با اينکه کم کردن وزن يک فرمول اسرارآميز دارد (به همين سادگي: بايد بيشتر از مقداري که کالري مصرف مي‌کنيد، کالري بسوزانيد)،

 

 

اما روش‌هاي هوشمندانه‌تر و سريعتري هم براي رسيدن به اهدافتان وجود دارد. 6 ورزش زير، کارآمدترين تمرينات ورزشي براي کالري‌سوزي و لاغري شناخته شده‌اند. يکي از اين ورزش‌ها يا ترکيبي از چند مورد را به طور منظم انجام دهيد و خودتان شاهد پايين آمدن سريع وزنتان باشيد.

1. کيک‌بوکسينگ: 800 کالري در هر ساعت

کيک‌بوکسينگ ورزشي بسيار عالي است که روي کل بدن کار مي‌کند چون بايد از همه گروه‌هاي عضلاني اصلي بدن استفاده کنيد و تمرينات اينتروال را هم شامل مي‌شود. ضربان قلب شما چندين بار درطول جلسه تمرين بالا رفته و ثابت مي‌شود که براي کم کردن وزن بسيار عالي است.

2. دوچرخه‌سواري يا اسپينينگ: 700 کالري در هر ساعت

با شرکت در کلاس‌هاي اسپينينگ يا دوچرخه سواري در هواي آزاد تا 700 کالري در ساعت بسوزانيد. فقط بايد دقت کنيد که در ساعت 22 تا 25 کيلومتر راه برويد تا 700 کالري را کامل بسوزانيد.

3. زومبا: 500 کالري يا بيشتر در هر ساعت

چه کسي فکر مي‌کرد که با يک ساعت رقصيدن بتواند همچنين نتيجه‌اي بگيرد؟ اين نوع رقص لاتين که از اصول و قواعد اينتروال و تمرينات استقامتي بهره مي‌گيرد، متابوليسم شما را تاحد قابل‌توجهي بالا ميبرد. اما در اين مورد هم مثل هر برنامه تناسب‌اندام ديگر، مقدار کالري مصرف شده، برحسب سن، جنسيت، وزن، سطح تناسب‌اندام کنوني، و شدت تمرين در افراد مختلف متفاوت است. بااينحال مفرح بودن اين تمرين همراه با فوايد زيادي که براي کاهش وزن دارد آنرا به يکي از محبوب‌ترين ورزش‌ها تبديل کرده است.

4. طناب زدن: 780 کالري در هر ساعت

فقط 10 دقيقه زمان داريد؟ با اين وقت کم هم مي‌توانيد کالري‌سوزي کنيد. اين فعاليت که باعث مي‌شود در هر 10 دقيقه 130 کالري بسوزانيد، براي لاغري بسيار موثر است. براي سوزاندن همين ميزان کالري بايد با سرعت 8 دقيقه در مايل بدويد. به همين دليل طناب زدن روش بسيار خوبي براي شروع يک برنامه وزشي براي تناسب‌اندام براي آندسته از افرادي است که استقامت لازم براي حفظ سرعت بالا در دويدن به مدت طولاني را ندارند. ماهيت اين فعاليت به طريقي است که علاوه بر کالري سوزي بر توده استخواني خود افزوده و سلامت استخوان‌هايتان را هم بالا مي‌بريد.

5. استپ ايروبيک: 600 کالري در هر ساعت

کلاس‌هاي استپ ايروبيک کلاس‌هايي بسيار قوي و پرتاثير است که به کالري‌سوزي و لاغري کمک شاياني مي‌کند. تعداد کالري‌هايي که مي‌سوزانيد به مقدار بلندي استپ هم بستگي دارد اما يک استپ 15 سانتي‌متري کمک مي‌کند تا 600 کالري در يک ساعت بسوزانيد.

6. دو: 650 کالري در هر ساعت

يک فرد 65 کيلوگرمي يا سرعت 10 دقيقه در مايل براي يک ساعت تا 650 کالري مي سوزاند. اما اگر تازه‌کار باشيد، دويدن پشت‌سرهم براي يک ساعت کاري بسيار دشوار است. مي‌توانيد با استفاده از اينتروال‌هايي از راه رفتن در فواصل دويدن‌ها کم‌کم قدرت قلبي-عروقي خود را بالا ببريد. بعنوان مثال، سه دقيقه بدويد، يک دقيقه راه برويد. اينکار استقامت شما را افزايش داده، زمان ريکاوري ضربان قلبتان را کاهش داده و چربي سوزي مي‌کند.