HCG (گونادوتروپین کوریونیک انسانی)
شما اینجا هستید
آنتی استروژن ها » HCG (گونادوتروپین کوریونیک انسانی)

HCG  (گونادوتروپین کوریونیک انسانی)

گونادوتروپین کوریونیک هورمونی است که در ماه های نخست حاملگی در بدن خانم ها یافت می شود(این هورمون در جفت تولید می شود).
در واقع وجود این هورمون دلیل بر حاملگی است و در کیت تست حاملگی به عنوان عاملی که حاملگی را نشان می دهد از آن استفاده می شود زیرا این هورمون در مواردی جز حاملگی در بدن یافت نمی شود. ۷ روز پس از تخمک گذاری مقدار آن به حد قابل توجهی رسیده کاملا افزایش یافته و ظرف ۲ تا ۳ ماه پس از حاملگی به اوج خود می رسد.

گونادوتروپین کوریونیک انسانی

گونادوتروپین کوریونیک انسانی

پس از گذشت این زمان مقدار هورمون به تدریج کاهش می یابد و تا زمان تولد نوزاد همچنان ادامه می یابد.

HCG به عنوان یک داروی تجویزی منافع زیادی به همراه دارد . دو نوع معروف و تجاری این دارو در آمریکا وجود دارد که عبارتند از :

پرگ نیل (Pregnyl)که توسط شرکت داروسازی اورگانون تولید می شود و پروفاسی (Profasi)که توسط شرکت دارو سازی سرونو (Sereno)تولید می شود.
پزشکان این دارو را جهت درمان کاهش فعالیت غدذ تناسلی پسران جوان (هیپوگونادیسم) تجویز می کنند.

در ضمن مصرف این دارو را به عنوان عامل باروری به خانم ها توصیه می کنند زیرا به القای تخمک گذاری در آنها کمک می کند. برای تهیه این هورمون و مصرف آن در بخش پزشکی از عامل انسانی کمک می گیرند .

اگر چه معمولا محققین از محصولاتی که دارای ریشه بیولوژیکی هستند می ترسند اما با این وجود تحقیقات بسیار کمی راجع به مسایل مربوط به وجود میکروب های بیماری زا یا مشکلات عقیمی HCG صورت گرفته است مشکلاتی که در هورمون رشد با ریشه انسانی دیده می شوند مسلما نباید در مورد HCG تکرار شوند

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

زیرا این ترکیب به شکل متفاوتی تهیه می شود البته HCG نمی تواند کارایی خانم ها را بالا ببرد اما زمانی که آقایان به عنوان یک استروئید از آن استفاده می کنند به اثرات مثبت موجود در آن به خوبی پی میبرند. البته عملکرد اصلی چنین استروئیدی این است که تولید تستسترون آندروژنی را تحریک می کند .

نحوه عملکرد آن هم به شرح زیر است :
این هورمون قابلیت تقلید ازLH (Luteinizing Hormone)(هورمون محرک جسم زرد) را دارد.
LH هورمونی است که از غده هیپوفیز ترشح شده و سلول های غده جنسی را که در بیضه وجود دارند به تولید تستسترون تحریک می کنند احیای تولید تستسترون آندروژنی نگرانی خاصی است که از غده هیپوفیز ترشح هر دوره مصرف استروئید ایجاد می شود یعنی همان زمانی که اگر آندروژن به کمتر از حد طبیعی خود برسد حتما باید هزینه زیادی را صرف کنید تا مجددا به حد طبیعی خود بر گردد (این مسئله به علت توقف فعالیت استروئید اتفاق می افتد) مشکل و نگرانی اصلی به فعالیت کورتیزول بر می گردد زیرا اثرات آندروژن ها سبب به هم خوردن تعادل کورتیزول می شود .

پیغامی که کورتیزول به عضلات ارسال می کند با پیغامی که از تستسترون ارسال می شود کاملا تفاوت دارد .

در ضمن پیغام تجزیه پروتئین موجود در سلول ها نیز از کورتیزول ارسال می شود . اگر مقدار کورتیزول موجود در بدن بررسی نشود (این مسئله از مقدار کم تستسترون تشخیص داده می شود) مسلما این ماده می تواند شخص را از افزایش حجم عضلات محروم کند.
فعالیت عمده HCG این است که توانایی بیضه را مجددا به سطح طبیعی خود بازگردانده و نسبت به هورمون محرک جسم زرد آندرژنی واکنش نشان دهد اگر شخص به مدت طولانی از فعالیت دور بماند با کاهش قابل توجه این توانایی مواجه می شود تحت چنین شرایطی این امکان وجود دارد که تستسترون در حد طبیعی خود ترشح نشود.

حتی اگر ترشح LH آندروژنی از سر گرفته شود باز هم شاهد بروز چنین مشکلی هستیم . کسانی که از مشکل حاد انقباض بیضه رنج می برند به خوبی می دانند که بدون مصرف داروهای کمکی نمی توانند از حس مردانگی و اندازه نرمال بیضه برخوردار شوند. تحریک بیشتر که به علت مصرف HCG ایجاد می شود به سرعت می تواند بیضه را به اندازه نرمال خود برگرداند و آن را از فعالیت مناسب برخوردار سازد البته باید خاطر نشان کنیم که این مشکل برای همیشه مرتفع نمی شود زیرا زمانی که مقدار تستسترون موجود در بدن بالا می رود انگیزه ای برای ایجاد فیدبک بازدارنده منفی در هیپوتالاموس شکل می گیرد.

بر اثر مصرف HCG تولید استروژن نیزافزایش می یابد و این مسئله به این علت رخ می دهد که HCG فعالیت آنزیم احیا کننده موجود در سلول های غدذ جنسی را افزایش می دهد .

این عملکرد نیز به نوبه خود به فعالیت اصلی HCG بر می گردد یعنی AMP سیکلیک (Cyclic AMP) افزایش می یابد (پیغام رسان ثانویه که فعالیت سلولی را تنظیم می کند) زمانی که HCG مصرف می کنید توانایی بیضه برای ایجاد آندروژن های آروماتیز افزایش می یابد و به چند برابر حد طبیعی خود می رسد این مسئله نیزاحتمالا از تولید تستسترون جلوگیری می کند بنابراین HCG را به صورت شوک دهنده سریع بیضه ها بکار می بریم.

 

HCG

هاش سی جی

دوز معمول مصرف عبارتست از : تزریق ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد که هر ۴ یا ۵ روز یک مرتبه صورت می گیرد . البته طول مصرف دارو نباید از ۲ تا ۳ هفته تجاوز کند . اگر تزریق به مدت طولانی و با دوز بالا صورت گیرد این امکان وجود دارد که این دارو حساسیت سلول های غده جنسی آقایان را در برابر هورمون محرک جسم زرد تخمدان کاهش دهد و در نتیجه برگشت به شرایط داخلی قبلی با مشکلات زیادی مواجه شود.
یکی از نکات بسیار مهم و ارزشمند این است که زمان مصرف اولین دوز دارو را به خوبی تنظیم کنید مثلا اگر دوره سوستانون (SUSTANON) را کاهش می دهید این احتمال وجود دارد که مقدار هورمون تستسترون موجود در خون پس از گذشت ۳ تا ۴ هفته از آخرین تزریق همچنان در سطح بالا حفظ شود.

بنابراین اگر در آخرین روز قبل از برگزاری مسابقه از HCG استفاده کنید کار کاملا بی فایده ای انجام داده اید.
در عوض کافی است آخرین هفته ای را که مقدار آندرژن در بالاتر از حد طبیعی خود حفظ می شود به خوبی در نظر گرفته و از همان جا روش درمان با داروی کمکی شروع کنید. زمانی که دوره دیانابول خوراکی تمام می شود نیز شرایط به همین گونه است یعنی پس از سه روز مقدار هورمون موجود در خون به کمتر از حد طبیعی خود می رسد شاید در این مرحله و قبل از مصرف آخرین قرص ها بخواهید درمان با HCG را شروع کنید اما باید چند روز فرصت دهید تا دارو به خوبی تاثیر کند .
به علاوه راجع به این مسئله فکر کنید که با شروع دوره درمان این امکان بوجود می آید که ترشح هورمون متوقف شود مثلا پس از دوره ۸ هفته ای اکویی پویز بهتر است دوز اولیه را در سطح ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ واحد حفظ کنید همزمان با مصرف این دارو ترشح هورمون قدری کاهش می یابد اما اصلا لازم نیست دوز مصرف را افزایش دهید از طرف دیگر اگر هر هفته از ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم سوستانون استفاده کنید به این مسئله تمایل پیدا می کنید که دوز HCG تزریقی را قدری افزایش دهید و در مرحله شروع درمان به سطح تقریبی ۵۰۰۰ واحد برسانید به علاوه بسیار خوب است که دوز تزریق های بعدی را کاهش دهید بنابراین طی دو یا سه هفته اول تزریق مصرف HCG را کاهش دهید.
همانطور که قبلا اشاره شد HCG طوری عمل می کند که بتواند از عملکرد LH تقلید کند .منبع سایت ادکوان. در نتیجه هورمون کاملی نیست که با پدیده توقف ترشح تستسترون مبارزه کند و همین امر باعث می شود که آن را همراه با آنتاگونیست های استروژن مثل کلوماید /نولوادکس یا سیکلوفنیل مصرف کنید این داروها تاثیر متفاوتی روی سیستم تنظیم فعالیت های بدنی باقی می گذارند یعنی همان سیستمی که تحت عنوان توقف استروژن سازی شناخته شده و در هیپوتالاموس قرار دارد این مسئله به سیستم تنظیم فعالیت های بدنی باقی می گذارند یعنی همان سیستمی که تحت عنوان توقف استروژن سازی شناخته شده و در هیپوتالاموس قرار دارد این مسئله به نوبه خود به ترشح هورمون تستسترون کمک می کند اما مکانیسم عملکرد آن با HCG تفاوت دارد .
ظاهرا ترکیب هر دو دارو به صورت سینرژیت عمل می کند یعنی اینکه HCG بلافاصله روی بیضه تاثیر می گذارد.(به بیضه شوک وارد کرده و آن را از حالت عدم فعالیت خارج می کند) در حالی که آنتی استروژن از توقف این پدیده در هیپوتالاموس جلوگیری کرده و نتیجه گونادوتروپین به صورت طبیعی از هیپوفیز ترشح می شود .

روش بسیار خوبی که می توانید از وجودش استفاده کنید این است که از همان ابتدا کلوماید / نولوادکس را همراه با HCG مصرف کنید اما پس از قطع HCG این داروها را تا چند هفته به تنهایی مصرف کنید در نتیجه چنین اقدامی مقدار هورمون تستسترون به نحو موثری افزایش می یابد و پس از قطع مصرف کلوماید / نولوادکس نیز در سطح ثابت حفظ می شود متاسفانه اگر چه راهی وجود ندارد تا به کمک آن همه پیشرفت عضلانی ناشی از مصرف استروئید های آنابولیک را تا حد ابد حفظ کنید اما اگر در پایان دوره درمان بخواهید همچنان با پیشرفت خوبی مواجه شوید توصیه می کنم از داروهای کمکی نیز بهره بگیرید تا وضعیت متعادل هورمونی به خوبی حفظ شود.
نمونه ای از برنامه مصرف داروی کمکی پس از پایان دوره متوسط سوستاون ۲۵۰ (هفته ای ۵۰۰ میلی گرم)

نمونه ای از برنامه مصرف داروی کمکی پس از پایان دوره متوسط سوستاون 250

دوره پاکسازی بعد از مصرف استروئید

HCG در ۲ شیشه مختلف بسته بندی می شود که یکی به صورت پودر و دیگری همراه با یک حلال استریل ظاهر می شود .

قبل از تزیق حتما آن را در یخچال قرار دهید . این محصول در سطح گسترده تولید شده و به آسانی در بازار سیاه یافت می شود البته تشخیص نوع تقلبی هم کار چندان سختی نیست متداول ترین انواع تقلبی دارو در جعبه های سبز و طلایی رنگ دیده می شود بنابراین به محض مشاهده چنین مشخصاتی از خریداری و مصرف آن خودداری کنید.
تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

 1. رضا

  مثل همیشه عالی

 2. سینا

  بسیار عالی بود

 3. مهران

  ای ول خیلی کاربردی بود

 4. سينا

  تشکر

 5. آرش

  بدون استفاده از استروید هم کارایی داره؟
  منظورم اینه HCG باعث ترشح بیشتر طبیعی تستسترون هم میشه؟

  • رضا

   سلام نه چه لزومی داره بخوای استفاده کنی وقتی استروئید مصرف نکردی
   هاش سی جی سطح تسترون بدن بعد دوره استروئیدی از کم به نرمال میرسونه همین

 6. امیر

  سلام، وقت بخیر، با تزریق سه عدد تستوسترون در طی یکماه بیضه هام تحلیل رفته و کوچک شده اند، همچنین میل جنسیم کاهش یافته، هیچ دوره پاکسازی انجام ندادم، چه چیزی برای بزرگ شدن مجدد بیضه ها و همچنین بازگشت میل جنسی پیشنهاد میکنید؟ در ضمن سه ماه از آخرین تزریق میگذره میل جنسیم تا حدودی بهبود پیدا کرده ولی همچنان بیضه هام کوچکن.

  • بهزاد

   شما میتونی یه هاش سی جی بزنی در کنارش کلوماید هم استفاده کنی حله

   • امیر

    سه ماه از تزریق آخرم میگذره و سه تا تستوسترون ۲۵۰ انانتات استفاده کردم، با توجه به اینکه سه ماه گذشته امیدی هست با پاکسازی سایز بیضه هام به حالت قبل برگرده؟

  • احمد

   کلوماید خوب تاثیر میزاره هاش سی جی هم خوبه یه تست هم بدی بد نیتس ببین سطح هورمون های بدنت در چه وضعیه

   • امیر

    آزمایش هورمونی سطح هورمونهارو نرمال نشون میده ولی بیضه هامو که سونوگرافی کردم هرکدوم نیم سانت کوچکتر شدن، الان واقعا نمیدونم برای بزرگ شدن بیضه ها و بازگشت میل جنسی چیکار کنم

    • امیر

     تستوسترونایی که زدم از نوع انانتات ۲۵۰ بودن و ورزشمم بدنسازی نیس، کوهنوردی و تکواندو کار میکنم

    • reza

     داروهای زد استروژن برای پاکسازی و تنظیم هورمون بدن . برای دورهای استروئیدی ..
     ۱٫ HCG
     ۲٫ کلومفین سیترات
     ۳٫ پروویرون
     ——————————-HCG
     این ترکیب داروی استروئید یا آندروژن نبوده و نوعی هورمون پروتئینی است که به طور طبیعی در جفت جنین زنان باردار یافت می شود. HCG که امروزه به بازار عرضه می شود به صورت مادهای خشک است که هم می توان توسط مردان و هم توسط زنان مورد استفاده قرار گیرد. این دارو در مردا باعث ترشع هرمون های آندروژنیک می شود وبه همین علت اس که مردان برای افزایش میزان ترشع هورمونتستوسترون به حد طبیعی آناز آن استفاده می کنند. این دارو معمولاْبه همراه داروهای استروئیدی یا پس ازتکمیل دورهی مصرف آنها به کار گرفته می شود.بازگشت دوباره سطح تستوسترون به حد طبیعی به حد طبیعی آن معمولاْمستلزم زمان زیادی است وبه همین علت ورزشکاران پس از قطع مصرف دوران پر آشوب کاهش حجم و قدرت عضلات را تجربه می کنند. استفاده از داروی HCG پس از قطع مصرف داروی استروئیدی طول این دوره ی پر تنش را به خوبی کاهش می دهد این دارو به سرعت باعث افزایش ترشع طبیعی هورمون های آندروژنیک در بدن می شود این دارو ها همچنین در مواردی که استاده دیوانه وار از هورمون ها باعث تحلیل رفتن بیضه ها می شود مؤثر واقع شده و شخص را سریعاْ به حالت اولیه باز می گرداند علاوه بر این استفاده هم زمان این دارو با استروئیدها از آترونی یا کوچک شدن بیضه ها جلوگیری می کند بسیاری از ورزش کاران این دارو را در دوره های ۲ الی ۳ هفته ای رخلال استروئیدها مصرف می کنند کاهش شدید میل جنسی و کاهش تولید اسپرمدر مردان به خوبی با این دارو کنترول می شود.
     —————————کلومفین سیترات
     کلومیفن در ۱۰% موارد با چند قلوئی همراه است که بیشتر دو قلویی می باشد. هیچگونه خطری مبنی بر تولد نوزاد ناقص الخلقه یا عوارض مشابه وجود ندارد. البته ، هیچکس قادر نیست که نتایج یک حاملگی را تضمین نماید.
     برای نخستین بار در سال ۱۹۵۶ ساخته شده و برای انجام آزمایشات کلینیکی در سال ۱۹۶۰ مصرف گردید. تا آن زمان ، این دارو بطور گسترده ای بعنوان (( اولین دارو )) برای افزایش رشد فولیکول های تخمدان (“کیست های” کوچک در تخمدان یعنی جایی که تخمک ها در آن رشد می کنند ) مورد استفاده قرار می گرفت.تجویز کلومیفن سیترات غالبا در روز ۷-۳ و یا ۹-۵ سیکل قاعدگی صورت می گیرد. ( روز اول بعنوان اولین روز جریان خون قاعدگی تعریف شده است).
     هورمون محرک فولیکول ” FSH ” رشد تخمک را در فولیکول تخمدان تحریک می کند.برای رشد, رسیدن به بلوغ و آزاد سازی تخمک ها باید FSH به میزان کافی موجود باشد. هورمون محرک فولیکول (FSH ) توسط غده هیپوفیز و در اثر تحریک هورمونهای آزاد کننده گونادوتروپین(مترشحه از هیپوتالاموس) ترشح می شود. کلومید در سطح هیپوتالاموس با گیرنده های استروژن در مغز پیوند می شود. وقتی که این گیرنده ها بهم پیوند خوردند، مغز مبنا را بر این می گیرد که میزان استروژن خون خیلی پائین بوده و هورمون آزاد کننده گونادوتروپین بیشتری را ترشح می کند. و این امر سبب می شود تا هیپوفیز FSH بیشتری را تولید کند تا موجب تحریک رشد فولیکول شود.
     قرص های کلومیفن بصورت خوراکی مصرف می شوند و بهتر است که این قرصها در زمان معینی در هر روز مصرف گردند . (( زمان باروری )) یا زمان تخمک گذاری معمولا ۸ – ۵ روز پس از مصرف آخرین قرص کلومیفن می باشد .
     گاهی کلومیفن برای تحریک تخمک گذاری در سیکلهای تلقیح اسپرم به داخل رحم IUI و معمولا به صورت ترکیبی با هورمون محرک فولیکول تجویز می گردد .
     ———————————-پروویرون
     پروویرون نام تجارتی ویژه ای که است Schering به آندروژن خوراکی Mesterolone داده است. این دارو علیرغم داشتن خواص آندروژنی نسبتاً قدرتمندی که دارد به هورمون زنانه استروژن تبدیل نمی شود و از این نظر نیز حائز اهمیت فراوانی است. در علم پزشکی از این دارو برای درمان ناتوانی و کم توانی ******** ناشی از افت ترشح طبیعی تستوسترون در بدن استفاده می شود. با مصرف این دارو قدرت ******** افرادی که از کمبود تستوسترون در بدن خود رنج می برند تا حدود زیادی برطرف شده و تا حدود زیادی نیز بر تولید اسپرم در بدن این دسته از افراد افزوده می شود. توجه داشته باشید که این دارو خود بدن را تحریک به ترشح تستوسترون بیشتر نکرده و فقط کمبود تستوسترون و متابولیت های آن در بدن را به نوعی جبران می کند.
     اگر چه این دارو اساساً دارویی آندروژن است ولی خواص آنابولیکی این دارو برای ساختن توده های عضلانی به اندازه کافی قدرتمند نیست چرا که خیلی سریع در توده های عضلانی به متابولیت های بی اثر تبدیل می گردد. ورزشکاران در اغلب موارد از این دارو به عنوان نوعی آنتی استروژن استفاده می کنند و بر این باور هستند که مصرف این دارو به همراه استروئید ها و مخصوصاً استروئید های استروژن زا از تبدیل شدن داروهای استروئید ی به استروژن جلوگیری کرده و یا این روند را تا جایی که در توان دارد مهار و محدود می کند. از این نظر این دارو را می توان با داروهایی همانند Arimidex مقایسه کرد.

    • امیر

     جناب مدیر ببخشید بازم سوال میکنم، با توجه به اینکه سه ماه از تزریق آخرم میگذره اگه الان هاش سی جی تزریق کنم امیدی به بزرگ شدن مجدد بیضه ها هست؟ لطفا پاسخمو بدین خیلی ضروریه

    • امیر

     سلام مدیر
     ببخشید یه سوال دیگه
     تزریق هاش سی جی تاثیر میزاره رو بزرگ شدن مجدد بیضه ها؟ من سه ماه از تزریق آخرم میگذره

 7. مجید

  Hcgرو از داروخانه میشه تهیه کرد

 8. مجید

  من کلا ۲۵۰ mlقرص متان
  ۳۰۰ml ناندرلون
  ۲۰۰ml تستسترون
  ۳۰۰ ml کراتین منوهیدرات
  ۲۰۰۰g کربوپروتین
  و ۵۰ قرص فارماتون
  در یک دوره ۵۰ روزه مصرف کردم
  واسه پاک سازی کبد و اعضای داخلی و بازگشت به حالت نرمال بدنی و هورمونی چه دارو هایی رو با چه روشی مصرف کنم هنوز ۱۰ روز تا پایان دوره ام باقیه
  خیلی ممنونم از سایت خوبتون.
  تشکر.

 9. reza

  سلام خسته نباشید. من ۲۱ سالمه و ۶۱ کیلو وزن دارم و بدن بدون چربی و خشکی دارم.
  یه دوره ۴۰ روزه دیانابول ۵ میلی گرم و اکسی ۵۰ میل و تستسترون و ناندرولان برداشتم
  طریقه مصرفشم اینجوره :
  اکسی هر روز نصف قرص بعد ناهار
  مولتی ویتامین روزی یک عدد بعد صبحانه
  دیانابول ۵ میلی گرم روزی ۲ عدد صبحانه و ناهار
  تستسترون انتنات ۱۰۰ میلی گرم هر ۱۰ روز یک عدد
  ناندرولان ۲۵ میلی گرم هر ۱۰ روز یک عدد
  حالا خواستم لطف کنید و بگید واسه دوره پاکسازی چی مصرف کنم و چطوری مصرف کنم؟؟؟؟

 10. پدرام

  شما یه بار میگین بهترین زمان مصرف HCG در حین دوره س و بعد از دوره بی فایده س الان میگین بعد از دوره و موقع پاکسازی
  بالاخره بهترین زمان کدومه؟؟؟!!!!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره