۵ راه برای بهره حداکثری از چربی سوز ها
شما اینجا هستید
چربی سوزی ( هوازی و بی هوازی) » ۵ راه برای بهره حداکثری از چربی سوز ها

۵ راه برای بهره حداکثری از چربی سوز ها

آیا واقعا چربی‌ سوز‌ها میتوانند باعث کاهش وزن قابل توجه شما شوند؟

آیا مصرف یک چربی‌ سوز میتواند منجر به موفقیت بهتری نسبت به عدم مصرف آن شود؟ جواب کوتاه بله می‌باشد اما هیچ چربی‌ سوزی قرار نیست که همه کار را برای شما انجام دهد و اگر توقعات شما غیر واقع بینانه باشد شما در نهایت ناامید خواهید شد.چربی‌ سوز‌ها می‌توانند کمک کننده باشند اما این کاملا بستگی به شما دارد که آنها را مکملی کارامد در برنامه خود کنید.

۵ راه برای بهره حداکثری از چربی سوز ها

۵ راه برای بهره حداکثری از چربی سوز ها

اگر انتظارات شما از چربی‌ سوز‌ها به جا و درست باشد تجربه چربی‌ سوزی حاصل از آنها برایتان مثبت خواهد بود.اما تنها کافی‌ نیست که از یک چربی‌ سوز استفاده کنید بلکه باید بیاموزید که چگونه به شکل صحیح از آنها استفاده کنید.در این مقاله چند نکته در جهت بهره برداری حداکثری از مکمل‌های چربی‌ سوز برای شما ذکر خواهیم کرد تا بتوانید نتایج بهتری را در جهت چربی‌ سوزی خود تجربه کنید.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

۱) تمرین هوشمندانه تر

اگر شما در حال مصرف یک چربی‌ سوز می‌باشید پس به احتمال زیاد شما بدن خود را در محدودیت کالری قرار داده‌اید به این معنی‌ که میزان کالری سوزی روزانه شما بیش از میزان کالری دریافتی می‌باشد.تنها مشکل این روش این است که قرار دادن بدن در محدودیت دریافت کالری در دراز مدت میتواند باعث اختلال در سیستم متابولیسم بدن شود.در این حالت شما می‌بایست تمرینات و برنامه خود را طوری تنظیم کنید که هم کالری سوزی را بیشتر کنید و هم متابولیسم بدن خود را بهبود بخشید.در همین رابطه کریگ کاپورسو در کتاب خود توصیه می‌کند “ تمرینات (HIIT) را به برنامه خود اضافه کنید یا میزان زمان استراحت خود را بکاهید.به صورت اتوماتیک به سراغ برنامه‌های اسپیلیت رایج نروید بلکه انجام سیستم فول بادی را در نظر بگیرید که تحرک بیشتری داشته باشید. “

 

۲) بر اساس نوع مکمل چربی‌ سوز وعده‌های غذایی خود را تنظیم کنید

همه چربی‌ سوز‌ها مشابه هم نیستند و هر کدام از چربی‌ سوز‌های موجود باید به روش خاصی‌ مصرف شوند.برخی‌ چربی‌‌ سوزها با معده خالی‌ عملکرد بهتری دارند در حالی‌ که برخی‌ دیگر با برخی‌ درشت مغذی‌ها به خوبی‌ عمل نمیکنند.به همین دلیل است که تنظیم وعده‌های غذایی بر اساس نوع چربی‌ سوز به منظور استفاده حداکثری از آن حیاتی می‌باشد.

برای مثال یوهیمبین یکی‌ از موادی است که در بسیاری از چربی‌ سوز‌ها یافت میشود.تحقیقات نشان داده است هنگامی که یوهیمبین با معده خالی‌ مصرف شود تنها حدود ۲۲-۳۰% آن جذب بدن میشود و در برخی‌ موارد به ۷% نیز می‌رسید.در یک تحقیق دیگر مشخص شد هنگامی که سرعت تخلیه دستگاه گوارش در کمترین حالت ممکن باشد یوهیمبین واکنش بهتری را از خود نشان میدهد که همین موضوع نشان میدهد که شما باید یوهیمبین را همراه یک وعده غذایی مصرف کنید و نه با معده خالی‌.

اگر چربی‌ سوز شما دارای یوهیمبین می‌باشد آن را با یک وعده غذایی مصرف کنید ترجیحا دارای چربی‌ نیز باشد زیرا باعث تاخیر در حرکت مواد غذایی در معده شده و نتیجه جذب آن بهبود پیدا خواهد کرد.به یاد داشته باشید که هیچ جایگزینی برای تغذیه سالم وجود ندارد.جن جول ورزشکار تحت اسپانسر کمپانی سلوکور در این باره می‌گوید “ اگر می‌خواهید یک چربی‌ سوز را مصرف کنید همیشه به یاد داشته باشید که انتخاب وعده‌های سالم غذایی هنوز هم جزو حیاتی رسیدن به بهترین نتایج می‌باشد. یک چربی‌ سوز شامل قرص‌های جادویی برای کمک به حذف اثرات منفی‌ تغذیه ناصحیح نمی‌باشد. “

 

۳) زمان بندی صحیح مصرف چربی‌ سوز

به منظور اطمینان از استفاده حداکثری از یک چربی‌ سوز زمان مصرف آن بسیار با اهمیت می‌باشد.برای مثال اگر از یک چربی‌ سوز به منظور کاهش اشتها استفاده می‌کنید اولین دوز مصرف شما باید قبل از اولین وعده غذایی باشد.از آنجایی که اکثر چربی‌ سوز‌ها دارای مواد انرژی زا نیز هستند شما همچنین میتوانید حدود ۱۵-۳۰ دقیقه قبل از تمرین به منظور بهبود سطح انرژی از آن استفاده کنید.همچنین به یاد داشته باشید که اگر از یک مکمل قبل از تمرین نیز می‌خواهید استفاده کنید باید بین مصرف این دو مکمل فاصله بیاندازید.هم چربی‌ سوز‌ها و هم مکمل‌های قبل از تمرین اکثرا دارای دوز‌های نسبتا بالای کافئین یا دیگر محرک‌ها میباشند.همچنین اگر میدانید که می‌خواهید از یک مکمل قبل از تمرین استفاده کنید میتوانید یک چربی‌ سوز بدون محرک را انتخاب کنید.

اکثر چربی‌ سوز‌ها پیشنهاد مصرف چندین دوز را در طول روز میدهند بنابراین اگر در اول صبح تمرین می‌کنید میتوانید از دومین دوز خود در بعداظهر استفاده کنید تا گرسنگی شما سرکوب شود و انرژی لازم برای انجام کار‌ها تا اتمام روز را داشته باشید. آیا می‌خواهید از چربی‌ سوز‌ها در روز‌های غیر تمرینی نیز استفاده کنید؟ پس از آن به عنوان افزایش دهنده انرژی و سرکوب کننده اشتها استفاده کنید و زمان بندی دوز‌های خود را بر همین اساس انجام دهید و بین هر دوز ۵-۷ ساعت فاصله قرار دهید.به یاد داشته باشید که دوز مصرفی هر چربی‌ سوزی میتواند متفاوت باشد پس قبل از مصرف لیبل مکمل را به دقت بخوانید تا به طور واضح بدانید که دوز‌های پیشنهادی چه میزان می‌باشد.

 

۴) نظارت بر میزان خواب

از دست دادن زمان خواب میتواند تاثیرات مخرب جدی بر اهداف چربی‌ سوزی داشته باشد. حتی یک کمبود خواب خفیف نیز نشان داده است که میتواند باعث کالری سوزی کمتر طی‌ انجام ورزش شود و کمبود خواب دراز مدت نیز میتواند این تاثیرات مخرب را تقویت کند.ممکن است با خود فکر کنید که مصرف چربی‌ سوز‌ها میتواند جبران آن کالری سوزی کمتر حاصل از کمبود خواب را کند.اما به جای اینکه بخواهید از چربی‌ سوز برای کنترل آسیب‌های وارده استفاده کنید چرا با خوابیدن به میزان هشت ساعت در شب به دنبال نتایج بسیار بهتری نباشید؟

خواب کافی‌ باعث بهبود سرعت طبیعی متابولیسم شما میشود و شما را قادر می‌سازد تا از چربی‌ سوز خود و رژیم کاهش وزن بهره بیشتری را ببرید تا اینکه بخواهید تنها جبران عادات بعد خود را کنید.خوابیدن به میزان کافی‌ در هر شب باعث خواهد شد که در طول روز احساس بسیار بهتری را داشته باشید. انگیزه بیشتری داشته باشید، سخت تر تمرین کنید و به برنامه چربی‌ سوزی خود پایبند بمانید.اکثر افراد تاثیر کافئین را تا شش ساعت بعد از مصرف حس میکنند پس به عنوان یک قانون کلی‌ شش ساعت قبل از خواب از مکمل چربی‌ سوز خود استفاده نکنید اگرچه هشت ساعت قبل از خواب را اغلب توصیه میکنند.اگر نسبت به کافئین حساسیت بیشتری دارید یا باید صبح زود بیدار شوید اطمینان حاصل کنید که دوز بعدازظهر شما بر همین اساس تنظیم شود!

 

۵) مصرف آب کافی‌

هرگز نقش نوشیدن آب کافی‌ در جهت چربی‌ سوزی را دست کم قلمداد نکنید.آب برای زندگی‌ و حفظ سلامت مطلوب ضروری می‌باشد و بدون مقادیر کافی‌ آن سطح انرژی، قدرت و متابولیسم شما کاهش پیدا خواهد کرد.هنگامی که به بدن شما به اندازه کافی‌ آبرسانی نشود عملکرد شما در باشگاه به شدت کاهش پیدا می‌کند.هنگامی که به اندازه کافی‌ آب مصرف کنید قادر خواهید بود که کار بیشتری را با کیفیت بیشتری انجام دهید که نتیجه آن کالری سوزی بیشتر و رسیدن به اهداف چربی‌ سوزی بیشتری میشود.

تنها نوشیدن آب به اندازه کافی‌ ممکن است باعث بهبود قابلیت “ انعطاف پذیری متابولیسم “ یا قابلیت تغییر منبع سوخت بین کربوهیدرات‌ها یا چربی‌‌ها شود.نوشیدن آب هنگامی که سطح قند خون و انسولین پایین باشد، برای مثال حداقل ۴-۶ ساعت بعد از وعده غذایی، بر اساس تحقیقات میتواند باعث افزایش چربی‌ سوزی شود.همچنین جایگزین کردن آب به جای مصرف نوشیدنی‌‌های پر کالری میتواند میزان مجموع کالری مصرفی روزانه را کاهش دهد که جای تعجبی نیز ندارد.این موضوع کاملا شفاف است اما با توجه به اینکه چه میزان مردم از کالری‌های پنهان در فرم نوشابه، آبمیوه یا نوشیدنی‌ های الکلی استفاده میکنند یادآوری این نکته ارزشش را دارد!

منبع:

https://www.bodybuilding.com

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره