ورزش و انحـرافـات ستـون فقـرات
شما اینجا هستید
مقالات متفرقه » ورزش و انحـرافـات ستـون فقـرات

مقدمه : اسكوليـوز
هر دو شانه و بالهاي لگن در خط افقي قرار دارند و در پشت نيز استخوانهاي كتف متقارن و بدون برجستگي مي باشند. هر نوع تغيير يا اختلالي در ساختمان ستون مهره ها به وجود آيد موجب ناهنجاري به صورت خميدگي زياد پشت يا قوز ( سيفوز ) و يا گودي بيش از حد كمر ( لوردوز ) و يا انحراف طرفي  ستون فقرات توأم با قوز ( اسكوليوز و ياسيفو اسكوليوز ) مي گردد .

ادامه مطلب:ورزش و انحـرافـات ستـون فقـرات

به طور خلاصه بعضي از انحرافات ستون فقرات عادتي و از نوع متحرك مي باشند ، بعضي ديگر ممكن است نقصي در مهره ها باشد يا بعد از فلجي و يا ضعف عضلات و يا منشأ عضلاني عصبي داشته و يا اصلاً علت خاصي نتوانيم براي آنها پيدا كنيم كه به نام ايديوپاتيك گفته مي شوند . مورد اخير حدود 80% موارد را شامل مي شود و اين دسته از اسكوليوزها برگشت ناپذير بوده و يا فرم ساختماني ( يا استراكچورال ) مي باشند . در هر حال تشخيص با متخصص ارتوپدي و ستون فقرات است كه نوع آن را با معاينه و انجام راديوگرافي تشخيص داده و درمان را شروع كند مثلاً در نوع ايديوپاتيك كه سه نوع كودكان ، جوانان و بالغين دارد در زمان معين و يا در نوع مادرزادي كه عيبي در مهره ها هست گاهي در همان يكي دو سال اول كودكي بايد عمل جراحي صورت گيرد . در اين صورت چنانچه هر گونه تغييري در ساختمان ظاهري تنه و عدم تقارن مشاهده گرديد يا متخصص كودكان در حين معاينه براي بيماري ديگر به شما گوشزد كرد ، از همان ابتدا مسئله را جدي گرفته و با بهترين متخصص ستون فقرات مشورت نماييد و فرزند خود را با گفته هاي افراد غير متخصص به بيچارگي زمان بلوغ دچار نسازيد . براي همه انواع اسكوليوز با علتهاي مختلف ورزش و حركت درماني نه تنها مضر نبوده بلكه بسيار مفيد واقع مي شود . اما درمان عامل اصلي نيست زيرا در مواردي كه گفته شد ممكن است از ابتدا نياز به عمل باشد يا تا سن معيني بايد كرست طبي يا ( بريس ) بسته و انجام ورزش و فيزيوتراپي تنفسي تحت نظر پزشك و سپس عمل جراحي اصلاحي صورت گيرد . در بعضي موارد ممكن است فقط با ورزش و كنترل ، تا سن بلوغ استخواني تحت نظر و درمان قرار گيرد . تمرينات براي هر يك از تغيير شكلهاي ستون فقرات به جز آنهايي كه مشتركاً ميتوان در همه جا انجام داد . يك سري تمرينات اختصاصي براي نرم شدن انحناء براي عمل جراحي و يا تقويت عضلات پشت و كمر براي كمك به بهبودي و يا اصلاح انحناء توصيه مي شوند. به طور كلي تمرينات ورزشي شامل تمرينات نرمشي و كششي ستون فقرات و انعطافي و تمرينات تنفسي است .

منبع : كتاب ورزش ، واكسني براي پيشگيري از بيماريها و ناهنجاريها

 1. حافظ

  چرت وپرت بود

 2. نارین

  خیلی بد بود چون وقتی ما میخواهییم متن را دانلود کنیم فقط عکس دانلود میشود لطفا پی گیری کنید

  • نارین

   حتما پی گیری می کنیم

 3. حمیدرضا

  سلام یه سوال داشتم ورزش های بدن سازی ایا تاثیر بدی روی اسکولیوز داره ؟ یا مثلا تمرین شنا و بارفیکس و دمبل تو خونه چطور؟۱۹ سالمه ۴۰ درجه انحراف دارم

  • بهزاد

   ورزش و حرکات اصلاحی
   فیزیوتراپی اسکولیوز و برنامه توانی بخشی آن دارای نقش با اهمیت در درمان این مشکل می باشد. بطور قدیمی، اکثر جراحان اعتقاد داشتند روش های فیزیوتراپی در مورد اسکولیوز جواب نمی دهد. این تصور درباره روش های عمومی فیزیوتراپی و تمرین های حرکتی مورد استفاده برای متوقف کردن اسکولیوز ایدیوپاتیک صحیح است، ولی در بقیه موارد روش های فیزیوتراپی مفید می باشد. به هر حال، پیشرفت در برنامه های خاص مورد استفاده برای درمان این مشکل، توانسته یک نقش جدید در رویکردهای توان بخشی در حوزه درمان اسکولیوز ایجاد نماید. در ادامه بعضی از برنامه های حرکتی سودمند برای موارد ابتلا به اسکولیوز توضیح داده شده است.

   ۱- حرکت تیلت لگنی

   به پشت دراز کشیده و زانوی خود را خم نمایید. در این حالت کف پاهای شما باید بر روی زمین قرار داشته باشد. کمر خود را سفت کرده و عضلات شکم و باسن را بر روی زمین صاف کنید. این وضعیت را برای ۵ ثانیه حفظ کرده و بطور عادی تنفس نمایید. این وضعیت را ۱۰ بار در هر حرکت و این حرکت را ۲ مرتبه انجام دهید. این تمرین باید یک بار در روز انجام شود.

   ۲- حرکت گربه- شتر

   بر روی دست ها و زانوها قرار گرفته و شکم خود را سفت کنید. در این حالت سر شما باید صاف و در راستای بدن باشد (شکل ۱). یک نفس عمیق کشیده و بخش پایین ستون فقرات خود را بلند کنید. به این ترتیب پشت شما خم شده و گردن ریلکس می شود (شکل ۲). با خارج کردن نفس از سینه، ناحیه پایین ستون فقرات به سمت زمین حرکت می کند و کمی رو به بالا به نظر می رسد. در حالتی که عضلات شکمی خود را سفت نگه داشته اید، به موقعیت اولیه باز گردید. این وضعیت را ۱۰ بار در هر حرکت و این حرکت را ۲ مرتبه انجام دهید. این تمرین باید یک بار در روز انجام شود.

   ۳- حرکت پرس شکمی با دو پا

   به روی پشت با زانوهای خم دراز کشیده و کف پای خود را بر روی زمین قرار دهید (شکل ۱). در این حالت ناحیه کمر می بایست در حالت عادی قرار گرفته باشد. پاهای خود را یک به یک از زمین بلند کنید و به صورتی بگیرید که زانوها و ران ها با یکدیگر زاویه ۹۰ درجه پیدا کند (شکل ۲ و ۳). دست های خود را بر روی زانوها به صورتی فشار دهید که زانوها به سمت دست ها کشیده شده و عضلات شکمی درگیر شوند (شکل ۴). دست های خود را صاف نگه دارید! این وضعیت را به مدت سه بار نفس کشیدن عمیق حفظ نمایید. این وضعیت را ۱۰ بار در هر حرکت و این حرکت را ۲ مرتبه انجام دهید. این تمرین باید یک بار در روز انجام شود.

   ۴- حرکت حفظ تعادل با یک پا (در صورت امکان، این حرکت را در جلوی آینه انجام دهید تا به این ترتیب از صاف بودن ستون فقرات خود مطمئن گردید)

   با چشمان باز، یکی از زانوهای خود را بالا آورده و خم نمایید. در این حالت می بایست تعادل بدن بر روی یک پا حفظ شود. در ابتدا می توان از دست ها برای حفظ تعادل استفاده کرد. برای مثل می توان دست ها را به پشت یک صندلی، میز، یا بر روی دیوار قرار داد. با افزایش توانایی حفظ تعادل، دست خود را بر روی تکیه گاه قرار نداده و در کنار بدن نگه دارید. در ادامه می توانید با قرار دادن دست ها به صورت ضرب دری بر روی سینه یا بستن چشم ها حرکت را دشوار تر نمایید. این وضعیت را برای ۱۰ تا ۲۰ ثانیه حفظ کرده و سپس با پای مقابل تکرار نمایید. این حرکت را ۵ بار و برای یک مرتبه تکرار کنید. این حرکت می بایست یک بار در روز انجام شود.

   ۵- حرکت قوری چای (در صورت امکان حرکت را در جلوی آینه انجام دهید تا از قرارگیری مناسب ستون فقرات خود مطمئن گردید)

   خم شدن به چپ

   بر روی زانوهای خود بنشینید. دست چپ خود را بر روی شانه چپ و دست راست خود را بر روی زمین قرار دهید. به سمت باسن راست خود به صورتی خم شوید که احساس کشیدگی در سمت راست کمر خود داشته باشید. این وضعیت را برای ۲۰ ثانیه حفظ کرده و ۵ بار تکرار نمایید.

   خم شدن به راست

   بر روی زانوهای خود بنشینید. دست راست خود را بر روی شانه راست و دست چپ خود را بر روی زمین قرار دهید. به سمت باسن چپ خود به صورتی خم شوید که احساس کشیدگی در سمت چپ کمر خود داشته باشید. این وضعیت را برای ۲۰ ثانیه حفظ کرده و ۵ بار تکرار نمایید.

   ۶- حرکت خم شدن به پهلو

   خم شدن به چپ

   دست چپ خود را بر روی دیوار قرار داده و لگن خود را به سمت چپ خم نمایید.

   خم شدن به راست

   دست راست خود را بر روی دیوار قرار داده و لگن خود را به سمت راست خم نمایید.

   در کنار دیوار قرار گرفته و دست خود را در حالت خم بر روی دیوار بگذارید. دست دیگر شما می بایست مطابق تصویر در کنار بدن قرار داشته باشد. به سمت دیوار با حرکت دادن ناحیه لگن (و نه شانه ها) بدن خود را خم نمایید. انجام این کار می تواند باعث حرکت انتقالی در ناحیه لگن شود. این وضعیت را ۱۰ بار در هر حرکت و این حرکت را ۲ مرتبه انجام دهید. این تمرین باید یک بار در روز انجام شود.

   • سارا

    سلام
    من اسکلیوز دارم و در اثر کوتاه شدن پای راستم در اثر حادثه اتش سوزی ایجاد شده
    میشه ورزشهایی رو پیشنهاد بدین؟ممنون میشم
    عکسای بالا که اشاره کردین برای من دیده نمیشه
    از کجا باید پیداش کنم
    ممنون

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره