برنج بخوریم یا نخوریم؟

 جواب این سوال برای افرادی که تصمیم به رژیم گرفتن دارند یکی از اصول اساسی لاغر شدن است.چرا که برای بسیاری واژه رژیم یعنی خودداری از خوردن تمام غذاهایی که دوست دارند.حتی فکر کردن به اینکه باید از غذاهای مورد علاقه گذشت نیز کار رنج آوری است.

مثلا حذف برنج،ماکارانی وغذاهایی که در گروه کربو هیدارات ها قرار می گیرند از رژیم روزانه ما ایرانی ها کار بسیار سختی است.

چون قسمت اعظم غذاهایمان را برنج تشکیل می دهد.علاوه بر اینکه افراد کمی به خوردن غذاهای به اصطلاح نانی عادت دارند.ولی آیا واقعا برنج چاق کننده است .

 

برنج-بخوریم-یا-نخوریم؟
برنج بخوریم یا نخوریم؟

 

هیچ ماده غذایی به خودی خود چاق کننده نیست فقط زمانی که کالری مورد نیاز روزانه بیش ازحد تعادل باشد آن وقت چاق کننده خواهد بود.برخی مطالعات نیز نشان می دهد که کربو هیدراتها در مقایسه با دیگر گروه های غذایی نظیر چربی ها اثر چاق کنندگی کمتری دارند.

نتایج تازه ترین تحقیقات در دانشگاه آرکانزاس حاکی از آن است افرادی که در رژیم غذایی روزانه خود از مقدار بیشتری کربوهیدرات برخوردارند در مقایسه با افراد دیگر کمتر در معرض چاق شدن قرار دارند و حتی رژیم های پرکربوهیدرات نقش قابل ملاحظه ای در لاغر شدن افراد ایفا می کند.

بر اساس این تحقیق که بر روی ۳۴ فرد بالای ۵۰ سال هم وزن غیر سیگاری که فعالیت فیزیکی چندانی هم نداشتند انجام شد.افرادی که رژیم غذایی شان از ۶۰ درصد کربو هیدراتو ۲۰ درصد چربی تشکیل شده در طول مدت ۱۰ روز ۵ کیلو و آنهایی که ۴۰ درصد چربی و ۴۵ درصد کربوهیدرات مصرف می کنند۳ کیلو لاغر شدند.

این در حالی است که هر دو گروه از یک میزان کالری در رژیم غذایی برخوردار بودند.دکتر کاترینا تالماج رئیس انجمن رژیم آمریکا نیز می گوید: گرچه هر فردی مطابق با شرایط زندگی و میزان فعالیت در اجتماع باید رژیم اختصاصی خود را بگیرد ولی حذف چربی در تمام گروه های سنی و افراد با شرایط مختلف زندگی باعث لاغری می شود.

هر گرم چربی ۹ کالری دارد در صورتی که هر گرم پروتئین وکربو هیدرات ۴ کالری به بدن می رساند.با تمام موارد فوق به نظر می رسد حذف برنج به اندازه حذف چربی نقش چندانی در چاقی نداشته باشد.

پس به توصیه محققان گوش فرا داده و نیمی از چربی روزانه را به کربوهیدرات اختصاص دهید.رژیم معروف اتکینز که مصرف هر اندازه کربوهیدرات را جایز دانسته و چربی را ممنوع می داند در لاغر شدن به شما کمک می کند.

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *