غذاهای رژیمی

با کالری بالا:

غذاهایی که کاملا” فاقد شکر هستند، و به جای شکر در آنها از شیرین کننده های طبی استفاده شده، جزء غذاهای رژیمی گروه اول به شمار میروند، اما متأسفانه کالری بالایی تولید میکنند. شکلاتها، کیکها، و بستنیهای رژیمی در بازار در زمره چنین غذاهایی هستند که فقط برای استفاده مبتلایان به مرض قند تولید شده اند و مصرف اینگونه غذاها توسط مبتلایان به مرض قند منعی ندارد؛ زیرا مصرف قند برای این دسته مشکل ساز است اما وجود کالری بالا و مواد قندی زیاد منعی ندارد.

تقریبا بدون کالری: رژیم لاغری

 

غذاهای-رژیمی
غذاهای رژیمی

 

برعکس گروه اول، این غذاها تقریبا فاقد کالری هستند و به سبب استفاده از قند طبی یا ساخارین به جای قند طبیعی در تولید آنها، طعم شیرینی دارند. نوشابه های معروف به رژیمی (دایتی) و شربتهای رژیمی، و قند های ساخارینی که برای شیرین کردن چای، قهوه، نسکافه و مانند آن به کار میروند، از غذاهای رژیمی گروه دوم به شمار میروند و استفاده از آنها برای چاقها منع و محدودیتی ندارد ولی فراموش نشود که بحث سرطان زایی این گونه شیرین کننده های طبی ( شیمیایی) در محافل طبی مطرح است، پس بهتر است که از مصرف آنها نیز حدالامکان خودداری شود.

دارای کالری کمتر نسبت به غذاهای مشابه:

گروه سوم را غذاهایی تشکیل میدهند که در تولیدشان از مواد دارای کالری صفر ( همچون سبوس) یا کالری کم ( مثل سبزیجات) استفاده میشود. نانهای رژیمی موجود در بازار نیز از جمله مواد غذایی هستند که ذیلا”در باره آنها توضیحاتی داده شده است، اما به یاد داشته باشید که هیچ نوع نان بدون کالری وجود ندارد.

نانهای رژیمی: رژیم لاغری

همچنان که اطلاع دارید هر ۱۰۰ گرم گندم دارای ۳۶۰ کالری و هر ۱۰۰ گرم جو دارای ۳۶۰ کالری است. پس، از نظر مقدار کالری هیچ فرقی بین نان گندم و نان جو وجود ندارد. ولی چون نان جو مزه مطبوعی ندارد، اغلب افراد نمیتوانند مقدار زیادی از آن مصرف کنند از این رو، بسیاری از رژیم گیرها، نان گندم را بر نان جو ترجیح میدهند. به بعضی نانهای رژیمی نیز مقداری سبوس اضافه میکنند تا کالری نان کم شود زیرا کالری سبوس تقریبأ صفر است. پس اگر نانی با ۵۰% سبوس و ۵۰% آرد گندم پخت کنند، این دارای ۵۰% انرژی نان مشابه بدون سبوس است. اما درصد سبوسهای اضافه شده، بسیار متفاوت است. بعضی از نانواییها ۱۰% سبوس و بعضیها بیشتر اضافه میکنند ولی معمولأ بیشتر از ۵۰% سبوس به نان اضافه نمیشود زیرا این گونه خمیرها اصطلاحا” نمیتوانند خود را نگه دارند.

افزون براین، باید توجه کرد که کالری نان خشک، بیشتر از کالری نان تازه است، زیرا نان خشک، آب موجود در خود را از دست داده و کالری آن بیشتر شده است.

مثال:

۱۰۰ گرم نان تافتون دارای ۲۵۰ کالری میباشد، ولی ۱۰۰ گرم نان تافتون خشک ۳۶۰ کالری دارد.

مربای هویچ از نوع رژیمی که با قند طبی تهیه شده، دارای کالری کم است زیرا هویچ کالری خیلی کم دارد و از اسپارتام یا ساخارین ( قندهای طبی) برای شیرین کردن چنین مربایی استفاده شده است. بنابراین، مصرف این گروه از غذاهای رژیمی با در نظر گرفتن کالری آنها آزاد نیست بلکه محدود به مقدار توصیه شده در برنامه است.

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *