بهترین زمان برای چربی سوزی
شما اینجا هستید
بدنسازی بانوان » بهترین زمان برای چربی سوزی

بهترین زمان برای چربی سوزی

بهترین زمان از روز برای انجام تمرینات ایروبیک (هوازی) کی است؟ پاسخ این است که هر وقت که دوست داشتید. مهمترین مسئله این است که فقط باید فعالیت هوازی داشته باشید.
تمرینات قلبی-عروقی مداوم مثل پیاده روی، دو، پله نوردی، یا دوچرخه سواری به مدت ۳۰ دقیقه چربی سوزی می کند و مهم نیست در چه ساعتی از روز باشد. اما اگر می خواهید بیشتری فایده ممکن را از هر دقیقه تمرینتان ببرید، باید صبح ها زودتر بیدار شوید و قبل از خوردن صبحانه تمرین خود را انجام دهید. فعالیت های ایروبیک در صبح ناشتا نسبت به انجام این تمرینات در طول روز سه مزیت عمده دارد:

 

بهترین زمان برای چربی سوزی
در اول صبح وقتی شکمتان خالی است، سطح گلیکوژن (کربوهیدرات ذخیره بدن) عضلات و کبد پایین است. اگر ساعت ۷ شی شام خورده باشید و صبحانه تان را نیز ۷ صبح بخورید، یعنی بدنتان ۱۲ ساعت بدون غذا بوده است. طی این روزه ۱۲ ساعته سطح گلیکوژن کم کم پایین می آید تا گلوکز لازم برای عملکردهای مختلف بدن را حتی در موقع خواب فراهم کند. درنتیجه، شما با گلیکوژن و قند خون بسیار پایین از خواب بیدار می شوید

 

که بهترین محیط برای سوختن چربی ها به جای کربوهیدرات است. اینکه چقدر بیشتر چربی سوزی می کنید مشخص نیست اما برخی تحقیقات نشان داده که وقتی تمرینات کاردیو وقتی گلییکوژن بدن خالی است انجام شود، تا ۳۰% بیشتر خواهد بود.
حالا باید دید که این فرایند چطور انجام می شود. تقریباً ساده است. کربوهیدرات (گلیکوژن) منبع اصلی انرژی بدن است. وقتی ذخیره این منبع انرژی کم باشد بدن مجبور می شود به سراغ منابع ثانویه انرژی یا ذخائر بدن برود که چربی هاست. اگر تمرینات کاردیو را بلافاصله بعد از خوردن غذا انجام دهید، باز هم چربی سوزی خواهید کرد اما مقدار کمتری چربی خواهید سوزاند چون اول کربوهیدرات هایی که مصرف کرده اید خواهد می سوزد. همیشه ترکیبی از کربوهیدرات و چربی بعنوان سوخت در بدن می سوزد اما برحسب زمان انجام تمرینات کاردیو، می توانید نسبت سوختن چربی ها را به کربوهیدرات تغییر دهید. اگر نمی توانید اول صبح تمرینات هوازی را انجام دهید، بهترین زمان دیگر برای این کار بلافاصله بعد از تمرینات بدنسازی است. تمرینات بدنسازی فعالیت غیرهوازی است (کربوهیدرات سوز) و درنتیجه گلیکوژن عضلات را تخلیه می کند. به همین دلیل است که انجام تمرینات هوازی بعد از بدنسازی دقیقاً همان اثر تمرینات اول صبح را دارد.

دومین فایده انجام تمرینات در اول صبح تاثیری است که بعد از تمرین به جای میگذارد. وقتی تمرین کاردیو را اول صبح انجام می دهید، نه تنها در طول زمان تمرین چربی سوزی می کنید، بلکه این چربی سوزی با سرعت بیشتر بعد از تمرین نیز ادامه خواهد داشت. اما چرا؟ به این دلیل که یک جلسه شدتی تمرین قلبی-عروقی متابولیسم بدن شما را تا ساعت ها بعد از اتمام جلسه تمرین بالا نگه می دارد. اگر تمرینات کاردیو را شب انجام دهید هنوز هم طی تمرین چربی سوزی می کنید و می توانید از آن استفاده ببرید اما با انجام تمرینات کاردیو در شب دیگر نمی توانید از فایده چربی سوزی بعد از تمرین هم استفاده کنید چون متابولیسم شما وقتی به خواب می روید به شدت زیادی پایین می آید.

چربی سوزی بیشتر تنها دلیل انجام تمرینات ایروبیک در اول صبح نیست. فایده سوم انجام این تمرینات در صبح آن حس پیشرفت و اشتیاق است که تا پایان روز همراهتان خواهد بود. ورزش می تواند تجربه ای دلپذیر و لذت بخش باشد اما هرچه سخت تر و چالش انگیزتر شود، صبح ها زود بیدار شدن هم برایتان مهم تر می شود. وقتی از هر کاری که به نظرتان ناخوشایند می آید طفره بروید، آن کار تا پایان روز گریبانتان را می گیرد و حس عدم موفقیت، استرس و گناه در شما ایجاد می کند.

شاید صبح زود بیدار شدن و ورزش کردن به نظرتان سخت بیاید اما یک دقیقه به زمانی فکر کنید که یک کار خیلی سخت را در زندگیتان انجام دادید و موفق شدید. آیا بعد از آن احساس فوق العاده ای نداشتید؟ انجام هر کاری، مخصوصاً کاری که از نظر فیزیکی سخت باشد، نوسانی در شما ایجاد می شود. وقتی اینکار ورزش باشد،این نوسان فیزیولوژیکی و روانی می شود. از نظر فیزیولوژیکی ورزش باعث می شود که در بدن اندورفین آزاد شود. اندورفین ها هورمون های شبه افیون هستند که صدها مرتبه از قوی ترین مروفین ها هم قوی تر هستند. این اندورفین ها روحیه شما را بسیار شاد و بشاش می کند، استرستان را پایین می آورد، گردش خون را در بدنتان تقویت می کند و درد را تسکین می دهد. به این ترتیب وقتی صبحها زود از خواب بیدار شوید و وزش کنید، تا پایان روز شاد و سرحال خواهید بود واسترس کمتری حس خواهید کرد.
هنوز هم می گویید نمی توانید صبحها زود از خواب بیدار شوید؟ اشکالی ندارد خیلی از ما اینطور هستیم اما فقط باید بدانید که سختی این کار واقعاً ارزشش را دارد. اول ممکن است خیلی برایتان سخت باشد اما بعد از گذشت چند هفته آنقدر به آن عادت می کنید که اتوماتیک وار خودتان سر اسعت مشخص از خواب بیدار می شوید. فقط کافی است که امتحان کنید. با خودتان قرار بگذارید که این کار را اول فقط به مدت ۲۱ روز انجام دهید. وقتی آن ۲۱ روز تمام شود شما هم لاغرتر شده اید و صبح ورزش کردن هم دیگر برایتان به شکل عادت درآمده است. هرچه بیشتر اینکار را انجام دهید، میلتان برای انجام آن بیشتر می شود.

 1. فرجام

  سوالی که پیش میاد اینه که اگر صبح ها بدون خوردن صبحانه بریم و مثلا 30 دقیقه بدویم خب با مساله افت قند و خطرات احتمالی رو چکار کنیم و اینکه گفته میشه بدن بعد فعالیت ورزشی در صورتی که غذا بهش برسه چرب میشه.خب چطور صبح ها ورزش هوازیمون رو انجام بدیم که هم خطر افت شدید قند رفع بشه و اینکه چه مدت بعد از پایان فعالیت بدنی باید صبحانه مصرف کنیم که بدن چربی جذب نکنه؟ با تشکر

  • رضا

   سلام فرجام بدن شما به تغییرات سطح قند خونش حساس‌ تر از بقیه هست به طوری که در ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ی اول ورزش قندشون افت می‌کنه
   عهیچ وقت فراموش نکن که بهترین روش‌ها برای هر شخص با گوش دادن به بدنش بدست میادتوصیه من به شما اینه که با توجه به شرایط شما خوردن یک صبحانه‌ی کوچک قبل از تمرین باعث نمی‌شه چیزی رو از دست بدید توضیحی که در این حقیقت نهفته این است که صبح‌ها پیش از آنکه صبحانه بخورید بدن شما چربی‌های ذخیره شده را می‌سوزاند و به چربی هایی که چند ساعت پیش مصرف کرده‌اید اتکا نمی‌کند سپس بعد از صرف صبحانه چربی‌ها در عضلات شما ذخیره نخواهند شد و بدن شما از این انرژی دریافتی برای آماده شدن جهت فعالیت‌های پیش رو استفاده خواهد کرد موفق باشید

 2. کامیار

  سلالم انجام تمرينات ورزشي با شكم خالي قبل صبحانه چه مزیت های نسبت با ساعتهای دیگه روز داره

  • مانی

   سلام انجام تمرینات ورزشی با شکم خالی سه تا مزیت داره
   1- صبح زود قبل از خوردن هر نوع غذايي، سطح گليكوژن (ذخيره قندها در بدن) در ماهيچه ها و كبد پايين است اگر ساعت7 شب شام مي خوريد و ساعت 7 صبح نيز صبحانه تان را ميل مي كنيد 12 ساعت بدون غذا خوردن را گذرانده ايد در اين 12 ساعت گرسنگي و غذا نخوردن سطح گليكوژن پايين مي آيد تا گلوكز (قند خون) مورد نياز بدن را تامين كند در نتيجه شما با بدني خالي از گليكوژن و سطح قند خون پايين از خواب بيدار مي شويد و بدن آماده سوزاندن چربي هاست. ميزان چربي كه مي توانيد بسوزانيد نامشخص است، اما تحقيقات نشان داده است كه در اين حالت تا 300 درصد بيشتر چربي مي سوزانيد.
   فوايد مربوط به نرمش هاي روزانه فقط به كاهش خطر بيماري هاي قلبي عروقي خلاصه نمي‌شود، بلكه با تقويت سيستم ايمني بدن، باعث بالا رفتن سطح بهداشت رواني، بهبود كيفيت عمر را به دنبال خواهد داشت
   2- دومين مزيت انجام تمرينات صبح زودآثاراين ورزش ها است وقتي تمرينات ورزشي قلبي-عروقي را انجام مي دهيد نه فقط چربي مي سوزانيد، بلكه همچنان پس از اتمام تمرينات نيز چربي مي سوزانيد چرا؟ چون تمرينات شديد، متابوليسم بدن را حتي براي ساعت ها پس از تمام شدن ورزش بالا نگه مي دارند
   اگر تمرينات را هنگام شب انجام دهيد در طي تمرين چربي مي سوزانيداما از مزيت دوم ديگر بهره اي نخواهيد بردچون وقتي به خواب مي رويد، متابوليسم بدنتان سريعا پايين مي آيدسوزاندن چربي فقط دليل انجام تمرينات در صبح زود نيست.
   3- سومين مزيت انجام تمرينات صبح زود اشتياق و انرژي است كه همه ي روز با شما مي ماند. هر چه تمرين تان دشوارتر باشد، ميزان اين انرژي و شور و شوق به دست آمده هم بيشتر خواهد شد.
   ممكن است صبح زود از خواب بيدار شدن برايتان دشوار باشد، اما هميشه نتيجه‌ي كارهاي سختي را كه به اتمام رسانده ايد، به خاطر داريد. چقدر برايتان شيرين و عالي بوده است.
   هميشه نتايجي را كه از انجام ورزش در صبح زود به دست مي آوريد در ذهن نگه داريد كم كم اين مسئله برايتان به صورت عادت درخواهد آمد و ديگر دشواري روزهاي اول را نخواهيد داشت

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره