اگر قرار باشد یک ورزش را به عنوان ورزشی جهانی و همگانی معرفی کنیم، آن ورزش شناست

 

 

فواید شنا برای سلامتی

 

شنا
بزرگسالان، اشخاصی که اضافه وزن دارند، زنان باردار، افرادی که دچار کمردرد مزمن هستند و تقریباً تمام افراد می‌توانند شنا کنند.بدن در آب سبک تر است، بنابراین انجام حرکات ساده تر می‌شود و دردهای مفاصل تسکین می‌یابد. همزمان، مقاومت آب باعث کار کردن بیشتر ماهیچه ها ‌می‌شود.

فواید شنا برای سلامتی:
– تقویت عضلات: ران‌ها، پاها، پشت و کمر، شانه ها، بازوان و ماهیچه های شکمی
– انعطاف پذیری
– فعالیت قلبی و استقامتی: آمادگی قلبی، بازیابی قوای از دست رفته، فشار خون و کنترل کلسترول
– بهترین فعالیت برای افرادی که دچار ناراحتی ریوی و تنفسی هستند
– کنترل وزن
– استراحت

عوارض جانبی
به جز عوارض جانبی عادی و معمول که به خاطر انجام هر ورزش پدید می‌آیند (برای بیماران قلبی، افراد مبتلا به ناراحتی های ریوی یا کلیوی)، شنا برای افرادی که ناراحتی های زیر را داشته باشند، ممکن است عوارضی داشته باشد:
– مبتلایان به صرع
– مبتلایان به عفونت گوش
– مبتلایان به سینوزیت

صدمات و مشکلات کوچک و عادی
– ممکن است در دراز مدت، نای بر اثر تصاعد کلر تحریک شود.
– مشکلات پوستی مانند: قارچ، زگیل کف پا، خشکی پوست، نیز ممکن است به وجود آیند.
– ایجاد مشکلات تاندون (شانه ها، زانوها)
– کمر درد به خاطر انجام نادرست برخی تکنیک ها خصوصاً شنای قورباغه و  شنای پروانه.
– به خاطر آب کلردار، ممکن است گوش ها و سینوس ها تبدیل به محل امنی برای عفونت ها و التهاب ها شوند.

موارد احتیاطی– برای جلوگیری از هر حادثه و آسیبی، یکی از انواع شنا و حرکات آن را به خوبی یاد بگیرید.- برای جلوگیری از بیماری های قارچی، قبل و بعد از شنا دوش بگیرید: علاوه بر این، برای کم کردن احتمال زگیل کف پا و قارچ، در رخت کن دمپایی بپوشید.- برای محافظت از چشم هایتان، عینک شنا به چشم بزنید.

– برای رعایت اصول بهداشتی و محافظت از موها، کلاه مخصوص شنا به سر بگذارید.

– به آرامی وارد آب شوید، خصوصاً اگر آب سرد باشد؛ ابتدا گردن و شانه هایتان را خیس کنید.

– محدودیت ها را بشناسید و به آنها احترام بگذارید؛ هر وقت که خسته شدید، استراحت کنید .

واقعیت هایی در مورد شنا کردن
ورزش کردن به هر گونه ای برای بدن بسیار مفید است و می تواند توانایی های شما را افزایش دهد در این بین شنا کردن و به طور کلی ورزش های آبی از اهمیت بیشتری نیز برخوردار هستند.
به گزارش گروه خواندنی های مشرق، ورزش های آبی به بیشتر افراد توصیه می شوند و بهتر است تا آن ها را انجام دهند. در اینجا به برخی از این واقعیت ها و مزیت های ورزش های آبی از جمله شنا می پردازیم:

قدرت بخشیدن به قلب و عروق

بیماری های قلبی یکی از انواع بیماری است که در بیشتر جوامع امروزی مشاهده می شود. از جمله عوامل این بیماری می توان به فشارهای عصبی و استرس های زیاد اشاره کرد. برای کنترل این بیماری باید در کنار یک تغذیه درست و استفاده از غذاهای مناسب ورزش نیز انجام داد. در بین ورزش ها شنا می تواند گزینه بسیار خوبی برای بیماران قلبی باشد.

 

شنا می تواند تمام عضلات بدن شما را به حرکت وا دارد و رگ های خونی شما را بهبود می بخشد و همین امر باعث از بین رفتن سموم در رگ های شما می شود. همچنین شنا می تواند میزان زیادی از کلسترول خون شما را کم کند که این خود می تواند به سیستم قلب و عروقی شما بسیار کمک کند.

افزایش انعطاف پذیری

با گذشت زمان و افزایش سن انعطاف پذیری بدن نیز کاهش پیدا می کند و همین امر موجب می شود تا بیماری های متفاوتی به سراغ شما آیند. بهترین راه برای این که در سنین پیری انعطاف بدن شما از بین نرود شنا کردن است. در هنگام شنا کردن نقاطی مانند گردن، پا و پشت شما به حرکت در می آید و این امر به مرور بر انعطاف شما می افزاید.
همچنین عده ای هستند که بر اثر بد نشستن یا ایستادن دردهایی در قسمت پشت خود دارند می توانند از شنا و ورزش های آبی برای رفع این درد استفاده کنند.

از بین برنده استرس

این روزهای مشکل بیشتر افراد استرس است. به طوری که محققان به این نتیجه رسیده اند که روزانه هر فرد حداقل یک بار دچار استرس می شود. از این رو راه های از بین بردن استرس نیزبسیار زیادهستند اما در این میان شنا به عنوان بهترین ورزش برای از بین بردن استرس شناخته می شود. بر همین اساس محققان تحقیقاتی انجام داده اند که بر حسب آن متوجه شده اند لحظه ای که شما در آب شیرجه میزنید تمام استرس روزانه از بدن شما خارج می شود.

جلوگیری از کهولت سن

با توجه به این مزیت هایی که شنا کردن برای از بین بردن دردها و همچنین جلوگیری از بیماری ها دارد به طور ناخودآگاه از زود پیر شدن شما نیز جلوگیری می کند و همچنین به عنوان یکی از در دسترس ترین ورزش ها شناخته می شود زیرا که شما در هر نقطه ای می توانید آن را پیدا کنید. شنا می تواند برای افرادی که مشکلات حرکتی نیز دارند بسیار مفید باشد و همچنین می توانید این ورزش را جایگزین باشگاه های بدنسازی کنید.