پاسخ ويژه محمد پاشايي
بشير آنلاين:مي‌خواهم بدانم بعد از دوران رژيم چه مکمل و تمرینی را توصیه می‌کنید؟ 27 سال سن، قدم 168 سانتی‌متر، وزنم 75 کیلوگرم است. اسفندماه سال گذشته در وزن 60 کیلوگرم شرکت کردم.
mohamad pashaie.jpg

ـ در ابتدا توصیه می‌کنم دو هفته‌ای را به استراحت مطلق بپردازید و از مصرف هر گونه مکمل پرهیز کنید تا در این مدت بدن خود را پاکسازی نمایید. بهترین روش برای پاکسازی استفاده از گزینه‌هایی مانند قرص‌های لیورگل با تجویز پزشک است همچنین خاکشیر، عرقیجاتی نظیر کاسنی و همچنین مصرف سبزیجات، میوه‌جات و ماست ترش مؤثر است.
پس از اتمام دوران استراحت برای شروع می‌توانید از مکمل‌هایی مانند bcaa، گلوتامین و hmb بهره ببرید. البته جالب است بدانید که bcaa و گلوتامین یک ترکیب مکملی عالی است که در تمامی دوران آن را به شاگردانم توصیه می‌کنم. همینطور برای جبران کمبودهای غذایی از دست رفته بدن‌تان می‌بایست مکمل‌های مینرالی و ویتامینی را در برنامه خود جای دهید. در مورد مبحث سیستم‌های تمرینی نیز باید بگویم که در این مرحله هفته‌ای 4 جلسه تمرین کافی است. بهتر است روزهای تمرینی در این مدت این گونه باشد. شنبه، یکشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه را تمرین کنید و روزهای دوشنبه و پنجشنبه را استراحت نمایید. همچنین در روزهای استراحت به تمرین هوازی بپردازید. نیم ساعت الی 45 دقیقه تمرین هوازی کافی است و اگر تمرین‌تان با شکم خالی (ناشتا) و یا مابین صبحانه و ناهار باشد، نتیجه مناسب‌تری را خواهد گرفت. همچنین تاکید می‌کنم که در طول هفته مصرف میوه‌جات، سبزیجات، پروتئین‌های دریایی و گوشت قرمز را از یاد نبرید.