سالبوتامول چيست؟
شما اینجا هستید
چربی سوزی ( هوازی و بی هوازی) » سالبوتامول چيست؟

سالبوتامول چيست؟
سالبوتامول جزء داروهای گشادکننده مجاری هوایی می باشد. کاربرد اصلی این دارو در پیشگیری و درمان تنگی نفس در بیماران مبتلا به آسم می باشد. علاوه بر این سالبوتامول در بیماران دچار آسم ورزشی، برونشیت مزمن، آمفیزم و سایر بیماری هایی که موجب اشکال در تنفس می شوند، نیز استفاده می شود. اصولا سالبوتامول با شل کردن عضلات جدار مجاری هوایی و در نتیجه باز کردن آنها باعث تسهیل تنفس می گردد. سالبوتامول به شکل اسپری، شربت، محلول استنشاقی، قرص و تزریق تولید می شود.

 


طريقه مصرف سالبوتامول
سالبوتامول داروی بدون نسخه نیست. بسته به مشکل شما پزشک معالج دوزاژ بخصوصی از دارو را تجویز می کند. سالبوتامول فقط برای تسکین علایم شما تجویز شده است و به هیچ وجه سبب علاج بیماری شما نمی شود. سالبوتامول را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییر دوز یا قطع مصرف آن بدون مشورت با پزشک جدا پرهیز نمایید. ضمنا دستورات داخل بسته دارو را نیز به دقت مطالعه کنید. اسپری سالبوتامول برای پیشگیری و نیز درمان حملات تنگی نفس بکار می رود. اگر پزشک شما این دارو را جهت پیشگیری از بروز آسم ورزشی تجویز کرده است، لازم است که دارو را 15 تا 20 دقیقه قبل از شروع ورزش استفاده نمایید. چگونگی مصرف اسپری: قبل از هر بار استفاده، اسپری را به خوبی تکان دهید. یک نفس عمیق بکشید و سپس بطور کامل بازدم کنید. سپس، قسمت دهانی اسپری را کاملا در دهان قرار دهید و با کمک دندان ها آن را ثابت نگهدارید. بعد در حالی که یک نفس عمیق می کشید، اسپری را فشار دهید تا یک پاف از سالبوتامول وارد حلق شما شود. حال نفس خود را لااقل 5 تا 10 ثانیه حبس کنید و بعد بطور معمولی نفس بکشید. اگر پزشک از شما خواسته است که هر بار دو پاف از دارو را استنشاق نمایید، پاف دوم را حداقل 1 تا2 دقیقه بعد استنشاق کنید. پس از هر بار مصرف دارو، دهان خود را به خوبی با آب بشویید. هشدار: هنگام فشار دادن اسپری اطمینان حاصل کنید که دارو وارد حلق شما می شود و به زبان یا دندان های شما برخورد نمی کند. اگر برای کودک خود از اسپری استفاده می کنید، می توانید حین اسپری کردن دارو، بینی وی را بگیرید تا دارو فقط وارد حلق وی گردد. اگر پزشک برای شما محلول استنشاقی دارو را تجویز کرده است، باید از یک نبولایزر (وسیله ای که دارو را به بخار تبدیل می کند) استفاده کنید. از پزشک یا داروساز در خصوص چگونگی استفاده از این وسیله سوال نمایید.

فراموش کردن دوز دارو
در صورت فراموش کردن یک دوز سالبوتامول، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را مصرف کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده، طبق برنامه منظم خود عمل کنید. هرگز مقدار دارو را دو برابر نکنید.

ملاحظات غذايي:tongue:
قرص و شربت سالبوتامول را می توانید با غذا یا معده خالی میل کنید.

هشدارها و موارد احتياط
نکات زیر را به پزشک خود اطلاع دهید: • به سالبوتامول یا هر داروی دیگری حساسیت دارید. • دارویی مصرف می کنید، اعم از داروهای با نسخه یا بی نسخه، بخصوص داروهایی که برای مشکل تنفسی خود و نیز هر نوع داروی استنشاقی که استفاده می کنید و داروهای مقابل: داروهای ضدافسردگی (همچون فلوکستین و کلومیپرامین)، مسدود کننده های بتا مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول؛ سایمتیدین، قرص های رژیمی، دیگوکسین و هر نوع داروی ضدآریتمی (ضربان نامنظم قلب)، دیورتیک ها (داروهای ادرارآور مثل فروسماید و هیدروکلروتیازید)، افدرین، ارگوتامین، داروهای درمان سرماخوردگی یا آلرژی، نارکوتیک ها مثل کدئین، فنلزین، فنیل افرین، پسودوافدرین، سلژیلین، استروئیدها (همچون پردنیزولون یا دگزامتازون)، تئوفیلین، ترانیل سیپرومین، ویتامین ها، مکمل ها و داروهای گیاهی. • مبتلا به این بیماری ها هستید یا سابقه ابتلا به آنها را دارید: بیماری قلبی، کبدی یا کلیوی، آریتمی، فشار خون بالا، دیابت، هیپرتیروئیدیسم (بیش فعالی غده تیروئید)، صرع و میگرن. • قصد انجام عمل جراحی اعم از اعمال دندانپزشکی دارید.

عوارض جانبي
سالبوتامول ممکن است سبب بروز برخی عوارض ناخواسته شود. در صورت شدت یا ازمان علایم یا نشانه های زیر با پزشک خود مشورت کنید: سردرد، سرگیجه، عصبی شدن، لرزش، هیجان پذیری، مشکلات خواب، سرفه، خونریزی از بینی، گرگرفتگی، تغییر اشتها، استفراغ، ناراحتی معده، کرامپ های عضلانی، خشکی دهان و سوزش حلق (در صورت مصرف اشکال استنشاقی). اما اگر دچار هر یک از علایم یا نشانه های زیر شدید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: ضربان قلب تند یا نامنظم، درد یا ناراحتی سینه، بثورات جلدی، کهیر و خارش، تورم صورت، زبان، لب ها یا گلو، تنفس مشکل، خشونت صدا و اشکال در بلع.

نگهداري داروي
سالبوتامول را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید. دارو باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود. با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید. از سوراخ کردن اسپری و نیز از انداختن آن در آتش خودداری کنید.

فزون دوز و موارد اضطراری
در صورت مسمومیت یا فزون دوز به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید و حتما بسته دارو را همراه داشته باشید. برخی از علایم مهم فزون دوز عبارتند از: تندی یا ضربان نامنظم قلب، درد سینه، سردرد، سرگیجه، خستگی شدید، لرزش، بی خوابی، تشنج، خشکی دهان و درد معده.

تداخلات دارویی
مصرف همزمان سالبوتامول و دیگوکسین، احتمال بروز آریتمی قلبی را در پی دارد. استفاده از مسدود کننده های بتا مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول همراه با سالبوتامول، اثرات این دارو را کم می کند. به علاوه در صورت ابتلا به آسم، از مصرف پروپرانولول جدا پرهیز نمایید. • مصرف آلکاوئیدهای ارگوت (همچون ارگوتامین و سوماتریپتان که در درمان میگرن بکار می روند) در کنار سالبوتامول، ممکن است سبب افزایش شدید فشار خون شود.

کودکان و زنان باردار یا شیرده
مصرف سالبوتامول در کودکان بی خطر است، اما این کار باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. • گزارشی مبنی بر خطر مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. هرچند، در صورت بارداری، قصد حامله شدن و یا شیردهی به طفل خود حتما با پزشک مشورت کنید.
اطلاعات جانبی
در صورت استفاده از انواع دیگر داروهای استنشاقی همراه با سالبوتامول، توصیه می شود سالبوتامول را حداقل 5 دقیقه قبل از آنها استفاده نمایید. • در مدت درمان با سالبوتامول بطور مرتب با پزشک خود در تماس باشید، چرا که لازم است پزشک روند بیماری و پیشرفت شما را تحت نظر داشته باشد. • سیگار نکشید! سیگار کشیدن نه تنها باعث آسیب ریه شما می شود، بلکه اثرات مفید سالبوتامول را نیز کاهش می دهد. • در صورتی که احساس کردید سالبوتامول همچون گذشته علایم شما را تسکین نمی دهد و یا لازم است دوز بیشتری از دارو را برای کاهش علایم استفاده کنید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. • اگر مبتلا به دیابت هستید، قند خون خود را بطور منظم کنترل کنید. سالبوتامول می تواند سطوح قند خون را تحت تاثیر قرار دهد. • از تماس اشکال استنشاقی دارو با چشم ها پرهیز نمایید.

شروع تأثیر دارو: 5 تا 15 دقیقه برای استنشاق كننده، 30 تا 60 دقیقه برای قرص و شربت.
ادامه اثر دارو: تا 6 ساعت برای استنشاق كننده، تا 8 ساعت برای قرص و شربت.

مقدارمصرف: خوراکی‌:
بزرگسالان‌: مقدار 4 میلی‌گرم‌ از دارو(افراد مسن‌ و بیماران‌ حساس‌ در ابتدا 2میلی‌گرم‌) 4ـ3 بار در روز تجویز می‌شود.حداکثر مقدار مصرف‌ دارو در یک‌ نوبت‌ 8میلی‌گرم‌ می‌باشد.

کودکان‌: تا سن‌ دو سالگی‌ 100mcg/kgچهاربار در روز، 6ـ2 سالگی‌ 2ـ1 میلی‌گرم‌4ـ3 بار در روز و 12ـ6 سالگی‌ 2 میلی‌گرم‌4ـ3 بار در روز تجویز می‌شود.

تزریقی‌: زیر جلدی‌ یا داخل‌ عضلانی‌ ـ 500میکروگرم‌ از دارو تجویز می‌شود که‌ درصورت‌ لزوم‌ هر 4 ساعت‌ یکبار قابل‌ تکراراست‌.

تزریق‌ آهسته‌ وریدی‌ ـ 250 میکروگرم‌ ازدارو تجویز می‌شود که‌ در صورت‌ لزوم‌قابل‌ تکرار است‌.
انفوزیون‌ داخلی‌ وریدی‌ ـ در ابتدا5 mcg/min تجویز می‌گردد که‌ برحسب‌پاسخ‌ بیمار و ضربان‌ قلب‌ قابل‌ تنظیم‌ است‌و معمولا در محدوده‌ mcg/min 20ـ3 و یادر صورت‌ لزوم‌ بیشتر می‌باشد.

استنشاقی‌:
بزرگسالان‌: 200ـ100 میکروگرم‌ (2ـ1پاف‌) تا حداکثر 4ـ3 بار در روز برای‌ علایم‌پایدار تجویز می‌گردد. برای‌ پیشگیری‌اسپاسم‌ نایژه‌ای‌ ناشی‌ از ورزش‌ مقدار200 میکروگرم‌ (دو پاف‌) مصرف‌ می‌شود.
کودکان‌: 100 میکروگرم‌ (یک‌ پاف‌) که‌ درصورت‌ لزوم‌ تا 200 میکروگرم‌ (دو پاف‌)قابل‌ افزایش‌ است‌. برای‌ پیشگیری‌ اسپاسم‌نایژه‌ای‌ ناشی‌ از ورزش‌ مقدار 100میکروگرم‌ (یک‌ پاف‌) تجویز می‌شود.

کاربرد در دندان پزشکی:
هشدار:
در صورت‌ وجود بیماری های‌قلبی‌ ـ عروقی‌ شامل‌ آریتمی‌ قلبی‌، عدم‌کفایت‌ میوکارد و عروق‌ کرونر، افزایش‌فشارخون‌، بیماری‌ ایسکمی‌ قلبی‌، طولانی‌شدن‌ فاصله‌ QT ، پرکاری‌ تیروئید و دیابت‌ باید با احتیاط فراوان‌ تجویز شود.
درمان‌ با محرکهای‌ گیرنده‌بتادوآدرنرژیک‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ کاهش‌شدید پتاسیم‌ سرم‌ شود. این‌ اثر درصورت‌ مصرف‌ همزمان‌ تئوفیلین‌ ومشتقات‌ آن‌، کورتیکوستروئیدها،داروهای�� � مدر و بوسیله‌ هیپوکسی‌ ممکن‌است‌ تشدید شود.
مصرف‌ خوراکی‌ یا تزریقی‌ دارومی‌تواند انقباضات‌ رحم‌ را مهار نماید.
مصرف‌ همزمان‌ دارو با مسددهای‌بتاآدرنرژیک‌، کدئین‌، گلیکوزیدهای‌دیژیتال‌، مهارکننده‌های‌ منوآمین‌ اکسیداز(MAO) و ضدافسردگیهای‌ سه‌ حلقه‌ای‌ بایدبا احتیاط صورت‌ گیرد.

 1. علیرضا

  سلام میشه از این دارو برای تنفس بهتر و تفکیک در بدنسازی استفاده کرد؟ بجای کلن میشه استفاده کرد؟

  • رضا

   سلام علیرضا سالبوتامول را می توان نوع انسانی داروی معروف و کمیاب کلن بوترول خواند با این تفاوت که کلن بوترول برای مصارف دامپزشکی ساخته شده از این دارو برای دوپینگ اسب ها در مسابقات اسب سواری سو استفاده میشده و خواهد شد اما در مورد سالبوتامول که همه نوع اسپری ان را دیده اند و به عنوان داروی ضد اسم می شناسند کمی توضیح می دهم
   سالبوتامول یک ترکیب خارق العاده به حساب می اید این دارو بدلیل اینکه به دسته داروهای (( بتا-2-سمپاتومیمتیک)) تعلق دارد اثرات انتی کاتابولیسم قدرتمندی از خود نشان می دهد و به همین دلیل از تجزیه شدن پروتئین در عضلات جلوگیری کرده و در نهایت منجر به افزایش توده عضلانی می گردد
   دیگر ویژگی بارز این دارو اثرات چربی سوزی ان است سالبوتامول بدون تغییر در رژیم غذایی ورزشکاران با افزایش مختصر درجه حرارت بدن منجر به چربی سوزی می گردد مصرف این دارو در حین مصرف استروئید فرایند سنتز پروتئین را بهبود می بخشد
   قرص های 2 میلی گرمی سالبوتامول به وفور در داروخانه ها یافت می شود برای شروع مصرف از یک قرص استفاده کرده و به تدریج به دوز ان در روز های اتی اضافه کنید. مصرف بیشتر از 4 قرص در روز ضرورتی نداشته و برای کم کار نشدن گیرنده های سمپاتومیمتیک می توانید تا 6 هفته بدون ترس از عوارض ،انرا مصرف کنید اگر دچار اضطراب یا بیماری قلبی می باشید از مصرف این دارو صرفنظر کنید

   • حسین

    عذر میخوام اسبهای کورسی در زمان کورس بسیاری از دارو های دوپینگ مجلز استفاده میکنن که واقعا هم ماثر هست! آیا این دارو دوپینگ غیر قانونی حساب میشه؟!

 2. امیر

  سلام. بچه من پسر ۳ ماهه می بتشد و برای درمان خس خس سینه اسپری سالبتامول مصرف می کند. آیا این مصرف ضرری متوجه نوزاد نمیکند؟

  • علی

   ۱۰فرمان مصرف اسپری

   ۱) قرص و شربت سالبوتامول را می‌توانید با غذا یا معده خالی مصرف کنید.

   ۲) سالبوتامول را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید.

   ۳) دارو باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود.

   ۴) با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید.

   ۵) از سوراخ کردن اسپری سالبوتامول و نیز از انداختن آن در آتش خودداری کنید.

   ۶) اگر پزشک دارو را جهت پیشگیری از بروز آسم ورزشی تجویز کرده، باید دارو را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از شروع ورزش استفاده کنید.

   ۷) با تجویز پزشک، سالبوتامول در کودکان نیز استفاده می‌شود. اگر برای کودک خود از اسپری استفاده می‌کنید، می‌توانید حین اسپری کردن دارو، بینی وی را بگیرید تا دارو فقط وارد حلق وی شود.

   ۸) اگر سابقه ابتلا به بیماری قلبی، کبدی یا کلیوی، آریتمی، فشار خون بالا، دیابت، بیش‌فعالی غده تیروئید، صرع یا میگرن را دارید قبل از مصرف دارو حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

   ۹) اگر مبتلا به دیابت هستید، قند خون خود را به طور منظم کنترل کنید. سالبوتامول می‌تواند سطوح قند خون را تحت تاثیر قرار دهد.

   ۱۰) مراقب باشید تا اشکال استنشاقی دارو با چشم شما تماس پیدا نکند.

   • علی

    عوارض اسپری اگه دیدی یکی از این علاوم تو پسرت هست زود به پزشک کراجعه کن
    سالبوتامول ممکن است سبب بروز برخی عوارض مانند سـردرد، سـرگـیـجـه، عـصـبـی شـدن، لـرزش، هـیجان‌پذیری، مشکلات خواب، سرفه، خونریزی از بینی، گرگرفتگی، تغییر اشتها، استفراغ، ناراحتی معده، کرامپ‌های عضلانی، خشکی دهان و سوزش حلق (در صورت مصرف اشکال استنشاقی) شود. برخی عوارض سالبوتامول مانند ضربان قلب تند یا نامنظم، درد یا ناراحتی سینه، بثورات جلدی، کهیر و خارش، تورم صورت، زبان، لب‌ها یا گلو، تنفس مشکل، خشونت صدا و اشکال در بلع خطرناک است و به محض ایجاد باید به پزشک مراجعه کرد.

 3. امیدی

  سلام خسته نباشید
  من پسرس ۴ ساله دارم ک هنگام سرماخوردگی سرفه های شدید ی داره و خیلی دیر خوب میشه حتی با مصرف دارو های متعدد دکتر تشخیص داده جزو کودکان آسمی است
  الان دکتر بهش اسپری سالبوتامول داده ولی به زور. میزاره براش بزنم
  و دکتر شربت سالوتامول هم داده اونو من میدم خواستم ببینم کودک من تا کی باید از شربت استفاده کنه و مقدارش چقدر باید باشه
  آیا ممکن ب این دارو عادت کنه و ب داروهایی با دوز کمتر دیگه جواب نده
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  • حسن

   سلام اسپری سالبوتامول واسه بچه های کوچک ازار دهنده است
   شما با خرید یک دستگاه نبولایزر و مصرف سالبوتامول بصورت بخور در بینی بچه هم بچه اذیت نمیشه هم زودتر خوب میشه ولی سیکل درمان حدود یک هفته است

 4. خ م

  با سلام بخاطر مصرف این شربت طبق تجویز پزشک برای اولین بار وفقط یک قاشق از ان دچار بیخابی تا صبح شدم لطفا بگید چکار کنم ممنون

 5. علی اصغر

  سلام آقای دکتر بچم سرما خورده سرفه میکنه دکتر بهش اسپری سالبوترکس داده وزیثرومکس بچم به اسپری عادت نمیکنه

  • سامان

   خوب میتونی به یه دکتر دیگه هم مشورت کنی ببینی نظرش چیه البته بدن ؟آدمی به هر چیزی میتونه عادت کنه و بهش وابسته شه

 6. علیرضا

  با سلام
  میشه از این دارو برای افزایش کارایی بدن در ورزش های رزمی استفاده کرد

 7. مینا اسکندری

  سلام خانمی ۳۹ ساله در شهر اهواز با سابقه ی آسم و آلرژی هستم مشکلم تنگی نفس هست و دارو ی استنشاق کرومال و قرص تئوفیلین روزی دو تا مصرف می کنم شبی یک مونته لوکاست هم مصرف می کنم الان چند روزی هست که نفس تنگی شدید شده با مراجعه به پزشک عمومی شربت سالبوتامول فقط یک قاشق خوردم ،دچار تپش قلب و بی نظمی ضربان قلب شدم قلبم رو هم چک کردم مشکلی نداشت چه کار باید بکنم؟

 8. مهرسا دهقانی

  سلام من متوجه نشدم اسپری سالبوتامول دو ساعت یبار سه پاف زدم برای کودک ۱سال و سه ماه حالا چیکار کنم عوارضش چیه میترسم?

  • حسن

   لطفا واسه بچه های کوچک دستگاه نبولایزر بخرید و خودتون و بچه را راحت کنید
   خیلی راحت دارو بصورت بخور وارد بینی بچه میشه شما با قصه خوندن و شعر خوندن سر بچه را گرم میکنید تر دارو تمام بشه

 9. امیرهوشنگ

  دکتر سلام ۵۸ساله از خوزستان گاهی مواقع دچارحمله تنگی نفس میشم که گاهی همراه سرفه و گاهی بدون سرفه انگارراه گلو بسته میشه و موقع غذا خوردن دچاراین عارضه میشم دره‌ای هم مواقعی نفسم قطع میشه وازخواب می پرم که نفس سرجاش بیاد الان دوساله که به این عارضه دچارشدن ازشربت و اسپری ونصب اکسیژن در بیمارستان بهره برده ام وخوب بوده برای معالجه قطعی جکنم. با تشکردکترجان

 10. حسین

  آیا این دارو برای اسبهای کورسی دوپینگ غیر مجاز حساب میشه؟!

 11. محمد محمودنژاد

  سلام من وقتی پله بالا میرم بزور نفس میکشم آیا میتونم از اسپری این دارو استفاده کنم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره