چای سبز احتمالا حدود 4,000 سال پیش کشف شده است اما محبوبیت ش بتازگی در جامعه بدنسازی به اوج رسیده است. این ترکیب که مورد مطالعه بسیار قرار گرفته است، مجموعه ای از بهترین ترکیب های چربی سوز است!

 

 

بگذارید داستان را از آغاز تعریف کنم. چای سبز، مثل چای سیاه و چای اولانگ، از گیاه چای، موسوم به “کامیلیا سیننسیس” (Camellia Sinensis) بدست می آید. این گیاه، یک بوته همیشه سبز بومی جنوب و جنوب شرق قاره آسیا است که امروزه در سراسر مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر جهان یافت می شود.
چای سبز، سیاه و اولانگ، هر سه از یک گیاه بدست می آیند اما تفاوت شان در چگونگی استحصال شان است. چای سبز، برخلاف چای سیاه و اولانگ تخمیر نمی شود. بنابراین اجزاء اصلی و فعال آن دست نخورده در گیاه باقی می مانند.

 

علت شهرت
خوب اکنون می دانیم که چای سبز از گیاه کامیلیا سیننسیس بدست می آید اما علت واقعی این همه سرو صدای آن در بازار مکمل های بدنسازی چیست؟ پاسخ، در پلی فنل های موجود در چای سبز نهفته است. این پلی فنل های افسانه ای در متون علمی به “فلاوانل” (flavanol) و “کتیچین” (catechin) معروف می باشند.
کتیچین های اصلی موجود در چای سبز، “اپی کتیچین”، “اپی کتیچین-3-گالات”، “اپی گالوکتیچین” و با حداکثر اشباع، “اپی گالوکتیچین-3-گالات” یا “ای جی سی جی” می باشند.
بسیاری از مطالعات انجام شده روی چای سبز، بر کتیچین با حداکثر اشباع ای جی سی جی متمرکز بوده اند اما تحقیقات زیادی هم روی مجموعه کتیچین ها انجام شده اند. نتایج این مطالعات برای بدنسازانی که می خواهند خشک کنند (چربی بدنشان را به حداقل برسانند) اهمیتی حیاتی دارند.
برای مثال، طبق تحقیقی که در “مجله آمریکایی تغذیه بالینی” منتشر شد، ثابت شد که چای سبز، سیستم گرمازای (thermogenic) چربی سوزی بدن را فعال می کند.

1 در این تحقیق، مقدار مناسب کتیچین (690 میلی گرم) بمدت 12 هفته به افراد نمونه تزریق شد. در پایان، چربی کلی بدن، دور کمر، ضخامت پوست و چربی زیر پوستی این افراد کاهشی چشمگیر یافته بود!
کتیچین ها مانع آنزیمی بنام “کتکول-او-متیل ترنفراز” یا “سی او ام تی” می شوند که در واقع تاثیر هورمون چربی سوز اصلی بدن، “نور اپی نفرین” را تخفیف می دهد. یقینا هنگام خشک کردن، علاقه ای به این آنزیم ندارید. با وجود وفور انواع کتیچین در چای سبز، به افزایش میزان نور اپی نفرین، حفظ آن و تمدید گرمازایی کمک می شود. بزبان ساده، کتیچین، بدن را تبدیل به دستگاه چربی سوز می کند!

نور اپی نفرین
برخی فایده های این هورمون اصلی چربی سوز عبارتند از:
آزاد کردن انرژی گلوکز و گلیکوژن
افزایش سوخت و ساز (متابولیسم) بدن
افزایش میزان سوخت و ساز اسیدهای چرب
آماده کردن بدن برای رقابت
افزایش آمادگی عضلانی

نکته: ثابت شده دیگر، همکاری میان کافئین و کتیچین (یا به زبان دقیقتر ای جی سی جی) چای سبز است که باعث افزایش نیاز بدن به انرژی می شود.

2 بعلاوه، اثر ترکیب کافئین و ای جی سی جی موجود در چای سبز بر افزایش چشمگیر میزان سوخت و ساز بدن در حال استراحت، در تحقیق منتشر شده در “نشریه انگلیسی تغذیه” هم نشان داده شده است.

3مفهوم کاربردی مطالب یاد شده آن است که به کمک چای سبز می توان مصرف انرژی بدن را آن چنان بالا برد که زمینه ای کاملا مناسب برای سوزاندن حداکثر چربی در بدن ایجاد شود. ویژگی اخیر را کنار توانایی افزایش نور اپی نفرین بگذارید تا متوجه محبوبیت روزافزون چای سبز نزد بدنسازانی شوید که علاقمند به خشک کردن هستند.

مکمل های چای سبز
اکنون می دانید که چرا محبوبیت چای سبز در میان بدنسازان این قدر افزایش یافته است. اما پیش از مشتاقانه سرکشیدن آن، توجه نمایید که ظاهرا دریافت مقدار مورد نیاز چای سبز از طریق مکمل های غذایی، بهتر از نوشیدن آن است.
مطالعه دیگری که باز هم در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است، حاکی از افزایش جذب پلی فنل ها در صورت مصرف تکمیلی بشکل کپسول های حاوی عصاره چای سبز بود.

4بنابراین، برای کسانی که علاقه ای به یا حوصله نوشیدن روزی یک سطل چای سبز را ندارند، مصرف مکمل عصاره چای سبز، روش بهتری برای بهرمندی از فواید سرشار آن است.

فواید چای سبز را به اختصار فهرست :
افزایش مصرف انرژی روزانه
افزایش هورمون اصلی چربی سوز بدن، نور اپی نفرین
تمدید گرمازایی
آنتی اکسیدان های فراوان
تقویت سیستم ایمنی

همراهی با سایر مکمل ها
اما چرا به همین بسنده کنیم؟ چرا عصاره چای سبز را با سایر مواد کمکی، همراه و بهترین نتایج ممکن را کسب نکنیم؟ دلیلی کاملا علمی برای افزایش توانایی چربی سوزی ترکیب عصاره چای سبز با موادی مثل “یوهیمبی” (درخت بومی آفریقای غربی که داروی یوهیمباین از آن ساخته می شود) وجود دارد!

داروی یوهیمبی (Yohimbe) با نام شیمیایی “متیل 17 آلفا-هیدروکسی-یوهیمبن-16 آلفا-کربوکسیلات هیدروکلراید” نقشی مهم در فرایند چربی سوزی دارد.
این ترکیب فوق العاده قوی، گیرنده های آلفای سلول های چربی را مسدود می کند. در اثر این پیام بیولوژیکی، قابلیت گرمازایی افزایش می یابد!

5 گیرنده های یاد شده عملا مانع روند چربی سوزی می شوند. اتفاقی کاملا ناخوشایند برای بدنسازان! هنگام مصرف چای سبز، بهتر است که هر مانعی را از سر راه بردارید.

چاي مي‌تواند تنوع خوبي براي طرفداران پرو پا قرص قهوه باشد. آسيايي‌ها قرن‌هاست كه از فوايد نوشيدن چاي سبز براي سلامتي بهره برده‌اند. در حال حاضر، مطالعات علمي ثابت كرده‌اند كه از حدود چهار هزار سال پيش در فرهنگ عامه و نيز در فرهنگ پزشكي از خواص چاي براي رسيدن به سلامتي و حفظ آن استفاده بسيار شده است.چاي سبز
اخيراً اثبات شده است كه چاي سبز در مقايسه با پلي‌فنول‌هاي (Polyphenols) شناخته شده در ويتامين‌هاي آنتي‌اكسيدان مانند E و C مصونيت بسيار بيشتري را در مقابل راديكال‌هاي آزاد ايجاد مي‌كند. همچنين چاي سبز به عنوان يك آنتي‌اكسيدان در حدود 6 درصد از چاي سياه مؤثرتر است.
چاي سبز از طريق قراردادن برگ چاي سياه تازه چيده شده در معرض بخار ملايم توليد مي‌شود، در حالي كه براي توليد چاي سياه برگ‌هاي چاي اكسيده مي‌شوند كه اين كار موجب نابودي برخي از تركيباتي مي‌گردد كه داراي اثرات آنتي‌اكسيداني و ضد سرطاني مي‌باشند (اين تركيبات در چاي سبز باقي مي‌مانند).
سرطان‌هاي دستگاه گوارش مانند سرطان معده، روده كوچك، لوزالمعده و سرطان روده بزرگ از انواع سرطان‌هايي هستند كه چاي سبز در جلوگيري از بروز آنها بيشترين تأثير را از خود نشان داده است. همچنين، كاهش ريسك بروز سرطان‌هاي ريه، پروستات، مثانه و سرطان پوست را نيز مي‌توان به عنوان ديگر فوايد نوشيدن چاي سبز برشمرد.

فوايد ديگر
كاهش كلسترول:
پژوهشگران دريافته‌اند كه نوشيدن چاي سبز مي‌تواند باعث كاهش كلسترول بد خون گردد، و اين كه كساني كه از چاي سبز استفاده مي‌كنند مي‌توانند تقريباً دو برابر افراد ديگر (كه از چاي استفاده نمي‌كنند) غذاهاي حاوي كلسترول استفاده كنند، ولي در عين حال مقدار كلسترول خون شان در مقايسه با افراد ديگر يكسان باقي بماند. اين نكته مي‌تواند براي بدنسازاني كه در خارج از فصل مسابقات مقادير زيادي از غذاهاي با كلسترول بالا مصرف مي‌كنند بسيار حائز اهميت باشد.
چاي سبز بارها مورد آزمايش قرار گرفته، و اين مسأله اثبات شده است كه مي‌تواند در كاهش فشار خون و نيز بهبود وضعيت قربانيان حملات قلبي بسيار سودمند باشد.

كاهش قند خون
بيماران ديابتي مي‌توانند با نوشيدن چاي شاهد كاهش قند خون شان باشند. ممكن است شما از قبل با روش‌هاي رژيمي كنترل قند خون آشنايي داشته باشيد، ولي با افزودن چاي به رژيم خود مي‌توانيد هميشه قند خون تان را ثابت نگه داريد.

مقابله با عوامل ويروسي و باكتريايي
مشاهده شده است كه چاي سبز مانع از گسترش بيماري‌ها مي‌گردد. برخي تركيبات موجود در چاي (tea catechins) چنان خواص ضد ويروسي و ضد باكتريايي قوي دارند كه باعث مي‌شوند چاي در درمان هر چيزي (از پوسيدگي دندان گرفته تا ايدز) مؤثر واقع شود.

از ميان ديگر فوايد چاي مي‌توان به طور خلاصه به موارد زير اشاره كرد:

* بهبود ساختار خوني
* جلوگيري از بروز آرتروز و پوكي استخوان
* بهبود ساختار استخواني
* جلوگيري از ايجاد لخته‌هاي خطرناك خوني
* جلوگيري از بروز ديابت نوع 2 و كمك به درمان آن
* مفيد براي افراد مبتلا به بيماري پاركينسون
* جلوگيري از بروز مشكلات تنفسي
* سوزاننده كالري: از آنجا كه چاي سبز در كنترل وزن مؤثر است، بايد هميشه به عنوان بخشي از يك رژيم غذايي سالم مصرف گردد. چاي سبز باعث افزايش مصرف انرژي گشته و با استفاده از خواص ترموژنيكي كه دارد، موجب افزايش نرخ چربي‌سوزي مي‌گردد.

ويتامين‌ها و مواد معدني
ويتامين‌هاي موجود در چاي
* ويتامين B1 (تيامين): با تبديل غذا به انرژي در توليد انرژي دخالت مستقيم دارد. باعث افزايش اشتها و بهبود فرآيند هضم غذا گرديده و براي رشد و توليد مثل ضروري است.
* ويتامين B2 (ريبوفلاوين): مفيد در سلامت پوست، چشم‌ها، سيستم عصبي و متابوليسم انرژي
* ويتامين B6: به آزادسازي انرژي از غذا كمك كرده و متابوليسم پروتئين را افزايش مي‌دهد.
* ويتامين C: در درمان زخم‌ها و بهبود شكستگي‌ها مؤثر است. همچنين، با برخي از عفونت‌هاي ويروسي و باكتريايي شايع مقابله مي‌كند.
* ويتامين K: از لخته‌شدن خون جلوگيري كرده و به ايجاد متابوليسم استخواني كمك مي‌كند.
* كاروتن: طي فرآيند هضم به ويتامين A تبديل مي‌شود. در سلامت پوست و تقويت بينايي مؤثر است.
* فوليك اسيد: كمك به شكل‌گيري سلول‌هاي قرمز خون و ژن‌ها

مواد معدني (چاي سرشار از مواد معدني است)
* منگنز: براي رشد و نمو بدن حياتي است.
* پتاسيم: براي حفظ ضربان قلب منظم و عادي ضروري مي‌باشد.
* روي: در فرآيند توليد مثل مؤثر بوده و به التيام زخم‌ها كمك مي‌كند.
* فلورين: از دندان‌ها محافظت كرده و باعث تقويت استخوان‌ها مي‌گردد.

پلي‌فنول‌ها (چاي سرشار از مواد آنتي‌اكسيدان مي‌باشد)
* فلاونويدها و كاتچين‌ها (يك تركيب شيميايي كه از برخي گياهان استخراج شده و از نظر شيميايي وابسته به فلاون‌ها مي‌باشد: (CATECHINS) هر دو از تركيبات پلي‌فنوليك هستند كه با عوامل ايجاد بيماري‌ها قلبي و راديكال‌هاي آزاد سرطان‌زا مقابله مي‌كنند.

با توجه به مطالب ذكر شده در اين مقاله و ديگر تحقيقات به عمل آمده در خصوص اثرات چاي، چنين به نظر مي‌رسد كه مصرف مداوم و به اندازه چاي در رژيم روزانه مي‌تواند در درمان بسياري از بيماري‌هاي ريز و درشتي كه گريبان‌گير افراد جامعه است، بسيار مؤثر باشد. از طرف ديگر، ورزشكاراني كه تمرينات شديدي را دنبال مي‌كنند نيز بايد در رژيم روزانه خود جاي خاصي براي چاي‌باز كنند تا از اثرات بي‌شمار آن بي‌نصيب نمانند.

خاتمه
چه خوش تان بیاید چه نیاید، چای سبز، چربی سوزی عالی است و باید در مجموعه مکمل های هر بدنسازی گنجانده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *