاد حین تمرین شدید با وزنه و تجزیه بافت عضلانی آزاد می شود.
تورین : بعد از گلوتامین فراوان ترین آمینو اسید موجود در عضلات است و تا حدودی تقلید کننده عمل انسولین و جذب گلوکز و متابولیسم پروتئین ها در عضلات را ارتقا می دهد تمرین شدید و دیگر انواع استرس سطح تورین را در بدن به سرعت کاهش می دهد.
آرژنین: بعضی از مطالعات علمی نشان داده که مصرف آرژنین ترشح هورمون رشد را افزایش می دهد ضمن اینکه تولید ماده شیمیائی نیتریک اکسید که نقش مهمی در انبساط عروق خونی و دم عضلانی دارد را افزایش می دهد .

 

متونین : در تمامی پروتئین های کامل یافت می شود یک انتی اکسیدان قوی و یکی از سه آمینو اسیدی است که برای تشکیل کراتین در بدن استفاده می شود . اما نقش چندانی در عضله سازی یا از دست دادن جربی ندارد .
فنیل آلانین : در تمامی پروتئین های کامل و میوه جات و عدس یافت می شود موجب تحریک و ترشح ماده ای می شود که باعث کاهش اشتها و احساس سیری می شود همین طور از طریق ممانعت از تجزیه اندورفین ( که هنگام ورزش ترشح آن زیاد می شود ) موجب کاهش احساس درد می شود.
تریپتوفان : بیشتر غذاهای پروتئینی محتوی مقدار کافی تریپتوفان نمی باشند اما در بسیاری از غذاهای کربو هیدرات دار (بویژه موز ) وشیر می توانید بیابید این آمینو یک ماده خواب آور طبیعی بسیار موثر است و دلیل اینکه مردم در اواخر شب برای القا خواب یک لیوان شیر می نوشند به خاطر همین اثر تریپتوفان می باشد .
والین – ایزو لوسین – لوسین : این سه آمینو اسید را به دلیل اینکه به عنوان زنجیره ای شاخه دار نام برده می شوند یکجا آوردم احتمالا کسی در مورد اینکه چرا زنجیره ای شاخه دار و در مورد جزئیات گروهای متیل که در هم قفل می شوند اهمیت نمی دهد پس من هم در این مورد شما را خسته نمی کنم . چیزی که مهم است تمرین با وزنه مقدار زیادی از این آمینو اسید ها ( بویژه والین و ایزو لوسین) را می خورد ضمنا میتوانند به عنوان سوخت برای عضلات استفاده شوند بنابراین از کاتابولیسم (تحلیل) عضلات ممانعت می کنند – خصوصا در تمرین های هوازی طولانی در زمان کات و نزدیک مسابقه – و ماده اولیه برای دو آمینو اسید دیگر گلو تامین و آلانین هستند و بدون مقدار کافی از آمینو های زنجیری بدن شما با سرعت مناسب ریکاوری و رشد نخواهد کرد و با مصرف مقدار کافی از مکمل آب پنیر ( WHEY) مقدار کافی از این آمینو ها را می توانید در اختیار بدن قرار دهید . هر چند که این آمینو ها به صورت مجزا به شکل مکمل وجود دارد.
لیزین : برای تشکیل کارنیتین توسط بدن نیاز می باشد کارنیتین آمینو اسید دیگری است که نقش مهمی در انتقال اسید های چرب به سلولهای ماهیچه ای ایفا می کند و کمبود این آمینومی تواند تلاش های شما برای کاهش چربی بدن را کم اثر کند.

 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *