كاهش وزن به وسيله قرص های لاغری
مسأله قرص های لاغری كه اكنون تبليغات زيادی برای ترويج آن صورت می گيرد، سئوال بسياری از افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی است. مطمئناً شما هم در سايت های ديگر يا حتی در داروخانه ها، با اين قبيل داروها برخورد كرده ايد و اين سئوال برايتان مطرح شده كه آيا واقعاً داروهای لاغری مؤثرند؟

 

 

درمورد اثرات اين داروها اخبار ضد و نقيض بسیاری موجود است. سايت های تبليغاتي، از اثرات مفيد این داروها و كاهش وزن بدون تحمل گرسنگی صحبت می كنند ولی در سايت های پزشكی مطالب ديگری مشاهده می شود.


تحقيقات پزشكی و بررسی های آماری ِ افرادی كه دارو مصرف كرده اند نشان می دهد، اين داروها يا بی اثر هستند يا اثر آنها بسيار كوتاه مدت است و پس از قطع دارو، وزن شخص به حالت اوليه باز می گردد.

 


مصرف دارو بايد همراه با رژيم لاغری ، و انجام فعاليت ورزشی باشد تا اثر آن ماندگار شود. در بسياری از افراد عوارض جانبی مصرف دارو بروز می كند و گاهی آنقدر شديد است كه می توان گفت، دارو به جای اينكه بيماری چاقی را درمان كند، بيماری ديگری را هم به وجود آورده است.
اين نكته حائز اهميت است كه استفاده از اين داروها، به تنهايی برای كاهش وزن، به هيچ عنوان يك راه درمان اصولی نيست و فرد حتماً احتياج به رژيم غذایی مناسب تحت مراقبت يك رژيم درمان و فعاليت بدنی منظم دارد.
مصرف داروهای لاغری برای چه كسانی مورد نياز است؟
استفاده از اين داروها تنها برای افرادی مجاز است كه :
1) نمايه توده بدنی آنها ( BMI) بالاتر از 30 باشد؛ بدين معنی كه در مرحله چاقی درجه 2 باشند و هيچ بيماری خاصی نداشته باشند. پس به افرادی كه كمی اضافه وزن دارند توصيه می شود از اين داروها استفاده نكنند و فقط افراد خيلی چاق ، مجاز به استفاده از اين داروها هستند.

2) افرادی كه در اثر اضافه وزن و چاقی مبتلا به دو عارضه مزمن شده اند، مثلاً در اثر اضافه وزن طولانی مدت دچار فشار خون بالا و ديابت شده اند.
در ميان اين همه دارو كداميك برای درمان چاقی توصيه می شوند؟
در حال حاضر تنها تعداد معدودی از قرص های موجود در بازار توسط سازمان غذا و دارو (*(FDA تأييد شده اند و مصرف آنها تنها برای مدت كوتاهی ، چند هفته و حداكثر چند ماه مجاز است.
اين داروها، اگر پايه گياهی داشته باشند ، اثرات جانبی كمتری دارند. بيشتر داروهای مورد استفاده ، قرص های ضد اشتها هستند كه از اين جمله ؛ Tenuate,Didrex, Sanorex, Mazanor, Adipex-p, Meridia است. بيشتر اين داروها قرص ها و يا كپسولهايی هستند كه موجب كاهش اشتها شده و بايد توسط پزشك به مقدار لازم تجويز شوند.
نوع ديگر از داروهای تجويز شده، قرص های ممانعت كننده از جذب چربی ها هستند مثل xenical كه با چربی موجود در غذا تركيب شده و جذب آن را تا30 درصد كاهش می دهد.
Meridia و Xenical تنها داروهايی هستند كه برای طولانی مدت به افراد خيلی چاق توصيه می شوند.
داروهای ضد اشتها چگونه عمل می كنند؟
اين داروها شرايطی را در بدن به وجود می آورند كه فرد احساس گرسنگی نكند، به این صورت كه باعث توليد بيشتر هورمون سروتونين و ياكاتكول آمين می شوند. اين دو هورمون توليد شده درمغز، بر رفتارغذايی فرد اثر گذاشته و با افزايش توليد آنها فرد احساس سيری و پُری می كند.
نحوه عمل داروهای جاذب چربی چگونه است؟
با مصرف اين داروها، چربی خورده شده در روده شكسته نشده و يا جذب آن مختل می شود.
آيا داروهای لاغری واقعاً مؤثرند؟
به طور كلی از بين اين داروها تنها Xenical و Meridia تقريباً موثر بوده اند و به همراه رژيم غذایی موجب كاهش وزن به میزان 2 تا 10 كيلو در مدت يكسال شده اند.
در افراد مختلف با شرايط بدنی متفاوت، پاسخ به اين داروها يكسان نيست. در ضمن هيچ دستور مشخصی وجود ندارد كه چه ميزان از قرص تجویز شده مؤثر است و پزشك تنها با توجه به اطلاعات و تجربياتش ميزان مورد نياز را تعيين می كند. افرادی كه بسيارچاق هستند با مصرف 6 ماه از اين داروها، می توانند تا 10 درصد وزنشان را كاهش دهند و اين ميزان كاهش وزن بسيار با اهميت است و از ابتلا آنها به فشار خون، ديابت وديگر بيماری های مزمن جلوگیری می كند. در عين حال تحقيقات زیادی در مورد اثرات جانبی يا اثرات بعدی ناشی از مصرف اين داروها انجام نشده است.

در صورتی كه قصد استفاده از داروهای لاغری را دارید و یكی از شرایط زير در شما وجود دارد، حتماً این مسئله را با پزشك در ميان بگذاريد:

1- اعتياد: برای فعاليت مناسب دارو ، احتياج به شرایط خاصی است كه عدم اعتياد يكی از آنهاست.
2- اگر با مصرف قرص، وزنتان تغييری نكرد و دچار ثبات وزن شـُدید.
3- در صورتيكه اثرات جانبی ناشی از مصرف قرص در شما بروز كند.

عوارض جانبی مصرف قرص های لاغری چيست؟
در صورتی كه این داروها بيش از اندازه مصرف شوند يا مدت مصرف بيش از چند هفته شود، عوارض زیر بروز می كند:
– افزايش ضربان قلب
– افزايش فشار خون
– تعرق زیاد
– يبوست
– كم خوابي
– تشنگی زياد
– گيجي
– پربودن بيني
– سردرد
– اضطراب
– خشكی دهان

ازعوارض قرص Xenical كه مانع جذب چربی است، ايجاد نفخ، تكرر دفع، مدفوع چرب و غيره است.
درصورتی كه با مصرف اين داروعوارضی مثل سوزش قلب، قائدگی همراه با درد، ورم بدن در قسمت پا و مچ، آكنه و احساس سرما بروز كرد، سريعاً مسأله را با پزشك معالجتان در ميان بگذاريد.
كسانی كه دچار فشار خون نامنظم، بيماری قلبی ، تپش قلب يا سابقه سكته هستند، نبايد از داروی Meridia استفاده كنند و كليه كسانی كه از اين دارو استفاده می كنند، بايد فشار خونشان را كنترل كنند.
حفظ وزن كاسته شده، چگونه ممكن است؟

اثراين داروها كوتاه مدت است. اگر فرد بخواهد پس از كاهش وزن، برای مدت طولانی ثابت بماند، بايد در تمام مدت مصرف قرص، عادت غذايی اش را تغيير دهد و فعاليت ورزشی منظمی داشته باشد تا پس از قطع دارو با پرخوری به وزن اوليه بازنگردد.
داروهای ضد اشتها برای همه افراد توصيه نمی شوند. افراد مسن و كودكان نبايد از اين داروها استفاده كنند . در صورتی كه می خواهيد از داروهای لاغری استفاده كنيد، حتماً پزشك را از شرايط جسمی تان مطلع سازيد؛ اينكه باردار يا شيرده هستيد، حساسيت خاصی داريد و يا تحت درمان با داروی ديگری هستيد یا در صورتی كه مبتلا به ديابت، فشار خون ، بيماری قلبی ، صرع ، بيماری كليوي، اعتياد، تيروئيد پركار، افسردگي، سردرد ميگرنی و فشار چشم هستيد، حتماً پزشك را مطلع سازيد
چگونه با نوشیدن آب، لاغر شویم؟

آب ماده ای ارزان و قابل دسترس برای کاهش وزن است. تحقیقات ثابت کرده است که نوشیدن آب زیاد می تواند باعث کاهش وزن شود.
نوشیدن آب بیشتر، آسان ترین روشی است که شما می توانید در برنامه کاهش وزن خود از آن استفاده کنید.
راه های لاغر شدن با آب:
– مقدار آبی را که در حال حاضر می نوشید، تعیین کنید. اگر به مقدار کافی آب نمی نوشید (حداقل 8 لیوان در روز)، سعی کنید مقدار آن را افزایش دهید.
– قبل از تشنه شدن ، آب بنوشید. به نشانه های کم آبی در بدن خود توجه کنید. بدن بسیاری از افراد در طی روز دچار کم آبی است، ولی خودشان نمی دانند.
– نوشیدن آب زیاد، میزان سوخت و ساز (متابولیسم) بدن شما را افزایش می دهد. تاثیر نوشیدن آب در افزایش متابولیسم بدن همانند تاثیر ورزش در این امر است.
– آب سرد بنوشید، زیرا باعث کاهش وزن بیشتری می شود. نوشیدن آب سرد، کالری بیشتری از بدن می سوزاند و باعث می شود بدن، سریع تر آب را جذب کند.
ورزش کنید، روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید و پُرخوری نکنید، آن وقت خواهید دید که بدون ایجاد هیچ مشکلی، وزنتان کم می شود.

– نیم ساعت قبل از خوردن غذا، آب بنوشید. این کار باعث می شود احساس سیری کنید و کمتر غذا بخورید.
– هنگامی که صبح از خواب بلند شدید، یک لیوان آب بنوشید. این کار هم به لاغر شدن شما کمک می کند و هم باعث شادابی پوست و کار بهتر دستگاه گوارشی (جلوگیری از یبوست) می شود.
– هنگامی که بیشتر آب می نوشید، بیشتر هم ادرار خواهید کرد که این کار باعث می شود آب هایی که از قبل در بدنتان جمع شده اند، دفع شوند.
– برای اینکه دستگاه گوارش تان بهتر کار کند آب بنوشید.

– نوشابه های شیرین گاز دار و حتی نوشابه های رژیمی (بدون قند) را نخورید تا لاغر شوید. این نوشابه ها باعث افزایش اشتهای شما می شوند. همچنین کالری زیادی دارند.
– مواد غذایی را که آب زیادی دارند، بخورید؛ مثل کاهو، کرفس، بروکلی، مرکبات (پرتقال، لیمو، نارنگی) ، جوانه گندم و حبوبات.
– نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه، چای و نوشابه های گازدار را که باعث دفع آب از بدن می شوند، خیلی کم مصرف کنید. به جای آنها، از نوشیدنی های بدون کافئین مثل دوغ و آب میوه استفاده کنید.
– به آب میوه کمی آب اضافه کنید و سپس بنوشید تا هم میزان کالری آن کمتر شود و هم در عین حال نوشیدنی طعم داری بنوشید.
– غذاهای پُر آب مثل انواع میوه هاو سبزی ها، نسبت به غذاهای کم آب مثل کیک و کلوچه، کالری کمتری دارند.
نکات:
1- همیشه از آب سالم و تصفیه شده استفاده کنید.
2- سعی کنید همیشه مقداری میوه یا سبزی به صورت آماده و شسته شده در یخچال نگه دارید تا هر وقت خواستید در دسترس باشند.
3- اگر طعم آب خالی را دوست ندارید، کمی آب لیموترش یا پرتقال به آن اضافه کنید.
فقط، فقط و فقط ، مقدار زیادی آب بنوشید
ورزش کنید، روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید و پُرخوری نکنید، آن وقت خواهید دید که بدون ایجاد هیچ مشکلی، وزنتان کم می شود

براي چاق نشدن در تعطيلات بايد…
تحقيقات نشان داده است که وزن افراد در تعطيلات، بيشتر از زمان-هاي عادي بالا مي-رود و اين اضافه وزن، طي سال-ها روي هم جمع مي-شود و به چاقي بدن منجر مي-گردد.
براي اکثر افراد، اضافه کردن وزن خيلي راحت تر از کم کردن آن است، به همين دليل وقتي حتي نيم يا يک کيلو از وزنتان در تعطيلات بالا مي-رود، بايد مراقب باشيد، چون ممکن است ديگر نتوانيد آن را کاهش دهيد. اما مي-توانيد از همين حالا با يک برنامه ريزي صحيح، تعطيلات را طوري سپري کنيد که دور کمرتان حتي يک سانتيمتر هم زياد نشود.
به 10 توصيه ي زير عمل کنيد تا از اضافه وزن دوران تعطيلات در امان باشيد:
1- به طور منظم غذا بخوريد
ممکن است يک روز از صبح تا شب چيزي نخوريد، تا بتوانيد در مهماني شب به اندازه کافي از غذاها و دسرهاي خوش-مزه ميل کنيد. با اينکه اين فکر منطقي به نظر مي-رسد، اما نخوردن غذا قبل و بعد از يک مهماني، هيچ کمکي به شما نخواهد کرد، فقط متابوليسم (سوخت وساز) بدن شما را کند خواهد کرد. اگر هم گرسنه به مهماني برسيد، مطمئناً غذاهاي پُرکالري را انتخاب خواهيد کرد و خيلي بيشتر خواهيد خورد.
2- از سر سفره يا ميز غذا بلند شويد
وقتي غذاي خود را خورديد، از سر سفره يا ميز بلند شويد و به اتاق ديگري برويد و خودتان را مشغول صحبت با کسي يا انجام فعاليتي کنيد تا فکرتان از غذا بيرون بيايد. اگر مجبوريد که براي جمع کردن سفره و شستن ظروف در آشپزخانه بمانيد، يک تکه آدامس بجويد تا به مانده-هاي غذا ناخنک نزنيد. با اين کار از دريافت 200 تا 300 کالري اضافي که فقط با کمي ناخنک زدن به غذا وارد بدنتان مي شود، جلوگيري مي-کنيد.
3- غذاهاي سالمي را انتخاب کنيد
لازم نيست غذاهاي روزهاي تعطيل، حتما پُر از روغن، کره و قند باشند تا خوش-مزه به نظر برسند. خيلي از غذاهايي که با سبزيجات تازه درست مي شوند، مي-توانند انتخابي بسيار سالم باشند. تا آنجا که مي-توانيد غذاهايي را انتخاب کنيد که کالري، چربي و شيريني کمتري داشته باشند.
4- براي سوزاندن کالري- اضافي، ورزش کنيد
درست است که همه ي افراد براي روزهاي تعطيل خود برنامه دارند، اما اگر 30 دقيقه از روزتان را به فعاليت بدني اختصاص دهيد، مطمئن باشيد نه تنها چيزي از دست نمي-دهيد، بلکه با سوزاندن حداقل 300 کالري در روز، از شر اضافه وزن نيز خلاص مي-شويد.
5- به کيفيت غذاها توجه کنيد، نه به کميت آنها
در مهماني هايي که تنوع غذاها زياد است، لازم نيست حتماً از همه ي غذاها بخوريد. دو تا سه نوع غذايي را که به نظرتان خوش-مزه-تر مي-آيند، انتخاب کنيد و از هر غذا، مقدار کمي براي خودتان برداريد، چون اين غذاها، معمولاً پرکالري تر از غذاهايي هستند که به طور معمول استفاده مي-کنيد.
6- از کشيدن مجدد غذا خودداري کنيد
وقتي غذاها به صورت سلف سرويس عرضه مي-شود، اين احتمال وجود دارد که بعد از تمام شدن غذايتان، دوباره براي خودتان غذا بکشيد. اما اگر مي-خواهيد دچار اضافه وزن نشويد، فقط يک بار بشقابتان را پُر کنيد و ديگر سراغ ميز غذاها نرويد.
7- در کشيدن غذا عجله نکنيد
اگر اول از همه غذايتان را بکشيد، زودتر از همه هم غذايتان را تمام خواهيد کرد و چون مي-بينيد هنوز همه مشغول خوردن هستند، ممکن است دوباره وسوسه شويد تا غذا بکشيد.
اگر صبر کنيد و اجازه دهيد بقيه افراد غذايشان را بکشند و بعد شما سراغ غذا برويد، جاي شما با آنها عوض خواهد شد.
8- سعي کنيد کمتر شيريني و دسرهاي چرب و شيرين تهيه کنيد
آيا واقعاً لازم است که خودتان شيريني، شکلات يا کارامل درست کنيد؟ با اين کار فقط کالري-هاي مصرفي خودتان را بيشتر مي-کنيد، چون حين درست کردن اين شيريني ها و دسرهاي خوش-مزه وسوسه مي-شويد، کمي از ته ظرف و سر ظرف ناخنک بزنيد.
در کل کمتر شيريني و شکلات بخريد و در منزل نگه داريد.
9- براي جلوگيري از وسوسه-ها، از قبل برنامه بريزيد
اگر در اداره-اي کار مي-کنيد، مراقب خوراکي-هاي پُرکالري که همکارانتان مي-آورند، باشيد.
شما تنقلات سالم با خودتان سر کار ببريد تا از فرط گرسنگي مجبور نشويد از تنقلات پُرکالري آنها بخوريد.
10- يادتان باشد نوشيدني-ها هم کالري دارند
مراقب باشيد که چه ميزان کالري از طريق آب ميوه ها، نوشابه-ها و نوشيدني هاي شيرين وارد بدنتان مي-کنيد.
اين نوشيدني-ها، هم کالري اضافه وارد بدنتان مي-کنند و هم جلوي اشتهايتان را براي غذا خوردن مي-گيرند. اگر مي-خواهيد کمي بيشتر از خوردن غذاها لذت ببريد، با مصرف کم نوشيدني-ها، کالري- را براي خوردن غذا ذخيره کنيد.
با رعايت نکاتي که در بالا ذکر کردم، مطمئن هستم که دچار اضافه وزن نخواهيد شد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *