‏ورزش های ممنوع، مضر و مشکوک
شما اینجا هستید
مقالات ورزشی » ‏ورزش های ممنوع، مضر و مشکوک

 

اغلب وقتی صحبت از ورزش می شود، به یاد فواید ورزش می افتیم. اگرچه اثرات مفید ورزش برکسی پوشیده نیست، اما ورزش سودمند است که بر اساس توجه به ساختار عضلانی اسکلتی و در نظرگرفتن محدودیت های خاص که در بعضی از افراد وجود دارد، برنامه ریزی و انجام شود.

لی پریست

 
به عنوان مثال تمام حرکات ورزشی سودمند نیستند و ضرر ناشی از انجام برخی از حرکات بیشتر از فایده آنهاست. اگرچه نمی توان با مطالعه تجربی اقدام به اثبات چنین حالتی کرد زیرا از لحاظ اخلاقی نمی توان حرکات مضر را تجویز کرد و نتایج آن را بررس کرد. اما با بررسی بیومکانیک بدن می توان این حرکات را به سه دسته کلی مشکوک، مضر و ممنوع تقسیم بندی کرد. …

اغلب وقتی صحبت از ورزش می شود، به یاد فواید ورزش می افتیم. اگرچه اثرات مفید ورزش برکسی پوشیده نیست، اما ورزش سودمند است که بر اساس توجه به ساختار عضلانی اسکلتی و در نظرگرفتن محدودیت های خاص که در بعضی از افراد وجود دارد، برنامه ریزی و انجام شود.
به عنوان مثال تمام حرکات ورزشی سودمند نیستند و ضرر ناشی از انجام برخی از حرکات بیشتر از فایده آنهاست. اگرچه نمی توان با مطالعه تجربی اقدام به اثبات چنین حالتی کرد زیرا از لحاظ اخلاقی نمی توان حرکات مضر را تجویز کرد و نتایج آن را بررس کرد. اما با بررسی بیومکانیک بدن می توان این حرکات را به سه دسته کلی مشکوک، مضر و ممنوع تقسیم بندی کرد.

برخی از ورزش های ذکر شده در اثر مشاهده موارد متعدد آسیب ناشی ار انجام یک فعالیت خاص جزء این دسته قرار گرفته اند. از طرف دیگر ایجاد آسیب در اثر یک حرکت تمرینی خاص به فردی که آن تمرین را انجام می دهد، بستگی دارد. برخی از حرکات تمرینی می توانند فوایدی برای فرد داشته باشند، اما مضرات آنها بیشتر از فایده شان است. برخی دیگر از حرکات برای ورزشکا ران حرفه ای مفید است اما انجام آنها در افرادی که تازه

‏عضلانی و مفصلی مبتلا هستند، باید در انتخاب حرکات تمرینی دقت بیشتری کنند. مثلأ انجام برخی تمرینات در پوکی استخوان، روماتیسم مفصلی , یا کمردرد و…، باعث بدتر شدن بیماری می شود. خوشبختانه تقریبأ برای تمام حرکات مضر، تمرین به صورت جایگزین وجود دارد و برای هرکس حتی در شدید ترین حالت بیماری تمریناتی وجود دارد که به حفظ سلامت کمک می کند. در اینجا به برخی از شایعرترین حرکات که می توانند باعث ایجاد آسیب عضلاتی و یا مفصلی شوند، می پردازیم:

1 ‏_بالابردن هردو یابه صورت مستقیم:

شاید بالا بودن هر دو پا به صورت مستقیم در یک ورزشکار به عنوان بخش از تمرین در نظر گرفته شود. در افراد غیر ورزشکار این تمرین را به عنوان روشی جهت تقویت شکم توصیه می کنند. اگر در حین تمرین عضلات شکم خسته شود یا عضلات از ابتدا ضعیف باشند، این حرکات باعث افزایش قوس کمر شده و فشار به دیسک های بین مهره ای در ناحیه کمری افزایش می یابد. از طرف دیگر انقباض قوی عضلات جلو و عقب ستون فقرات باعث افزایش فشار داخلی دیسک کمر شده و درد بیمار را بدتر می کند و یا حتی باعث عود دیسک می شود. لذا در افرادی که بیرون زدگی دیسک دارند تا زمانی که عضلات شکمی به خوبی تقویت نشده این حرکت ممنوع است.

2 ‏-درازونشست:

دراز و نشست به عنوان روشی برای تقویت عضلات شکم مورد توجه قرار گرفته است. اما اگر عضلات شکم ضعیف باشند، به جای فعال شدن و تقویت عضلات شکم، عضلات ستون فقرات فعال ‏می شود و اگر این تمرین به درستی انجام نپذیرد، با افزایش قوس کمر، فشار به دیسک می تواند به ستون فقرات آسیب واردکند. در افرادی که مفاصل آنها شلی بیش از حد دارد بخصوص درکودکان، باید این نکته در نظر گرفته شود.
علاوه بر این، حلقه کردن دست ها به پشت سر علاوه بر تحت فشار قرار دادن کمر، باعث آسیب مهره های گردن نیز می شود. برای انجام دراز و نشست در افرادی که برای این ورزش ممنوعیت خاصی ندارند، زانوها باید خم باشند و دراز و نشست به صورت آهسته انجام شود. نباید پاها به جایی گیر داشته باشند زیرا گیر دادن پاها باعث می شود به جای فعال شدن عضلات شکم، عضلات کمر فعال ‏شوند. در صورت ضعف نسبی عضلات شکم می توان یک بالشتک کوچک را در پشت شانه قرار داد و دست ها به جای آنکه پشت ‏(رساندن دست راست به زانوی چپ و برعکس) نباید انجام شود. یکی از حرکات مضر برای کمر، خم شدن همراه با چرخش کمر است.

‏برخی حرکات گردن
‏به طودکلی انجام حرکات ناگهانی ستون فقرات به نظر اکثر متخصصان ممنوع است. حرکات چرخشی گردن که به ملایمت انجام مشود وگردن به عقب خم شود، بدون اشکال است. اما خم شدن به سوی عقب افراد سالمند یا افرادی که بیماری ،روماتسم مفصلی دارند، می تواند همراه ‏با خطرات جدی باشد. انجام این حرکت اگر به صورت ناگهانی باشد می تواند به عروق و اعصاب قاعده جمجمه آسیب واردکند.
افرادی که اصطلاحأ دچار سائیدگی مهره های گردن بوده یا پوکی استخوان دارند یا سابقه ضربه و درد گردن ‏دارند نیز در معرض آسیب بیشتر هستند. (قرار دادن بالشتک پشت سری روی صندلی اتومبیل نیز دقیقأ به خاطر جلوگیری از حرکات ناگهانی گردن به سمت عقب در هنگام ‏ تصادف است.قرارگرفتن بر روی شانه برای دوچرخه زدن با پا که جزء حرکات یوگا نیز است، باعث خم شدن بیش از ‏حد ستون فقرات گردنی شده و با ایجاد فشار بر روی رباط ها باعث بدتر شدن مشکلات دیسک و آرتروز گردن می شود . این حرکت در افرادی که سابقه آر تروز یا استئوپروز ستون فترات دارند،کاملأ ممنوع است.

‏حرکات ستون فقرات کمری
‏اگرچه برخی عقیده دارندکه خم شدن ستون فقرات به سمت عقب کلأ ممنوع است، اما با ‏توجه به اینکه این حرکات، جزئی از حرکات طبیعی ستون فقرات بوده و به طور روزمره انجام می شوند. لذا انجام این حرکات مشکلی ایجاد نمی کند، مگر اینکه به صورت کنترل نشده و ناگهانی باشد. زیرا در این صورت به بافت های قسمت پشتی ستون فقرات آسیب وارد می شود. انجام این حرکات به صورت ملایم وکنترل شده، می تواند ورزش مناسبی برای برخی افراد مبتلا به کمردرد باشد. ولی در بعضی دیگر مانند کسانی که لیزخوردگی مهره های کمری دارند، انجام این حرکات کاملأ ممنوع است.

‏کشش عضلات پشت ران با تکیه برجای بلند
‏یکی از ضروری ترین کشش ها برای حفظ سلامت ستون فقرات، کشش عضلات پشت ران است. اما انجام آن به صورت غیراصولی باعث آسیب مفاصل می شود. به عنوان مثال برخی کشش را با قرار دادن یک پا بر روی جای بلند انجام می دهند. اگر زاویه پایی که در بالا قرار گرفته نسبت به خط عمود بیشتر از نود درجه باشد و تنه به جلو خم شود، بر اساس تحقیقات انجام شده ممکن است این حالت باعث فشار به عصب سیاتیک شود. در افرادی که کوتاهی عضلات پشت ران دارند این حرکت آسیب بیشتری را وارد می سازد.

‏با توجه به اینکه توضیح حرکات مشکوک، مضر یا ممنوع در حد این نوشته نیست، به چند اصل کلی اشاره می شود. این اصول باید در انجام حرکات تمرینی در نظرگرفته شود. از طرف دیگر در صورت وجود بیماری خاص عضلانی، اسکلتی و یا قلبی – عروقی مشاوره با افراد صاحب نظر در این زمینه ضروری است.

‏اصول کلی انجام تمرین های ورزشی
‏۱.قبل از انجام تمرین، بدن باید حداقل به مدت پنج تا ده دقیقه گرم شود.
2 ‏- از خم کردن بیش از حد مفاصل بخصوص گردن و زانو پرهیز شود.
3 ‏- از چرخاندن ناگهانی گردن و ستون فقرات پرهیز شود.
۴ ‏- از انجام حرکات کششی یا حرکتی که باعث می شود از پهلو به مفصل زانو فشار وارد آید، پرهیز شود.
5 ‏- از انجام کشش های عضلانی به صورت ضربه ای خودداری شود وکشش به صورت فشار پیوسته و یکنواخت اعمال شود.
۶ -هر حرکتی که باعث درد شود یا آن را شدید کند، ممنوع، است (درد بسیار خفیفی که به آن درد “خوب” گفته می شود اشکالی ندارد).
۷ ‏.انجام کشش ها به صورت ناگهانی ممنوع است.کشش ناگهای باعث پاره شدن فیبرهای عضله شده و نهایتأ باعث کوتاه تر شدن عضله می شود.
۸ – بعد از تمرین نباید فعالیت به طور ناگهانی قطع شود. در عرض هفت تا ده دقیقه و به آرامی فعالیت تمام شود.

‏در صورت ظاهر شدن علایم زیر تمرین به سرعت قطع شود:
1 ‏- احساس ناراحتی یا درد قابل توجه.
2 ‏- ایجاد درد در قفسه سینه.
3 ‏- تنگی نفس شدید.
4‏‎ ‎- نامنظم شدن ضربان قلب.
‏در حال ‏حاضر ورزش به صورت علم گسترده ای درآمده و ضروری است که در برنامه ریزی ورزش از سطح مدارس تا سطح بالاتر درکنار برنامه های علمی به برخی از جنبه های ضروری تئوری آن نیز پرداخته شود.

 

 1. فواد

  با سلام و ممنون از سایت خوبتون
  من دیسک خفیف گردن در مهرهای 5 و 6 و دیسک خفیف کمر در مهرهای 3 و 4 دارم.
  بنده علاقه ی زیادی به بندی سازی دارم.
  کدام یک ازحرکات زیر برای من ضرر دارد؟
  1- پرس سینه
  2- قفسه سینه
  3- سرشانه هالتر از پشت و جلو
  4- سرشانه دمبل
  5- جلو بازو هلتر
  6-جلو بازو دمبل نشسته
  7- زیر بغل پلاور
  8-زیر بغل سیم کشی از پشت و جلو

  • بهزاد

   سلام
   کلا حرکاتی که فشار مستقیم به کمر می یاره انجام نده و حرکات بالا تنه مثل سرشانه وجلوبازو … نشسته کار کن اسکات ددلیفت توصیه نمیشه
   نکته اخر براي درمان دیسک کمر حتما به موقع اقدام شودو پزشك طرف مشاوره فردي باشد كه تبحر و اطلاعات كافي داشته باشدالبته به ياد داشته باش كه تنها علت كمردرد ديسک كمر نمي‌باشد و كمر درد علل بسيار متفاوتي دارد و بر حسب مورد بايد بيماران درمان شوند
   ممكن است علت‌هاي درد كمر مشكلات تغذيه‌اي و متابوليكي مانند بيماري ديابت نقرس يا تمام بيماري‌هاي التهابي و عفوني و حتي بدخيمي‌ها باشند. بنابراين در صورت بروز كمردرد حتما به پزشك مراجعه كنيد تا بر حسب مورد خاص، كمردرد درمان شود.موفق باشید

 2. amir

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.خیلی سایت خوبی دارید و امیدوارم که ادامه بدید.راستش من زمانی که باشگاه میرفتم حرکات پا رو سنگین میزدم و متاسفانه سیاتیکم آسیب دید. از اون زمان به بعد دیگه پا کار نمیکنم و همیشه احساس دردی در پای چپم دارم که همون عصب سیاتیکه.حالا به نظر شما پا کار کنم یا نه؟ و در ضمن آیا خوردن مکمل و کراتین ضرر داره یا نه؟!! ممنون!!!

 3. کوروش

  با سلام
  بنده ۲سال پیش کمرم رو عمل کردم..بعداز گذشت ۲سال دارم بدنسازی میرم و کوه
  واینکه کمرم پلاتین داره..میخواستم راهنماییم کنین اگر وزنه بزنم مشکلی برام پیش نمیاد چون خیلی میترسم.واینکه استفاده کردن ازمکمل و امپول ای جی اف مشکلی برام پیش نمیاره بنده۲۳سال دارم…

  خواهش میکنم راهنماییم کنین….

  • احمد رضا

   سلام کوروش جان شما بهتره زیر نظر پزشکتون تمرین شروع کنی ببین اون چی صلاح میبنه اینطوری بهتره

 4. سعید.خ

  باسلام بنده دیسک خفیف دارم و مدت یک ساله ورزش بدنسازی میرم.تازه متوجه بیماریم شدم بنظرتون ادامه ورزش باعث مشکل نمیشه.چه حرکاتی برام ضرر داره.۲۷سال سن دارم

  • مهدی احمدیان

   سلام سعید جان در خصوص تمرینات با وزنه باید بسیار مراقب باشید. در وهله اول با پزشک خود مشورت نمائید. هرگز با دردهای مزمن به تمرین با وزنه نپردازیدباید بدانید که تمرینات ورزشی برای این نوع از دردها به مانند شمشیر دو لبه میباشند موفق باشید

  • دکتر رحیمی زاده

   با سلام
   بهترین راهکار برای شما ورزش درمانی است ورزش درمانی در مورد درمان دردهای ناحیه کمر و لگن بسیار موثر است زیرا با قوی شدن عضلات مربوطه فشار بر روی عناصر استخوانی و مفصلی و لیگامانی کمر کاهش می یابد.
   البته فراموش نشود که ورزش درمانی هم مانند دارو درمانی برای هر بیمار نسخه خاص خودش را دارد و نباید بدون شرح حال کامل، معاینه بالینی و بررسی های لازم تجویز گردد. همچنین براساس شرایط طب سوزنی (طب سوزنی اسکلتی عضلانی که متخصصین پزشکی ورزشی انجام می دهند) هم ممکن است بتواند به شما کمک کند.
   با توجه به شرح حالتان که ذکر کردید بهترین انتخاب درمانی برای شما مراجعه به یکی از همکاران پزشکی ورزشی می باشد زیرا که برای انتخاب نحوه درمان به معاینه بالینی دقیق نیاز است.
   موفق باشید

 5. پوریا

  با سلام آیا حرکت دراز نشست ۲۰۰ عدد در روز ضرر است و آیا معده را کوچک می کند یا نه

 6. zahra

  سلام من دیسک کمر دارم .میخواستم بدونم ورزش والیبال برای من که دیسک کمر دارم مضر است یا نه ؟

  • مدیریت

   با سلام
   در مورد شما تا زمان قوی شدن عضلات اطراف ستون فقرات تان بهتر است از حرکات خاصی مانند پرش و فرودهای سنگین خودداری نمایید زیرا فشار سنگین وارد شونده در راستای ستون فقرات می تواند منجر به تشدید آسیبهای موجود دیسک گردد. البته حرکات دیگری هم وجود دارند که ممکن است نیاز باشد که شما از آن پرهیز نمایید که بدون معاینه بالینی کامل و مشاهده MRI شما نمی توان در مورد آنها صحبت کرد
   در مورد تقویت عضلات کمرتان، متخصصین پزشکی ورزشی پس از اخذ شرح حال کامل و معاینه بالینی دقیق ورزشهای لازم را برایتان تجویز می نمایند. لطفا از انجام سر خود هرگونه حرکات برای تقویت کمرتان خودداری نمایید چرا که با توجه به مشکلی که دارید ممکن است باعث آسیب بیشتر به کمرتان بشوید.
   موفق باشید

 7. محمدرضا

  سلام ممنون از راهنماییهای مفیدتون من به تازگی بااین سایت اشنا شدم.
  من بیرون زدگی دیسک۵دارم و زانوی چپم سابیدگی دارد دوتا سوال داشتم
  ۱٫با وضعیتی که من دارم قبل از بدنسازی چطور بدنم را گرم کنم؟
  ۲٫با وضعیت من بطور کلی کدام تمرینات مضر هستند؟

  • دکتر خسروی

   با سلام با توجه به مطالبی که ذکر می فرمایید برای تعیین دقیق میزان درگیری نیاز به کلیشه های آگزیال ام ار ای تان هم می باشد.
   علاوه بر ام ار ای برای تعیین روش درمانی مناسب برای شما به اخذ شرح حال دقیق و انجام معاینات بالینی کامل هم نیاز است بهتر است از حرکات در جهات خاصی که به اعصاب عبوری و ریشه های عصبی خروجی فشار می آورند خودداری شود و عضلات هم با نرمشهای خاصی قوی شوند تا بتوانند بهتر مهره ها را نگه دارند و فشار کمتری به دیسکها و اعصاب وارد گردد
   امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روشهای درمانی جدید برای مشکلات دیسک پیشنهاد شده است مانند روشهای درمانی کم تهاجمی (لیزر دیسک، RF دیسک، اوزون درمانی برای دیسک، خروج قسمتی از دیسک با مته های خاص DeKompressor – استرایکر، استفاده از Coblation و nucleoplasty و …) که بدون عمل جراحی باز انجام می شوند. بهتر است یاد آوری کنم که برای انجام هر یک از روشهای درمانی، باید شرایط بیمار بررسی گردد و بر اساس وضعیت بالینی و میزان آسیب برای انتخاب نوع روش درمانی تصمیم گیری انجام شود
   البته فراموش نشود که درمان ابتدا بهتر است با روشهای درمانی غیر تهاجمی (درمانهای نگهدارنده مانند دارو درمانی، نرمش درمانی، آب درمانی و …) شروع شود و در صورت عدم پاسخ درمان های کم تهاجمی و در نهایت عمل جراحی باز برای درمان انتخاب شوند
   میزان موفقیت پس از عمل جراحی به عوامل بسیار متعددی مانند میزان درگیری ناحیه، روش جراحی، بازتونی بعد از جراحی و … بستگی دارد. چنانچه در مراحل گفته شده مشکلی وجود نداشته باشد، فرد می تواند به تدریج فعالیت بدنی و ورزشی خویش را شروع نماید و به ورزش خود ادامه دهد و معمولا در صورت انجام کامل بازتوانی محدودیت حرکتی برای افراد وجود نخواهد داشت. موفق باشید

   • زاهدی

    سلام محمد رضا اگر فردی دچار کمردرد و مشکل ستون فقرات شده است، باید در خصوص حرکات مناسب با پزشک خود مشورت نماید کلا قبل تمرین همیشه باید بدن خود را به مدت چند دقیقه پیش از شروع ورزش اصلی گرم نمود. یک روش مناسب گرم کردن بدن، درجا راه رفتن مانند رژه اما آرام نرم است.سعی کن سر خود هیچ تمرینی نکنی و زیر نظر پزشک متخصص تمرین کنی موفق باشی

 8. سجاد

  سلام مرسی از سایت خوبتون میخاستم بدونم که حرکاتی مثل پرس سینه ممکن هست برای قلب ضرر داشته باشند و باعث بزرگی قلب یا گشادی دریچه قلب بشن؟

 9. saeid

  سلام دچار پارگی لابروم شانه شده ام ولی جراحی نکردم ایا بدنسازی میتونم کار کنم یا مضره؟

  • کریمی

   بهتره به پزشک نشون بدی بعدشم اگه در حرکات احساس درد میکنی انجام نده اون حرکت سبک میشه زد ولی بهتره یه عکس بگیری شاید عضله پاره شده باشه
   ببین پزشکت چی میگه شاید احتیاج به استراحت بیشتری داشته باشی من خودم عضله سینم کش اومده بود تا سه ماه باشگاه نرفتم بعدش خوب شد من که ۱۷۰ کیلو پرس میزدم با میله هالتر خخالی درد میگرفت به مرو ر زمان ببریش بالا

 10. میلاد

  سلام شما در متن نوشتید که پا ها اویزان نباشند ولی در باشگاه دستگاه هایی وجود دارد که پاها را باید اویزان کرد این حرکت اشتباه است؟

  • رضا

   با دستگاه مشکلی ایجاد نیمکنه البته بسته به سطح آمادگی جسمانی طرف هم داره این موضوع

 11. سارا

  سلام
  من حدود دو ماه و نیمه که دوباره دارم باشگاه میرم.
  الان چند روزه قسمت انتهایی ستون فقراتم شروع کرده به درد گرفتن.
  خودم فکر می کنم بخاطر حرکت دمبل پهلو و چوب پهلو چوپانی است.(این حرکات رو تند انجام میدادم.)
  اگه ممکنه راهنماییم کنین چه حرکاتی رو برای رفع این درد می تونم انجام بدم.
  ممنون

  • سحر

   سلام بهتره به دکتر مراجعه کنی ببین چی میگه فعلا ورزش نکن و هر حرکتی که با انجام دادنش درد میگیره هم اونم انجام نده
   فقط استراحت کن

 12. رضا

  با عرض سلام
  ببخشید یه سوال خیلی مهم لااقل برای افرادی مثل من که دیسک خفیف دارن و عاشق بدنسازین
  ۱حرکاتی مثل سرشانه هالتر البته نشسته برای افراد دارای مشکل کمر مجاز هست یا به طور کل نه؟؟
  ۲ حرکاتی مثل بالا سینه که به طور غیر مستقیم درگیر را میشه کاملا با تمام قدرت انجام داد یا نه مرسی

 13. الهام

  سلام من ام آر آی انجام دادم آرتوروز خفیف گردن دارم روی مهره ۴و۵،میشه راهنمایی کنید که چه حرکات بدنسازی برای گردن مضر است

 14. پژمان

  باسلام و عرض ادب
  بنده ۴ سال بدن سازی کار کردم و ۶ماهه که فهمیدم در ناحیه ۴-۵ دچار فتق دیسک و نه پارگی شده ام و کلا بدن سازیو گذاشتم کنار .الان اگه زیاد بشینم یا زیاد بایستم درد میکنه.الان از تغییر شکل اندامم رنج میبرم.میخواستم راهنماییم کنین .ایا میتونم بدن سازیو شروع کنم با حذف حرکات فشاری روی کمرم .
  و اگر راه دیگری است راهنماییم کنین لطفا
  با تشکر

  • رضایی

   سلام بهتره شما اول بری پیش متخصص بعد نظر اونو جویا شی ما که نمیدونتیم دقیقا چه مشکلی داری دکتر عکس میگیره از نزدیک میبینه بعد جواب قطعی میده بهت امیدوارم که مشکل خاصی نداشته باشی بتونی دوباره بری باشگاه

 15. بابک امین پور

  سلام .من پسر ساله۲۵ حدود دو سال مشکل کمر دارم مهره ۴-۵ دیسک خفیف و چسبندگی مهره خاجی یه طرفه دارم و استخوان دنبالچمه بخاطر ظربه یک انحراف کوچیک به چپ داشته بعد دوسال درمان و استراحت و فعالیت نکردن کم کم با دستور پزشک که برم باشگاه با یه مربی خصوصی کار میکنم غضله شکم و کمر و دیگه اروم بدن سازی و شروع کنم چون وزنم خیلی کم شده.الان بعد دو هفته که حرکات فیله و عضله سازی کمر و شکم و در کنار باقی حرکات بدنسازی انجام میدن بعد دو هفته یه درد نسبتا خفیف پایین کمر گاهی روی خود مهره های کمرم گاهی روی خود دنبالچه احساس میکنم.یکم ترسیدم میخواستم بدونم این درد ها طبیعی یا به قولی درد خوبه یا که باید بترسم ازش و بعد دوسال دکتر رفتن دوباره برم دکتر.لطفا راهنمایی کنید مرسی

  • مهدی

   سلام شاید از وزنه های به مراتب سنگین تر از توانت استفاده کردی یا بدنت گرم نکردی ورزش کردی هر جلسه این درد اگه داری بهتره بری دکتر بعد یه سری حرکات نباید بزنی اصولا تو چه حرکاتی چنین دردی داری

 16. بابک امین پور

  سلام اقا مهدی مرسی که جواب دادین.من با مربی خصوصی کار میکنم هم خودم هم مربی حواسش به وزنه های که میرم هست از این بابت مشکلی ندارم اندازه میرم.خوب هم قبل تمرین گرم میکنم.الان خداییش بعد ۳ هفته دیگه درد هفته پیش و نداشتم اما یه هوا یه ذره گاهی حس میکنم یه درد خفیف و جزیی دارم .بعضی وقت ها هم احساس گرفتگی کمی دارم پایین کمرم بعد تمرین.میخوام ببینم این حالت ها طبیعی نگرانش نباشم ? خود مربیم که میگه طبیعی گفتم از شما هم اینجا بپرسم.بعدش یه سوال دیگه حرکتهای پا مثل جلو رون پشت رون پرس پا هم سبک اندازه توانم میرم . این مشکلی نداره بخاطر سابقه کمر دیسک ودنبالچه???

  • رضایی

   ییسن یه سری حرکات مثل سرشانه از پشت یا ایستاده اسکوات جلو بازو هالتر اینا به کمر زیاد فشار میاد سعی کن اصولی و با تمرکز و تناز وزنه کم این حرکات بزنی به هر حال هر چند هفته یک بار با دکترت هم مشورت کنی خیلی بهتره اصولی تمرین کردن یادت نره دوست عزیز و تناژ وزنه یهو زیاد نکن با قدرت عضله کار کنی حله اصولا باید درد هم بعد یه مدت تموم شه

 17. معین

  با سلام خسته نباشی
  من ۲۶ ساله دیسک گردن بن مهره ۵ و ۶ ۲میل بیرون زده و بدنسازی تمرین میکنم ولی کمی درد دارم می خواستم بدونم چه حرکاتی برام مفید و مضر هست آیا تمرین کنم یا خیر

  • رضا

   دوست عزیز سعی کن زیر نظر پزشک تمرین کنی سرخود تمرین نکن که دردت بیشتر شه بهتره زیر نظر فیزیوتراپ باشی دوست عزیز

   • مهدی

    حرکات اصلاحی و ورزش
    آموزش بیماران برای انجام ورزش کمر درد در کنار روش های درمانی دیگر بهتر از تجویز داروی مسکن برای آنها است.

    معمولاً به بیماران مبتلا به پارگی و بیرون زدگی دیسک کمر توصیه می‌شود تا حرکت‌های زیر را انجام دهند. البته در نظر داشته باشید که همواره باید پیش از شروع ورزش های دیسک گردن و کمر با فیزیوتراپیست در مورد مناسب و ایمن بودن آنها مشورت کنید. در مجموع می‌توان گفت که انجام این ورزش های کمر درد در صورتی مجاز است که باعث بروز یا تشدید علائم نشوند.

    تمرین اول:

    ۱

    هر روز صبح به محض بیدار شدن به رو (دمر) دراز بکشید. با قرار گرفتن در این حالت، کمر گودی بیشتر، یا در اصطلاح پزشکی لوردوز بیشتری، می‌یابد.
    افزایش یافتن قوس کمر با به داخل راندن پشت دیسک موجب می‌شود که بخش مرکزی دیسک (نوکلئوس پولپوزوس) به سمت جلو و جایگاه اصلی خود حرکت کند. این تمرین یکی از حرکات اصلاحی برای درمان دیسک کمر با ورزش می باشد.
    تمرین دوم:

    ۲

    روی شکم دراز بکشید.
    روی آرنج‌ها تکیه کنید و در حالت نیم‌خیر قرار بگیرید. چنانچه قرار گرفتن در این حالت برایتان دشوار است، به حالت دمر برگردید.
    این حالت را ۱ تا ۲ ثانیه حفظ کنید و حرکت را ۶ تا ۸ بار تکرار کنید. ضمناً می‌توانید این حرکت را هر دو ساعت یک‌بار در طول روز انجام دهید.این ورزش یکی از حرکات ورزشی دیسک کمر می باشد.
    تمرین سوم:

    ۳

    صاف بایستید و دست‌ها را پشت مفصل ران به گونه‌ای قرار دهید که نوک انگشتان رو به سمت پایین باشد.
    دست‌ها را آنقدر روی لگن فشار دهید تا کمر قوس پیدا کند.
    عضله‌های کمر را به کار نگیرید.
    این حالت را ۱ تا ۲ ثانیه حفظ کنید و حرکت را ۶ تا ۸ بار تکرار کنید. ضمناً می‌توانید این حرکت را هر دو ساعت یک‌بار در طول روز انجام دهید. این حرکت برای بیرون زدگی دیسک ستون فقرات مفید می باشد و یک ورزش دیسک گردن به شمار می اید. البته لازم به یادآوری است که حرکات اصلاحی دیسک کمر و گردن فقط باید با صلاحدید فیزیوتراپیست انجام شود.
    تمرین چهارم:

    ۴

    به گونه‌ای در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید که زانوها زیر مفصل‌های ران و دست‌ها زیر شانه‌ها باشد.
    نفس را داخل بکشید و اجازه دهید در حین نگاه کردن به سمت بالا و سقف، شکم به سمت پایین و کف زمین بیفتد. این حالت را ۲ ثانیه حفظ کنید.
    نفس را بیرون بدهید و قوس کمر را تا جایی که می‌توانید و باعث ایجاد درد نمی‌شود زیاد کنید. هنگام انجام این حرکت نباید احساس درد کنید، پس بروز درد نشانه زیاده‌روی در انجام حرکت و فشار آوردن به خود است.
    به طور همزمان گردن را رو به جلو خم کنید و نگاه خود را به سمت ناف متوجه سازید.
    تمرین پنجم:

    ۵

    در ابتدا یک پا را خم کنید و پای دیگر را صاف نگه دارید.
    یک بازو را زیر گودی کمر قرار دهید تا از کمر حمایت کند و آن را نگه دارد.
    با بازوی دیگر سر را نگه دارید.
    در انتها سر و گردن را به طور همزمان تا جایی بلند کنید که استخوان کتف از زمین جدا شود.
    این حرکت‌ها را ۵ بار تکرار کنید و به مرور تعداد انجام آن را در صورت بروز نیافتن درد به ۱۰ برسانید. در صورت آسان بودن حرکت، ۱ تا ۲ ثانیه در حالت نهایی بمانید. این تمرین یکی از حرکات اصلاحی برای درمان دیسک کمر با ورزش می باشد.
    تمرین ششم:

    ۶

    در حالت سینه‌خیز قرار بگیرید و دست‌ها و پاها را به اندازه عرض شانه از یکدیگر باز کنید.
    عضله‌های مرکزی را با منقبض کردن کمر و شکم سفت کنید.
    ابتدا بازو را بلند کنید، سپس در صورت آسان بودن این حرکت، پا را هم بالا بیاورید. اگر باز هم با دشواری مواجه نشدید، پا و بازوی مخالف، برای مثال پای چپ و بازوی راست، را بلند کنید.
    برای مشکل‌تر کردن این حرکت سعی کنید بازو و پای یک سمت را بالا بیاورید.
    این حرکت را در سه نوبت ۱۰ مرتبه‌ای انجام دهید. اگر اندکی شروع به لرزیدن کردید یا نتوانستید به طور کامل تعادل خود را حفظ کنید، آنگاه میزان دشواری این حرکت برایتان مناسب خواهد بود؛ برای مثال ممکن است بلند کردن فقط پا یا بازو آسان باشد، اما بالا آوردن پا و بازوی مخالف تا حدی تعادل‌تان را به هم بزند. پیش از انجام گونه دشوارتری از این ورزش مطمئن شوید که می‌توانید تعادل خود را هنگام انجام حرکت آسان‌تر کاملاً حفظ کنید. این تمرین برای کل ستون فقرات مفید می باشد و برای فیزیوتراپی کمر و همچنین به عنوان ورزش گردن نیز کاربرد دارد.

   • قادر

    سعی کن هر حرکتی که احساس درد میکنی انجام ندی ورزش های دیسک گردن

    ورزش های کششی دیسک گردن

    برای بهبود درد دیسک گردن گردن خود را به آرامی بغل کنید و بادست فشار کمی برای ایجاد کشش بهتر وارد کنید و این عمل را تا ۶ ثانیه ادامه دهید و به حالت اولیه بازگردید این حرکات را سه بار برای هر سمت انجام دهید

    برای بهبود درد دیسک گردن سر خود را به سمت جلو خم کنید به صورتی که چانه به قفسه سینه برسد برای ایجاد کشش بیشتر می توانید به کمک انگشتان و به حالت آرام از قسمت پشت سر فشار کمی وارد کنید تا بیشتر به قسمت قفسه سینه خم شود.

    هنگامی که احساس کشش کردید ۶ ثانیه صبر کنید و به حالت اول بازگردید سه بار این حرکت را انجام دهید

    برای بهبود درد دیسک گردن در حالی که عضلات کتفتان شل و ریلکس است سر خود را به یک طرف بچرخانید تا وقتی که در گردن احساس کشش کنید به صورتی که نگاهتان روی کتف و شانه باشد ۶ ثانیه صبر کنید و این ورزش را نیز سه بار برای هر طرف تکرار کنید

    برای بهبود درد دیسک گردن شانه های خود را بالا برده و به گوش هایتان نزدیک کنید و به مدت ۵ ثانیه صبر کنید و پس از آن شانه ها را آزاد کنید

    برای بهبود درد دیسک گردن شانه های خود را به سمت عقب حرکت دهید به صورتی که از پشت به همدیگر نزدیک شوند

    ورزش-کارمندان-۱

    ورزش های تقویتی دیسک گردن

    برای بهبود درد دیسک گردن دست خود را به یک سمت سرتان بگذارید و سر را به سمت دست فشار دهید اما سعی نکنید آن را فشار دهیداین حالت را برای ۱۰ ثانیه ادامه دهید و سه بار برای هر طرف این حرکت را انجام دهید

    برای بهبود درد دیسک گردن کف دو دست را روی پیشانیتان گذاشته مثل حرکت قبلی اما این بار رو به جلو فشار وارد کنید و سعی کنید که سر و دستان حرکت نکند ۱۰ ثانیه صبر کنید و این حرکت را سه بار تکرار کنید

    برای بهبود درد دیسک گردن دست خود را دوباره کنار سرتان بگذارید ولی این دفع دست را به سمت شانه بچرخانید به صورتی که می خواهید بالای کتف و شانه را ببینید ولی حرکتی نداشته باشید ۱۰ تانیه صبر کنید و سه بار این حرکت را برای هر طرف انجام دهید

    برای بهبود درد دیسک گردن به صورت کامل به دیوار تکیه دهید و چانه را به داخل کشیده و سر را به سمت دیوار فشار دهید و تمرکزتان بر روی عضلات ناحیه گردنتان باشد و ۱۰ ثانیه صبر کنید و سه بار این حرکت را تکرار کنید

    برای بهبود درد دیسک گردن شانه ها و عضلات اطراف شانه را تقویت کنید به دلیل اینکه با افزایش قدرت و تحمل این عضلات فشار بر روی مهر ه ها و دیسک های بین مهره ای بسیار کم می شود.

 18. سعید

  با سلام،حدود ۴سال بدنسازی کار کردم حدود ۸روز پیش دچار درد در ناحیه پا چپ و لگن شدم تشخیص پزشک دیسک کمر خفیف بوده ب نظر شما ورزشا ادامه بدم؟؟؟؟

  • mehran

   سلام فعلا استراحت کن بعد از یه مدتی زیر نظر پزشک تمرینات شروع کنی بهتره ببین نظر پزشک چیه اینطوری نیمشه نظر داد

  • مدیریت

   با سلام
   بدون معاینه و دیدن عکس و آزمایش نمیتوان اظهار نظر دقیق کرد ولی بطور کلی در موارد اینچنینی در صورتی میتوان به بدنسازی ادامه داد که از انجام حرکاتی که موجب فشار بر ستون فقرات میشود اجتناب کنید و فقط حرکاتی که بر روی عضلات شانه و بازوها و… متمرکز هستند را انجام دهید تا موجب تشدید مشکل دیسک نشوند ، البته نظر نهائی با پزشک معالجتان است که هم شما را مورد معاینه قرار داده اند و هم نتیجه عکس و آزمایش شما را در اختیار دارند . همچنین برای کاهش عوارض توصیه میکنم به موارد زیر توجه کنید:
   اگر اضافه وزن دارید حتما” نسبت به کاهش آن اقدام نمائید.
   از برداشتن وسایل سنگین خودداری کنید.
   هنگام بلند کردن و حمل اجسام تا جای ممکن آنها را به بدن خود نزدیک کنید.
   از خم و راست شدن بیمورد خودداری نمائید.
   از کمربندهای طبی برای حفظ وضعیت صحیح ستون فقرات استفاده نمائید.
   موفق باشید

 19. سميرا موسوي

  سلام خسته نباشید،من یه سوال داشتم.
  من کیست pcu دارم،و در هفته ۴روز ورزش سنگین (بدنسازی) می کنم،آیا این
  ورزش ضرر داره؟

  • مهسا

   سلام
   با سلام به شما کاربر گرامی. این که کیست شما از چه نوعی بوده و چه شرایطی دارد در تصمیم گیری برای ورزش و درمان مهم است. توصیه می کنم با پزشکتان مشورت کنید.
   خانمهایی که کیست تخمدان دارند و دارو مصرف می کنند، باید از حرکات ورزشی جهشی و کششی، دوومیدانی،شنا،یوگا و نظیر آن پرهیز کنند. در واقع هر کاری که فشار به لگن بیاورد ممنوع است. پس از دوره درمان هم که پزشک تعیین می کند، دوباره مراجعه کنند تا از درمان کامل خود مطلع شوند و در صورت جواب ندادن درمان و بهبود نیافتن، بررسی های آزمایشگاهی دقیق تر از آنها به عمل آید.

 20. علیرضا

  سلام خسته نباشید
  من دیشب برای اولین بارحرکت ددلیفت رو انجام دادم و متاسفانه سنگین کار کردم.کمرم بسیار درد گرفته.ممکنه آسیب جدی ای وارد شده باشه؟

 21. میترا ابراهیمی

  سلام
  وقت شما بخیر
  من نرمی غضروف زانوی راست پیدا کردم.قبلا ایروبیک و بدنسازی کار میکردم اما ۸ ماهه که نتونستم ورزش کنم
  الآن می خواستم بدونم چه حرکاتی از بدنسازی رو میتونم انجام بدم و چه ورزش هایی کلا برای سلامتیم ضرر نداره
  خیلی خیلی ممنون میشم اگه جواب رو میل کنید برام

 22. جواد

  سلام
  خسته نباشید
  من حدود چهار ماه ورزش بدنسازی انجام دادم ،اما یع مدتی احساس درد کمر و پا پیدا کردم ،ب پزشک ک مراجعه کردم و ام ار ای دادم و متوجه شدم دچار دیسک کمر خفیف بین مهره چهار و پنج شدم. سوال من اینه ک بعد از این ک من درمان شدم ،ایا میتونم دوباره ب بدنسازی برای بالاتنه ادامه بدم ؟

  • ماهان

   سلام در انجام تمرینات با وزنه باید بسیار مراقب باشید. در وهله اول با پزشک خود مشورت نمائید. هرگز با دردهای مزمن به تمرین با وزنه نپردازید

 23. فرانه

  با سلام وخسته نباشید، من مشکل دیسک کمر مهرههاى ۴و۵ هستم،دکتر بهم گفته لب مرز جراحى هستم. مشکل اضافه وزن ٢٠ کیلویى دارم. پایین تنه و باسن کوچک و بالا تنه چاق دارم،میتونم حرکت اسکوات و لانچ بدون وزنه انجام بدم؟مرسى

 24. Mobina

  باسلام و خسته نباشید من دچارنرمی مفاصل هستم مشکلمم خیلی زیادنیست به ورزش های رزمی بخصوص تکواندو خیلی علاقه دارم خیلی دوست دارم برم تکواندو اشکالی نداره برم اگه میشه تروخدا یه کاری کنین خیلی ممنون میشم باتشکر.

 25. Mobina

  ببخشید یادم رفت اینم بگم ۱۳ساله هستم.

 26. حسین

  سلام من به تازگی کمرم درد گرفته رفتم دکتر گفت احتمالا سیاتیکت کشیده شده یا شایدم غلائم دیسک باشه گفت وزنه بر ندارم دارو داد بهم نظر شما چیه. ادامه بدم بدنسازی و یا نه

 27. رضا قزلباش

  ضمن سلام و خسته نباشی

  خواهشا راهنمایی بفرمایید
  من یکسال پیش دیسک کمرم را جراحی کردم.و دیگه مشکلی ندارم/تازه شروع به بدنسازی کردم/
  ایا هر حرکتی که به ستون فقرات فشار نیاره را میتونم انجام بدم/
  جلو بازو/سر شانه نشر از جلو و جانب مجاز است یا خیر//
  وبخصوص حرکتایی مثل بارفیکس یا پارالل
  بینهایت سپاس گذارم

 28. احمدرضا

  سلام . با وجود دیسک کمر خفیف (پس از درمان ) میشه ورزشهای رزمی مثل جودو وکشتی رو شروع کرد

 29. امین

  سلام . خسته نباشید . من مشکل ورم سر معده و کمی زخم معده دارم . خواستم ببینم ورزش بدنسازی مضر هست یا خیر؟ اگر هست چه حرکاتی نباید زده شود ؟ با تشکر

 30. پژمان

  عرض تبریک سال نو و ممنون از شما به خاطر راهنماییهاتون. راستش من ۴۶ سالمه و نزدیکه دو ساله که فتق شکمی یکطرفه خفیف و بدون درد دارم. دو جراح گفتند عمل کن و جراح دیگری گفت فعلا” نیاز نیست و تا وقتی بزرگتر نشده و آزارت نمیده عمل لازم نیست. حالا سوالم اینه که آیا با حرکات ورزشی میتونم عضلات شکمم رو قوی کنم و یا بدنسازی کنم که کلا” فشار احتمالی به فتق رو عضلات شکم تحمل کنند و دیگه نگرانی عود فتق نداشته باشم؟ با تشکر اگر ممکنه پاسخ رو به ایمیلم هم پست بفرمایید. خیلی ممنون

 31. fatemeh

  سلام من ۱۴ سالمه تازه در حال بلوغ جسمانی هستم من باشگاه والیبال میرم و حالا هم بدنسازی باکش انجام می دیم می خواستم ببینم این بدنساری روی رشدم تاثیر بدی داره؟(رشد قدی نه روی رشد جسمی)

 32. کاظم

  سلام من واریکوسل گرید ۲دارم دکتر مراجعه کردم گفت باید عمل کنی الان هم نمی دونم چکار کنم بعضی وقتا هم درد دارم میتونم تمرین کنم یا ن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره